Χάπι για το σκουλήκι της καρδιάς και άλλα...




bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Ενδιαφερον ειναι το θέμα, δε βρίσκω το λογο να μην το συνεχισουμε, οι αποψεις μπορει να διαφερουν αλλα ο διαλογος ειναι εποικοδομητικός.
Αντιλαμβανομαι πλήρως αυτό που λες, οτι δηλ μπορει να υπαρξουν ανεπιθυμητες ενεργειες- παρενέργειες ενός φαρμάκου, είναι γεγονός. Θεωρώ ωστόσο οτι στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά και σε πολλες αλλες ισχυει επακριβως αυτο που λενε το μη χείρον βέλτιστον. Και το χειρον ειναι πολυ χειρον.. πιστεψε με, δε θέλεις να το δεις. Το οτι δε συνεβη στο σκυλι σου ασφαλως καταλαβαινεις οτι δε σημαινει οτι δε μπορει να συμβει στο μελλον, στο σκυλι σου και σε ολα τα σκυλια του πλανητη. ναι στις φυσικές μεθόδους, οταν ομως εχουν αποδεδειγμένη χρησιμότητα πέρα απο πασα αμφιβολία. Υπαρχει κατι τετοιο; υπαρχουν εμπεριστατωμένες ερευνες που αποδεικνυουν αναμφισβητητα την αποτελεσματικότητα των φυσικών και μονο μεθόδων, χωρις τη συνδρομη φαμάκων?

Είναι ενα μεγάλο κεφάλαιο που αξίζει όλοι να ρίξουν μια ματιά μπας και...

Λέγεται Ολιστική Ιατρική.
Και βασίζεται σε μελέτες όχι στην τύχη.
Οι πρώτες εμπειρίες μου μ αυτή είναι ακόμα «καθ' οδόν».
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Είναι ενα μεγάλο κεφάλαιο που αξίζει όλοι να ρίξουν μια ματιά μπας και...

Λέγεται Ολιστική Ιατρική.
Και βασίζεται σε μελέτες όχι στην τύχη.
Οι πρώτες εμπειρίες μου μ αυτή είναι ακόμα «καθ' οδόν».
Θα ήθελα να δω αυτές τις έρευνες για την αποτελεσματικότητα του ξυδιού και του σκόρδου κατά των παρασίτων και σε ποια ακριβώς παράσιτα έχουν γίνει οι έρευνες και ποιο το % της αποτελεσματικότητας τους.
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Θα ήθελα να δω αυτές τις έρευνες για την αποτελεσματικότητα του ξυδιού και του σκόρδου κατά των παρασίτων και σε ποια ακριβώς παράσιτα έχουν γίνει οι έρευνες και ποιο το % της αποτελεσματικότητας τους.
Συνήθως στο φορουμ μπαίνω απ τη δουλειά όποτε εχω χρόνο. Αν θυμηθώ στο σπίτι να ψάξω θα βαλω ότι μπορέσω να βρω απο πόστ άλλων στο γκρουπ που σου χα στειλει και bookmarks στον υπολογιστή μου.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν με ενδιαφέρουν οι εμπειρίες άλλων... με ενδιαφέρουν επιστημονικές έρευνες της αποτελεσματικότητας και κατά ποιων παρασίτων συγκεκριμένα.
 






Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
H milbemax ειναι πιο δυνατη, αλλα χρειαζεται προσοχη εαν ο σκυλος ηδη νοσεί.
Ναι εαν ο σκυλος νοσει νομιζω απαγορευεται να παρει milbemax ειναι πολυ επικινδυνο..
 
  • Like
Reactions: Berna


YoDog

Member
3 Απριλίου 2013
23
0
Χαίρετε, έκανα προληπτικά τον σκύλο μου εξετάσεις για το σκουλήκι της καρδιάς και ευτυχώς βγήκαν αρνητικές.
Η βοηθός του γιατρού μου πρότεινε 2 φάρμακα για να διαλέξω ένα σιρόπι valanen/vlaneq/valaner κάπως έτσι στα 0.5 -1 ml περίπου
για 6 κιλά που είναι ο σκύλος μου ή 1 χάπι Milbemax.

Το σιρόπι στο 1ε η δόση (το έβγαλε από μια πολύ μεγάλη σύριγγα που είχε μέσα) και το χάπι στα 5ε.

Μου είπε πως το χάπι ήταν καλύτερο γενικά και περιλάμβανε και ότι έχει το drontal που παίρνω κάθε 3μηνό αλλά και πως ΔΕΝ θα πρέπει να το σταματήσω όπως σε συμβούλεψε.

Μάλιστα ανέφερε "Άλλοι μπορεί να σου πουν δεν χρειάζονται και τα δύο, εγώ από αυτά που έχω δει σου λέω να παίρνεις καλύτερα και τα δυο γιατί το Milbemax καμιά φορά δεν τα πιάνει όλα".

Με προβλημάτισε αυτό που είπε αλλά αποφάσισα να ακολουθήσω την συμβουλή της, αν και ήξερα πως γενικά ίσως να είναι πλεονασμός.

Επειδή δεν μου είχαν μείνει και πολλά χρήματα λόγω της εξέτασης προτίμησα το πρώτο εκείνη την στιγμή.
Μετά έψαξα στο διαδίκτυο για αυτό να δω τι είναι αυτό και δεν βρήκα τίποτα.
Τι είναι αυτό ρε παιδιά ξέρει κανείς? Και πως λέγεται τελικά?

Αυτά μου τα πρότεινε η βοηθός μετά την εξέταση.
Εμπιστεύομαι πολύ τον γιατρό αλλά πλέον έχει την βοηθό του για τις απλές περιπτώσεις ρουτίνας (εμβόλια κτλ) και αυτός αναλαμβάνει τα πιο επείγοντα και σοβαρά.

Προσωπικά δεν την εμπιστεύομαι καθόλου και γενικά πιστεύω πως "δεν ξέρει" και έχει μάθει 5 πράματα (δεν ξέρω καν τι σόι "γιατρός" είναι).
Ενδεικτικά κατά τον εμβολιασμό πχ. από τον γιατρό ο σκύλος μου δεν κατάλαβε Χριστό ενώ από αυτήν έσκουζε το καημένο κανένα 3λεπτο μέχρι να καταφέρει να βάλει σωστά την βελόνα και να κάνει το εμβόλιο.

Μια άλλη φορά για ζήτησα αντιεμετικά χάπια για ταξίδι και πάλι ανάμεσα σε δύο μου είπε μια φτηνή και μια πιο ακριβή λύση.
Τελικά το ένα ήταν μάλλον όντως αντιεμετικό και τα άλλα που πήρα ήταν ηρεμιστικά και το σκυλί και έκανε εμετό και ήταν σαν μαστουρωμένο από "overdose" στην δοσολογία που μου έδωσε για ώρες μετά σε σημείο που ανησύχησα (παραπατούσε να φανταστείτε...)

Δεν ξέρω εαν πρέπει να κατηγορήσω εμένα για τις επιλογές μου ή τους αρμόδιους.

Τέλος πάντων...
Φτάνει η στιγμή για την επόμενη δόση και λέω να πάρω το χάπι αυτήν την φορά.

Ο γιατρός μου είχε πει παλαιότερα για το drontal που είναι εως 10 κιλά ότι επειδή είναι λίγο πάνω απο τα 5κιλά (δηλαδή 6)
εαν θέλω αντί για ολόκληρο να του δώσω το μισό, θα έχει ίδιο αποτέλεσμα.

Για το milbemax μου είπε ότι αν δεν είναι μικρότερο απο 5 και μεγαλύτερο απο 25 κιλά φτάνει ένα χάπι.
Μπορώ να δώσω και εδω το μισό για τον ίδιο λόγο ή δεν εφαρμόζει έτσι?

Απλά 5ε μόνο για το χάπι κάθε μήνα ίσως να είναι αρκετά για μένα, αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς θα γίνει έτσι.

Εκτός από το milbemax υπάρχει κάτι άλλο εναλλακτικό ή φτηνότερο?
Κάτι που να είναι μόνο για το σκουλήκι της καρδιάς αφού θα συνεχίσω και το drontal παράλληλα.

(ps. προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για τον αγαπημένο μου φίλο και σκυλάκο οπότε δεν θέλω να ακούσω κάτι περί ανευθυνότητας, ματζιριάς σε θέματα σοβαρότητα/υγείας κτλ για να μην παρεξηγούμε).

Ευχαριστώ όσους κατάφεραν και διάβασαν μέχρι το τέλος :p! :)
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Για διαβάστε εδώ λίγο.
http://www.lungworm.co.uk/?gclid=Cj...t1w2Ojgq7mP7BfSKDjIfHpX7zpKi9tRYMecWQJrTw_wcB

Εγώ από αυτά που ξέρω από Αγγλία που έχει θέμα με αυτό Advocate δείνουμε μία φορά το μήνα για πρόληψη και από αυτά που είχαμε πει με τον Κτηνίατρο να μην δείνουμε τόσο συχνά milbemax με το Advocate (όπως είπε και τα δύο μαζί είναι πάρα πολύ).
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ιντερσεπτορ για σκουλικι της καρδιας... δεν θυμαμαι τιμη του...
και ισως να μην χρειαζεται το ντρονταλ αν το χρησιμοποιεις μηνιαιως...
αλλο γιατρο δεν μπορει απλα να ρωτησεις ωστε να εχεις μια γνωμη ακομη?
 




Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Δε ξέρω αν όντως ισχύει αλλά άκουσα ότι το interceptor σταμάτησε να κυκλοφορεί.
Ναι ειναι αληθεια,η δικη μου κτηνιατρος δεν το βρισκει εδω κ 6,7 μηνες..
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
κι εγω δεν το βρηκα προσφατως η αληθεια ειναι αλλα νομιζα λογω περιοχης... οτι υπηρχε παροδικη ελλειψη...