"Φύλακες" (ναι, πώς)


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
μου κανει τεραστια εντυπωση το οτι δεν εβαλες φωτια στην αποθηκη...
 
  • Like
Reactions: cygor


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τα τρώνε όντως υπό άλλες συνθήκες. Δεν πρόκειται να γίνει σε αυτήν την περίπτωση, άλλωστε οι δυο ωραίοι δεν πρόκειται να τα αφήσουν.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
+1 για τη φωτια στην αποθηκη, με τα ντετολ και τα αζαξ δε δινονται οριστικες λυσεις..!!
 
  • Like
Reactions: reinmeister2






d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Το βρήκα, αλλά είναι στα αγγλικά.
Τρώγανε λέει (μαρτυρία είναι) αυτιά, μύτες και δαχτυλάκια!
Αλλο πράγμα το ποντικι του αγρου και αλλο ο αρουραίος και δη πεινασμένος. Το πρωτο στην χειροτερη να φαει κανενα πλαστικο καλυμα καλωδίου, οι αρουραίοι τρώνε τα παντα και με ειδικη μετχειριση ακομα και ανθρωπο.

Η Σαρα απ' οτι εχω καταλαβει ζει σε rural περιοχη και εχει ποντικακια. Βαλε ναφθαλινη θα φυγουν (tip απο ανθρωπο που ειχει υπαιθρια παρκινγκ-αποθηκες για να μην τρώνε τα καλωδια των αυτοκινητων)
 
  • Like
Reactions: Anniegr and Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αλλο πράγμα το ποντικι του αγρου και αλλο ο αρουραίος και δη πεινασμένος. Το πρωτο στην χειροτερη να φαει κανενα πλαστικο καλυμα καλωδίου, οι αρουραίοι τρώνε τα παντα και με ειδικη μετχειριση ακομα και ανθρωπο.

Η Σαρα απ' οτι εχω καταλαβει ζει σε rural περιοχη και εχει ποντικακια. Βαλε ναφθαλινη θα φυγουν (tip απο ανθρωπο που ειχει υπαιθρια παρκινγκ-αποθηκες για να μην τρώνε τα καλωδια των αυτοκινητων)
Αχ ευχαριστω! Αν τις βαλω μεσα στην αποθήκη τροφίμων δεν φανταζομαι να δηλητηριαστουμε απο τις αναθυμιάσεις, ετσι;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Και μας εκαναν θαυματα οταν ποντικια εφαγαν τα σωληνακια του αυτοκιντου της σιστερ δημιουργώντας αρκετη ζημια....αλλα να προσεχεις μη τις φανε το μουφ και το παντα γιατι ειναι δηλητηριο
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι, ρώτησα ένα φίλο χημικό και είπε ότι η ναφθαλίνη μπορεί να προκαλέσει καρκίνο, όποτε γιόκ.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
εγγυημενο αποτελεσμα θα εχεις μονο με φιδι...οπου υπαρχει φιδι δεν υπαρχει ποντικι...κανονας...

παιρνεις εναν φιδι πετ και καθαριζεις...για λεπτομερεις μιλα με καποιον ειδικο μια και οι δικες μου γνωσεις περιοριζονται μονο σε οτι σου εγραψα...
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Όχι, ρώτησα ένα φίλο χημικό και είπε ότι η ναφθαλίνη μπορεί να προκαλέσει καρκίνο, όποτε γιόκ.
Αυτό που μπορεί να προκαλέσει η συνεχής επαναλαμβανόμενη και σε μεγάλες ποσοτητες έκθεση είναι καταστροφή των ερυθρών. Αν δεν κάνεις μπάνιο σε μπάλες ναφθαλίνης μια ώρα την ημέρα δεν κινδυνεύεις. Οι αναθυμιάσεις είναι έντονες μεν αλλά όχι θανατηφόρες σε ελεγχόμενες ποσότητες και μικρή διαρκεια
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συνεχίζω αυτό το νήμα μετά από χρόνια αφού το ξαναβρήκα να σας δώσω update:

Τα ποντίκια, έστω και τα μικροσκοπικά του αγρού, είναι άκρως επικίνδυνα! Μου έκαναν τελικά, παρά τις παγίδες, τεράστια ζημιά στο σπίτι. Μπήκαν στη σοφίτα, η οποία δεν είναι κανονικό δωμάτιο αλλά δίοδος προς τους αεραγωγούς του σπιτιού από όπου φυσάει η θέρμανση και το αρκουδίσιο. Έφαγαν, έσκισαν και γενικώς κατέστρεψαν την απάνω μόνωση του σπιτιού και καταχέσανε το σύμπαν. Έφερα εταιρεία που ανέβασε ένα θεόχοντρο σωλήνα στο δεύτερο πάτωμα και μετά ρούφηξε το σύμπαν σε όλο το δίκτυο αεραγωγών του σπιτιού! Μετά απολύμαναν όλο το σκελετό του σπιτιού με δεν θυμάμαι πόσα γαλόνια αντισηπτικό και έβαλαν καινούρια οικολογική μόνωση που πρώτον σκοτώνει τους τερμίτες και δεύτερον τα ποντίκια, τα οποία παθαίνουν σοβαρή αλλεργία πρώτα. Είναι, λέει, οικολογική κιόλας και δεν καταστρέφει το περιβάλλον. Τέλος εγκατέστησαν τεράστιους σταθμούς (σαν βαλιτσάκι) με δηλητήριο σε όλες τις εξωτερικές γωνίες του σπιτιού (απέξω), κοντά στο μηχάνημα ανίχνευσης ραδιενέργειας, τη θέρμανση, το θερμοσίφωνο, το γενικό αφυγραντή και το αρκουδίσιο, την αντλία για την απομάκρυνση των νερών της βροχής και το γκαράζ. Έρχονται δε κάθε μήνα για επιθεώρηση να δουν αν υπάρχουν ποντίκια. Η ζημιά: σχεδόν 9000 δολάρια!!!!!

