Φυσιολογικό ή Ψυχολογικό?


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
Ως νέος και στο FORUM και ως ιδιοκτήτης οικόσιτου σκύλου, είναι η τρίτη ερώτηση σε δύο μέρες. Υπόσχομαι όμως να εξακολουθήσω την συμμετοχή μου και να αρχίσω να προσφέρω κιόλας, καθώς πιστεύω οτί είναι λίγο ενοχλητικό να γράφεται κάποιος για δύο-τρεις απαντήσεις-λύσεις και μετά να εξαφανίζεται.

Αυτή ήταν η εισαγωγή. το θέμα είναι το εξής:

Ο μικρός (3μ) ενώ έχει γλαρώσει και ψιλοκοιμάται, έτσι και σηκωθούμε να πάμε για ύπνο, τον πιάνει μία τρομερή όρεξη για τρεχάλες και παιχνίδια. (έχετε δει τα Gremlins? κάτι τέτοιο...)

Αυτό συμβαίνει βράδυ, όχι σταθερή ώρα, ενώ έχει ξαπλώσει μετά από 1 ώρα βόλτα και 30-45 λεπτά παιχνίδι, οπού έχω προσπαθήσει να τον εξαντλήσω...

Λογικά είναι τουλάχιστον κουρασμένος.

Μετά από τρέξιμο, μασούλημα, γαύγισμα, Gran Prix στο διάδρομο και κουτρουβάλες, ξαπλώνει ήσυχα και κοιμάται ή δίπλα στο κρεβάτι ή στην πόρτα του υπνοδωματίου, από όπου βλέπει και το σαλόνι/κουζίνα που συνήθως καθόμαστε και οι τρεις (δεν ξέρω αν έχει σχέση η εποπτεία του χώρου - υποψιάζομαι..)

Έχει τύχει (μία φορά και μετά από παρότρυνσή του) αν σηκωθώ και ξαπλώσω στο σαλόνι να ησυχάσει... Αλλά έτσι θα εκπαιδεύσει αυτός εμένα....

Τον έχουμε ανεβάσει στο κρεββάτι, αλλά δεν γουστάρει κιόλας.. :!:

Η μία λύση είναι crate training, αλλά σε συνδυασμό με αυτή την τάση, θα τρελαθεί. :?

Τί στο καλό θέλει, και τί εναλλακτική λύση μπορώ να του προσφέρω?
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Συμβουλή δεν θα τολμούσα να δώσω γιατί είμαι καινούριος ιδιοκτήτης σκύλου και απο εμπειρία.....μηδέν :p Αλλά έχω παρατηρήσει πως και η δικιά μας(είναι 3 μηνών)το περισσότερο μέρος της μέρας είναι ντάγκλα και μετά τις 10 μπαίνει μέσα της ο διάολος,αλλά νομίζω πως έχει να κάνει με την ζέστη.Το βράδυ που έχει δροσιά η διάθεσή τους ανεβαίνει :p Μόνο που εμείς αυτή την ώρα θέλουμε να ηρεμήσουμε λιγάκι... :roll: Τι να κάνουμε και μεις?Λυσσάμε για κανά 20 λεπτο στο κυνηγητό και μετά ύπνο....δεν πα να χτυπιέται?Ανένδοτοι :!: :!: :!: Αμα μάθει έτσι πάμε χαμένοι.....
 


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
Άρα είναι φυσιολογικό....

Χθες ξεκίνησα επιστημονικά πειράματα....

1. Δεν παίξαμε μετά την βόλτα (μπας και διεγείρεται από το παιχνίδι)
2. Πήγαμε για ύπνο ένας - ένας, χωρίς μεγάλη αναστάτωση, αφού συνειδητοποίησα οτι εκεί που είμαστε ήρεμοι και χαλαροί ξαφνικά σηκωνόμαστε, μαζεύουμε κτλ.

ΤΖΙΦΟΣ! ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!

Ήρθε μετά από λίγη ώρα, ξάπλωσε, κοιμήθηκε...

Το πρωί... ανακάλυψα οτι είχε μπήκε στο δωμάτιο που ΔΕΝ έπρεπε, είχε αδειάσει δύο γλάστρες πάνω στο χαλί, τα είχε κάνει και από πάνω...

