Χαιρετω το Forum Leon Γερμανικος Ποιμενικος


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
καλησπερα κα ισε εσενα το ξερω οτι ειναι ενας ο γερμανικος ποιμενικος απλα εννοω οτι εχει γραμμη εργασιακου δηλαδη μικρη κλιση πισω(ετσι το λενε σημερα τουλαχιστον) οπως ηταν οταν ξεκινησε η ρατσα αυτη και οχι αυτο που εχουν καταντισει να κανουν σημερα προκαλωντας δυσπλασια και αλλα προβληματα στους γερμανικους ποιμενικους στις εκθεσεις.
Για το φαγητο που μου αναφερεις ναι ενοειται οτι τον καταλαβαινω εκεινη την στιγμη αλλα δεν εχω καταφερει να του βαλω καποια ορια οπως π.χ να μενει μακρια οταν τρωμε
Οσο για την βολτα επειδη απο τη μια μου αρεσει που ο σκυλος ειναι επιφυλακτικος αλλα απο την αλλη το κανει χωρις να νιωσει πραγματικη απειλη απλα επειδη τον πλησιαζει ενας αγνωστος θελω να τον περιορισω αλλα χωρις να τον κανω να καταλαβει οτι δεν γαβγιζουμε πουθενα και σε ολους κουναμε την ωρα για παραδειγμα. Το ξερω ειναι λιγακι δυσκολο απλα ηθελα να ακουσω και αλλες προτασεις
Εάν βγάλεις άκρη πάντως πες μου το και μένα γιατί έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα! Τα δύο από τα τρία μου όταν βλέπουν κόσμο έξω ή άλλα σκυλιά κάνουν σαν άγρια ζωά νηστικά κλεισμένα σε κλουβί που μόλις δραπέτευσαν! Και δεν κάνω πλάκα! Και δεν ακούνε κιόλας όταν τους λέω να σταματήσουν. Αναγκάζομαι επειδή είναι μικρόσωμα να τα παίρνω αγκαλιά αλλά είναι τόσο αντιδραστικά που και με γδέρνουν και δεν σταματάνε να φωνάζουν με τίποτα!! Το κατανοώ για την Κιάρα, υπό την έννοια ότι δεν γνώρισε τη μαμά της, δεν κοινωνικοποιήθηκε για κάποιους λόγους σωστά κλπ. Αλλά πλέον, ειδικά τώρα που μας έχει έρθει και ο Πατού είναι μεγάλο πρόβλημα. Ακούνε εντολές μες το σπίτι, αλλά έξω δεν χαμπαριάζουν τίποτα!! :(
 


Andreas82

Member
4 Ιουνίου 2012
13
0
Heraklion
Καλημερα παιδια ευχαριστω για τα καλα λογια. Νικο ολες οι παρατηρησεις ευπροσδεκτες εγω δεν υποστηριξα ποτε οτι ο Leon εχει ολα τα στανταρ της φυλης αλλωστε δεν το επιδιωκα κιολας για να τον παω σε εκθεση κτλ. αυτο που εννοω ειναι οτι σημερα εχουν ορισει καποια στανταρ στα γ.π. που απεχουν παρα πολυ απο αυτα που επρεπε να εχει και ειχε παλαιοτερα η φυλη. βεβαια απο την αλλη γουστα ειναι αυτα και παντα ο καθενας που αγαπαει το σκυλο του τον θεωρει ομορφο ενω αυτος που τον παιρνει μονο για εφφε στο τελος θα τον γυρισει και πισω... Για την σκυλα που λες ξερω μονο οτι επαθε αιμοραγγια στη γεννα , ισως να χεις και δικιο οτι φταιει το ζευγαρωμα δεν ξερω παντως και η μανα και ο πατερας ειχαν τα χαρακτηριστικα του Λεων και των υπολοιπων 3 κουταβιων.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Avraki με το να παίρνεις αγκαλιά το σκυλί περισσότερο του λες "μπραβο" για τη συμπεριφορά του παρά το ηρεμείς.Γνώμξ μου είναι καλύτερα να μη το κάνεις.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Avraki με το να παίρνεις αγκαλιά το σκυλί περισσότερο του λες "μπραβο" για τη συμπεριφορά του παρά το ηρεμείς.Γνώμξ μου είναι καλύτερα να μη το κάνεις.
Μα δεν το κάνω επειδή το θέλω! Αλλά πίστεψέ με κάνουν τόόόόόση φασαρία και τέτοιο χαμό που δεν μπορείς να καταλάβεις! Βέβαια, δεν είχα σκεφτεί ΠΟΤΕ την εκδοχή που μου είπες και θα σταματήσω να το κάνω άμεσα!! Αλλά τι άλλο να κάνω με δαύτα;;;; :(
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ο δικος μου εχει το εξης πρόβλημα:
όταν είναι είτε εκείνος δεμένος είτε το άλλο σκυλι φωνάζει πάρα πολυ
όταν είναι λυτά και τα δυο παίζει κανονικά, χωρις να έχει αγριέψει ποτέ και σε κανένα σκυλί (μεγάλο ή μικρό, κουτάβι ή ενήλικο),βεβαια ουτε δεμενος αγριευει,απλα φωνάζει
αυτό που έχει κάνει είναι οτι έχει σταμπάρει τα σπίτια που εχουν σκυλια και όταν πλησιάζουμε τεντώνει αυτιά και προχωράει πολυ προσεκτικά, αυτο που κάνω εγω είναι να του μιλάω πριν περάσουμε απο το σπίτι, έτσι του τραβάω την προσοχή και το μειώνει κατα πολύ αυτό.Προσπάθησε να κάνεις το ίδιο.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Eυχαριστώ για τις συμβουλές αλλά δεν πιάνει τίποτα!! Εδώ δίνω εντολές που μέσα στο σπίτι ακούνε αλλά έξω όταν πλησιάζει άνθρωπος ή σκύλος με τίποτα!! Υψώνω φωνή που μες το σπίτι ξέρουν πως αυτό όταν γίνεται κάτι κακό κάνουν και πρέπει να μαζευτούν. Μέσα πιάνει, έξω όταν υπάρχει κόσμος ΔΕΝ πιάνει! Δεν ξέρω τι να κάνω. Τους φωνάζω, τα τραβάω, δεν σταματάνε με τίποτα!! Και από τη μία σκέφτομαι οκ καλά κάνουν και το κάνουν γιατί πάνω απ όλα οφείλουν να δείχνουν κι ας είναι μικρόσωμα, πως είναι φύλακες. Το δέχομαι! Αλλά με τις εντολές μου δεν θα έπρεπε μετά να σταματάνε;; Και το ίδιο συμβαίνει και στο αυτοκίνητο!! Ειδικά όταν περνάμε τα διόδια, το τι γίνεται δεν περιγράφεται!! Ζητώ συγγνώμη από τον φίλο που άνοιξε το θέμα, η τοποθέτησή μου είναι λίγο παράτερη, αλλά βρήκα γόνιμο έδαφος και είπα να ρωτήσω μπας και! :)
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Eυχαριστώ για τις συμβουλές αλλά δεν πιάνει τίποτα!! Εδώ δίνω εντολές που μέσα στο σπίτι ακούνε αλλά έξω όταν πλησιάζει άνθρωπος ή σκύλος με τίποτα!! Υψώνω φωνή που μες το σπίτι ξέρουν πως αυτό όταν γίνεται κάτι κακό κάνουν και πρέπει να μαζευτούν. Μέσα πιάνει, έξω όταν υπάρχει κόσμος ΔΕΝ πιάνει! Δεν ξέρω τι να κάνω. Τους φωνάζω, τα τραβάω, δεν σταματάνε με τίποτα!! Και από τη μία σκέφτομαι οκ καλά κάνουν και το κάνουν γιατί πάνω απ όλα οφείλουν να δείχνουν κι ας είναι μικρόσωμα, πως είναι φύλακες. Το δέχομαι! Αλλά με τις εντολές μου δεν θα έπρεπε μετά να σταματάνε;; Και το ίδιο συμβαίνει και στο αυτοκίνητο!! Ειδικά όταν περνάμε τα διόδια, το τι γίνεται δεν περιγράφεται!! Ζητώ συγγνώμη από τον φίλο που άνοιξε το θέμα, η τοποθέτησή μου είναι λίγο παράτερη, αλλά βρήκα γόνιμο έδαφος και είπα να ρωτήσω μπας και! :)
Το οτι σε ακουνε μεσα στο σπιτι δεν σημαινει οτι ειναι και εκπαιδευμενα. Πρεπει να τους κανεις και εκπαιδευση εξω και μετα και με ερεθισματα για να μαθουν να ακουνε. Κι εμενα στην αρχη η δικια μου ακουγε μεσα στο σπιτι αλλα εξω τιποτα και τωρα της κανω εκπαιδευση και εξω και τωρα πια με ακουει παντου αλλα εχουμε ακομα δρομο μπροστα μας μεχρι να φτασει στο "τελειο".
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Κούκλος ο Leon!
Θα τον τοιχοκολλήσω και αυτόν στο δωμάτιο της Δάφνης μου!
Κάνει συλλογή από αστέρια! Κάτι σαν την Super Κατερίνα ένα πράγμα!! ;)
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Το οτι σε ακουνε μεσα στο σπιτι δεν σημαινει οτι ειναι και εκπαιδευμενα. Πρεπει να τους κανεις και εκπαιδευση εξω και μετα και με ερεθισματα για να μαθουν να ακουνε. Κι εμενα στην αρχη η δικια μου ακουγε μεσα στο σπιτι αλλα εξω τιποτα και τωρα της κανω εκπαιδευση και εξω και τωρα πια με ακουει παντου αλλα εχουμε ακομα δρομο μπροστα μας μεχρι να φτασει στο "τελειο".
Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως πάντα απέφευγα να κάνουμε μαθηματάκια με κόσμο γιατί πίστευα πως έτσι δεν μαθαίνουν και δεν τους κάνει καλό ως προς την προσοχή! Θα εφαρμόσω άμεσα τη συμβουλή σου :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Καλώς Ήρθες!

Ο Γερμανικός Ποιμενικός είναι ένας!Δεν υπάρχει εργασιακός και μορφολογικός!
Αυτή είναι επινόηση κάποιων εκτροφέων για να δώσουν βάση σε κάποια ακόμη πιο συγκεκριμένα χαρακτηριστικά με αποτέλεσμα να έχουμε έναν Γερμανικό Ποιμενικό που να έχεις τάσεις να δαγκώνει και έναν που να έχεις τάσεις στην μορφολογία του!Κακώς!
Η εργασιακή ιδιότητα του Γερμανικού Ποιμενικού ΔΕΝ είναι το δάγκωμα, είναι απλά η οποιαδήποτε εργασία του ανατεθεί ανάμεσα σε αυτές ΚΑΙ το δάγκωμα!Θέλω να πω ότι πρέπει να έχεις πολλές αρετές και πολλές εργασίες που να τις βγάζεις εις πέρας σωστά και έτσι όπως ορίζει το πρότυπο!

Να τον χαίρεσαι τον σκυλάκο σου!Μην ψάχνεις περεταίρω χαρακτηριστικά γιατί πολλά μπορεί να παρεκλίνουν του προτύπου και πολλά μπορεί να πέφτουν μέσα!Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αν εντοπίσεις κάποιο πρόβλημα στην μετέπειτα πορεία σου με τον σκύλο να απευθυνθείς σε κάποιον σωστό εκπαιδευτή που θα σε κατατοπίσει και θα σε βοηθήσει!
Οι συμπεριφορές του μικρού μπορεί να σε ξαφνιάζουν γιατί μπορεί να τίθεται θέμα γονιδιακών χαρακτηριστικών!
 


Andreas82

Member
4 Ιουνίου 2012
13
0
Heraklion
Κούκλος ο Leon!
Θα τον τοιχοκολλήσω και αυτόν στο δωμάτιο της Δάφνης μου!
Κάνει συλλογή από αστέρια! Κάτι σαν την Super Κατερίνα ένα πράγμα!! ;)
Χαχαχαχα καλο!!! θα πω στο Leon να υπογραψει τη φωτο :flip:
 


Andreas82

Member
4 Ιουνίου 2012
13
0
Heraklion
Καλώς Ήρθες!

Ο Γερμανικός Ποιμενικός είναι ένας!Δεν υπάρχει εργασιακός και μορφολογικός!
Αυτή είναι επινόηση κάποιων εκτροφέων για να δώσουν βάση σε κάποια ακόμη πιο συγκεκριμένα χαρακτηριστικά με αποτέλεσμα να έχουμε έναν Γερμανικό Ποιμενικό που να έχεις τάσεις να δαγκώνει και έναν που να έχεις τάσεις στην μορφολογία του!Κακώς!
Η εργασιακή ιδιότητα του Γερμανικού Ποιμενικού ΔΕΝ είναι το δάγκωμα, είναι απλά η οποιαδήποτε εργασία του ανατεθεί ανάμεσα σε αυτές ΚΑΙ το δάγκωμα!Θέλω να πω ότι πρέπει να έχεις πολλές αρετές και πολλές εργασίες που να τις βγάζεις εις πέρας σωστά και έτσι όπως ορίζει το πρότυπο!

Να τον χαίρεσαι τον σκυλάκο σου!Μην ψάχνεις περεταίρω χαρακτηριστικά γιατί πολλά μπορεί να παρεκλίνουν του προτύπου και πολλά μπορεί να πέφτουν μέσα!Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αν εντοπίσεις κάποιο πρόβλημα στην μετέπειτα πορεία σου με τον σκύλο να απευθυνθείς σε κάποιον σωστό εκπαιδευτή που θα σε κατατοπίσει και θα σε βοηθήσει!
Οι συμπεριφορές του μικρού μπορεί να σε ξαφνιάζουν γιατί μπορεί να τίθεται θέμα γονιδιακών χαρακτηριστικών!
Γεια σου στελιο συμφωνα απολυτα με τα λεγομενα σου και ευχαριστω για τα tips :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc