"Χαλαρό" ισχίο..?


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Sorry Kango αλλά προσπαθησα να κάνω παράθεση στο συγκεκριμενο κομμάτι της και δεν τα κατάφερα γιατί δεν ξέρω πώς να κάνω
Αμαν, συνέχεια κριτική.......
Αντί να κρινεις, δώσε μια βοήθεια αν θέλεις:p
 


mimi_21

Member
11 Μαρτίου 2009
20
0
Τα εκτροφεία που δίναν pedigree ζητούσαν πολλά λεφτά..
Και στο κάτω κάτω και τότε μπορεί να τύχει κάτι στραβό!
Τι θα έκανα?? Θα επέστρεφα το σκυλάκι?
Δεν είναι αντικείμενο..
Τελοσπάντων, απλά ελπίζω να πάνε όλα καλά..
Θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη σε κανα δυο μήνες και βλέποντας και κάνοντας..:(
 






mimi_21

Member
11 Μαρτίου 2009
20
0
450 ενώ άλλα εκτροφεία ζητούσαν πάνω από 1000...
μου φάνηκαν πολλά, πέρα του ότι δεν είχα να σκάσω τόσα, μην κοροϊδευόμαστε! ;)
τόσο τραγικό λάθος εκανα, δεν ξέρω, τι να πω..?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Sorry Kango αλλά προσπαθησα να κάνω παράθεση στο συγκεκριμενο κομμάτι της και δεν τα κατάφερα γιατί δεν ξέρω πώς να κάνω
Αμαν, συνέχεια κριτική.......
Αντί να κρινεις, δώσε μια βοήθεια αν θέλεις:p
Δεν τίθεται θέμα κριτικής αλλα κανονισμού του forum..
Ολοι κοιτάμε να έχει μια ομαλή συνεχεια.

Ρίξε μια ματια στους κανονισμούς.

Αν θες να κανεις guοte πας στο topic που θελεις και απλά πατάς το κουμπάκι που είναι κάτω αριστερα..
Αν πάλι δεν ξέρεις πως ακριβώς να κινηθείς η έχεις κάποιες απορίες απλά ρωτάς..

και δεν σου κάνω κριτική δεν είμαι καν η αρμόδια..
Βοήθεια σου δίνω..:)
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
450 ενώ άλλα εκτροφεία ζητούσαν πάνω από 1000...
μου φάνηκαν πολλά, πέρα του ότι δεν είχα να σκάσω τόσα, μην κοροϊδευόμαστε! ;)
τόσο τραγικό λάθος εκανα, δεν ξέρω, τι να πω..?
αναρωτηθηκες ποτε γιατι το σκυλι σου κόστισε 450 ευρω οταν αυτα με το pedigree κόστιζαν πάνω απο 1000 οπως λες ????

να σε ενημερωσω οτι το pedigree κοστίζει στον εκτροφέα 20 ευρω

τους γονεις τους ειδες ????

τι σου ειπε ο ' εκτροφέας ' ????

γιατι δεν ειχε pedigree στα σκυλια του ???????
 


mimi_21

Member
11 Μαρτίου 2009
20
0
πως δεν τους είδα τους γονείς..?
δύο υπέροχα πλάσματα..
πολύ φασαρία για το τίποτα
2 απορίες είχα και σε λίγο θα φάω και ξύλο!:eek:
](*,) καλύτερα να μασάς καμιά φορά...
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αυτό που είναι τελείως παράλογο (γι’ αυτό και ύποπτο) είναι να μη δίνει ένας εκτροφέας pedigree. Πόσο παραπάνω μπορεί να του στοιχίζει; Πόσο πάει η δήλωση της γέννα και η έκδοση του pedigree; Μπορεί να μας πει κάποιος που ξέρει;
Το ποσό πρέπει να είναι τόσο μικρό, που απλά δε δικαιολογείται να μη βγάλω pedigree στα κουτάβια μου. Άρα… από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι… Για μένα σκύλος χωρίς pedigree = σκύλος που οι γονείς του δεν έχουν pedigree. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση. Άρα σκύλος που δεν ξέρουμε από πού κρατάει η σκούφια του. Άρα για τί προσδοκίες σε θέματα υγείας μπορούμε να μιλάμε;

να σε ενημερωσω οτι το pedigree κοστίζει στον εκτροφέα 20 ευρω
Γράφαμε μαζί, τόσο το υπολόγιζα κι εγώ.
 


mimi_21

Member
11 Μαρτίου 2009
20
0
όλα τα σκυλιά χωρίς pedigree είναι άρρωστα και με κάποιο πρόβλημα?
από τη στιγμή που είδα τους γονείς (και τα αδέρφια του από άλλη γέννα) και ήταν μία χαρά σκυλιά, δεν ανησύχησα για κάτι..
και όταν ρώτησα τον εκτροφέα για τη δυσπλασία στα λυκόσκυλα (επειδή είχα διαβάσει για αυτήν στο ίντερνετ) μου είπε πως δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια αλλά κανείς δε βάζει και το χέρι του στη φωτιά.. κάτι το οποίο μου ακούγεται λογικό..
δλδ ποιος εγγυάται πως ένα σκυλί με pedigree δε θα παρουσιάσει πρόβλημα??
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
κανεις

απλα στο pedigree θα ΗΞΕΡΕΣ αν και ποσο ειχαν οι προγονοι του δυσπλασια γιατι απλα θα ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ

και θα αναφεροταν γιατι ΑΠΛΑ θα ΕΙΧΑΝ εξεταστη απο ειδικευμενο γιατρο ο οποιος θα ΥΠΟΓΡΑΦΕ πάνω στο pedigree

τωρα απλα θα πρεπει να αρκεστείς στον λόγο του ανθρωπου , ο οποίος σου εκανε εκπτωση 550 ευρω για να μηυν βγαλει ενα pedigree που κοστίζει 20

τα παραπάνω λογια ειναι περιτα

να σου ζησει το σκυλάκι σου
 




marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Καθίστε ρε παιδιά, μην τα ισοπεδώνουμε όλα... Τις καλύτερες προσδοκίες έχουμε όλοι για τα σκυλιά μας. Με τόσα που του σούρατε θα το ματιάσετε το ζωντανο.
Και έστω:
Και δύο φυσιολογικοί γονείς (άνθρωποι) μπορεί να κάνουν μωρό με κάποιο σύνδρομο. Μήπως να το πετάξουν στον Καιάδα; Πλάκα κάνετε;
 


mimi_21

Member
11 Μαρτίου 2009
20
0
ΜΑΚΗ
η δυσπλασία δεν είναι κάτι που φαίνεται?
τα σκυλία κουτσαίνουν, δεν περπατάνε καλά, κλπ, σωστα..?
οι γονείς δεν είχαν κάποιο πρόβλημα, ούτε και τα αδέρφια του.
άρα μπορεί να έτυχε στον δικό μας
γκαντεμιά!
αν όντως έχει κάποιο πρόβλημα γιατί ίσως να είναι κατι παροδικό
κανείς δε μου απαντάει αν υπάρχουν τέτοια συμπληρώματα διατροφής που να βοηθούν στην ανάπλαση των χόνδρων.
ή μου πουλάει παραμύθια ο κτηνίατρος??
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Και στο κάτω κάτω και τότε μπορεί να τύχει κάτι στραβό!
Τι θα έκανα?? Θα επέστρεφα το σκυλάκι?
Oι σωστοί εκτροφείς κάνουν και αυτό.


Τα σκυλιά με Pedigree κάνουν τουλάχιστον 1000 ευρώ και εμείς απλά θέλαμε ένα σκυλί από εκτροφείο αλλά όχι και για εκθέσεις!
Tα έχεις πολύ λάθος στο μυαλό σου..
Tο pedigree δεν σου εξασφαλίζει μονο το να μπορείς να συμμετάσχεις σε εκθέσεις αλλα και την εγκυρότητα ότι το σκυλί είναι εξασφαλισμένα παιδί των γονιών που βλέπεις και έχεις επιλέξει.

Δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ περίπτωση να αγοράσουμε από Pet Shop και έτσι αποφασίσαμε να εμπιστευτούμε το εκτροφείο αυτό
Tο να μην πάρεις από pet shop αλλα να πάρεις από έναν byb έρχεσαι στην ουσία στον ίδιο παρανομαστή..

Πιστεύω πως ο εκτροφέας δεν φταίει σε κάτι, από τη στιγμή που εμείς δε ζητούσαμε Pedigree.. τι να το κάνουμε άλλωστε, όπως είπα παραπάνω
Eσύ πες μου για πιο λόγο να μην σου δώσει αν έχει το pedigree..
και το ότι δεν το ζητήσατε είναι επίσης λάθος σας..

Πάντως συνεχίζω να πιστεύω που υπάρχουν άνθρωποι, όπως εγώ ας πούμε, που δε θέλουν Pedigree και χαρτιά που να λένε ποιος ήταν ο προπάππους και ποιος ήταν ο θείος του σκύλου, αλλά απλώς θέλουν ένα υγιές σκυλί για φύλακα και συντροφιά..
Tο pedigree σου διασφαλίζει (αν δεν είναι πλαστό) ότι το σκυλί είναι απόγονος από υγιές γεννήτορες και ότι το αίμα του δεν κουβαλάει κάποια ασθένεια από τους προγόνους του.
Τα εκτροφεία που δίναν pedigree ζητούσαν πολλά λεφτά..
Oταν θέλουμε να πάρουμε ένα καθαρόαιμο σκυλί κάνουμε ερευνα και δεν σηκώνουμε εκπτώσεις..
Oποιαδήποτε απατεωνιά μπορεί να σημαίνει οποιαδήποτε προβλήματα υγείας και χαρακτήρα..


πως δεν τους είδα τους γονείς..?
δύο υπέροχα πλάσματα..
πολύ φασαρία για το τίποτα
2 απορίες είχα και σε λίγο θα φάω και ξύλο!
καλύτερα να μασάς καμιά φορά...
Eiδες δυο ωραία σκυλιά μπραβο..
Τους γονείς του ψάξε να τους βρείς τώρα..

Αν δεν σου αρέσει η αλήθεια ,τότε όχι μην ρωτάς..:)

Να σου ζησει!:)
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Και έστω:
Και δύο φυσιολογικοί γονείς (άνθρωποι) μπορεί να κάνουν μωρό με κάποιο σύνδρομο. Μήπως να το πετάξουν στον Καιάδα; Πλάκα κάνετε;
οτι του φανει του λολοστεφανη...
στις εγκυμοσυνες των ανθρωπων, υπαρχει προγεννητικος ελεγχος, ο οποιος ξεκιναει αναλυτικα απο την 11η εβδομαδα κυησης και αναλογα τις εβδομαδες, γινεται και πιο αναλυτικος, μεχρι και εξεταση καρυοτυπου εαν το επιθυμεις η εαν υπαρχει ενδειξη για συνδρομα στην 17η εβδομαδα, μετα β επιπεδου στην 22η και αυτο σου δινει τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ κανονικα και με το νομο, η να διακοψεις την κυηση η να την συνεχισεις, γνωριζοντας ομως τι συμβαινει και οχι στα τυφλα.
εσυ θελεις να πεις οτι δεν θα εκανες προγεννητικο ελεγχο εαν ησουν εγκυος, η οτι θα παρουσιαζοταν μια τρισωμια 21, 13, 18 μετα απο ελεγχο και θα συνεχιζες την κυηση? ετσι για να καταλαβω δηλαδη...
(ασχετο με το τοπικ αλλα δεν γινοταν να μην ρωτησω, διοτι εχω βαρεθει να διαβαζω αυτο το γελοιο επιχειρημα)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
..
και όταν ρώτησα τον εκτροφέα
ποιον εκτροφεα μωρε, πλακα μας κανεις?
εχεις καταλαβει τι σημαινει εκτροφεας?
στειλε μου εστω με πμ το ονομα του.
ποιος θανασης.........
 


mimi_21

Member
11 Μαρτίου 2009
20
0
Τι κάνουν οι εκτροφείς??
Επιστροφές σκύλων..??
Όπως λέμε "Επιστροφές δεκτές εντός 20 ημερών" 'ενα πράγμα..??
Ναι, θα το επιστρέψω το σκυλί λες και ήταν ληγμένο γιαούρτι..!! :eyecrazy:
Αφήστε ρε παιδιά..
Στο κάτω κάτω το κουτάβι μου είναι υγιέστατο.. ζωηρό.. και πανέμορφο.
Ο κτηνίατρος είπε πως θα προλάβουμε ο,τιδήποτε αν κάτι δεν πάει καλά..
Μπορεί απλά να είναι κάτι παροδικό ή λόγω ηλικίας να μην έχει δέσει καλά το ποδαράκι του.. Που στη τελική δεν έχει πρόβλημα κινητικό. Ο γιατρός το γύρισε γύρω γύρω και είπε ότι είναι λίγο πιο χαλαρό απ'το άλλο.
Ρωτάω για να πάρω καμια γνώμη.. Συζήτηση να κάνω, μήπως μου δώσει κάποιος κάποια συμβουλή.
Δε βοηθάει το να καθόμαστε και να λέμε ότι έπρεπε να είχα πάρει pedigree.. Το θέμα είναι τι γίνεται απο δω και πέρα.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Για την διόρθωση κάποιων πραγμάτων:
Ο εκτροφέας μπορεί να αναγνωρίσει κάποια μορφολογικά ελαττώματα ή σφάλματα συμπεριφοράς σε ένα κουτάβι του και ως εκ τούτου να μην θέλει να παραχωρήσει εκτροφικά δικαιώματα μαζί με το κουτάβι.
Γι αυτόν τον λόγο σε ορισμένες χώρες μπορεί να εκδοθεί γενεαλογικό δέντρο "περιορισμένης χρήσης" (limited pedigree). Αυτό στην Ελλάδα δεν συμβαίνει, οπότε διατηρεί ο εκτροφέας το δικαίωμα να παρακρατεί, αφού έχει προηγουμένως ενημερώσει τον μελλοντικό ιδιοκτήτη του σκύλου, τον γενεαλογικό χάρτη του κουταβιού.
Αυτό μπορεί να συμβαίνει για τους παρακάτω λόγους:
1. Μορφολογικά ελαττώματα του κουταβιού.
2. Ελαττώματα συμπεριφοράς του κουταβιού
3. Προβλήματα υγείας και κληρονομικότητας που μπορεί να επιρρεάσουν την εκτροφή
τα παραπάνω αυτομάτως "υποβιβάζουν" το κουτάβι σε κατηγορία "pet", οπότε και το αντίτιμο απόκτησης είναι πολύ μικρότερο από αυτό ενός κουταβιού κατηγορίας "εκθέσεων" ή "εργασίας". Σε κάθε περίπτωση ο εκτροφέας έχει εκδόσει τον γενεαλογικό χάρτη του σκύλου, αλλά ενημερώνει εγγράφως (ιδιωτικό συμφωνητικό) τον μελλοντικό ιδιοκτήτη πως αυτός παρακρατείται για τον Χ ή Ψ λόγο. Συνήθως αυτό το συμφωνητικό κατατίθεται και στον Όμιλο φυλής, ο οποίος είναι ενήμερος για την κατάσταση του σκύλου αλλά και διατηρεί τον ρόλο του διαιτητή σε περίπτωση μελλοντικής διένεξης.

Υ.Γ.: πόσο δεμένο μπορεί να είναι το ισχύο σ ένα κουτάβι δυόμισι μηνών και ιδιαίτερα εφόσο αυτό ρίχνει συχνά πυκνά το βάρος του στα πίσω άκρα (ανηφορική κίνηση)? Ελάττωσε ότι μπορεί να επιβαρύνει το ισχύο (όπως λ.χ. σκαλοπάτια) και άσε το κουτάβι να κοιμάται όσο το δυνατόν περισσότερο χωρίς να το ενοχλεί κανείς! Όταν μπορέσεις κάνει και μια ακτινογραφία στις αρθρώσεις για να σου ληθεί όποια απορία.
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εχε υπόψη σου ότι είναι δημόσια η συζήτηση και άρα δε γίνεται μόνο από σένα για σένα..... αφορά και άλλους που διαβάζουν... και άρα βγαίνουν και γενικότερα συμπεράσματα και τα παιδιά προσπαθούν να βγάζουν και τα σωστά μυνήματα..... Ακόμα κι αν εσύ δεν καταλαβαίνεις το νόημα των όσων σου λένε, μπορεί κάποιος άλλος να καταλάβει και να κάνει καλύτερη επιλογή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95