Χαζή απορία!!


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
νομιζω οτι το ριζοσκυλο ειναι πιο μικρο,εχει αλλη μορφη κοπης?κατι τετοιο παντως δεν ειναι σαν τα ρυζια που περνουμε εμεις εμφανισιακα.
εγω βαζω και μπασματι
Σπασμενο εννοεις? Νομιζω πως εχω δει κι εγω καπου...:-k
 












skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Η δικια μας αναλογία ήταν διαφορετικη.Περισσότερο κοτόπουλο και λιγοτερο ρυζι,γιατι του προκαλουσε διαρροια.Πάντως να ξεκθαρισουμε ότι οταν λεμε βρασμενο ρυζι,εννοουμε λαπα.Λιωμα.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Προσωπικα προτιμω το ρυζι για γεμιστα και οχι το ρυζι για πιλαφι. Το κανω λαπα, το παταω και με το πηρουνι (για να ειναι σπασμενο και καλα οπως το σκυλορυζι) και μια χαρα τους καθεται.
Το ειδικο ρυζι για τα σκυλια οπως και τα αντιστοιχα μακαρονια δεν τα πολυεμπιστευομαι. Πιστευω οτι ειναι δ" διαλογης (που μπορει να κανω και λαθος βεβαια) και δεν θα ηθελα σε σκυλο με διαρροια να δωσω κατι λιγοτερο καλο ποιοτικα
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
κατι τετοιο εχω δει στο σουπερ δεν ειναι ακριβως οπως τα δικα μας δεν ξερω τη διαφορα.

αρη γιατι τι εχει το μπασματι ?μπομπα ειναι
Το μπασματι ειναι αρωματικο ρυζι..
Καλο θα ηταν να το αποφυγει για σκυλακι με διαρροια.

Να ρωτησω κατι..
Γιατι να βρασει το κοτοπουλο χωρια απο το ρυζι?
Ειναι πολυ βαρυς ο ζωμος του?
 




Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
να μην τραβηξει το λιπος-λαδι
Το πιθανο λιπος της κoτας εννοεις υποθετω..
Εγω δεν το ξερα κ τα εβραζα μαζι γιατι μια φορα που ετυχε να δοκιμασω χωρια εφαγε μονο το κοτοπουλο κ αφησε το ρυζι κ αντε παλι απο την αρχη..
Θα το'χω υποψιν ομως.
Ευχαριστω :)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Το πιθανο λιπος της κoτας εννοεις υποθετω..
Εγω δεν το ξερα κ τα εβραζα μαζι γιατι μια φορα που ετυχε να δοκιμασω χωρια εφαγε μονο το κοτοπουλο κ αφησε το ρυζι κ αντε παλι απο την αρχη..
Θα το'χω υποψιν ομως.
Ευχαριστω :)
Το κοτοπουλο το ξεψαχνιζεις τελειως, το κανεις τριμματα και το ανακατευεις με το ρυζι. Δεν θα μπορεσει ετσι να το διαλεξει. Συμφωνω με το ρυζι γλασέ (για γεμιστα), αυτο βγαζει περισσοτερη "κολλα" που ειναι κι αυτο που θελουμε για το εντερο. ;)
 




Πετρος+Μαρια

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2011
201
0
Αθήνα
λοιπον ο μικρος ειναι καλυτερα και τα κακα του πετρα!!!και μαλλον οι διαρροιες προκληθηκαν απο ενα κινητο που εφαγε και ευτυχως τα κουμπια του μονο...να ρωτησω κατι αλλο,ο μικρος περα απο ξηρα τροφη μεχρι και εχτες δεν ειχε δοκιμασει τιποτα αλλο το θεμα ειναι οτι μου εχει μεινει αρκετο κοτοπουλακι με ρυζι και λυπαμαι να το πεταξω,υπαρχει περιπτωση να μου κακομαθει αμα του βαζω λιγο(1-2 κουταλιες)μεσα στην ξηρα του και μετα να μην τη θελει?
 








stamatina

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2011
363
0
Αιγαλεω city
Επισης το τελειο φαρμακο για την διαρροια ειναι επισης και το ριζονερο πριν τελειωση το ρυζι απο το βρασιμο βγαζεις το πιχτο
νερο και το βαζεις σε ενα μπολ και εαν δεν το πινει το δινεις σιγα σιγα με συριγγα
και το σκυλι δεν αφυδατονεται και στουπωνει.Ως αναφορα το ρυζι για σκυλια ειναι οτι περισσευει απο την επεξεργασια και εχει
σπασει το βαζουν για σκυλια το ιδιο και με τα μακαρονια επισης εαν δεις το ρυζι ειναι τελειως ακαθαριστο εχει κατι μαυρα μεσα
που το κανουν ακαταλληλα προς ανθρωπινη χρηση
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Συμφωνώ με τη stamatina, αν και δε θυμάμαι να είδα τα μαύρα κομματάκια μέσα στο σκυλόρυζο που είχα πάρει. Απ'όσο γνωρίζω τόσο το ρύζι, όσο και τα μακαρόνια για σκύλους δεν είναι κατώτερης διαλογής, απλά είναι σπασμένα ή και λυγισμένα, στην περίπτωση των μακαρονιών. Επειδή δεν είναι "όμορφα" ώστε να καταφέρει να τα πουλήσει το μάρκετινγκ για ανθρώπους, το πουλάνε για σκυλοτροφή. Ε, μην πάει και η ευκαιρία για κέρδος χαμένη... Δεν είμαι παντελώς σίγουρη, αλλά μου φάνηκε πολύ λογικό όταν μου το'πανε.

Το σκυλόρυζο πάντως, με το χάσκι απ'έξω, μου θύμισε ρύζι Καρολίνα, σπασμένο βεβαίως.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95