Φόλες σε όλη την Ελλάδα


Giwrgosm

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2017
137
155
34
Στο Βύρωνα (Αθήνα) στην πλατεία Βαρουτιδη (αγαλματακια) βρήκανε φολα, αλεσμένο φαγητό με γυαλιά. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω το είδα στο facebook και το λέω και εδω να προσέχετε!
 






Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Βαυκαλιζόμαστε ότι το «φιλότιμο» δεν μεταφράζεται σε καμία ξένη γλώσσα. Να προσθέσω και μια ακόμα Ελληνική λέξη που δεν μεταφράζεται: η φόλα.
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
  • Sad
Reactions: paliotspos and spyv


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν μπήκε καλά ο μήνας...

ΠΡΟΣΟΧΗ! Φόλες με σπασμένα γυαλιά στο Αττικό άλσος, 8 σκύλοι είναι ήδη νεκροί ενώ αγνοούνται και κάποιες γάτες....Ειδοποιήστε όσους γνωστούς με σκύλους και παιδιά συχνάζουν εκεί..Κάτι πρέπει να γίνει, έχει παραγίνει το κακό πλέον

Πηγή
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Φόλες Γαλάτσι: Τάισαν θάνατο αδέσποτα - 8 σκύλοι νεκροί, αγνοούνται κι άλλα ζώα

 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Από ΦΜΠ:

"Προσοχή σε όλη την Κυψέλη. Επιβεβαιωμένες φόλες σε Φαιδριαδων, Αίγλης, Δωδεκανήσου και λένε για Φωκίωνος και Αγίας ζώνης. Προσοχή στα ζωάκια μας "
 
  • Angry
Reactions: noni_papa


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Φόλες στην Ν Σμύρνη, πάρκο Μέλπως και πάρκο Ευξεινου Ποντου. Ισως και σε σημεία των γύρω δρόμων.
Ισχυρίζονται ότι είναι οι λεγόμενες "εισπνεόμενες"
Δύο δεσποζόμενα πέθαναν σε λίγα λεπτά.
 
  • Angry
Reactions: noni_papa


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτές οι "εισπνεόμενες" φόλες;
Είναι κάτι υγρό;
Στέρεο;
Μπορείς να το δεις και να προφυλαχτεις;
Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;
Υπαρχει τρόπος να σωθεί ο σκύλος;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτές οι "εισπνεόμενες" φόλες;
Είναι κάτι υγρό;
Στέρεο;
Μπορείς να το δεις και να προφυλαχτεις;
Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;
Υπαρχει τρόπος να σωθεί ο σκύλος;
Υπάρχει η άποψη ότι είναι ένας μύθος και ότι πιθανώς το σκυλί έγλυψε ή έφαγε κάτι νωρίτερα χωρίς να υποπέσει στην αντίληψη του ιδιοκτήτη
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτές οι "εισπνεόμενες" φόλες;
Είναι κάτι υγρό;
Στέρεο;
Μπορείς να το δεις και να προφυλαχτεις;
Τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;
Υπαρχει τρόπος να σωθεί ο σκύλος;
Από όσα έχω διαβάσει ίσως να είναι υγρό που εξατμίζεται. Από την άλλη, άλλοι λένε ότι και έτσι να είναι χάνει τη δράση του όταν εξατμίζεται λόγω υγρασίας κλπ. Γενικά δεν νομίζω να ξέρουν τι είναι. Μπορεί να είναι υγρό και άμα το γλύψει δηλητηριάζεται. Προσωπικά όταν ερχόμαστε Ελλάδα την αφήνω μόνο να μυρίζει κανά κορμό και αν...

Edit:
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αρκετοί άνθρωποι έχουν αναφέρει ότι ο σκύλος τους παρουσίασε συμπτώματα δηλητηρίασης αφότου μύρισε κάτι θάμους/χόρτα/κάποιον εξωτερικό χώρο, στον οποίο (χώρο) είδαν κάποια σκόνη όταν κοίταξαν καλύτερα.
Το έχω ακούσει/διαβάσει συχνά, αλλά δεν ξέρω αν στέκει πρακτικά - μια σκόνη που "κάθεται" σε ένα μόνο σημείο, δε διαλύεται με τον αέρα, δεν την εισπνέει κανένας άνθρωπος ή ζώο... Αρκετοί υποστηρίζουν ότι τα σκυλιά που δηλητηριάστηκαν έφαγαν κάτι χωρίς να το καταλάβει ο χειριστής. που εν συνεχεία αποδίδει το περιστατικό στην εισπνεόμενη φόλα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Λίγο που έψαξα στον γουγλη, δεν υπάρχουν αποδείξεις για την ύπαρξή τους. Με βάση και τις απαντήσεις σας, μάλλον πρόκειται περί αστικού μύθου.
 


An aer

Active Member
16 Μαϊου 2020
25
11
31
Φολες στον Ευοσμο Θεσσαλονικης

Πριν απο μια εβδομαδα δηλητηριαστηκαν 4 σκυλια.Στη συνεχεια εψαξαν οι κατοικοι κοντα στο παρκο στην γυρω περιοχη και βρηκαν 23 κεφτεδακια με δηλητηριο!
Ολα αυτα εγιναν στο παρκο πισω απο το γηπεδο του αγροτικου αστερα,στον Ευοσμο Θεσσαλονικης
Παρόμοια περιστατικά έχουμε και στα πάρκα πίσω από τη ΔΕΗ στον Εύοσμο.. "τυχαια"λουκανικα αφημένα στα πάρκα..
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Με βάση τις απαντήσεις της κτηνιάτρου, πιο πολύ γέρνει η ζυγαριά προς τον αστικό μύθο.
Στην περίπτωση σκόνης, σε τόσο ισχυρά δηλητήρια που ξεπαστρεύουν σε μερικά λεπτά, θα θρηνούσαμε και παιδάκια αν μη τι άλλο, που τέτοια εποχή μαζεύονται πολλά στο πάρκο.
Αν όμως είναι κάποιο σπρέυ που περνώντας ο σκύλος το μυρίζει κ μετά γλείφει τη μύτη του ή οποιοδήποτε άλλο σημείο που έχει έρθει σε επαφή;
Οι ντόπιοι ισχυρίζονται ότι είναι μια κολλώδης ουσία σαν το σάλιο που αφήνει το σαλιγκάρι...δεν ξέρω τι να πω.
Γεγονός είναι πως ο Δήμος έριξε νερό στις περιοχές που είναι κοντά στις παιδικές χαρές αυτών των σημείων αφού προηγήθηκαν μπόλικες καταγγελίες.
Επί τούτου έβαλα εισαγωγικά στο εισπνεόμενη
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Η μόνη σκόνη που έχω δει ποτέ είναι θειάφι που δεν στέλνει σε λίγα λεπτά το ζώο
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εμένα χθες μου το είπε γνωστός που ζει στη περιοχή αλλά δεν ήξερε περισσότερα. Αυτό με την κολλώδη ουσία μου το έχει αναφέρει άλλος σε άσχετη περιοχή.

Πριν λίγες ημέρες ένας τύπος μεταξύ Ηλιούπολης και Αγ. Δημητρίου κατέβαινε από μηχανάκι για να ταΐσει γάτες. Το περίεργο είναι πως άφηνε σε διάφορα σημεία λίγο μαγειρεμένο κριθαράκι και όχι ξηρά τροφή. Με αφορμή το γεγονός πως βρέθηκαν τριγύρω νεκρές γάτες εστάλη δείγμα από το κριθαράκι για ανάλυση. Υπάρχει φωτογραφία του ύποπτου από κάμερα. Θα δούμε.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3