Το χειρότερο ήταν ότι υπήρχε σοβαρή επιδημία μεγάλων διαστάσεων στο χωριό με τουλάχιστον πέντε σπίτια με το ίδιο πρόβλημα.

Γι' αυτό το λόγο πήρα και τη γάτα που έγραψα στο άλλο νήμα. Την βρήκαν το καλοκαίρι εξαθλιωμένη, αποσκελετωμένη, έγκυο, με σοβαρά εγκαύματα στα πατουσάκια από την άσφαλτο και τσιμπούρια (mites) στα αυτιά, την πήγαν στο καταφύγιο, όπου γέννησε έξι γατάκια, τα τρία πεθαμένα και αφού τα μεγάλωσε τα τρία ζωντανά και τα δώσανε για υιοθεσία, την στειρώσανε και μου την δώσανε. Εικάζεται ότι είχε κακοποιητικό αφεντικό που την κλώτσησε, της έσπασε τον έναν κυνόδοντα και της έμπηξε κι ένα σύρμα στο στόμα από την άλλη μεριά! Τελοσπάντων, την έχουμε γιατροπορέψει αγρίως και τώρα τρώει σαν να έχει να φάει από την Κατοχή και πάχυνε.

Το ωραίο όμως ήταν η φάση με τα ποντίκια. Είναι δολοφονικότατη και επιθετικότατη. Ενώ είναι γλυκούλα και ναζιαρούλα με εμένα και το Πάντα, μπήκε σπίτι, επιθεώρησε τα πάντα, βρήκε αμέσως πού είχε παλιά ποντίκια, μούφιασε γενικώς και μάλιστα επιθεώρησε ιδιαιτέρως το γκαράζ, όπου γκρίνιαζε να κάνει περιπολίες μια το πρωί και μια το βράδυ πριν πάει για ύπνο (στο δωμάτιο μου φυσικά). Μια φορά βρήκα ένα ποντίκι που το είχε κατασπαράξει με επιστημονικό τρόπο: το αποκεφάλισε και μετά το έκοψε εγκάρσιες λεπτές φέτες σαν ψάρι!

Εννοείται μετά από αυτά, εξαφανίστηκαν όλα τα ποντίκια! Ούτε στο γκαράζ δεν τολμάνε πλέον να πάνε. Ο ποντικάς είπε ότι ούτε για το δηλητήριο δεν μπαίνουν. Λίγο προσπάθησαν να φάνε το δηλητήριο έξω από το σπίτι, από τότε όμως που ο δολοφόνος βγαίνει στο παράθυρο και γρατζουνάει με τα πόδια της το τζάμι νιουρίζοντας, σταμάτησε και αυτό.

Οπότε τώρα έχει επινοήσει το εξής παιχνίδι: το καταφύγιο της έκανε δώρο μερικά ψεύτικα αλλά ρεαλιστικά ποντίκια. Τα τοποθετεί σε συγκεκριμένες γωνίες του σπιτιού, από όπου μου απαγορεύει να τα βγάζω (τσαντίζεται αν το κάνω). Πάει και κρύβεται η ίδια σε διάφορες γωνίες, παίρνει επιθετικό ύφος και μετά τους επιτίθεται, τα τραβοκοπάει, τα ταλαιπωρεί και μετά τα βάζει πίσω στη θέση τους για να ξαναρχίσει! Της πήρα ένα μικροσκοπικό ρομπότ, το οποίο τρομοκρατεί το Πάντα, και από όπου κρέμεται ένα σαν καλαμάκι με ένα ψεύτικο ποντικοειδές. Το κυνηγάει λοιπόν σε όλο το σπίτι, του επιτίθεται ξαφνικά σαν να σκοτώνει μύγα με μυγοσκοτώστρα και το τραβοκοπάει τόσο που μου έχουν δώσει και ανταλλακτικά ποντίκια για να συνεχίζει την ταλαιπωρία άμα τα καταστρέφει ή βαριέται το σχήμα τους και θέλει άλλο (το οποίο καθιστά σαφές). Επίσης έχει κι ένα γαϊτανάκι με δυο κρεμάμενα ψεύτικα ποντίκια και μια ξύστρα στήριγμα. Ξαπλώνει από κάτω σαν οδαλίσκη, τα κουνάει και τα κατασπαράζει με ένα ύφος σαδιστικότατο! Το βράδυ μου κουβαλάει και ΔΥΟ καλαμάκια, από όπου κρέμονται δυο ψεύτικα ποντίκια και πρέπει να παίζουμε με μένα να κάνω ότι ψαρεύω και σηκώνω ξαφνικά τα καλαμάκια, ώστε να πηδάει αυτή στον αέρα, να πιάνει και να κατασπαράζει τα ποντίκια. Αν δεν συμμορφωθώ κάθεται και κλαίει και αρχίζει αγώνες δρόμου στο σπίτι μέχρι να κάνω αυτό που θέλει.

Έτσι κρατιέται η κυρία Σάνυ σε φόρμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3