Χάπι Drondal και σκουλήκια


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
καλά σε αντιβίωση το κόβω να καταλήγει όπως κάθε φορά που βρίσκουν δυσκολία οι συμβατικοί γιατροί.
μας πλακώνουν στα φάρμακα χωρίς λόγο. ισως για να μη νομίζουμε οτι δεν ξέρουν τι να κάνουν.

αποψή μου χωρίς να είμαι και κάποιος βέβαια: η λύση είναι να βελτιώσεις την υγεία του σκύλου σου. με χαπια απλά το διορθώνεις προσωρινά και δημιουργείς και άλλα νέα προβλήματα. αν συνεχίσει την ίδια διατροφή το πιο πιθανό να ξαναεμφανιστούν. πέρα του ότι προσβάλονται ζωτικά όργανα (καθώς και με τα κακά σκοτώνονται και τα καλά βακτήρια) με τη συχνή χρήση φαρμάκων κι εμβολίων, είναι και ταλαιπωρία.
 


mspooky

Member
5 Απριλίου 2013
17
2
35
Λέρος
Οι περοσσοτεροι βγάζετε συμπεράσματα χωρίς να ξέρετε... Εννοείται οτι έχω παει το σκύλο μου σε κτηνίατρο (τον μοναδικό στο νησί) αλλα δε με κάλυψε η άποψη του. Τη μια μου λέει οτι μπορεί να μύριςε κακά αλλού σκύλου με παράσιτα, την άλλη μου λέει οτι μπορεί να τα εχει απο τη μάνα του, δηλαδή απο το εκτροφείο. Επικοινώνησα με την εκτροφέα μου και κατι τέτοιο δε συμβαίνει. Εγώ άνοιξα θέμα ώστε να μου πεί κάποιος την εμπειρία του αν του εχει συμβεί κατι παρόμοιο και όχι αν να με κρίνεται για το αν πηγαίνω το σκυλί μου στο κτηνίατρο. Ευχαριστω!
*Το παραπάνω μήνυμα δεν αναφέρεται σε όλους.
 
Last edited:


mspooky

Member
5 Απριλίου 2013
17
2
35
Λέρος
καλά σε αντιβίωση το κόβω να καταλήγει όπως κάθε φορά που βρίσκουν δυσκολία οι συμβατικοί γιατροί.
μας πλακώνουν στα φάρμακα χωρίς λόγο. ισως για να μη νομίζουμε οτι δεν ξέρουν τι να κάνουν.

αποψή μου χωρίς να είμαι και κάποιος βέβαια: η λύση είναι να βελτιώσεις την υγεία του σκύλου σου. με χαπια απλά το διορθώνεις προσωρινά και δημιουργείς και άλλα νέα προβλήματα. αν συνεχίσει την ίδια διατροφή το πιο πιθανό να ξαναεμφανιστούν. πέρα του ότι προσβάλονται ζωτικά όργανα (καθώς και με τα κακά σκοτώνονται και τα καλά βακτήρια) με τη συχνή χρήση φαρμάκων κι εμβολίων, είναι και ταλαιπωρία.
Αυτή τη στιγμή τρώει ξηρά τροφή proplan robust.
 


mspooky

Member
5 Απριλίου 2013
17
2
35
Λέρος
χμ...κατι μου θυμιζει...
Παιζει να νομιζεις οτι το καταπιε ο σκυλος;Ο δικος μου καποια στιγμη εκανε οτι το καταπιε,το εκρυψε κατω απο τις χειλαρες του κ το το βρηκα στο πατωμα τυχαια μετα απο καποια ωρα.

Το χαπι το σπρωχνουμε στον οισοφαγο για μην υπαρει περιπτωση να το φτυσει.

Λεω εγω τωρα ;)
Ευχαριστω για την απάντηση. Το έχω στα υπόψιν μου αυτό. Είμαι σίγουρη οτι το εχει καταπιεί.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και εγω προτιμώ το milbemax.

Δεν ειναι πρόληψη με την έννοια οτι αν το εχουν πάρει δεν μπορούν να μολυνθούν.
 
Last edited:






Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω παλι εχω μια αλλη απορια...ενας κτηνιατρος μου ειπε να μη της δινω καθε φορα το ιδιο χαπι γιατι λεει συνηθιζει ο οργανισμος κ παθαινει ανοσια μετα (???) αλλα διαφορετικο (κατι που δε μου τοχε ξαναπει αλλος..)τεσπα αποτι ξερετε ισχυει αυτο?γιατι τον Δεκεμβρη εδωσα ντρονταλ αμα ειναι τωρα στις 29 που ειναι να ξαναπαρει να της παραγγειλω αλλο...(παντως που χει παρει κ ντρονταλ κ κανικουαντελ κ ντοσαλιντ ποτε δεν εχω βρει τιποτα!)
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Καλημερα! Ο μικρος μου εκανε σκουλικακια ενω το χαπι του το ειχε πιει 28/3 κ παλιοτερα το ειχε ξανα κανει κ μας ειπε η κτηνιατρος Drontal plus -35kg βδομαδα παρα βδομαδα τρια συνολο ωστε να κανει 8εραπεια,το ιδιο μας ειπε κ τωρα! 8α η8ελα τν γνωμη σας?? Επισης,το χαπι το εχει 10€ δλδ 30€ συνολο κ για τα τρια..ελεος σχεδον η τροφη του! Ξερεις κανεις κανενα site να παρω κουτι οικονομικα γτ μας εκμεταλευοντε!!!!
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@Megane το drontal plus εχει 2 σκευασματα. Σκευασμα no.1: Ενα μεγαλο χοντρο χαπι για σκυλους ανω των 35κιλων με τιμη στα 10.9 ευρω αν θυμαμαι καλα. Σκευασμα no.2: 4μικρα χαπια (1συσκευασια των 4δλδ) τα οποια κοστιζουν 11,6 ευρω.
Στο σκευασμα no.2 δινεις 1χαπι ανα 10κιλα σωματικου βαρους σκυλου.
(κοινως αν εχεις ενα σκυλο 30κιλα δινεις 3 τετοια χαπακια μικρα. αν ειναι 35κιλα δινεις 3,5χαπια αν ειναι 50κιλα δινεις 5χαπακια κ.ο.κ
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Το πλεονεκτημα του Milbemax σε σχεση με το Drontal ειναι οτι στο 1ο μπορουμε να χορηγησουμε πιο ακριβη δοσολογια λογω του οτι το Milbemax βγαινει σε 2 διαφορετικα χαπια.Τα μικρα διχοτομουμενα(σπανε στην μεση) για μικρους σκυλους και τα στρογγυλα για παραπανω κιλα σκυλου.

Ο σκυλος μου που ειναι 7 κιλα αν του δωσω Drontal(εως 10 κιλα) λογικα θεωρειται υπερδοσολογια.Του εχω δωσει λιγες φορες αλλα αν του ξαναδωσω θα αφαιρεσω απο το χαπι το 1/4.

Η δοσολογια του Drontal γραφει 1 χαπι για σκυλο μεχρι 10 κιλα.Και αν ο σκυλος ειναι πχ 5 κιλα?Δεν ειναι λογικοτερο να του δωσεις το μισο χαπι?Υποτιθεται οτι ειναι ασφαλη η υπερδοσολογια???
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Και το drontal κοβεται. Για την μικρη που κυμαινεται αναμεσα στα 6,5 και στα 7 κιλα δινω παντα 3/4, αφου την ζυγισω εννοειται πριν την χρηση, γιατι εχει πεσει και στα 5,8 κατι καλοκαιρια που δεν τρωει και εκει θα δωσω 1/2
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Η μια κτηνιατρος μου ειπε drondal plus για 8εραπεια για τρεις βδομαδες 1/χαπι τν βδομαδα κ αλλη κτηνιατρος μου ειπε να αλλαξω δραστικη κ να παρω το Milbemax κ να του δωσω 1/χαπι τν μερα π εκανε τα σκουλικακια κ αλλο ενα μετα απο τρεις μερες!! Ποια να ακουσω τωρα?? :p
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981