Χάσιμο βάρους...


cantona

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2011
76
13
Εδώ και 5 μήνες άλλαξα τροφή στα κορίτσια από dog lovers(επειδή δύσκολα τον βρίσκαμε τότε) σε belgando adult dinner.
Όλα καλά και στις 2 από όρεξη τρίχωμα κόπρανα,αλλά το μεγάλο θέμα μου είναι το χάσιμο βάρους στην μία από τις 2.
Η Λευκή που είναι δύσκολο στο φαγητό τρώει την belgando με όρεξη και έχει πάρει 2 κιλάκια.
Η Λούση είναι ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό κι όταν την βρήκαμε ήταν λίγο γεματούλα στα 31 κιλά.Μετά την στείρωση με την dog lovers την είχα στα 27-28 κιλά και ήταν μια χαρά.
Όμως με την belgando το τελευταίο καιρό ζυγίζοντας την βλέπω πως είναι στα 25 κιλά,παρόλο που έχω αυξήσει την ποσότητα από 320gr στα 350gr.
Πριν 3 μήνες στις εξετάσεις που κάναμε ήταν όλα καλά και σκέφτομαι επειδή είναι υπερκινητική πως δεν της "κάθεται" η τροφή.
Διαβάζω για τροφή active για ενέργεια και σκέφτομαι να δοκιμάσω για να δω αν υπάρξει βελτίωση,να προσθέσω πως η ηλικία της είναι περίπου 20-22 μηνών.
Έχετε κάποια άλλη ιδέα ή πρόταση σε δοκιμή άλλης τροφής;​
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τι εξετασεις κανατε πριν 3 μηνες? 350 γρ ειναι αρκετα για το βαρος της για να αδυνατιζει κιολας.
 


cantona

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2011
76
13
Τις εξετάσεις αίματος που γίνεται και έλεγχος για καλαζαρ.
Τότε την είχε δει κι ο γιατρός και μου είχε πει πως ήταν μια χαρά στα 27-28 κιλά.
Υπάρχουν άλλες εξετάσεις που πρέπει να γίνουν;
Αν και πάντα ήταν λαιμαργη καταβροχθιζοντας το φαγητό της σε χρόνο μηδέν . Επίσης η διάθεση της είναι πάντα πολύ καλή και το μυαλό της το έχει συνέχεια στην σκανταλια και στο παιχνίδι.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ημιαιμο γερμανικο η δικια μου 30 κιλα θελει 600 γραμμαρια το λιγοτερο ξηρα τροφη τη μερα να μεινει σταθερα στα κιλα αυτα,,, ειναι 9μιση μηνων,,
 


cantona

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2011
76
13
600 γραμμάρια δεν είναι πολλά για 30 κιλά σκύλο,μόνο με μια τροφή έχεις δοκιμάσει;
Εγώ βάσει οδηγιών της τροφής δίνω τα 350 γραμμάρια που είναι για τα 30 κιλά.
 


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
600 γραμμάρια δεν είναι πολλά για 30 κιλά σκύλο,μόνο με μια τροφή έχεις δοκιμάσει;
Εγώ βάσει οδηγιών της τροφής δίνω τα 350 γραμμάρια που είναι για τα 30 κιλά.
Μήν το πας πάντα με το τη λέει η τροφή άλλος μεταβολισμός κάθε σκύλου
 


cantona

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2011
76
13
Γιαυτό είπα στην αρχή πως μάλλον δεν της κάθεται καλά η τροφή,και μήπως θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσω κάποια άλλη,ίσως με περισσότερη πρωτεΐνη-λίπος-ενέργεια;Γιατί με την belcando αν χρειάζεται να ανέβω σε ποσότητα στα 500-600 γραμμάρια ίσως να είναι ασύμφορη οικονομικά από μια άλλη που με λιγότερη ποσότητα θα τρέφεται σωστά.
 


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Γιαυτό είπα στην αρχή πως μάλλον δεν της κάθεται καλά η τροφή,και μήπως θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσω κάποια άλλη,ίσως με περισσότερη πρωτεΐνη-λίπος-ενέργεια;Γιατί με την belcando αν χρειάζεται να ανέβω σε ποσότητα στα 500-600 γραμμάρια ίσως να είναι ασύμφορη οικονομικά από μια άλλη που με λιγότερη ποσότητα θα τρέφεται σωστά.
Αν του έκατσε η τροφή μην κάνεις αλλαγές.Πίστεψέ με μπορεί και να παιδευτής αρκετά(διάρροιες,ενέργεια,τρίχωμα)Αύξησε λίγο την τροφή 500 γραμμάρια να δεις.