Φωτογραφία καφετέριας με σκύλους viral


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Θα έχετε δει, κατά πάσα πιθανότητα την παρακάτω φωτογραφία από καφετέρια στην Λέσβο (κατά 99%) με κάποια σκυλάκια να κοιμούνται στα μαξιλάρια/καθίσματα.

Η φωτογραφία έγινε viral (όπως λέγεται στην διαδικτυακή ορολογία) και έχει κάνει το γύρω του κόσμου. Δεν θα το ανέφερα εδώ μόνο και μόνο διότι κάποιοι τοποθετούν την επιχείρηση σε διάφορα μέρη της Ελλάδος, μα δεν αντιστάθηκα όταν είδα σε ξένες σελίδες σχετικές με τα ζώα να έχουν ξεσπάσει συζητήσεις για το πως και στις δικές τους χώρες πρέπει να επιτρέπεται η είσοδος στα ζώα στους υγειονομικού ενδιαφέροντος χώρους, όπως στην Ελλάδα!

1.jpg 2.jpg

Για παράδειγμα, αυτή η Ισπανική σελίδα στο Facebook:

ACALAMA-Adiestramiento Castilla La Mancha

Πόσο "ειρωνικό" όλο αυτό... Αφήστε που ειδικά ο φετινός "χειμώνας" στην Ελλάδα δεν επιτάσσει τέτοιες λύσεις (όποιος επιθυμεί, βέβαια, ας το κάνει. Είναι σίγουρα καλύτερο από το να τα κυνηγά και να τα σκοτώνει).
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Ειρωνικό γιατί; Επειδή είναι σταγόνα στον ωκεανό αθλίων συμπεριφορών κατά των αδεσπότων στην ημετέρα; Ναι, αν είναι για αυτό είναι αλήθεια, αλλά τα καλά παραδείγματα από όπου κι αν προέρχονται πρέπει να επικροτούνται και να προωθούνται.

Βασική ένσταση: Ο χειμώνας και πέρσι και πρόπερσι δεν είχε αρχίσει τέτοια εποχή. Ιανουάριο-Φεβρουάριο-Μάρτιο έκανε κάτι μέρες που έτρεχα με ότι έβρισκα σε φαί και πατάκι-κουβερτάκι να βρω όσο πιο πολλά σκυλιά στην ευρύτερη γειτονιά μπορούσα γιατί πίστευα ότι δεν θα έβγαζαν το βράδυ.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά πέρσι την πρωτοχρονιά ότι έκανε το πρώτο κρύο και βγήκα από φιλικό σπίτι το πρωί σε ένα υπό του μηδενός περιβάλλον συνδυασμένο με την υγρασία της πόλης που σου τρυπούσε τα κόκκαλα κάτω από 10 στρώματα ρούχα και βλέπω 2 άστεγους και μια αγέλη να τουρτουρίζουν και ξανανέβηκα πάνω και τους λέω όπως είστε μαζεύτε τα όλα, το φαϊ που δεν πειράξαμε στους άστεγους και πήρα και ξεδιάλεξα όλα τα αποφάγια για να βγάλω φαί για τα σκυλιά. Με τους ανθρώπους δεν ξέρω τι έγινε, κοιμόντουσαν κ τους τα αφήσανε τα παιδιά δίπλα τους, τα σκυλιά που τα ξύπνησα δε μπορούσαν να ξεδιπλώσουν από το σφιχτοκούρνιασμα στην αρχή για να σηκωθούν να φάνε, δεν είχαν αντοχή να κουνηθούν.

Επίσης θυμάμαι αυτούς τους μήνες κάτι τέτοιες δύσκολες μέρες ένα σκυλί γνωστό μου αδέσποτο να κοιμάται σε ένα καναπέ ενός παράμερου τραπεζιού ενός εστιατορίου-καφέ που από πάνω είχε σόμπα. Κρίμα γιατί πρέπει να το αφήνανε, δεν πρέπει να το κανε στα κλεφτά (αν κρίνω από το πώς στο συγκεκριμένο μαγαζί φροντίζουν μια γατοοικογένεια κανά χρόνο και βάλε και την αφήνουν να ξαπλαρώνει στις καρέκλες τους άνετα) - κρίμα λέω γιατί φέτος η σόμπα πάνω απ'το συγκεκριμένο τραπέζι που δεν καθόταν σχεδόν ποτέ άνθρωπος έχει χαλάσει σε σημείο που δεν ήταν να φτιαχτεί και τη βγάλανε κ την κάνανε ανταλλακτικά (όλα τα μαθαίνω, σιγά μη δε ρωτούσα τι απέγινε το αγαπημένο hot spot των αδέσποτων :D).

Τεσπά, point being, μην το λέμε ότι δεν έχει χειμώνα φέτος και δεν επιτάσσει τέτοιες λύσεις, έχουν "μετατοπιστεί" οι εποχές, δεν έχει ξεκινήσει ακόμα ο χειμώνας. Το θυμάμαι κ από την ιστιοπλοία 2 χρόνια τώρα που το Νοέμβριο ήταν ανεκτή, εώς και ευχάριστη, το Μάρτιο ήταν ανυπόφορη (εντάξει έχει να κάνει κ η θερμοκρασία της θάλασσας).

Όσο αφορά το να επιτρέπονται ζώα σε χώρους υγειονομικούς ενδιαφέροντος, είναι λεπτό το θέμα και δεν ξέρω αν είναι εφικτό, ξέρω πάντως ότι έχω δει σε χώρες της βόρειας Ευρώπης σκυλιά (συνοδευόμενα) να μπαίνουν παντού, και σε χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος και μη. Προφανώς παντού μέσα-έξω σε καφέ και μπαρ όπου το θεωρούν δεδομένο και όχι κάτι που χρήζει ερώτησης αν επιτρέπεται. Μεγαλύτερη εντύπωση μου κανε όταν είδα σκυλί σε μεγάλο σουπερ μάρκετ μαζί με το αφεντικό του να ψωνίζουν με την άνεσή τους, και δίπλα σε ψυγεία με ανοιχτά κρέατα/αλλαντικά/τυριά.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Το "ειρωνικό" το είπα διότι με αφορμή μια φωτογραφία, χωρίς άλλα στοιχεία, ούτε καν τα βασικά, ξεσπούν συζητήσεις σε χώρες που θεωρούμε εμείς (σωστά ή λάθος) πιο προηγμένες κυνοφιλικά για το "πόσο πίσω" είναι η χώρα τους σε σχέση με την Ελλάδα, που οι σκύλοι επιτρέπονται σε καφετέριες.

Δηλαδή, δεν γνωρίζουν ότι ούτε εδώ επιτρέπονται... Ούτε στα ΜΜΜ... Ούτε στα περισσότερα μέρη (δημόσια ή ιδιωτικά) και πιθανόν να μη γνωρίζουν και την κατάσταση που βιώνουμε (άνθρωποι και ζώα) στα κυνοφιλικά/φιλοζωικά θέματα.

Κατά τα λοιπά, να κάνει ο κάθε ένας ότι μπορεί για να αφαιρεί πόνο και ταλαιπωρία και να προσθέτει χαρά.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Το "ειρωνικό" το είπα διότι με αφορμή μια φωτογραφία, χωρίς άλλα στοιχεία, ούτε καν τα βασικά, ξεσπούν συζητήσεις σε χώρες που θεωρούμε εμείς (σωστά ή λάθος) πιο προηγμένες κυνοφιλικά για το "πόσο πίσω" είναι η χώρα τους σε σχέση με την Ελλάδα, που οι σκύλοι επιτρέπονται σε καφετέριες.

Δηλαδή, δεν γνωρίζουν ότι ούτε εδώ επιτρέπονται... Ούτε στα ΜΜΜ... Ούτε στα περισσότερα μέρη (δημόσια ή ιδιωτικά) και πιθανόν να μη γνωρίζουν και την κατάσταση που βιώνουμε (άνθρωποι και ζώα) στα κυνοφιλικά/φιλοζωικά θέματα.
Ναι αυτό υποψιάστηκα ότι εννοούσες. Δεν πειράζει, ας το νομίζουν αν είναι να βοηθήσει στο να προχωρήσουν φιλοζωικά κι αυτοί.

Παρεμπιπτόντως, χώρες όπως η Ισπανία (στο παράδειγμα) και η Πορτογαλία δε θεωρούνται φιλοζωικά προηγμένες, κατά τα πρότυπα άλλων βορειοευρωπαϊκών χωρών ή Αμερικής/Καναδά (και όπως έχουμε δει ακόμα και για αυτές άλλα πρότυπα έχουμε στο μυαλό μας και άλλα ισχύουν πραγματικά κατά τόπους).
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Όσο αφορά το να επιτρέπονται ζώα σε χώρους υγειονομικούς ενδιαφέροντος, είναι λεπτό το θέμα και δεν ξέρω αν είναι εφικτό, ξέρω πάντως ότι έχω δει σε χώρες της βόρειας Ευρώπης σκυλιά (συνοδευόμενα) να μπαίνουν παντού, και σε χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος και μη. Προφανώς παντού μέσα-έξω σε καφέ και μπαρ όπου το θεωρούν δεδομένο και όχι κάτι που χρήζει ερώτησης αν επιτρέπεται. Μεγαλύτερη εντύπωση μου κανε όταν είδα σκυλί σε μεγάλο σουπερ μάρκετ μαζί με το αφεντικό του να ψωνίζουν με την άνεσή τους, και δίπλα σε ψυγεία με ανοιχτά κρέατα/αλλαντικά/τυριά.
Ξέρω ότι ας πούμε στην Πολωνία μπορείς να μπεις σε διάφορα μαγαζιά με το ζωάκι σου αλλά μου έκανε εντύπωση όταν είμασταν στη Βουλγαρία στο Μπάνσκο και μας άφησαν να φάμε με τη Barbie μαζί σε ένα πολυτελέστατο εστιατόριο. Η μόνη προυπόθεση ήταν να μη γαυγίζει. Ακόμα και νερό σε γυάλινο μπολάκι της έφεραν :cool:
Βαλκάνια εκεί, Βαλκάνια και εδώ...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Φοβάμαι όμως ότι το Μπάνσκο συγκεκριμένα δεν είναι αντιπροσωπευτικό, δεν είμαι σίγουρη, αλλά έχω καταλάβει ότι επειδή είναι εντελώς τουριστικό επικρατεί άλλη νοοτροπία σε όλα γενικά από ότι στην ευρύτερη Βουλγαρία. Χωρίς να θέλω να μειώσω τη χώρα γενικά ή ειδικά στην περίπτωση της κυνοφιλίας/φιλοζωίας.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Είναι προσφιλές σε πολύ κόσμο να κράζει το τι γίνεται στην Ελλάδα αντιδιαστέλλοντας την με την πολιτισμένη Δύση. Ναι εδώ είμαστε, πίσω.... ΠΟΛΥ πίσω σε πάμπολλα ζητήματα.
Αλλά όχι δεν θα δεχτώ ότι στο εξωτερικό όλα βαίνουν καλώς. Παντού υπάρχουν προβλήματα, ειδικά όσον αφορά τα ζώα. Θέλετε να θυμηθούμε τη Δανία και τους ζωολογικούς της κήπους; Τις θανατώσεις σκυλιών λόγω απαγόρευσης;

Δεν μου φαίνεται λοιπον ειρωνικό το ότι η Ισπανία ή κάποια άλλη χώρα, είδε σαν εφαλτήριο για την πρόσβαση των κατοικιδίων μια εικόνα από την Ελλάδα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Φοβάμαι όμως ότι το Μπάνσκο συγκεκριμένα δεν είναι αντιπροσωπευτικό, δεν είμαι σίγουρη, αλλά έχω καταλάβει ότι επειδή είναι εντελώς τουριστικό επικρατεί άλλη νοοτροπία σε όλα γενικά από ότι στην ευρύτερη Βουλγαρία. Χωρίς να θέλω να μειώσω τη χώρα γενικά ή ειδικά στην περίπτωση της κυνοφιλίας/φιλοζωίας.
Δεν ξέρω, μπορεί. Όμως πριν 2 χρόνια είμασταν πάλι στη Βουλγαρία την Πρωτοχρονιά, στο Μέλνικ. Και εκεί είχα τη Χαρά που ήταν τότε κουτάβι όλη νύχτα στο ρεβεγιόν που γινόταν σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο.
Μιλάς για τουριστικά μέρη, εδώ ούτε στα τουριστικά μέρη δεν σε αφήνουν. Θυμάμαι συγκεκριμένα όταν ήταν να πάμε για Πρωτοχρονιά στο Πήλιο σε κανένα ξενοδοχείο δεν μας δεχόταν με σκυλί και τελικά αφήσαμε τη Barbie στον κουνιάδο.
 
  • Like
Reactions: ghelly




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Δεν ξέρω, μπορεί. Όμως πριν 2 χρόνια είμασταν πάλι στη Βουλγαρία την Πρωτοχρονιά, στο Μέλνικ. Και εκεί είχα τη Χαρά που ήταν τότε κουτάβι όλη νύχτα στο ρεβεγιόν που γινόταν σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο.
Μιλάς για τουριστικά μέρη, εδώ ούτε στα τουριστικά μέρη δεν σε αφήνουν. Θυμάμαι συγκεκριμένα όταν ήταν να πάμε για Πρωτοχρονιά στο Πήλιο σε κανένα ξενοδοχείο δεν μας δεχόταν με σκυλί και τελικά αφήσαμε τη Barbie στον κουνιάδο.
Τραγικό, είναι αλήθεια, καλά που το πες να το ξέρω. Απλά το Μπάνσκο δεν είναι μόνο τουριστικό, είναι και σχεδόν εξ ολοκλήρου διαχειριζόμενο από ξένους (εκτός Βουλγαρίας), γι'αυτό το είπα. Το παραάδειγμα με το Μέλνικ είναι πιο χαρακτηριστικό ναι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU