Φυσική αμπούλα για τσιμπούρια και ψύλλους


vanessa 02

Member
5 Ιουνίου 2013
5
0
Athens
Σε ένα μεγάλο βάζο με νερό τοποθετούμε φύλλα από μέντα, δεντρολίβανο, λεβάντα! Εάν έχετε μπορείτε να βάλετε και μελισσόχορτο, το οποίο δίνει ένα διαφορετικό άρωμα μιας και περιέχει σιτρονέλλα. Φροντίστε να βάλετε αρκετά κλαδάκια ώστε να γίνει δυνατό διάλειμμα! (Για να σας δώσω ένα παράδειγμα εγώ χρησιμοποιώ ένα βάζο σχεδόν 2 λίτρα! Πριν το γεμίσω με νερό το γεμίζω με τα κλαδάκια, όσο περισσότερα τόσο καλύτερα και μετά προσθέτω όσο νερό μπορώ!) Αφού το αφήσετε κλεισμένο μέσα στο βάζο έως 24 ώρες, τοποθετείτε το διάλειμμα σε ένα ψεκαστήρι (αφού πρώτα το έχετε σουρώσει)! Με αυτό ψεκάστε τα σκυλιά σας και ΤΕΛΟΣ σε τσιμπούρια και ψύλλους.
Επειδη οι σκνιπες βγαινουν παγανια την νυχτα κ οταν η εξωτερικη 8ερμοκρασια ειναι συνηθως πανω απο 28 βα8μους ,καλο ειναι να ψεκαζετε κα8ημερινα ,πριν τη δυση του ηλιου.
 






vanessa 02

Member
5 Ιουνίου 2013
5
0
Athens
hi Berna! εγω αυτο χρησημοποιω εδω και αρκετο καιρο εχω δει καλα αποτελεσματα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας.. απο εδω και περα ειναι στη κριση του καθενος εαν θα το χρησημοποιησει..:)
 


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
εγω παντως πρεπει να κανω κατι γιατι στον κηπο υπαρχει γκαζον και εχουμε ενα προβληματακι με τα κουνουπια..
 




christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Εγώ ποτίζω στις 23.00 που είμαστε όλοι μέσα στο σπίτι και δεν έχω θέμα με κουνούπια
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ ποτίζω στις 23.00 που είμαστε όλοι μέσα στο σπίτι και δεν έχω θέμα με κουνούπια
Το νερό, ειδικά όταν λιμνάζει, είναι πόλος έλξης για τα κουνούπια. Γι'αυτό συστήνεται, να μην ποτίζουμε βραδινές ώρες, να μην αφήνουμε δοχεία με νερό μέσα στο σπίτι και στις βεράντες και να αλλάζουμε συχνά το νερό στα βάζα. Επίσης [ψιλοάσχετο, αλλά μια και τα λέμε...] να μην αφήνουμε τρόφιμα εκτός ψυγείου τις βραδινές ώρες και ανοιχτές σακούλες με σκουπίδια. Και αποφύγετε τα έντονα [και γλυκά] αρώματα.


Αντιμετώπιση με φυσικό τρόπο:

Λεβάντα
. Oι εντομοαπωθητικές ιδιότητες του συγκεκριμένου φυτού δεν εξαντλούνται στον... σκώρο. Χρησιμοποιήστε το άνθος του και τρίψτε με αυτό το σώμα σας ή βάλτε λίγο από το έλαιο στις αρθρώσεις, όπως κάνετε με το άρωμα. Και μετά πείτε αντίο στα κουνούπια!



Βανίλια.
Μια ακόμη μυρωδιά που δεν αντέχουν οι σκνίπες, τα κουνούπια -αλλά και άλλα έντομα - είναι της βανίλιας. Η καθαρή βανίλια. Ακολουθήστε την ίδια τακτική όπως και με τη λεβάντα και κυκλοφορείτε ανέμελα όλη μέρα.



Πλατύφυλλος βασιλικός.
Βάλτε σε ένα μπολάκι φύλλα βασιλικού και τρίψτε τα λίγο μόνα τους, αρχικά, για να "βγει" το άρωμά τους. Προσθέστε λίγο ξύδι και ανακατέψτε απαλά. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το σκεύασμα αυτό με δύο τρόπους: ή αφήστε το απλά δίπλα σας να λειτουργήσει απωθητικά από μόνο του, ή αλείψτε λίγο επάνω στα γυμνά άκρα σας. Μην τρομάζετε η μυρωδιά δεν είναι τόσο βαριά όσο τη φαντάζεστε. Και εννοείται, ότι αν ο βασιλικός δεν είναι πλατύφυλλος τη δουλειά του θα την κάνει και πάλι!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μάλιστα.. βάζω λεβάντα για τα κουνούπια.. Βρομοκοπάει ο τόπος.. τα κουνούπια κάνουν πάρτυ!
Ο τίτλος, λέει για τσιμπούρια και ψύλλους. Κάπου μετά, αναφέρονται και οι σκνίπες, αλλά μήπως τελικά υπάρχει κάποια παρανόηση;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ο τίτλος, λέει για τσιμπούρια και ψύλλους. Κάπου μετά, αναφέρονται και οι σκνίπες, αλλά μήπως τελικά υπάρχει κάποια παρανόηση;
Οχι, απλα δεν πολυεμπιστευομαι τα φυσικα εντομοαπωθητικα.

Επισης εσυ γραφεις η ιδια για τη λεβαντα λιγο παρακατω, και αντιο στα κουνουπια (you wish..)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ ναι. Γράφω για λεβάντα και κουνούπια. Οχι εγώ δηλαδή, το διαδίκτυο. Το ποστ της vanessa 02, δεν ξέρω με σιγουριά.

Ολα τα εντομοαπωθητικά, σε σιτρονέλλες και λεβάντες στηρίζονται. Τώρα, με τι θα βρει ο καθένας της υγειά του, είναι άλλη υπόθεση. Με προσευχές μόνο ίσως :)
 


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
mareco το ξερω πως δεν πρεπει να ποτιζουμε βραδυ αλλα αν ποτιζω το πρωι μετα εχει λασπη κ ο mike γινεται ολιγον χαλια.κατερινα θα το δοκιμασω και εγω..αντε να δουμε
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ ναι. Γράφω για λεβάντα και κουνούπια. Οχι εγώ δηλαδή, το διαδίκτυο. Το ποστ της vanessa 02, δεν ξέρω με σιγουριά.

Ολα τα εντομοαπωθητικά, σε σιτρονέλλες και λεβάντες στηρίζονται. Τώρα, με τι θα βρει ο καθένας της υγειά του, είναι άλλη υπόθεση. Με προσευχές μόνο ίσως :)
Η περμεθρίνη, η δελταμεθρίνη, η φιπρονίλη... δεν νομίζω :)
 


malicious

Active Member
14 Μαϊου 2012
40
0
Σε ένα μεγάλο βάζο με νερό τοποθετούμε φύλλα από μέντα, δεντρολίβανο, λεβάντα! Εάν έχετε μπορείτε να βάλετε και μελισσόχορτο, το οποίο δίνει ένα διαφορετικό άρωμα μιας και περιέχει σιτρονέλλα. Φροντίστε να βάλετε αρκετά κλαδάκια ώστε να γίνει δυνατό διάλειμμα! (Για να σας δώσω ένα παράδειγμα εγώ χρησιμοποιώ ένα βάζο σχεδόν 2 λίτρα! Πριν το γεμίσω με νερό το γεμίζω με τα κλαδάκια, όσο περισσότερα τόσο καλύτερα και μετά προσθέτω όσο νερό μπορώ!) Αφού το αφήσετε κλεισμένο μέσα στο βάζο έως 24 ώρες, τοποθετείτε το διάλειμμα σε ένα ψεκαστήρι (αφού πρώτα το έχετε σουρώσει)! Με αυτό ψεκάστε τα σκυλιά σας και ΤΕΛΟΣ σε τσιμπούρια και ψύλλους.
Επειδη οι σκνιπες βγαινουν παγανια την νυχτα κ οταν η εξωτερικη 8ερμοκρασια ειναι συνηθως πανω απο 28 βα8μους ,καλο ειναι να ψεκαζετε κα8ημερινα ,πριν τη δυση του ηλιου.
Αυτή η συνταγή είναι από τους κηπουρούς του mega. Βέβαια κάτι που δεν ακούστηκε πολύ είναι ότι μαζί με το συγκεκριμένο απωθητικό είπαν να βάζουμε και σιτρονέλλα.
Θα το δοκιμάσω όμως γιατί με τις χημικές αμπούλες έχουμε θέμα. Συνέχεια ψύλλους βρίσκω
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
[h=1]Φυτά που απωθούν τα κουνούπια[/h]Τα καλοκαιρινά βραδάκια θέλουμε να βγαίνουμε έξω στα μπαλκόνια ή στον κήπο για λίγη δροσιά.Πολλές φορές όμως αναγκαζόμαστε να ψεκάζουμε τον εαυτό μας με διάφορα εντομοαπωθητικά γιατί μας τσίμπησε κουνούπι ή για να μην μας τσιμπήσει.Υπάρχουν και πράσινες λύσεις για να αποφύγουμε τα χημικά του εμπορίου.
Τα παρακάτω φυτά/δέντρα απωθούν τα κουνούπια:
Δυόσμος
Μέντα
Δεντρολίβανο
Σκόρδο
Ευκάλυπτος
Θυμάρι
Κατιφές
Βασιλικός
Λεβάντα

Όσα φυτεύονται μπορείτε να τα έχετε σε γλάστρες κοντά στα παράθυρα του σπιτιού σας ή δίπλα σας όταν κάθεστε έξω. Μπορείτε επίσης να κόψετε ένα κλωνάρι από αυτά και να το κρεμάσετε.
Διαφορετικά, μπορείτε να φτιάξετε έγχυμα, αφέψυμα, αλοιφή με κάποιο από αυτά και να το αλοίψετε στο σώμα σας. Προσοχή όμως μήπως είστε αλλεργικός και στην δοσολογία. Ορισμένα φυτά όπως ο ευκάλυπτος προκαλούν παρενέργειες σε μεγάλη δόση ή υπερβολική χρήση.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το πιο ωραιο ειναι οταν πας με ενα ψεκαστηρακι και τα ψεκαζεις ολα πανω στα φυλλα τους,,, χιλια δυο εντονα αρωματα πλημυριζουν το χωρο !! ==)) !!