Φόβος,πόνος,αμφιβολίες και μια μικρή ελπίδα??


Status
Κλειδωμένο θέμα

sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Mακαρι να πανε ολα καλα ! το σιγουρο ειναι οτι και να ειναι δεν ειναι τυπικη περιπτωση ! οποτε κρατα το στο μυαλο σου.
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
το σιγουρο ειναι οτι και να ειναι δεν ειναι τυπικη περιπτωση ! οποτε κρατα το στο μυαλο σου.
τι σημαίνει αυτό;
δεν έχω πρόβλημα με τα ευχολόγια
αλλά δεν είναι και σωστό να γεμίζουν ελπίδες τα μυαλά του κόσμου
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Αντρειαννα ευχομαι το καλυτερο

τωρα το αν η ελπιδα ειναι ασκοπη ή δηλωνει αμφιβολια απο μονη της ή αν πρεπει να ειμαστε απαισιοδοξοι δεν νομιζω οτι ειναι κατι που αφορα το συγκεκριμενο θεμα
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
Μέρες διαβάζω για την Εσμεράλδα.
Απο την πρώτη στιγμή.. αμφέβαλλα για την σοβαρότητα της κατάστασης. Κάτι μου έλεγε ότι κάποιο λάθος έχει γίνει...

Πες το ένστικτο...πέστο αυθυποβολή... ο σκυλάκος θα γίνει σύντομα καλά.

Δεν το ευχομαι, είμαι απλά σίγουρη.

Το μόνο που ευχομαι είναι να γίνει σύντομα καλα. :)
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
τωρα το αν η ελπιδα ειναι ασκοπη ή δηλωνει αμφιβολια απο μονη της ή αν πρεπει να ειμαστε απαισιοδοξοι δεν νομιζω οτι ειναι κατι που αφορα το συγκεκριμενο θεμα
το παρααφορά

αν το μήνυμα σου που κάνω quote το έγραψες για το δικό μου μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω

1. Δεν έχω πρόβλημα με τις ευχές
2. ο άνθρωπος ζει και δημιουργεί με την ελπίδα. Χωρίς αυτή δεν πάει έτσι κι αλλιώς παρακάτω
3. Να λες σε μήνυμα όμως «το σιγουρο ειναι οτι και να ειναι δεν ειναι τυπικη περιπτωση ! οποτε κρατα το στο μυαλο σου». Δηλαδή πως αν είναι καρκίνος είναι θετικό (δηλ θα επιβιώσει) γιατί δεν είναι τυπικό δείγμα (που δεν ισχύει έτσι κι αλλιώς) δεν είναι ευχή αλλά παραμύθιασμα.
Ξέρεις πόσο άσχημη είναι η πτώση από τα σύννεφα σε τέτοιες περιπτώσεις;
Ο καρκίνος (αν είναι) είναι 1 + 1= 2 Πάντα έτσι ήταν
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Για την FrenchieFan εύχομαι ολόψυχα να είναι η μυκητίαση - έστω και σπάνιας μορφής - που όμως παλεύεται, για να ξεκινήσει η Εσμεράλδα σύντομα να κουμαντάρει και πάλι τον δικό μου τον βρωμιάρη (που μόνο από αυτή ανέχεται να τον κουμαντάρουν και της εύχεται να πάνε όλα καλά!)

Όμως δεν κρατιέμαι για κάτι άλλο...

RozaFan,
είναι η 2η φορά για την ίδια περίπτωση θέματος (της πάθησης του σκυλιού της FrenchieFan - η 1η φορά ήταν στο thread όπου μας ανακοίνωσε ότι το σκυλί δεν είναι καλά...) που καλλιεργείς την "καταστροφολογία" και τον "πεσιμισμό" σε σημείο που δεν θά 'πρεπε. Οι ευχές των υπολοίπων μελών στους παθόντες σε αυτή την περίπτωση δεν κάνουν διάγνωση, αλλά μπορεί να στηρίξουν ψυχολογικά τον παθόντα ιδιοκτήτη - έστω και λίγο - να συνεχίσει τις προσπάθειές του...

Τα γραφόμενα του τύπου...
Δηλαδή πως αν είναι καρκίνος είναι θετικό (δηλ θα επιβιώσει) γιατί δεν είναι τυπικό δείγμα (που δεν ισχύει έτσι κι αλλιώς) δεν είναι ευχή αλλά παραμύθιασμα. Ξέρεις πόσο άσχημη είναι η πτώση από τα σύννεφα σε τέτοιες περιπτώσεις;
Ο καρκίνος (αν είναι) είναι 1 + 1= 2 Πάντα έτσι ήταν
είναι ανούσια και ανήθικα (σύμφωνα με τους "άγραφους νόμους" συμπεριφοράς σε τέτοιες περιπτώσεις).

Και για να προλάβω και τυχόν προειδοποίηση των mods περί προσωπικής επίθεσης σε μέλος και περί ελευθερίας λόγου στο forum κλπ:

Όσο επιτρέπεται εδώ μέσα η κτηνιατρική διάγνωση εξ΄αποστάσεως από μη εξουσιοδοτημένο άτομο (δεν είναι κτηνίατρος!) καθώς και τα ...αξιώματα ("Ο καρκίνος (αν είναι) είναι 1 + 1= 2 Πάντα έτσι ήταν") από επίσης μη εξουσιοδοτημένο ...μελετητή της θεωρίας των πιθανοτήτων, τόσο επιτρέπεται και σε μένα να κρίνω αυτού του τύπου τις διαγνώσεις και τα πορίσματα!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τι σημαίνει αυτό;
δεν έχω πρόβλημα με τα ευχολόγια
αλλά δεν είναι και σωστό να γεμίζουν ελπίδες τα μυαλά του κόσμου
ροζα , κανε μας τη χαρη, οτι θελουμε θα κραταμε, δεν θα μας πεις εσυ τι θα κρατησουμε, ουτε εαν θα χρησιμοποιησουμε σιπροξιν στον σκυλο μας.

(εαν χτυπα ξυλο αρρωστησει κανενα σκυλι μου, μην πλησιασεις καν το τοπικ μου. θα σε δαγκωσω πολυ ασχημα)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Frenchie!!!! WOW!!!

Μην χάνεις ποτέ την ελπίδα και την ΤΟΣΉ δύναμή σου!!!
Αν γίνει καλά, αυτά θα τη σώσουν!

Σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου να γίνει γρήγορα καλά η Εσμερλάντα!
Στέλνω συνεχώς θετική ενέργεια αλλά και αν θες και κάτι άλλο από μένα (έστω να μιλήσεις μόνο) στείλε ένα πμ.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά κι εγώ έχω ένα πολύ καλό προαίσθημα...
 
Last edited:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
:D:D. τι καλα νεα ειναι αυτα!! τα φιλια μου και τις ευχες μου στο εσμεραλδακι. :)
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μωρέ κι εγώ, αλλά φοβάμαι να το πω μη με φάει η Ρόζα! :D
Κοριτσια- με κανατε και γελασα αποψε!!!

Σημερα κυλισε αρκετα καλα η μερα μας.
Λογο ζεστης ημασταν ολη μερα μεσα με κλιματιστικο- και ανεμηστηρα.
Μολις τωρα γυρισαμε απο μια πολυ μικρη βολτουλα (αυτην που κανουμε ΚΑΘΕ βραδυ, εδω και 8.5 χρονια)- αργα αλλα σταθερα. Χτες μονο μεχρι την γωνια καταφερε- σημερα ολο το γυρο. (την αφηνω να επιλεγει μονη της, ποσο μπορει- και το δειχνει καιολας. Αμα δεν μπορει αλλο μουλαρωνει και δεν περπαταει πια).
Φουσκοσε- αλλα ηρεμησε και σχεδον αμεσος μολις φτασαμε σπιτι.
Αλλες μερες χρειαζοταν μιση ωρα.

Για να δουμε- σαν να ειδαμε σημερα πολυ μικροσκοπικα σημαδια βελτιωσης, γενικος στην κατασταση της.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Σας ευχόμαστε για μια ακόμα φορά οι κτηνίατροι να κάνουν λάθος και η Εσμεράλντα να ζήσει άλλα 10 χρόνια και να το έχουμε να το λέμε σαν ανέκδοτο στο φόρουμ:)....Να μην τους έχεις εμπιστοσύνη 100%,να το παλέψεις μέχρι που δεν παίρνει άλλο.Στην θέση σου θα την πήγαινα και στην Γερμανία,αφού έχεις τα μέσα.Γιατί θα ταλαιπωρηθεί?Αφού θα είστε μαζί.Με τα πρώτα σημάδια βελτίωσης να την πάρεις και να φύγετε.Της το οφείλεις...;)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Βασικά υπάρχει κι ενδιάμεσος τρόπος που δεν θα ταλαιπωρίσει την Εσμεράλντα.

Να έχεις διαρκή επικοινωνία με τον ιατρό σου εκεί και να του στείλεις (εξπρές) ότι εξετάσεις κάνει (και ποιά φάρμακα παίρνει). Μπορεί να έχει να προτείνει κάτι από το τηλέφωνο ή ε-μαίλ. Ακόμη και κάποιο σκεύασμα ίσως ξέρει που να βοηθήσει να δυναμώσει η μικρή ή να ανεβάσει το ανοσοποιητικό της....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Βασικά υπάρχει κι ενδιάμεσος τρόπος που δεν θα ταλαιπωρίσει την Εσμεράλντα.

Να έχεις διαρκή επικοινωνία με τον ιατρό σου εκεί και να του στείλεις (εξπρές) ότι εξετάσεις κάνει (και ποιά φάρμακα παίρνει). Μπορεί να έχει να προτείνει κάτι από το τηλέφωνο ή ε-μαίλ. Ακόμη και κάποιο σκεύασμα ίσως ξέρει που να βοηθήσει να δυναμώσει η μικρή ή να ανεβάσει το ανοσοποιητικό της....
Δεν εχουμε και ακριβος "δικο μας" ιατρο εκει!
Καπιοες εξετασεις και τις ακτινογραφιες της εχουν δει δυο κτηνιατροι στην γερμανια- εχω δυο φιλες που δουλεβουν σε μεγαλες κλινικες.
Ακρες δεν βρηκαμε και πολυ.

Οσο για την ενδυναμοση- κατι θα κανουμε.

Στην θέση σου θα την πήγαινα και στην Γερμανία,αφού έχεις τα μέσα.Γιατί θα ταλαιπωρηθεί?Αφού θα είστε μαζί.
Εγω δεν οδηγω! Αρα θα επρεπε να παμε με τον αντρα μου- που ειναι αδυνατον να φυγει για καμια εβδομαδα τωρα.
Με αεροπλανο - δεν γινεται, επειδη θα πρεπει να παει στις αποσκευες το παιδι- σκετο στρεςς!
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για την FrenchieFan εύχομαι ολόψυχα να είναι η μυκητίαση - έστω και σπάνιας μορφής - που όμως παλεύεται, για να ξεκινήσει η Εσμεράλδα σύντομα να κουμαντάρει και πάλι τον δικό μου τον βρωμιάρη (που μόνο από αυτή ανέχεται να τον κουμαντάρουν και της εύχεται να πάνε όλα καλά!)

Όμως δεν κρατιέμαι για κάτι άλλο...

RozaFan,
είναι η 2η φορά για την ίδια περίπτωση θέματος (της πάθησης του σκυλιού της FrenchieFan - η 1η φορά ήταν στο thread όπου μας ανακοίνωσε ότι το σκυλί δεν είναι καλά...) που καλλιεργείς την "καταστροφολογία" και τον "πεσιμισμό" σε σημείο που δεν θά 'πρεπε. Οι ευχές των υπολοίπων μελών στους παθόντες σε αυτή την περίπτωση δεν κάνουν διάγνωση, αλλά μπορεί να στηρίξουν ψυχολογικά τον παθόντα ιδιοκτήτη - έστω και λίγο - να συνεχίσει τις προσπάθειές του...

Τα γραφόμενα του τύπου...


είναι ανούσια και ανήθικα (σύμφωνα με τους "άγραφους νόμους" συμπεριφοράς σε τέτοιες περιπτώσεις).

Και για να προλάβω και τυχόν προειδοποίηση των mods περί προσωπικής επίθεσης σε μέλος και περί ελευθερίας λόγου στο forum κλπ:

Όσο επιτρέπεται εδώ μέσα η κτηνιατρική διάγνωση εξ΄αποστάσεως από μη εξουσιοδοτημένο άτομο (δεν είναι κτηνίατρος!) καθώς και τα ...αξιώματα ("Ο καρκίνος (αν είναι) είναι 1 + 1= 2 Πάντα έτσι ήταν") από επίσης μη εξουσιοδοτημένο ...μελετητή της θεωρίας των πιθανοτήτων, τόσο επιτρέπεται και σε μένα να κρίνω αυτού του τύπου τις διαγνώσεις και τα πορίσματα!
Δεν μπαίνω αυτόν τον καιρό πολύ συχνά στο φόρουμ λόγο προσωπικών υποθέσεων.
Αντριάννα είναι απίστευτα τα νέα σου..!!:):):)μακάρι όλα να ήταν ένα λάθος και να γίνει η εσμεράλντα γρήγορα καλά..!!!
Είμαστε όλοι μαζί σου!!!:):)
Οσον αφορά για την ρόζα fan θα συμφωνήσω με την γαλάζιο και την vmod..και αν θελουν οι μοτσ ας μου ξανα κανουν παρατηρηση..

ροζαν φαν ειναι απιστευτη η εριστικοτητα που εχεις σε εναν ανθρωπο που ποναει..,απορω γιατι γραφεις σε ενα θεμα που θελει μονο..θετικες σκεψεις και συμπαρασταση..
και για να αποφύγω παρεξηγήσεις ..,δεν είμαι αυτή που θα πει τι να γραφεις και τι να μην γραφεις..,απλά εμενα σαν άνθρωπο με ενοχλεί..
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Frenchie εύχομαι τα καλύτερα για τη μικρή σου!!!
Η θετική ενέργεια όλων μας είναι μαζί σας!!;)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εμένα με ενοχλεί ως mod και ως άνθρωπο όμως το να μην μπορεί να γράψει ένα μέλος ό,τι θέλει, και μάλιστα όταν δεν το γράφει εριστικά.

Μπορεί να μην συμφωνώ τυπικά δε θα το έγραφα, αλλά θεωρώ χρήσιμη την όποια τοποθέτηση - χρησιμότερη ίσως από τα ευχολόγια - παιδιά ξεκολλήστε η esmeralda και η κάθε esmeralda θα πεθάνει κάποια στιγμή, μην το παρακάνετε, από όσο έχω γνωρίσει την Αντριάννα δεν την θεωρώ χαζή γυναίκα ούτε αιθεροβάμων για να χρειάζεται τέτοιου είδους στήριξη, και από την στιγμή που το θέτει, κάποιος μπορεί να γράψει την γνώμη του, κι ας μην είναι κτηνίατρος, είναι μήπως κανένας άλλος από εσάς που έγραψε ''όλα θα πάνε καλά'' ??

Επί του θέματος δεν μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ δεν μπορεί να διαγνωστει ο καρκίνος ... τί εξέταση χρειάζεται και δεν μορεί να γίνει σε αυτό το σκυλί με αυτόν τον ιδιοκτήτη ? :confused:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παιδια, δεν εχει και αδικο ο Δενις!
Ι Ροζα μπορει να γραφει "καπος" και να ειναι και απολυτη στης αποψεις της- αλλα δεν παει να πει καιολας, οτι αυτα που γραφει θα το κανω (και ευτυχος, επειδη τοτε η Εσμεραλδα επρεπε να την ειχα παει για ευθανασια απο την περασμενη εβδωμαδα).

Εμεις εδω παλευουμε μια κατασταση αυτην την στιγμη.
Θετικη ενεργια και καλες σκεψεις βοηθουν εμενα να αντιμετοπιζω καλυτερα την κατασταση.
Οτι ειναι να γινει- θα γινει- εμεις οτι μπορουμε κανουμε αυτην την στιγμη.
Αλλα σιγουρα υπαρχουν και αλλες αποψεις και κριτικες- και πρεπει να το δεχομαστε- αλλιος θα μπορουσα να μην γραφω καν αυτο που τραβαμε εδω περα.

Αυτην την ερωτηση δεν την καταλαβα.
Επί του θέματος δεν μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ δεν μπορεί να διαγνωστει ο καρκίνος ... τί εξέταση χρειάζεται και δεν μορεί να γίνει σε αυτό το σκυλί με αυτόν τον ιδιοκτήτη ?
Υποτηθεται οτι εγω συμφωνουσα με ΟΛΕΣ της εξετασεις, αρκει να παρω μια διαγωνση. Υποτιθεται οτι ο πρωτος ιατρος εκανε ακομα και κυτταρολογικη- την οποια ο δευτερος αμφισβιτησε- και δεν επανελαβε καιολας. Τι να σκεφτω?
Και να πω και την αλειθεια- με βολευει που μου ειπαν για μυκητα!
Ετσι μπορω να κανω κατι- να το παλευω. Ο καρκινος ειναι πολυ απολυτη διαγνωση.

Και για οσους ενδιαφερονται :
Η Εσμεραλντα περασε μια ισυχη σχετικα νυχτα (και εμεις μαζι της).
Σηκωθηκε μια να πιει νερο κατα της 2 και κατεβηκε μετα και για τσισα- για να συνεχισει τον υπνο της μεχρι της 6 τωρα το πρωι.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Μολις διαβασα τα υπεροχα νεα...να ξερεις οτι εχεις ολη τη θετικη μας ενεργεια..!!!Αντε περιμενουμε νεα ακομα καλυτερααα!!!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα