Φτηνες τροφες-ακριβες τροφες...


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
το εχω δει αυτο το βιντεο...προσωπικα δε μου λεει κατι,δεν μπορω να ξερω αν ολα αυτα προοριζονται για καποια φθηνη,μετρια η ακριβη εταιρια..... πως ξερεις οτι η τροφη που αγοραζεις με 70 ευρω δεν ειναι μια απο αυτες που δειχνει στο βιντεο?πως μπορεις να πεις με σιγουρια οτι δεν ειναι και αυτη μια απο τις εταιριες που κανουν αυτα?πως ξερω εγω οτι η ρογιαλ που ταιζω τα δικα μου δεν ειναι μια απο αυτες?επειδη μου το εχουν προμοταρει καλα?ποιος θα μου αποδειξει το αντιθετο? το οποιος δεν εχει να δωσει 70 ευρω το αγνοω γιατι δεν εχουν ολοι την οικονομικη δυνατοτητα,ακομη και χωρις να πινουν μπυρες η καφεδες.
Διαβάζεις τα συστατικά: τι είναι "meat meal", "υποπροϊόντα κρέατος" και "meat protein". Σκυλιά και γάτες είναι κρέας. Στις πιο ακριβές τροφές πάντα αναγράφεται τι κρέας έχει μέσα.

Εγώ δεν μίλησα για όλους, μίλησα για όσους έχουν να μπαίνουν στο ίντερνετ και να πίνουν μπίρες (αρχικό ποστ). Δεν νομίζω αυτό που λες να ισχύει για κάνεναν από αυτούς που είναι μέσα στο φόρουμ, απλά είναι θέμα προτεραιοτήτων. Αλλά να μη μου λεν πως δεν έχουν να δώσουν 2.5 ευρώ τη μέρα για μια καλή (κορυφαία) τροφή για το σκύλο τους.. Με μέτριες τροφές βγαίνει ακόμα λιγότερο.. Και ας μην ισοπεδώνει τις καλές τροφές και τις τροφές lidl, (έλεος!), για να μειώσει τις ενοχές του.
 


ZoZeFiNa

Active Member
9 Ιανουαρίου 2013
38
0
Athens
Ακολουθώντας την συμβουλή της κτηνιάτρου μας δίνουμε αυστηρά και μόνο ξηρά τροφή, συγκεκριμένα royal. Μια φορά που οι "παππούδες" της έδωσαν κάτι από το σουπερ μάρκετ είχε χ@σει τον κόσμο όλο!!! (Και στην γατούλα μου δίνω hill's υποαλεργική, γιατί είχε φοβερό πρόβλημα, με αυτές τις κροκέτες έχει ηρεμήσει!) Η γιατρός μου είπε ότι ένας λόγος που δεν είναι καλό το μαγειρευτό είναι το ότι αφήνει υπολείμματα στα δόντια, οπότε με τον καιρό χαλάνε.
 




tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Εμένα με τις ξηρά τροφές τα έπιανε τσερλί πιπί.¨Ασε που βρωμάγανε και τα δόντια τους ήταν κολλημένες οι τροφές(ήταν σαν τα γερόντια που έχω δει που μασάνε καπνό)Οπότε άρχισα BARF και ηρέμησα
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Να αναρωτηθώ γιατί δεν απαντά το μέλος που άνοιξε το θέμα και που με τόση ζέση μας διαφήμιζε τις σκυλοτροφές του careffour και του lidl ή δεν πρέπει?
 


kepitu

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2013
69
0
Πτολεμαϊδα
Έγω πάλι θα γίνω απόλυτος και θα πώ πως "είμαστε ότι που τρώμε"

Όπως οι παλαιότεροι τρώγανε δικές τους κοτούλες που μεγάλωναν με καλαμπόκι σιτάρι κτλ (όχι με θύραμα όπωσ σήμερα), αυγουλάκια φρεσκότατα απο τις προαναφερθέντες κοσάρες, με κατσικάκια , αρνάκια δικη σους τους εκτροφής και φρέσκα φρούτα και λαχανικά απο τον μπαχτσέ - χωράφι τους.


Αν νομίζεται πως απο θέμα υγείας, ευεξείας και μακροβιότητας πλησιάζουμε έστω και λίγο (συμπεριλαμβανομένου και του συντάξα) αυτούς τους ανθρώπους, είμαστα βαθιά νυχτωμένοι.


Το ίδιο ισχύει και για τα αγαπημένα μας τετράποδα, όσο ταίζουμε συντηριτικά, κονσέρβες και συστατικά αμφιβόλου προελεύσεως μην περιμένουμε την ανάπτυξη, υγειά και εμφάνιση ενός σκύλου που τρέφεται πχ είτε με barf είτε με σωστά (για τις προδιαγραφέςτων σκύλων) μαγειρεμένα φαγητά.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ανάκληση / απόσυρση 207.326 τεμαχίων επιδορπίων γιαουρτιού CARREFOUR

Food and Beverage - Gr: ::efet news:: Ανάκληση ζαμπόν BAYONΝΕ από τα Carrefour!!!

Planet-Greece: Έγκυρη ενημέρωση: Πάλι ακατάλληλα τρόφιμα στα Carrefour

[BLOG]: Ανάκληση βουτύρου με σαλμονέλλα από τα Carrefour • xBody.gr

και κάμποσες δεκάδες άλλες ανακλήσεις από carrefour σε τρόφιμα.Check google.

Μόνο μπαντονέτες παίρνω από τέτοιες αλυσίδες άντε κ κάνα αποσμητικό (άλλη brand φυσικά όχι CF).

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις της Berna επίσης!
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Ανάκληση / απόσυρση 207.326 τεμαχίων επιδορπίων γιαουρτιού CARREFOUR

Food and Beverage - Gr: ::efet news:: Ανάκληση ζαμπόν BAYONΝΕ από τα Carrefour!!!

Planet-Greece: Έγκυρη ενημέρωση: Πάλι ακατάλληλα τρόφιμα στα Carrefour

[BLOG]: Ανάκληση βουτύρου με σαλμονέλλα από τα Carrefour • xBody.gr

και κάμποσες δεκάδες άλλες ανακλήσεις από carrefour σε τρόφιμα.Check google.

Μόνο μπαντονέτες παίρνω από τέτοιες αλυσίδες άντε κ κάνα αποσμητικό (άλλη brand φυσικά όχι CF).

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις της Berna επίσης!
Αυτό ακριβώς!!!!
 


konstantina91

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2013
58
0
Το σκυλί της μητέρας μου, έτρωγε πάντα τροφή από το lidl. Δεν πήγε ποτέ, μα ποτέ κτηνίατρο. Είναι μεγαλόσωμο και κοντεύει τα 14. έζησε λοιπόν 14 χρόνια (και ζει ακόμη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα) μόνο με αποπαρασιτωσεις και τροφή lidl. Χωρίς καμία κτηνιατρική περίθαλψη.

Δεν ισχυρίζομαι ότι η τροφή από το lidl είναι καλή τροφή. Αλλά η διατροφή δεν παίζει πάντα ρόλο στο πόσο θα ζήσει ένα σκυλί ή στο πόσα προβλήματα υγείας θα εμφανίσει. Μια σωστή διατροφή αποτελεί μέσο πρόληψης για πολλά προβλήματα υγείας. Ωστόσο, δεν είναι όλες οι ακριβές τροφές καλές τροφές. Τα σκυλάκια που τρώνε royal canin ή hill's έχουν χορτάσει καλαμπόκι. Πολλά σκυλιά ζουνε μέχρι τα βαθιά γεράματα με αυτές τις τροφές. Αλλά εγώ προσωπικά, δεν θα έδινα 60+ ευρώ για 12 κιλά καλαμπόκι και κρεατάλευρο.

edit. Τελικά δεν βγαίνει νόημα, ο καθένας ταιζει ότι θέλει, ότι του ταιριάζει. Επίσης υπάρχουν και αυτοί που διαφημίζουν την αγάπη τους για το σκύλο τους λέγοντας ότι αγοράζουν την ακριβή τροφή. :p
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μερικοι που δινουν στον σκυλο τους ο,τι να ναι και ταυτοχρονα κανουν τους εξυπνους γι αυτο, εχουν πολυ γελιο.
Μου θυμιζουν κατι νοοτροπιες χωριων, χρονια πριν οπου το γενικοτερο κλιμα για το σκυλο ειναι "ζωο ειναι τι θα παθει" .

Οταν εχουμε ενα ζωο πρεπει να φροντιζουμε να κανουμε το καλυτερο γι αυτο. Ναι το marketing παιζει μεγαλο ρολο αλλα μαθετε να διαβαζετε τα συστατικα για να μη πιανεστε κοροιδα. Και τροφες οπως η orijen, η acana , fish4dogs κλπ δεν εχουν καθολου ή ελαχιστη διαφημιση.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


konstantina91

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2013
58
0
Μερικοι που δινουν στον σκυλο τους ο,τι να ναι και ταυτοχρονα κανουν τους εξυπνους γι αυτο, εχουν πολυ γελιο.
Μου θυμιζουν κατι νοοτροπιες χωριων, χρονια πριν οπου το γενικοτερο κλιμα για το σκυλο ειναι "ζωο ειναι τι θα παθει" .

Οταν εχουμε ενα ζωο πρεπει να φροντιζουμε να κανουμε το καλυτερο γι αυτο. Ναι το marketing παιζει μεγαλο ρολο αλλα μαθετε να διαβαζετε τα συστατικα για να μη πιανεστε κοροιδα. Και τροφες οπως η orijen, η acana , fish4dogs κλπ δεν εχουν καθολου ή ελαχιστη διαφημιση.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
Εξαρτάται από τα οικονομικά του καθενός. :) Ισως αυτοί που ταιζουν τροφή από το σουπερ μάρκετ να μην έχουν τα χρήματα να κάνουν κάτι καλύτερο για το σκύλο τους.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Οταν καποιος πραγματικα δεν εχει προφανως δε θα του πω τιποτα. Αλλα να εχει και να μη δινει, θελοντας να το περασει και σαν εξυπναδα... Ε οχι δε θα κανουμε το ασπρο μαυρο.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


kefakis

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2012
31
0
iraklio kritis
Να αναρωτηθώ γιατί δεν απαντά το μέλος που άνοιξε το θέμα και που με τόση ζέση μας διαφήμιζε τις σκυλοτροφές του careffour και του lidl ή δεν πρέπει?
δεν κοιμαμαι πανω απο το λαπ τοπ λιανα01, εχω και προσωπικη ζωη, μπαινω μια φορα η μερα ιντερνετ γιατι μισω τους facebookakides kai τους καμμενους γενικα εξαρτημενους απο λαπ τοπ.ειμαι απο ορεινο χωριο της κρητησ οποτε καταλαβαινεις..
διαβαζω προσεκτικα οτι γραφετε, και καταλαβαινω οτι ο καθε ενας εχει τη γνωμη του...ο καθε ενας ακουει το κτηνιατρο του, και γενικα δεν υπαρχει αποψη απο ειδικη, απο ειδικο..!!!!
αυτα, ωρα για βολτα στο χιονισμενο Ψηλορειτη!
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
δεν κοιμαμαι πανω απο το λαπ τοπ λιανα01, εχω και προσωπικη ζωη, μπαινω μια φορα η μερα ιντερνετ γιατι μισω τους facebookakides kai τους καμμενους γενικα εξαρτημενους απο λαπ τοπ.ειμαι απο ορεινο χωριο της κρητησ οποτε καταλαβαινεις..
διαβαζω προσεκτικα οτι γραφετε, και καταλαβαινω οτι ο καθε ενας εχει τη γνωμη του...ο καθε ενας ακουει το κτηνιατρο του, και γενικα δεν υπαρχει αποψη απο ειδικη, απο ειδικο..!!!!
αυτα, ωρα για βολτα στο χιονισμενο Ψηλορειτη!
Εμείς μόλις γυρίσαμε απο τη βόλτα. Δυστυχώς όχι απο τον όμορφο Ψηλορείτη αλλά απο τα στενάκια του Πειραιά. Χαιρετίζω και ανακαλώ!
 


konstantina91

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2013
58
0
Δεν νομίζω ότι κάποιος προσπάθησε να το περάσει σαν εξυπνάδα. Εκτός από αυτό, γιατί επιλέγουν κάποιοι μια πιο ακριβή τροφή ? Για να μειώσουν τη πιθανότητα να εμφανίσουν τα σκυλιά προβλήματα υγείας και να αυξήσουν τη πιθανότητα να τους ζήσουν περισσότερο.
Από την άλλη, μην το δενεις κόμπο ότι το σκυλί που τρώει όριτζεν θα ζήσει πιο πολύ από αυτό που τρώει τροφή λιντλ. Υπάρχουν και παραδείγματα σκυλιών που με μια φτηνή τροφή είναι μια χαρά.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Δεν εχει λογικη αυτο το πραγμα, καμια. Τι θελουμε δηλαδη να παιξουμε με τις πιθανοτητες; Με την ιδια λογικη ας παιρνουμε και σκυλια απο πετ σοπ γιατι υπαρχουν ζωα απο κει, που εζησαν πολλα χρονια.
Με την ιδια λογικη επισης, τοσα χρονια στα χωρια ειχανε σκυλια τα οποια οχι μονο δεν ετρωγαν super premium τροφες, αλλα ουτε ειχαν κτηνιατρικη περιθαλψη ουτε τιποτα.

Στον καλυτερο σου φιλο πρεπει να δινεις το καλυτερο που μπορεις και τροφες τυπου σουπερ μαρκετ ειναι αχρηστες τελειως. Τωρα βεβαια αν ξαφνικα εμεινες ανεργος ή κατι τετοιο, προφανως θα στραφεις σε πιο φθηνες λυσεις.




Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Online βρίσκεις κ πολύ καλές τροφές αρκετά οικονομικά.Λίγο ψάξιμο θέλει.
Όπως ψάχνουμε ώρες για ένα καινούριο κινητό τηλέφωνο,η μέρες.Άς ψάξουμε και για τροφή,θέληση να υπάρχει κ γίνονται όλα!
 


konstantina91

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2013
58
0
Δεν εχει λογικη αυτο το πραγμα, καμια. Τι θελουμε δηλαδη να παιξουμε με τις πιθανοτητες; Με την ιδια λογικη ας παιρνουμε και σκυλια απο πετ σοπ γιατι υπαρχουν ζωα απο κει, που εζησαν πολλα χρονια.
Με την ιδια λογικη επισης, τοσα χρονια στα χωρια ειχανε σκυλια τα οποια οχι μονο δεν ετρωγαν super premium τροφες, αλλα ουτε ειχαν κτηνιατρικη περιθαλψη ουτε τιποτα.

Στον καλυτερο σου φιλο πρεπει να δινεις το καλυτερο που μπορεις και τροφες τυπου σουπερ μαρκετ ειναι αχρηστες τελειως. Τωρα βεβαια αν ξαφνικα εμεινες ανεργος ή κατι τετοιο, προφανως θα στραφεις σε πιο φθηνες λυσεις.




Sent from my new iPad using Tapatalk HD

Και εγώ έτσι έλεγα στη μάνα μου, τι σκατά ταΐζει το σκυλί! Οταν πήρα δικό μου ζώο, το ξεκίνησα διατροφή με ρουαλ, σύντομα πήγα σtην orijen. Νομιζα ότι δίνω κορυφαία τροφή. Την ταισα για 9 μήνες και ήμουν ενθουσιασμένη με τα αποτελέσματα. Μετά έτρεχα στους κτηνιάτρους.

Μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις τί λέω. Είναι κακό να είμαστε κλειστόμυαλοι και να αγιάζουμε τις ακριβές τροφές. Δεν ταιριάζουν σε όλα τα ζώα. Ούτε πρότεινα ποτέ σε κανέναν να ταιζει φτηνή τροφή. Απλά λέω ότι μια φτηνή τροφή , δεν σημαίνει απαραίτητα 3 χρόνια μικρότερο lifespan.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εσύ πήγες RC και orijen επειδή είναι ακριβές δηλαδή?Αυτό ήταν το κριτήριό σου?
Γιατί αφενός μεν η RC είναι υπερτιμημένη για τα συστατικά που έχει,αφετέρου η orijen κάθεται καλά σε πολύ λίγα σκυλιά.Το κριτήριο θα πρέπει να είναι τα συστατικά και όχι η τιμή.
Η τιμή είναι ενδεικτική μονάχα για το αν θα πρέπει να κάνεις τον κόπο να δεις τα συστατικά.Μια τροφή με 10e το 15κιλο πχ ούτε καν θα την αξίωνα να δω τα συστατικά της.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Aν υπάρχει ανθρωπος που καπνιζει σα φουγαρο απο τα 16 κι εχει φτασει 90 χωρις να εχει παθει τιποτα, αυτο δε σημαινει οτι ολοι θα εχουν το ιδιο αποτελεσμα. Σιγουρα ομως ο καπνιστης δεν εχει τις αντοχες και την ποιοτητα ζωης ενος μη καπνιστη.

Το ιδιο ισχυει και για τις τροφες. Πώς να το κανουμε τωρα; Aν ταϊζεις lidl ή αποφαγια και το σκυλι εχει ματωσει απο τη φαγουρα ή σου χεζει νερό καθε 3 και λιγο (κι εσυ λες α, θα κρυωσε το καϋμενο) ε, τι να πω μετα....

Εκτος απο οικονομικο ειναι και θεμα οξυδερκειας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95