Φύσημα καρδιάς


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
γεια σε ολους!!
μια φιλη εχει staffordshire 3 χρονων,κ μολις χτες ο γιατρος διεγνωσε φυσημα μεγαλο,στα 3 χρονια δεν ειχε διαγνωσει κατι τετοιο το εμφανησε τωρα,εγω ειχα την εντυπωση οτι υπαρχει εκ γενεθης αυτη η δυσλειτουργια τι υσχυει τελικα ??,του εκανε καρδιογραφημα κ εξεταση με στηθοσκοπειο,ειπε ειναι φυσημα που μπωρει να συνδεεται με στενωση αρτυριας,αλλα θα το μαθουμε σε λιγους μηνες να δουμε αν μεγαλωνει το φυσημα..
οποιος γνωριζει καποιον γιατρο ειδικευκενο στην καρδια στην θεσσαλονικη,η καποιον καλο γιατρο στο πανεπιστημειο θεσνικης θα ηθελα να κανουμε περετερω εξετασεις
 




maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
καρδιογραφημα,κ με στηθοσκοπειο μονο εκανε,σε λιγους μηνεσ ειπε να τον ξαναπαμε για να κανει ακτινα να δουμε αν μεγαλωνει το φυσημα
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
δεν ξερω γιατρους αλλα ξερω πως μαλλον θα ακολουθησει ανθρωπινη φαρμακευτιικη αγωγη και μαλλον οχι πολυ ακριβη!

περαστικα!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Απλά μου κάνει εντύπωση που δεν έκανε μία ακτινογραφία να δείτε αν έχει μεγαλώσει η καρδιά και να συγκρίνεται αργότερα.

Όσον αφορά το φύσημα πολύ σημαντικό είναι να κάνει υπέρηχο.

Διατροφή άλλαξε?
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
μας ειπε να κοψουμε το αλατι κ συνεχιζουμε την τροφη που περναμε την nuova fatoria!!!
κ εμενα μου κανει εντυπωση τον εμπιστευομαι απολυτα αλλα δεν ξερω γιατι δεν εκανε ολα οσ χρειαζοντε,γι αυτο θελουμε να κατευουμε θεσνικη
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
δεν ξερω γιατρους αλλα ξερω πως μαλλον θα ακολουθησει ανθρωπινη φαρμακευτιικη αγωγη και μαλλον οχι πολυ ακριβη!

περαστικα!!!
Εξαρτάτε από την σοβαρότητα..αν είναι και παραμένει ένα απλό φύσημα θα αργήσει για φαρμακευτική αγωγή..η διατροφή όμως θα πρέπει να είναι προσεχτική και η ζωή χωρίς στρες.
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Έχει δίκιο η kango1...το σκυλί χρειάζεται οπωσδήποτε να γίνει υπέρηχος καρδιάς, να εκτιμηθούν οι κοιλότητες, οι βαλβίδες, το εύρος της βλάβης (εάν υφίσταται) καθώς επίσης και η πιθανή στένωση/ανεπάρκεια των βαλβίδων. Δεν είναι σωστό να προτείνεις αγωγή είτε διαιτητική είτε φαρμακευτική χωρίς να ξέρεις τι πρόβλημα υπάρχει..εάν υπάρχει.
Και επίσης δεν περιμένεις για να δεις πως θα εξελιχθεί.
Γνώμη μου να βρεις κάποιον καρδιολόγο για σκύλους για να σου πει ακριβώς τι συμβαίνει με τον σκύλο σου.