ΧΑΘΗΚΑΝ 2 ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΤΟ ΚΟΝΤΟΠΕΥΚΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ


Marianna_Markos

New Member
3 Φεβρουαρίου 2010
3
0
Χάθηκαν 2 ροτβάιλερ στο Κοντόπευκο Αγίας Παρασκευής το μεσημέρι στις 2/2/10. Ο αρσενικός ακούει στο όνομα Μορφέας και είναι 2,5 χρονών και η θηλυκιά ακούει στο όνομα Πάνα και είναι 7 μηνών. Μπορεί να είναι μαζί, μπορεί και όχι. Σας παρακαλώ αν δείτε κάποιο ροτβάιλερ ή ακούσετε κάτι επικοινωνήστε μαζί μας στα τηλέφωνα 6938489216 και 6907802033 ή στο mail: [email protected]. Σας ευχαριστούμε πολύ. Μαρκος - Μαριάννα
 

Attachments



katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Έχουνε τσιπ με δηλωμενα στοιχεια ιδιοκτήτη?
Πως χάθηκαν? Το έσκασαν? Η μπορει και να τα έκλεψαν?
Βάλτε το και στα Site για τα χαμενα σκυλιά...και στο facebook..
Εύχομαι να βρεθούν γρήγορα...
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
μόλις τώρα έκλεισα το τηλέφωνο με τον ιδιοκτήτη του Μορφέα!
Λοιπόν, χθες το βράδυ κατά τις οκτώ βγαίνω για βόλτα με το μικρό. Στα εκατό μέτρα από το σπίτι μου, ένας φούρνος ανακαινίζεται και όλα τα φώτα είναι αναμμένα με εργάτες μέσα. Και στην είσοδο του φούρνου, φαρδύς πλατύς....ο Μορφέας! Που δεν ξέρω φυσικά πως τον λένε έτσι, εγώ βλέπω ένα σκύλαρο λυτό τεραστίων διαστάσεων που σηκώνεται μόλις με βλέπει από την άλλη μεριά του δρόμου με το μικρό. Φοβάμαι-και ποιός δεν θα φοβόταν-εκείνη την ώρα ανοίγει η πόρτα του φούρνου και ζητώ απο κάποιον να μαζέψει το σκύλο. Και μου λένε πως δεν είναι δικός τους, από κάπου ξεφύτρωσε απ το πρωί και έμεινε να "φυλάει" το φούρνο, και είναι πολύ ήρεμος και φιλικός!
Πλησιάζω, ο σκύλος φοράει αλυσίδα στο λαιμό και τίποτε άλλο και, ενώ είναι κοντά μας δεν πλησιάζει, ούτε αγριεύει ούτε κουνάει ουρά, φαίνεται σαν χαμένος.
Κάνουμε τη βόλτα μας κανονικά , περνάμε στην επιστροφή πάλι μπροστά από το φούρνο και ο σκύλαρος-φύλακας εκεί!
Σήμερα έχω άδεια και πρωί πρωί ανοίγω το Pc και βλέπω "χάθηκαν ροτβάιλερ στην Αγ.Παρασκευή"...και τη φωτό του σκύλαρου! Τον οποίο τον βρήκε το αφεντικό του, κατά καλή του τύχη και ευτυχώς που είναι καλά το ζώο γιατί πέρασε τη Μεσογείων και διάνυσε μεγάλη απόσταση...εγώ μένω κοντά στο Νομισματοκοπείο και ο σκύλος χάθηκε από Κοντόπευκο!
Ωστόσο οι ερωτήσεις μου παραμένουν και είναι οι εξής:
Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Δηλαδή , βλέπω ένα σκυλί αδέσποτο, χαμένο, παρατημένο, χωρίς λουρί τέλος πάντων να περιφέρεται στη γειτονιά. Ειδοποιώ ποιόν, τη Φιλοζωική, την Αστυνομία, το Δήμο...γιατί καλά να βρω ένα μικρό (του χεριού μου τέλος πάντων) που να κάνει μπαμ πως έχει χαθεί, το παίρνω σπίτι μου να βγάλει το βράδυ μην παγώσει και την άλλη μέρα αρχίζω το ψάξιμο. Εδώ που μιλάμε για ροτ που το βλέπεις να σηκώνεται και σου κόβονται τα πόδια τι κάνεις?
Για να ξέρω την επόμενη φορά!
Πάντως, τουλάχιστον για τον Μορφέα, τέλος καλό όλα καλά, το αφεντικό του τον βρήκε!
 






Marianna_Markos

New Member
3 Φεβρουαρίου 2010
3
0
O Μορφέας Βρέθηκε, πάμε για την Πάνα τώρα!!!!

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για την υποστήριξη!!! Ο Μορφέας πράγματι βρέθηκε χθες το βράδυ και είναι μαζί μας πια!!!Βρέθηκε σε αυτόν τον φούρνο κι ευτυχώς είναι πολύ καλά, αν και ταλαιπωρημένος, αλλά αυτό είναι προσωρινο. Μια κοπέλα μας είπε ότι τη Δευτέρα που χάθηκαν τα είδε στη γειτονιά μας στο Κοντόπευκο, αλλά κάποια στιγμή ο Μορφέας άρχισε να κυνηγάει ένα άλλο σκυλί κι εκεί χωρίστηκαν τα δύο τους. Δεν έχουμε κάποια άλλη πληροφορία προς το παρόν, αλλά δε χάνουμε τις ελπίδες μας ούτε σταματάμε τις προσπάθειες. Αν δείτε ή ακούσετε κάτι, σας παρακαλώ ενημερώστε με στα 6938489216, 6907802033 ή στο [email protected] Πάντως δε νομίζουμε να πρόκειται για προσπάθεια κλοπής, γιατί αν ήταν έτσι την Πάνα θα την είχαν πάρει σπό την αρχή, καθώς είναι κουτάβι και ιδιαίτερα φιλικό. Κάποιος μας άνοιξε την εξωτερική πόρτα της αυλής. Περνάνε πολλά από το μυαλό μας, αλλά το σημαντικότερο είναι να βρεθεί. Έχουμε ήδη πάρει τα μέτρα μας για να μη ξανασυμβεί κάτι ανάλογο. Σας ευχαριστώ όλους σας και πάλι
 






kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Κάπου κοντά στο σπίτι της στο Κοντόπευκο, γιατί κοντά στο σπίτι μου που βρέθηκε ο Μορφέας είναι πολύ μακριά για την ηλικία της...μιλάμε για Νομισματοκοπείο με ΕΡΤ χοντρικά,αν ξέρετε τις αποστάσεις!
Το μόνο παρήγορο , πως ενα κουτάβι το παίρνεις αγκαλιά αν το βρεις να περιφέρεται, ενώ ένα ενήλικο ρότ , όσο ήσυχο και χαμένο και να δείχνει, δεν το πλησιαζεις καν!
Σόρρυ Μορφεάκο!:)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το μόνο παρήγορο , πως ενα κουτάβι το παίρνεις αγκαλιά αν το βρεις να περιφέρεται, ενώ ένα ενήλικο ρότ , όσο ήσυχο και χαμένο και να δείχνει, δεν το πλησιαζεις καν!
Σόρρυ Μορφεάκο!:)
Κατερίνα, νομίζω ότι ένα κοκομπλόκο το έπαθες και μόνο στην θέα του Μορφέα :D Είδες για να μην έχεις κανονικό σκύλο; Σόρρυ Αρρούλη :D:D
 


Kaipan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
49
0
πετρουπολη
Καλησπερα.
Αρχικα να σου πω πως ευχομαι να βρεις και την κουταβινα σου.
Επισης βρησκω ευκαιρια να πω πως σε παρομια περιπτωση στο μαρουσι η τις γυρω περιοχες παρακαλω επικοινωνιστε με την δημοτικη αστυνομια. Το πιο ευκολο ειναι να πουμε στα παιδια να εχουν το νου τους μηπως δουν κατι. Αν δυσκολευτειτε μη δυστασετε να ζητησετε να με ειδοποιησουν (Δ.Α. Φιλιππος).
Δεν ειμαστε ειδικοι ή οι σωτηρες του κοσμου αλλα κυκλοφορουμε σχεδον παντου κι ισως μπορεσουμε να βοηθησουμε εστω και σε μια περιπτωση απο πολλες.
:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μπράβο σου και μόνο που το προτείνεις. Μακάρι να είναι όλοι οι συνάδελφοί σου τόσο πρόθυμοι. Ασχετο αλλά Δ.Α. Φίλιππος είναι κάπως το όνομά σου ή σημαίνει κάτι άλλο; :cuniaoo:
 


Kaipan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
49
0
πετρουπολη
Μπράβο σου και μόνο που το προτείνεις. Μακάρι να είναι όλοι οι συνάδελφοί σου τόσο πρόθυμοι. Ασχετο αλλά Δ.Α. Φίλιππος είναι κάπως το όνομά σου ή σημαίνει κάτι άλλο; :cuniaoo:
ΧΑΧΑΧΑ
Δημοτικος Αστυνομικος.
:p
Το προτεινα κατ αυτον τον τροπο γιατι δεν ξερω τα χουγια και τις διαθεσεις ολων των συναδελφων.
Το να τους πει ο οποιοσδηποτε ομως αν δουνε κατι να ενημερωσουν (τουλαχιστον αυτο) πιστευω θα βοηθησουν ολοι.
Τι να πω μακαρι να μην χανονταν κανενα σκυλακι ποτε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το να τους πει ο οποιοσδηποτε ομως αν δουνε κατι να ενημερωσουν (τουλαχιστον αυτο) πιστευω θα βοηθησουν ολοι.

Το ευχόμαστε...

Τι να πω μακαρι να μην χανονταν κανενα σκυλακι ποτε.
Σ' αυτό ελπίζουμε όλοι...
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Κατερίνα, νομίζω ότι ένα κοκομπλόκο το έπαθες και μόνο στην θέα του Μορφέα :D Είδες για να μην έχεις κανονικό σκύλο; Σόρρυ Αρρούλη :D:D
Φιλενάδα, και "κανονικό" σκύλο να είχες (που έχεις!), όταν βλέπεις να σηκώνεται ένα αρχοντολεβεντόσκυλο που έτσι και σηκωθεί στα δύο του πόδια ξεπερναει το μπόι σου-και το δικό μου που είμαι κοντύτερη από σένα- και μόνο που σε κοιτάζει με κείνο το αταράξ ύφος της απόλυτης δύναμης και εξουσίας...ε, εγώ τα΄παιξα , το ομολογώ. Και ειλικρινά, δεν τα φοβάμαι τα σκυλιά, ποτέ δεν τα φοβόμουν, περνάω δίπλα τους και κατά περίσταση τους μιλάω και τα χαιδεύω. Ο συγκεκριμένος φιλαράκος όμως ήταν-ζωή νά χει-εντυπωσιακό ζώο!
Μακάρι να βρεθεί και η μπουμπού γρήγορα, τώρα που το ξέρω θά χω το νου μου απόψε μη τυχόν και είναι και αυτή στη γειτονιά μου, θα τη βουτήξω επιτόπου και θα το βγάλω σημαία:)
 


Marianna_Markos

New Member
3 Φεβρουαρίου 2010
3
0
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη. Δυστυχώς δεν είχαμε ακόμα κάποιο νέο για την Πάνα μας. Αν μπορείς Kaipan να βοηθήσεις με όποιο τρόπο μπορείς, να ενημερώσεις συναδέλφους σου που μπορεί να κυκλοφορούν στις περιοχές της Αγίας Παρασκευής, του Χαλανδρίου, του Γέρακα και του Χολαργού, σε παρακαλώ μη διστάσεις. Το μεσημέρι κλείνουν 3 24ωρα που η μπέμπα μας λείπει κι οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη. Κι όποιος μένει κοντα ή έχει φίλους/συγγενείς στις γύρω περιοχές, σας παρακαλώ ας τους ενημερώσει κι ας έχουμε όλοι το νου μας! Η σκύλα είναι φιλική μέχρι αηδίας, είναι κουτάβι και μόνο το χάδι έχει γνωρίσει μέχρι τώρα,οπότε αν κάποιος τη δει μη διστάσει να την πλησιάσει και να μας πάρει αμέσως τηλ. Αν θέλετε αποθηκεύστε το 6938489216 στο κινητό σας. Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους για την υποστήριξη και το ενδιαφέρον. Ας ελπίσουμε ο Θεός να την φέρει σύντομα κοντά μας...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η μικρούλα έχει τσιπάκι; Φοβάμαι ότι αν την κράτησε κάποιος, αν δεν έχει τσιπάκι, δύσκολα θα την βρούμε. Αλλιώς να γινόταν ένα ντου ενημέρωσης με φωτογραφίες της, στα κτηνιατρεία της ευρύτερης περιοχής.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Απλώς λέω, ότι ειδικά σε κτηνιατρεία μη σου πω και χέρι με χέρι να δώσουν φωτογραφίες, γιατί αν κάποιος θελήσει να την κρατήσει, τουλάχιστον σε γιατρό θα την πάει.