Λάθος μου που δεν είχα κλείσει καλά την πόρτα, αλλά τέτοια εργολαβία...?:shock:

Τέλος πάντων, υπομονή θα κάνουμε, αλλά η εξήγηση ποια είναι?

Για την ζέστη το είχα σκεφτεί αλλά όλη μέρα με το ειρκοντίσιον είναι.
 




Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
Skylos said:
Μήπως το κάνει μετά το φαΐ?
:shock: :shock:

Λες να του κόψω το βραδινό? :roll:

Ή οτί μπορεί να φταίει η τροφή?
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Παιδιά μην πανικοβάλλεστε, αν το κουτάβι να κοιμότανε συνέχεια και να μην έπαιζε τότε να ήταν το κάτι μη φυσιολογικό. Με το χρόνο το σκυλάκι να καταλάβει ότι την νύχτα κοιμούνται όλοι και να κοιμηθεί και αυτό, όσο για της ζημίες που είσαι ακόμα :wink:
Ένα κουτάβι 3-4 μηνών δεν γίνεται να είναι ήσυχο και εκπαιδευμένο.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
magi said:
Παιδιά μην πανικοβάλλεστε, αν το κουτάβι να κοιμότανε συνέχεια και να μην έπαιζε τότε να ήταν το κάτι μη φυσιολογικό. Με το χρόνο το σκυλάκι να καταλάβει ότι την νύχτα κοιμούνται όλοι και να κοιμηθεί και αυτό, όσο για της ζημίες που είσαι ακόμα :wink:
Ένα κουτάβι 3-4 μηνών δεν γίνεται να είναι ήσυχο και εκπαιδευμένο.
α,ναι σίγουρα,εννοείται :lol: πρέπει όντως να χαιρόμαστε να τα βλέπουμε έτσι,δείχνει αν μη τι άλλο ΥΓΕΙΑ :lol:
 


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
magi said:
Παιδιά μην πανικοβάλλεστε, αν το κουτάβι να κοιμότανε συνέχεια και να μην έπαιζε τότε να ήταν το κάτι μη φυσιολογικό.
Όχι βέβαια. Αν δεν έπαιζε, θα το πήγαινα σε γιατρό!

Το περίεργο που αναφέρω είναι να κοιμάται όοοολη μέρα, να βαριέται να παίξει, και να του έρχεται όταν πάμε για ύπνο. Όχι κάποια συγκεκριμένη ώρα, άλλα όταν πάμε για ύπνο. είτε είναι 11, είτε είναι 3.

Και ασχέτως με την προηγούμενη δραστηριότητά του.

Αναρωτιέμαι είναι υπάρχει κάποιος άλλος παράγοντας που "ενεργοποιεί" αυτήν την διάθεση. τουλάχιστον να τον ενεργοποιώ την ημέρα..

Δηλαδή, αν είναι φυσιολογικό, που οφείλεται? οτί βγαίνουν για κυνήγι την νύχτα (π.χ.?)? τους λείπει η μαμά τους? θέλει να ασχοληθούμε και άλλο με αυτόν? είναι party animal?
 




magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Σε μένα μετά από γερά ξενύχτια και μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια για ένα μήνα περίπου βοήθησε το ότι πήρα το διάβολο-κουτάβι στο κρεβάτι μου και όλα τελείωσαν, λες και πήρε το σκυλί κανένα υπνωτικό χάπι :).
 


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
magi said:
Σε μένα μετά από γερά ξενύχτια και μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια για ένα μήνα περίπου βοήθησε το ότι πήρα το διάβολο-κουτάβι στο κρεβάτι μου και όλα τελείωσαν, λες και πήρε το σκυλί κανένα υπνωτικό χάπι :).
Άρα ένα κίνητρο ήταν να ασχοληθείς και είσαι κοντά του.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Freddo, είναι απόλυτα φυσιολογικό το σκυλί να τρέχει σαν τρελό πάνω κάτω μερικές φορές, ειδικά σε αυτή την ηλικία μεγαλώνοντας, θα το ξεπεράσει μην ανησυχείς. Για μένα το crate-training είναι απαραίτητο θα σε βοηθήσει σε πάρα πολλά πράγματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf