Φτιάξτε μου πρόγραμμα διατροφής




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παιδια, κι εγω εδωσα κατα καιρους ωμα πλαταρια και ωμο κιμα.
Βεβαια δεν το παρακανω γιατι την ειδα που αγριεψε και διψουσε για αιμα :D:D

Κατα βαση κανω ο,τι κανεντε αλλά τελειως αλαλουμ και αυτη η μηδεν σταθεροτητα μαλλον την πειραξε.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αυτο με την μια μερα νηστεια, το εχω ακουσει τοσες φορες Κωστα, που πλεον λεω να το κανω κι εγω, κι ας μην κανω ιχνηλασια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
harryf προτείνω να ξεκινήσεις με ένα είδος. Π.χ. κοτόπουλο και καρότο (το καρότο αν δεν είναι βρασμένο, να είναι καλά πολτοποιημένο. Κράτα το καμια βδομάδα και δες πως πάει (να έχει σταθεροποιηθεί). Όχι πλατάρι μόνο αλλά κανονικό κοτόπουλο. Πέτα στην αρχή και τα πολλά λίπη/πέτσες. Mετά δοκίμασε μοσχάρι. Μετά στο καρότο πρόσθεσε και λίγο λιωμένο μήλο. Κάπως έτσι - μεγάλα διαστήματα το ίδιο για να δεις πως πάει και τι την πειράζει.

Αν τα δώσεις όλα μαζί τουρλού δεν θα ξέρεις από που σου 'ρθε, αν σου 'ρθει καμια διάρροια ή εμετός. (του σκύλου - όχι εσένα - εκτός αν τρώτε τα ίδια! :D)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βασω, καπως ετσι το ειπε και ο γιατρος. Με ενα ειδος για να δουμε αν την πειραζει κατι συγκεκριμενο. Εκτος αν την πειραζει η εναλλαγη.
Συχνα τρωμε τα ιδια παντως!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Επίσης ξέχασα να πω ότι η νηστεία μιας μέρας στην παρούσα φάση ίσως δεν ενδείκνυται - ρώτα και το γιατρό σου. Μην τις γυρίσει σε τίποτα ξυνίλες στο στομάχι φοβάμαι...
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν βράζετε το κρέας ή το ζεματάτε; Θέλω να πω, είναι υποχρεωτικό στη διατροφή κάποιας φυλής ή για τη δραστηριότητα του σκύλου; Ο γιατρός μού έχει πει να το βράζω καλά, κι εγω το βράζω μια φορά με σόδα να καθαρίσει και μια οσο χρειαστεί για το ρύζι και τα λαχανικά. Μπλέχτηκα... τελικά τι πρέπει να κάνουμε;
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Τα πλατάρια (και όλα τα μέρη που έχουν και κόκκαλο) δε βράζονται γιατί το βράσιμο σκληραίνει τα κόκκαλα, το οποία με τη σειρά τους σπάνε σε μικρά και αιχμηρά κομμάτια όταν τα μασάει ο σκύλος. Μπορουν άνετα να προκαλέσουν εσωτερικούς τραυματισμούς.

Η φιλοσοφία της BARF (στο θέμα του ωμού) είναι ότι ο σκύλος στη φύση δε θα φάει ούτε κροκέτα ούτε μαγειρεμένο φαγητό. Επίσης με το μαγείρεμα ή την οποιαδήποτε επεξεργασία (πλην ίσως του ατμού) μεγάλο μέρος των θρεπτικών συστατικών καταστρέφεται.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν βράζετε το κρέας ή το ζεματάτε; Θέλω να πω, είναι υποχρεωτικό στη διατροφή κάποιας φυλής ή για τη δραστηριότητα του σκύλου; Ο γιατρός μού έχει πει να το βράζω καλά, κι εγω το βράζω μια φορά με σόδα να καθαρίσει και μια οσο χρειαστεί για το ρύζι και τα λαχανικά. Μπλέχτηκα... τελικά τι πρέπει να κάνουμε;
Αυτό με τη σόδα δεν μου φαίνεται καθόλου υγειινό...
Με αυτό που κάνεις καταστρέφεις το κρέας και δεν έχει καμία ουσία πλέον. Αν θέλεις να το μαγειρεύεις, μαγειρεψέ το κανονικά (δηλαδή μία φορά βράσιμο).
 
Last edited:


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Με σόδα μαγειρική βράζω όλα τα κρέατα και είναι συμβουλή χασάπη και μαγείρων. Κάνει το κρέας καθαρό απο τυχόν βρωμιές του-ξέρεις τον αφρο που βγαζει στο βράσιμο- και το μαλακώνει. Επίσης σόδα βάζουμε σε όλα τα γλυκά τύπου κέικ, καρυδόπιτες, φανουρόπιτες, τυρόπιτες (κάποιες), για να φουσκώσει το γλυκό.
Πλαταρι δεν έχω δώσει ακόμα ούτε κόκκαλα. Στηθος κοτόπουλο ή μοσχαρακι στο μπλέντερ με ρύζι με λαχανικα δίνω. Τωρα προ ημερων πηρα ξηρα τροφη -γιατι με λιθοβόλισαν κάποιοι :p- και τρώει αυτό, όταν δεν έχω μαγειρέψει κρέας.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κοιτα τωρα να δεις τι γινεται.

Με το που κλεισαμε το γραφειο και ηρθαμε σπιτι με την Ηρα, μας χτυπησε το αρωμα από κατσικι Παγγαιου που εκανε η γυναικα μου στο φουρνο.

Τι πλέις και πλατς και πλουτς … εγινε πολεμος.
Η Ηρα να τρεχει πανω κατω χοροπηδωντας μεσα στο σπιτι … και να εχεις και τον Στελιο να κανει θεμα το ότι ο Αδαμ γινεται μερικες φορες νευρικος …!!!

Η Ζηνα δεν εχει προβλημα. Πηδαει πανω μου και μου τρωει το φαϊ.
Η Ηρα ξερει πως ο,τι καραγκιοζιλικια και να κανει, θα φαει μονο αν κανει πως δειχνει ότι είναι καλο κοριτσι.
Εγω κανω πώς εκπαιδευω κι αυτή κανει πως υπακουει ένα πραμα.

Στο θεμα τωρα. Πώς να κρατησεις ένα σταθερο προγραμμα διατροφης? Δεν θα δωσεις και στις γαϊδάρες να φανε από το κατσικι? Ε?
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κωστα, κι εμεις μαγειρευουμε πολυ ηπια, σε βαθμο που να ειναι τα φαγητα μας ψιλο-άνοστα, οπότε δεν τιθεται θεμα.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ναι, αλλά επειδή πρόσφατα είχαν πρόβλημα και τα 2 σου σκυλιά, καλύτερα να μη φάνε κατσίκι

Εγώ που δίνω τα αποφάγια, τα ξεκίνησα σιγά-σιγά, και ταυτόχρονα ο σκύλος ήδη τρώει ωμά εδώ και 1 χρόνο (και παραπάνω), οπότε το στομάχι έχει συνηθίσει να αλέθει τα πάντα και όχι μόνο την κροκέτα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τωρα το φαγανε, παει.
Κι εγω, μισο χρονο τωρα, ελεγα οτι το στομαχι της ηρας αλεθει τα παντα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ας πουμε λοιπον οτι ενα σκυλι,εχει ευαισθητο στομαχι και αρχιζει και στρωνει.Πώς ξερουμε οτι μπορουμε να ξεκινησουμε μαγειρευτο;Με τι ρυθμο το προσθετουμε στην ξηρα;Ποσο δοαστημα;Τι κρεατα ειναι πιο ελαφρια στην αρχη;Ξερω το κοτοπουλο πρωτο,αλλα μετα;σιγουρα εξαρταται απο το σκυλο,αλλα γενικα πως προχωραμε;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
skylakos εγώ έκανα το εξής: H μικρή στην αρχή εμφάνισε δοιάρριες - λόγω αυτών έτρωγε hills w/d (κονσέρβα) για να στρώσει. Ξεκίνησα σταδιακή μετάβαση στη barf ως εξής: Στο φαί με την κοσέρβα, πρόσθεσα λίγο κοτόπουλο ωμό, περίπου στο 1/4 του συνόλου. Το κράτησα έτσι 4-5 μέρες. Μετά αύξησα το κοτόπουλο στο μισό της μερίδας (μειώνοντας αντίστοιχα την κοσέρβα). Το κράτησα ετσι άλλες 5 μέρες. Μετά το κρέας έγινε 3/4 για 3-4 μέρες και μετά ολοκληρώθηκε η μετάβαση σε barf. Δηλαδή σταδιακά και πάντα παρατηρώντας. Στην αρχή δεν έβαζα λαχανικό. Μετά πρόσθεσα μόνο καρότο για 1 εβδομάδα. Μετά πρόσθεσα και λίγο μήλο κοκ. Τώρα τρώει κι εμένα κι εσένα μαζί....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ωραια.Αν ομως μολις βαλω εστω τοσο λιγο κρεας,κανει διαρροια,μειωνω κι αλλο το κρεας ή δε ξαναβαζω;
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εφόσον θες να κάνεις τη μετάβαση, δοκιμάζεις πρώτα να μειώσει ή να αλλάξεις το κρέας

Αν και πολύ δύσκολα θα σου παρουσιάσει πρόβλημα με τη μέθοδο που περιγράφει η vrmode
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.010
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps