Φόλες: Ένας ανοιχτός πόλεμος


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Όπως σίγουρα έχετε σκεφτεί όλοι δεν πάει άλλο.
Το θέμα με τις κακοποιήσεις και ειδικότερα με τις φόλες έχει ξεπεράσει κάθε όριο, πλέον δεν ξέρεις από που θα σου 'ρθει. Ακόμα και να μην πηγαίνεις τον σκύλο σου κάπου ελεύθερο, στην βραδυνή του βόλτα που δεν βλέπουμε και πολλά είναι πολύ πιθανό να φάει κάτι που δεν πρέπει.
Καθόμαστε αβοήθητοι και παρακολουθούμε αυτό το έγκλημα να λαμβάνει χώρα κάθε μέρα, σε κάθε γωνιά της χώρας μας και δεν σταματάει με τίποτα.
Ας ρίξουμε κάποιες ιδέες σχετικά με το ποιές περιοχές είναι πιο high risk και τι μπορούμε να κάνουμε .

Να χρησιμοποιούμε φίμωτρο στα σκυλιά. Εγώ προσωπικά δεν είμαι υπέρ αυτής της πρακτικής αλλά είναι μία λύση.

Οι φόλες λογικά ρίχνονται νύχτα. Προσοχή όταν βγαίνουμε βόλτες νωρίς το πρωί, ειδικά αν συνηθίζουμε να πηγαίνουμε σε κάποιο πάρκο πρωί πρωί καλό θα ήταν να το χτενίσουμε πριν τον σκύλο.

Σε περιοχές που έχει δημιουργηθεί θέμα είτε με πολλά αδέσποτα ή με κάποιον γείτονα που δημιουργεί συνέχεια ιστορίες να ξέρουμε ότι είναι πολύ πιθανό να πέσουν φόλες ( εγώ πχ για το πάρκο στην περιοχή μου το περίμενω γιατί έχουμε τύπο που κάνει τα πάντα για να μας διώξει, κλειδώνει τις πόρτες με δικά του λουκέτα, αλλάζει τις πινακίδες, έδωσε μπουνιά σε έναν ιδιοκτήτη σκύλου, είναι κατά την γνώμη μου πολύ πιθανό να κάνει κάτι τέτοιο, ίσως επειδή έχει σταμπαριστεί να μην το έχει κάνει ως τώρα).

Να πω για ομάδες περιφρούρησης σε μέρη που συμβαίνει συχνά? Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό.

Επίσης ας ενημερωθούμε για τα αντίδοτα, υπάρχει σχετικό τόπικ στο φόρουμ , και ας τα κουβαλάμε και στις απλές βόλτες.

Μαζί μας πάντα κινητό με τον κτηνίατρο στις ταχείες κλήσεις.

Πολύ σημαντικό. Μην προκαλούμε με το να φερόμαστε ανάρμοστα. Μαζεύουμε τα κακά από παντού και σε κάθε περίπτωση, όχι μόνο όταν μας βλέπουν. Ας είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας ώστε να έχουμε μαζί μας όλο τον κόσμο, και αυτούς που δεν έχουν σκυλιά.

Όποιος δει κάτι μην κάνει τα στραβά μάτια.

Όποοις πιάσει κάποιον επ'αυτοφόρω (ευσεβής πόθος) να τον κάνει τουλούμι στο ξύλο πριν τον καταγγείλει :p
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μηπως υπάρχει μοτίβο σχετικά με το που πεφτουν συχνότερα φόλες?
δλδ μέρη που συχνάζουν παιδιά (αρα γονεις που φοβουνται το μιασμα αδεσποτο), μέρη που δεν εχουν ραγδαία οικιστική ανάπτυξη (ισογεια σπιτια παλαιας κατασκευής με τους κηπάκους που κατοικουν ηλικιωμένοι που δεν ανεχονται υπαρξη ζώων), κλπ....

Παντως για το τουλουμιασμα, παρτε με τηλεφωνο αν βρειτε κάποιον.... εχω καλους φιλους να μας καλυψουν:rolleyes:
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ενα καλό προληπτικο μετρο θα ηταν η εκπαιδευση αρνηση τροφης αλλα δυστυχως δεν εχουν όλοι την πολυτελεια να το εφαρμόσουν. Σχετικά με το φίμωτρο συμφωνω, αναγκαίο κακό.
Ισως αν μπορουσαμε να κανουμε εναν πινακα με τις επικινδυνες περιοχές ανά πόλη πραγματικά θα βοηθουσε τους ανυποψίαστους
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ενα καλό προληπτικο μετρο θα ηταν η εκπαιδευση αρνηση τροφης αλλα δυστυχως δεν εχουν όλοι την πολυτελεια να το εφαρμόσουν. Σχετικά με το φίμωτρο συμφωνω, αναγκαίο κακό.
Ισως αν μπορουσαμε να κανουμε εναν πινακα με τις επικινδυνες περιοχές ανά πόλη πραγματικά θα βοηθουσε τους ανυποψίαστους
αμφισβητησιμης αποτελεσματικότητας!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Οι φολες δεν αφορουν μονο τα δικα μας ζωα... τα περισσοτερα που χανονται ειναι αδεσποτα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δεν νομίζω να υπάρχει σωτηρία σε αυτό το θέμα....δεν ξέρεις από που θα σου έρθει δυστυχώς.
Εδώ μια φορά ανοίγοντας την πόρτα του σπιτιού βρήκα σε χαρτί ρύζι με κομματάκια κοτόπουλου...προφανώς κάποιος τα είχε βάλει με το σκεπτικό ότι βγαίνοντας το σκυλί θα το φάει και δεν θα προλάβω να το πάρω...μάλλον δλδ αυτό θα σκέφτηκε. Ευτυχώς είμαι τυχερή που το σκυλί συνήθως ποτέ δεν τρώει κάτι από κάτω. Εδώ δεν τρώει το φαγητό του πολλές φορές ...λες και θα έτρωγε το ρύζι. Θα μπορούσε φυσικά να το είχε φάει κάποιο άλλο ....υποθέτω ότι μπορεί να ήταν φόλα γιατί δεν νομίζω να πίστευαν ότι άφηνα νηστικό το σκύλο...
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Τι κτηνη ειναι αυτα που το κανουν αυτο το πραγμα? Αυτη τη στιγμη ειμαι στη Σκιαθο, και εδω γινεται χαμος απο φολες. Αν ειναι δυνατον..Τι ψυχη εχουν αυτοι?
Ισως αν μπορουσαμε να κανουμε εναν πινακα με τις επικινδυνες περιοχές ανά πόλη πραγματικά θα βοηθουσε τους ανυποψίαστους
αυτο νομιζω και εγω θα βοηθουσε πολυ
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Καμιά φορά διαβάζω σε θέματα όπως "ενοχλήσεις στην βόλτα", για απαντήσεις απέναντι σε εχθρόζωους τσαμπουκαλεμένες και εριστικές.
Καλά και ωραία όλα αυτά, αφού τον σκύλο μας τον ελέγχουμε αν θα φάει κάτι ή όχι. Όταν όμως οξύνουμε την αντιπαράθεση με έναν ανώμαλο, πρέπει να θυμόμαστε ότι τα αδέσποτα σκυλιά είναι αυτά που θα πληρώσουν την νύφη του δικού μας αέρα.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Καμιά φορά διαβάζω σε θέματα όπως "ενοχλήσεις στην βόλτα", για απαντήσεις απέναντι σε εχθρόζωους τσαμπουκαλεμένες και εριστικές.
Καλά και ωραία όλα αυτά, αφού τον σκύλο μας τον ελέγχουμε αν θα φάει κάτι ή όχι. Όταν όμως οξύνουμε την αντιπαράθεση με έναν ανώμαλο, πρέπει να θυμόμαστε ότι τα αδέσποτα σκυλιά είναι αυτά που θα πληρώσουν την νύφη του δικού μας αέρα.
Ισως να εχεις και δικιο,απο την αλλη ομως αν καποιος θελει να ριξει φολα σε αδεσποτα (και μη) πιστευω θα το κανει ετσι και αλλιως, χωρις να βρει πατημα τη δικη μας συμπεριφορα..
 


nikalias

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
256
3
Γλάρισα
Αυτό με το τουλούμιασμα ξεχάστε το . Θα μπείτε σε άλλες καταστάσεις . Το φίμωτρο είναι η καλύτερη λύση ειδικά αν έχεις τον σκύλο ελεύθερο.
 


future80

Member
20 Ιανουαρίου 2014
22
0
Τι κτηνη ειναι αυτα που το κανουν αυτο το πραγμα? Αυτη τη στιγμη ειμαι στη Σκιαθο, και εδω γινεται χαμος απο φολες. Αν ειναι δυνατον..Τι ψυχη εχουν αυτοι?
αυτο νομιζω και εγω θα βοηθουσε πολυ
μεγάλωσα στην επαρχία και κατανοώ τον «χαμό» που λες. Πολλά αδεσποτάκια στους δρόμους που έχουν προέλθει από αναίσθητους «πρώην-ιδιωκτήτες», οι οποίοι τελικώς ενοχλούνται και τα θανατώνουν χωρίς κανένα ενδοιασμό. Δεν ξέρω βρε παιδί μου?!!! Πως μπορούν και κάνουν κακό σε αθώες ψυχούλες???
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Πλεον δε ξερω κατα ποσο χρησιμευει κ το φιμωτρο (προσωπικα δε το χρησιμοποιω ετσι κ αλλιως) ακουσα οτι βγαλαν μια καινουρια π@π@ρι@ σε σπρευ,πανε κ ψεκαζουν οι ανωμαλοι (δε θυμαμαι καθολου τι σοι ουσια ειναι αυτη γμτ) κ με το που μυριζει το σκυλι κατευθειαν του καιει τους πνευμονες (?!?!?) προλαβαινεις δε προλαβαινεις...
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
μεγάλωσα στην επαρχία και κατανοώ τον «χαμό» που λες. Πολλά αδεσποτάκια στους δρόμους που έχουν προέλθει από αναίσθητους «πρώην-ιδιωκτήτες», οι οποίοι τελικώς ενοχλούνται και τα θανατώνουν χωρίς κανένα ενδοιασμό. Δεν ξέρω βρε παιδί μου?!!! Πως μπορούν και κάνουν κακό σε αθώες ψυχούλες???
Και εγω την ιδια απορια εχω.. Κ τρομαζω που το καθε κτηνος (εννοειται δε γνωριζουμε ποιος ειναι) ειναι συμπολιτης μου κ μπορει να λεμε και καλημερα..
 


future80

Member
20 Ιανουαρίου 2014
22
0
Και εγω την ιδια απορια εχω.. Κ τρομαζω που το καθε κτηνος (εννοειται δε γνωριζουμε ποιος ειναι) ειναι συμπολιτης μου κ μπορει να λεμε και καλημερα..
άστα "Kimigaz" διότι με αυτό που είπες -ότι μπορεί να είναι οποιοσδήποτε και να λέμε και καλημέρα- πάτησες ευαίσθητο κουμπί..! πριν 2 ημέρες που είπε ο μπαμπάς μου ότι πέθανε ο σκυλάκος του γείτονά μας στο χωριό και ο τύπος (που τον «είχε» 12 και πλέον χρόνια) αντί να τον θάψει τον πέταξε σε ένα κοντινό ρέμα!!!! Τρελάθηκα !! με θύμωσε, με εξόργισε!!! δεν ξέρω τι θα κάνω όταν τον δω!!
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
άστα "Kimigaz" διότι με αυτό που είπες -ότι μπορεί να είναι οποιοσδήποτε και να λέμε και καλημέρα- πάτησες ευαίσθητο κουμπί..! πριν 2 ημέρες που είπε ο μπαμπάς μου ότι πέθανε ο σκυλάκος του γείτονά μας στο χωριό και ο τύπος (που τον «είχε» 12 και πλέον χρόνια) αντί να τον θάψει τον πέταξε σε ένα κοντινό ρέμα!!!! Τρελάθηκα !! με θύμωσε, με εξόργισε!!! δεν ξέρω τι θα κάνω όταν τον δω!!
Τα ιδια εμαθα και εγω για καποιον που ομως τον πεταξε στα σκουπιδια.. καλημερα?κομμενη! Τετοια κτηνη θελουν κοινωνικο αποκλεισμο!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πλεον δε ξερω κατα ποσο χρησιμευει κ το φιμωτρο (προσωπικα δε το χρησιμοποιω ετσι κ αλλιως) ακουσα οτι βγαλαν μια καινουρια π@π@ρι@ σε σπρευ,πανε κ ψεκαζουν οι ανωμαλοι (δε θυμαμαι καθολου τι σοι ουσια ειναι αυτη γμτ) κ με το που μυριζει το σκυλι κατευθειαν του καιει τους πνευμονες (?!?!?) προλαβαινεις δε προλαβαινεις...

Αυτό το σπρέυ ή η ουσία που ρίχνουν και καίει τα πνευμόνια τί είναι βρε παιδιά;
Και πως προφυλάσσεσαι από κάτι τέτοιο;
 


D

Deleted member 14614

Guest
Χμ νομίζω ότι, όσον αφορά την Αθήνα τουλάχιστον, όλες οι περιοχές έχουν την "τιμητική" τους από φόλες. Τώρα, να γράψουμε τις πιο συχνές? Δεν ξέρω μήπως αποπροσανατολίσει και εφησυχάσουν οι κάτοικοι άλλων περιοχών. Τι λέτε εσείς?

Αυτό το σπρέυ ή η ουσία που ρίχνουν και καίει τα πνευμόνια τί είναι βρε παιδιά;
Και πως προφυλάσσεσαι από κάτι τέτοιο;
Είναι νέου τύπου, άκρως θανατηφόρα. Νομίζω ότι είναι δύσκολο να προλάβεις να πας και τον σκύλο στον κτηνίατρο.
Δεν πιστεύω ότι μπορείς να προφυλαχθείς. Εκτός κι αν τον/την κυκλοφορείς με μάσκα οξυγόνου!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αυτό το σπρέυ ή η ουσία που ρίχνουν και καίει τα πνευμόνια τί είναι βρε παιδιά;
Και πως προφυλάσσεσαι από κάτι τέτοιο;
Μαλλον στρυχνινη ειναι αν και απαγορευμενη στην Ελλαδα....
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
μονο αυτο μας ελειπε..εισπνεομενο δηλητηριο..αν και μου φαινεται πολυ τραβηγμενο γιατι προφανως καιει και τους ανθρωπινους πνευμονες
 


SKUTZAKOS

Member
25 Σεπτεμβρίου 2013
10
0
KALAMATA
..το φιμωτρο ειναι η μονη λυση που μειωνει κατα πολυ τις πιθανοτητες, αν κ δεν το γουσταρω καθολου στον επομενο μου σκυλο θα το χρησιμοποιησω καθοτι παθων.....απο κει κ περα παιζουμε ολοι με τις πιθανοτητες....το ιδιο κ οι αδεσποτοι....αν δεν γινουν 2-3-4 συληψεις με παραδειγματικες τιμωριες..δε βλεπω να αλλαζει κατι..κ μη ξεχναμε κ τα υπολοιπα ζωα-θυματα(αλεπουδες,τσακαλια κτλ).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95