Χάσκι=μπελάς!


Wraith

New Member
22 Δεκεμβρίου 2012
4
0
Αθήνα
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!!!

Να σας συστηθώ κι εγώ και ο σκύλος μας!

Εγώ είμαι ο Άρης και είμαι μέλος αγέλης με εξέχων μέλος ένα Χάσκι Σιβηρίας, τον Max (Maximus, Μονομάχος) ηλικίας 11,5 χρονών.

Η ιστορία έχει ως εξής...αν και είχαμε πιο παλιά κάποια σκυλάκια, εκείνη την περίοδο ούτε που σκεφτόμασταν να αποκτήσουμε σκύλο, για πολλούς λόγους. Ώσπου μια μέρα η αδερφή μου (27 χρονών τότε αυτή, 20 εγώ) έρχεται και μου λέει: "ο τάδε (τότε αγόρι της) θέλει να μου πάρει χάσκι. Τι λες; Να το πάρουμε;", και προφανώς αγνοώντας τη σοβαρότητα της ερώτησης απάντησα μονολεκτικά "Ναι". Ένα μήνα αργότερα στα γενέθλια της εμφανίστηκε μια μαύρη μπάλα με γαλάζια μάτια. Εν συντομία, διοργανώθηκε επιχείρηση "γνωριμίας" με τους γονείς μας που αυτοί και αν είχαν πλήρη άγνοια!

Μη γνωρίζοντας καν τι εστί χάσκι, τι ιδιαιτερότητες έχουν κτλ μετά από 2-3 εφιαλτικές βδομάδες αποφασίσαμε οικογενειακά να τον δώσουμε στην αδερφή του παιδιού που μας τον έκανε δώρο που και παιδιά είχε και μεγάλο κήπο, αλλά και παρόμοια άγνοια. Μετά από 1 βδομάδα (εξίσου εφιαλτική γι' αυτούς από ότι μάθαμε) μας παρακάλεσε να πάμε να τον πάρουμε. Όταν είδε τους γονείς μου έπαθε πανικό από τη χαρά του και όταν μπήκε σπίτι επίσης τρελάθηκε από τη χαρά του!

Κάπως έτσι φτάσαμε 11 χρόνια αργότερα ζώντας ακόμα μια απίστευτη εμπειρία...αγαπήσαμε, μάθαμε, προσπαθήσαμε (εκπαίδευση, παιχνίδι, ατελείωτες βόλτες εντός και εκτός Αθηνών, παρέα, εκ περιτροπής διακοπές κτλ) και έχουμε καταφέρει να έχουμε ένα υπέροχο και υγιέστατο χάσκι! Δύο φορές μας τον δηλητηριάσανε και τον έσωσε γιατρός του (ο Θωμάς για όσους ξέρουν) την πρώτη από σχεδόν βέβαιο θάνατο.

Στα ευχάριστα όμως πάλι, ο Max λοιπόν είναι ένα "τυπικό" χάσκι...δηλαδή μπελάς σε 4 πόδια! Επίμονος, ξεροκέφαλος, ανυπάκουος, αυτόνομος, παιχνιδιάρης, γλυκός και αγαπησιάρης!

Τώρα που με τη γυναίκα μου δημιουργούμε την δικιά μας αγέλη, θέλουμε σύντομα να προσθέσουμε και τα δικά μας μέλη-χάσκι!!! :D

Θα ανεβάσω και φωτογραφίες σύντομα, αλλά είναι αυτός στη φωτό στο avatar (ανάμεσα στα σεντόνια και το πάπλωμα είχαν κρυφτεί επιμελώς πολλά μπισκοτάκια! :rolleyes:).

Αυτή είναι η -όχι και τόσο σύντομη- ιστορία μας!
Να είστε όλοι καλά και καλές γιορτές!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Να τον χαιρεσαι τον... μπελα σου!
Ειναι πανεμορφος! Δε θα μπορουσε αλλωστε να μην ειναι!
Καλα Χριστουγεννα σε σενα κ στην αγελη σου :)
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Καλώς ηρθες και καλες γιορτες να εχετε.

Συζουσαμε μ' ενα ημιαιμο Χασκι-Κολευ οταν ημουν μικρος, γυρω στα 16. Ηταν κουταβι και τον κρατησαμε για ενα χρονο. Τον ειχα βγαλει Ορατιο και πεθανε πριν απο μερικα χρονια γερακος. Μου εχει αφησει ενα δωρο που το θυμαμαι ακομα οταν κρυώνει ο καιρος.

:)
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Να τον χαίρεσαι και ευτυχώς που τον κρατήσατε γιατί οι περισσότεροι λένε θέλουμε σκύλο ...παίρνουνε και μετά ούτε να τον βλέπουν! Τα χάσκι ειδικά πανέμορφα αλλά αν δεν ξέρει ο άλλος τι πήρε μόλις το ακούσει να μιλάει θα καταλάβει!!

υγ1 δώσε φωτογραφίες στον λαό να τον θαυμάσουμε.
υγ2Τώρα που με τη γυναίκα μου δημιουργούμε την δικιά μας αγέλη, θέλουμε σύντομα να προσθέσουμε και τα δικά μας μέλη-χάσκι!!! τι εννοεί ο ποιητής?;)
 


jo.d

Well-Known Member
8 Μαϊου 2012
147
0
βουλα
καλως ηρθες.καλες γιορτες.Να τον χαιρεστε τον max.Eνα απο τα μωρα μου ειναι η Εμμα 15 χρονων.Οτι και να γραψω θα ειναι πολυ λιγο μπροστα σε ολα αυτα που νιωθω,εχω μαθει , εχω ζησει και συνεχιζω να ζω μαζι της.
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Συγχαρητήρια...
Πριν από 20 χρόνια είχα και εγώ ένα Χάσκυ που με συντρόφευσε για 10 χρόνια. Μετά από 10 χρόνια από το θάνατό του (4 χρόνια πρόβλημα με νεφρά - its a long story) και μόλις σήμερα κατέφτασε από εξωτερικό το νέο Χάσκυ ηλικίας μόλις 3 μηνών . Αρσενικός, μπλέ μάτια και ένα τόνο pedigree. Το όνομα αυτού (κατόπιν οικογενειακής ψηφοφορίας) Saber. Καλορίζικα και καλό κουράγιο και στους δυό μας και σε όσους άλλους έχουν αυτή την ξεχωριστή - τουλάχιστον για μένα - ράτσα.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Καλοριζικος και σε σενα GregSak. Tι συμπτωση ε; Μολις σημερα τον έλαβες τον κουταβο;
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Ευχαριστώ πάρα πολύ !!!
Είναι μόλις 3 μηνών και μας έχει τρελάνει όλους στην οικογένεια :eyecrazy:.
Προσπαθώ να του μάθω να κάνει την ανάγκη του στην "πάνα" αλλά μάταια:mad:. Είναι μάλλον νωρίς λόγω ηλικίας του και είναι μόλις η τρίτη μέρα στο νέο του σπίτι:lloroso: .
 
Last edited:




GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Καλημερα...Αν επιτρεπεται, απο ποιο εκτροφειο GregSak?
Από το εξωτερικό. Από εκτροφέα - το έφερα αεροπορικώς - που ανταποκρίθηκε στα στάνταρ που του έθεσα (pedigree γονέων, εκθέσεις, μορφολογικά χαρακτηριστικά κλπ) αφού το έψαξα πάνω από 6μηνο. Its a long story.
 






thanosrx8

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
166
0
Λάρισα
Εδώ και 9 μήνες στην ζωή μου έχει μπει ο Santos μου,χασκυ Σιβηρίας. Βέβαια όταν έπαιρνα χασκυ δεν ήξερα τι θα αντιμετωπιζα. 9 μήνες μετά μια γρήγορη ανασκόπηση. Υπερβολικά ανεξάρτητο σκυλί,ανυπακουο,δύσκολα εκπαιδευσιμο σε ιδιοκτήτη χωρίς εμπειρία με σκυλια,κτητικο σε μεγάλο βαθμό με τα παιχνίδια του,το φαΐ του κτλ,απ την αλλη όμως ειναι πανέμορφα ζώα,πίστα στο αφεντικό τους κατά την γνώμη μου με την συμβίωση μαζι με το σκυλί μ,φιλικο με ανθρώπους. Βέβαια το σημαντικότερο για μένα ειναι οι τάσεις φυγής που έχουν,που αν σου φύγει δεν το πιάνεις με τίποτα. Άρα οπωσδήποτε βόλτα με λουρί ΠΑΝΤΑ κ ποτέ ελεύθερο σε αυλες γιατι την έχει κάνει σε ανύποπτο χρονικό διάστημα. Έχουν κ υπέρ και κατά σαν σκυλιά οπότε γνώμη μου,πολύ σκέψη πριν την αγορά/υιοθεσία χασκυ. Καλές γιορτές να έχουμε

Στάλθηκε από το LT18i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Από το εξωτερικό. Από εκτροφέα - το έφερα αεροπορικώς - που ανταποκρίθηκε στα στάνταρ που του έθεσα (pedigree γονέων, εκθέσεις, μορφολογικά χαρακτηριστικά κλπ) αφού το έψαξα πάνω από 6μηνο. Its a long story.

Το pedigree γονεων ειναι ευνοητο οταν μιλαμε για σκυλι απο εκτροφειο...Τι εννοεις;
Οταν λες ανταποκριθηκε στα στανταρ που του εθεσες...;
Εκθεσιακο κουταβι εννοεις..;
Βασικα ρωτουσα το ονομα του εκτροφειου να μας πεις αν θελεις... :)
Γνωριζω πολλους γι'αυτο και σε ρωταω..
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Το pedigree γονεων ειναι ευνοητο οταν μιλαμε για σκυλι απο εκτροφειο...Τι εννοεις;
Οταν λες ανταποκριθηκε στα στανταρ που του εθεσες...;
Εκθεσιακο κουταβι εννοεις..;
Βασικα ρωτουσα το ονομα του εκτροφειου να μας πεις αν θελεις... :)
Γνωριζω πολλους γι'αυτο και σε ρωταω..
Ναι εννοώ εκθεσιακό κουτάβι - όπως εύκολα καταλαβαίνει κάποιος , απλώς μου έκανε εντύπωση ο βομβαρδισμός ερωτήσεων που δέχτηκα.
Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια και Χρόνια Πολλά σε όλους.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ναι εννοώ εκθεσιακό κουτάβι - όπως εύκολα καταλαβαίνει κάποιος , απλώς μου έκανε εντύπωση ο βομβαρδισμός ερωτήσεων που δέχτηκα.
Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Ευκολα καταλαβαινει καποιος οτι μιλαμε για εκθεσιακο κουταβι χωρις να μας λες απο ποιο εκτροφειο ερχεται και χωρις να μας λες τα ονοματα των γονιων και το pedigree αυτων....Ok.
Τη στιγμη που μαλιστα εχει και μπλε ματια...
Μπλε ματια και εκθεσιακο, δυσκολα αγαπητε GregSak.
Τα Σιβηρικα που εχουν μπλε ματια κατα βαση, ειναι πετ.
Αυτο δεν στο ειπε ο εκτροφεας απο το εξωτερικο;
(Οχι οτι δεν μπορουν να πανε σε εκθεσεις...Απλα δεν τα προτιμουν οι κριτες. Ανεξαρτητα αν συμφωνουν οι περισσοτεροι με αυτο, η οχι)
 


Wraith

New Member
22 Δεκεμβρίου 2012
4
0
Αθήνα
Χρόνια πολλά και σας ευχαριστώ! :) Να τα χαιρόμαστε όλοι μας τα σκυλάκια μας!

υγ2Τώρα που με τη γυναίκα μου δημιουργούμε την δικιά μας αγέλη, θέλουμε σύντομα να προσθέσουμε και τα δικά μας μέλη-χάσκι!!! τι εννοεί ο ποιητής?;)
Εννοώ ότι "φτιάχνουμε" το δικό μας σπιτικό και τη δικιά μας οικογένεια...ε και σιγά σιγά θα προστεθούν και άλλα μέλη, παιδάκια και σκυλάκια! :rolleyes:

Και ακολουθούν οι φωτό που σας υποσχέθηκα!

Κουτάβι (Ιούλιος του 2001):
img001.jpg

Κούκλος!!! :)
max.jpg

Προστατεύοντας την τροφή του:
100_1926.jpg

Τρώγοντας ξαπλωμένος!!! (Ημέρες καύσωνα)
DSC00200.jpg

Ψάχνοντας για γάτες:
P1010306.jpg
 




AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Μα πόοοοοοοοσο κούκλος..!!!*agapoylas**agapoylas**agapoylas*
Να σου ζήσει..κ να περνάτε πάντα υπέροχα..!!!
Σε ωραίους μπελάδες έχεις μπει... :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc