Χαπια και παρενέργειες νεφρα?


S_sio

Member
25 Δεκεμβρίου 2020
11
1
35
Καλησπερα κια χρόνια πολλά!
Εχει κανεις καποιο σκυλακι που να το πειραξαν τα χαπια στα νεφρα?
Αυτο επαθε το σκυλάκι μου τελικα απο μεγάλη δοση χαπιου Isemid (παρομοιο με το lasix).
Αν ναι, πως το αντιμετωπισατε εσεις και πως εξελιχθηκε?
Η δικια μου ενω εκανε εμετους, τωρα ειναι καλυτερα, με ορο στο σπιτι κι θα ξανακανουμε εξετασεις για να δούμε τα επιπεδα κρεατινινης και ουριας.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Χρόνια πολλά, με υγεία για δίποδους και τετράποδους :)

Δε μπορώ να σε βοηθήσω πολύ, καθώς δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. Υποθέτω ότι αν το πρόβλημα οφείλεται στο isemid, θα επανέλθει μετά τη διακοπή του φαρμακου (ή τη μείωση της δόσης, δεν ξέρω τι κάνατε). Πόσο καιρό έπαιρνε το φάρμακο; Όταν λες πειράχτηκαν τα νεφρά από το φάρμακο, το βρήκατε με εξετάσεις; Οι οποίες πριν το isemid ήταν καλές;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Είχαμε θέμα με τα νεφρά όχι από τα χάπια αλλά από αρρώστια (πυροπλάσμωση). Μία εβδομάδα με renal τροφή και επίσης κάποια χάπια (δε θυμάμαι πως τα λέγανε αλλά δένουν την ουρία). Δεν έβαλε ορό ο κτηνίατρος διότι το σκυλί έπινε ήδη πάρα πολύ νερό. Επανήλθε και στις πρόσφατες εξετάσεις οι τιμές των νεφρών ήταν μια χαρά.

Ελπίζω να επανέλθει και ο δικός σου όταν κόψετε τα φάρμακα που τον πήραξαν, βέβαια εξαρτάται αν το θέμα είναι εξ αιτίας των φαρμάκων ή είχε ήδη πρόβλημα στα νεφρά.
 


S_sio

Member
25 Δεκεμβρίου 2020
11
1
35
Χρόνια πολλά, με υγεία για δίποδους και τετράποδους :)

Δε μπορώ να σε βοηθήσω πολύ, καθώς δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. Υποθέτω ότι αν το πρόβλημα οφείλεται στο isemid, θα επανέλθει μετά τη διακοπή του φαρμακου (ή τη μείωση της δόσης, δεν ξέρω τι κάνατε). Πόσο καιρό έπαιρνε το φάρμακο; Όταν λες πειράχτηκαν τα νεφρά από το φάρμακο, το βρήκατε με εξετάσεις; Οι οποίες πριν το isemid ήταν καλές;
Καναμε ολες τις εξετασεις και μετα καναμε και αιματολογικες γιατι επεμενα καθως ειχα δει στις αντενδειξεις του isemid αυτα ακριβως τα συμπτώματα που ειχε στη συνεχεια, δλδ εμετους, διάρροια, απωλεια ορεξης και με τις αιματολογικες επιβεβαιωθηκαν τα υψηλα επιπεδα κρεατινινης ενω πριν 1 μηνα ηταν στα απολυτως φυσιολογικα επιπεδα.
Η δοσολογια που μας εδωσε ηταν 2 χαπια(4mg)λογω οιδηματος που ακουσε ενω μετα μας ειπε θα το μειωναμε στο 1 χαπι αλλα με αυτα τα συμπτώματα το κοψαμε.
Συνολικα το πηρε 4 μερες σε μεγαλη δοση και οταν την ξαναπηγα χωρις να εχει ορεξη μου είπε πως δεν οφείλεται στο χαπι αλλα ο εφηρευον κτηνιατρος, την επομενη που ηταν χαλια το σκυλι μου κατεληξε στο συμπέρασμα οτι την πειραξε το χαπι.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε φαντάζομαι να υπάρξει περαιτέρω πρόβλημα λόγω του χαπιού και μόνο, εφόσον το πήρε για τόσο λίγο. Έτσι κι αλλιώς τα νεφρά θέλουν παρακολούθηση λόγω της καρδιάς, οπότε θα έχεις εικόνα τι συμβαίνει. Για το οίδημα σου έδωσε κάτι άλλο;
 


S_sio

Member
25 Δεκεμβρίου 2020
11
1
35
Δε φαντάζομαι να υπάρξει περαιτέρω πρόβλημα λόγω του χαπιού και μόνο, εφόσον το πήρε για τόσο λίγο. Έτσι κι αλλιώς τα νεφρά θέλουν παρακολούθηση λόγω της καρδιάς, οπότε θα έχεις εικόνα τι συμβαίνει. Για το οίδημα σου έδωσε κάτι άλλο;
Την πηγα ξανα στο γιατρο και καναμε αιματολογικες γιατι ειχε δυσπνοια και τα επιπεδα κρεατινινης επεσαν στα φυσιολογικα με δυο μερες ορο αλλα για τη δυσπνοια επειδη μαλλον μαζεψε λιγο υγρο στους πνεύμονες της εκανε ενεση lasix και τωρα περομενουμε να δουμε πως θα παει
 


S_sio

Member
25 Δεκεμβρίου 2020
11
1
35
Την πηγα ξανα στο γιατρο και καναμε αιματολογικες γιατι ειχε δυσπνοια και τα επιπεδα κρεατινινης επεσαν στα φυσιολογικα με δυο μερες ορο αλλα για τη δυσπνοια επειδη μαλλον μαζεψε λιγο υγρο στους πνεύμονες της εκανε ενεση lasix και τωρα περομενουμε να δουμε πως θα παει
Δεν αντεχει η ψυχη μου να τη βλεπω να ποναει και να ταλαιπωρειται
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Είναι δύσκολα :-( Κουράγιο. Ελπίζω να βρείτε σύντομα με τον κτηνίατρο την αγωγή που θα την ανακουφίσει. Πρόσεχε το φαγητό και το νερό, κι ελπίζω να συνεχίσει όσο πιο ανώδυνα γίνεται!
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα πέφτει κανείς στο site του European Medicines Agency, όπου:
The most common side effects with Isemid (which may affect more than 1 in 10 animals) are poor function of the kidneys, alterations in blood tests measuring kidney function...

Επομένως, ναι, σαφώς και μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στα νεφρά. Άλλωστε πάρα πολλά σκευάσματα έχουν παρενέργειες. Καλό είναι, σε περιπτώσεις πιο σύνθετων προβλημάτων ή σε μεγάλες ηλικίες να ρωτά κανείς τον κτηνίατρο για τυχόν παρενέργειες και να τις λαμβάνει υπόψη στο όποιο πλάνο θεραπείας προκειμένου να ζυγίσει και να είναι ενήμερος για το τι μπορεί να περιμένει. Επίσης σε χρήση τέτοιων σκευασμάτων, με τη σωστή ενημέρωση μπορεί να προλάβει κανείς καταστάσεις κάνοντας ενδιάμεσα στη θεραπεία τις κατάλληλες εξετάσεις. Δυστυχώς, όπως στην περίπτωσή σου, συχνά, αν δεν ρωτήσεις ο ίδιος, δεν σου λένε ή μπορεί και να σε θεωρήσουν "ψεκασμένο" που ρωτάς πολλά ή ψάχνεις το σατανικό ιντερνέτ. Εσύ όμως επέμενε και όπως πολλές φορές έχω γράψει διασταύρωσε και στο internet και ζήτα και δεύτερη κτηνιατρική γνώμη - ειδικά σε πιο σοβαρά προβλήματα.

Το αν ένα σκεύασμα προκαλεί αναστρέψιμη ή όχι βλάβη εξαρτάται από το σκεύασμα και από το όργανο. Π.χ. αν η βλάβη είναι στο συκώτι, μπορείς να το βοηθήσεις στην ανάπλαση με σχετικά σκευάσματα.

Στη θέση σου θα έπαιρνα και μία γνώμη από έναν κοινώς αποδεκτά πολύ καλό κτηνίατρο.
 


S_sio

Member
25 Δεκεμβρίου 2020
11
1
35
Με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα πέφτει κανείς στο site του European Medicines Agency, όπου:
The most common side effects with Isemid (which may affect more than 1 in 10 animals) are poor function of the kidneys, alterations in blood tests measuring kidney function...

Επομένως, ναι, σαφώς και μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στα νεφρά. Άλλωστε πάρα πολλά σκευάσματα έχουν παρενέργειες. Καλό είναι, σε περιπτώσεις πιο σύνθετων προβλημάτων ή σε μεγάλες ηλικίες να ρωτά κανείς τον κτηνίατρο για τυχόν παρενέργειες και να τις λαμβάνει υπόψη στο όποιο πλάνο θεραπείας προκειμένου να ζυγίσει και να είναι ενήμερος για το τι μπορεί να περιμένει. Επίσης σε χρήση τέτοιων σκευασμάτων, με τη σωστή ενημέρωση μπορεί να προλάβει κανείς καταστάσεις κάνοντας ενδιάμεσα στη θεραπεία τις κατάλληλες εξετάσεις. Δυστυχώς, όπως στην περίπτωσή σου, συχνά, αν δεν ρωτήσεις ο ίδιος, δεν σου λένε ή μπορεί και να σε θεωρήσουν "ψεκασμένο" που ρωτάς πολλά ή ψάχνεις το σατανικό ιντερνέτ. Εσύ όμως επέμενε και όπως πολλές φορές έχω γράψει διασταύρωσε και στο internet και ζήτα και δεύτερη κτηνιατρική γνώμη - ειδικά σε πιο σοβαρά προβλήματα.

Το αν ένα σκεύασμα προκαλεί αναστρέψιμη ή όχι βλάβη εξαρτάται από το σκεύασμα και από το όργανο. Π.χ. αν η βλάβη είναι στο συκώτι, μπορείς να το βοηθήσεις στην ανάπλαση με σχετικά σκευάσματα.

Στη θέση σου θα έπαιρνα και μία γνώμη από έναν κοινώς αποδεκτά πολύ καλό κτηνίατρο.
 


S_sio

Member
25 Δεκεμβρίου 2020
11
1
35
Δυστυχως δεν το σκέφτηκα αυτο πριν το δωσω και ειναι κατι για το οποίο νιβθω τυψεις.
Επισης απο τη δεύτερη μερα που δεν ενιωθε καλα την ξαναπηγα και ουτε που ειπε κατι για αυτο.
Τώρα η αλήθεια είναι πως είμαστε σε ενα φαύλο ο κύκλο οοπου ρυθμιζουμε κατι και ξερυθμιζεται κατι αλλο.
Παιτνω γνωμη απο κτηνιατρους αλλα το θεμα ειναι πως αν φτασεις σε αυτη την κατασταση δεν βγαζεις άκρη.
Ελπιζω να τα καταφερει γιατι ειλικρινά δεν μπορω να το διαχειριστω.
Τωρα μετα απο ολα αυτα που πέρασε βγαλαμε τον ορο και προσπαθω να την κανω να φαει σιγα σιγα αλλα δυστυχως κανει ακομη εμετους. Ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο να κανω
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δυστυχως δεν το σκέφτηκα αυτο πριν το δωσω και ειναι κατι για το οποίο νιβθω τυψεις.
Επισης απο τη δεύτερη μερα που δεν ενιωθε καλα την ξαναπηγα και ουτε που ειπε κατι για αυτο.
Τώρα η αλήθεια είναι πως είμαστε σε ενα φαύλο ο κύκλο οοπου ρυθμιζουμε κατι και ξερυθμιζεται κατι αλλο.
Παιτνω γνωμη απο κτηνιατρους αλλα το θεμα ειναι πως αν φτασεις σε αυτη την κατασταση δεν βγαζεις άκρη.
Ελπιζω να τα καταφερει γιατι ειλικρινά δεν μπορω να το διαχειριστω.
Τωρα μετα απο ολα αυτα που πέρασε βγαλαμε τον ορο και προσπαθω να την κανω να φαει σιγα σιγα αλλα δυστυχως κανει ακομη εμετους. Ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο να κανω
Ρώτα καταρχάς αν μπορείς να δώσεις αντιεμετικό. Ρωτα επισης μήπως πρέπει να κάνεις διατροφή νοσοκομείου (στήθος κοτόπουλου βραστο ψιλοκομμένο) και να σπάσεις τα γεύματα σε πολλα μικρά.
 


S_sio

Member
25 Δεκεμβρίου 2020
11
1
35
Ρώτα καταρχάς αν μπορείς να δώσεις αντιεμετικό. Ρωτα επισης μήπως πρέπει να κάνεις διατροφή νοσοκομείου (στήθος κοτόπουλου βραστο ψιλοκομμένο) και να σπάσεις τα γεύματα σε πολλα μικρά.
Αυτο κανουμε ναι. Αντιεμετικο και προσπαθούμε ετσι με μικρες μπουκιες σιγα σιγα. Σήμερα σαν πρωτη μερα μετα απο ορο εφαγε ελάχιστα αλλα ζητούσε νερο.
Ετσι προσπαθώ να δω αυτες τις μερες πως θα παει αλλα δεν εχω ιδεα τι θα γίνει αν δεν ξεκινησει να τρωει ενω δειχνει οτι εχει όρεξη γιατί πηγαινει στο μπολ που της βάζαμε παντα φαγητο, μετα δεν τρωει.
Τωρα προσπαθώ να της δωσω απο μια παστα που περιέχει πρωτεΐνη και θρεπτικά συστατικα μπας κ παρει λιγο τα πανω της.
Να μην τυχει σε κανενα να βλέπει το σκυλακι του να υποφέρει.
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Λυπάμαι πολύ :( Ειλικρινά ποτέ δεν ξέρω τι να πω σε τέτοιες στιγμές, ο, τι και να ξεστομισω, λάθος μου φαίνεται. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι με τον καιρό γλυκαινει κάπως ο πόνος, και οι αναμνήσεις σου φέρνουν πιο πολλά χαμόγελα και λιγότερα δάκρυα. Κουράγιο.
 


S_sio

Member
25 Δεκεμβρίου 2020
11
1
35
Λυπάμαι πολύ :( Ειλικρινά ποτέ δεν ξέρω τι να πω σε τέτοιες στιγμές, ο, τι και να ξεστομισω, λάθος μου φαίνεται. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι με τον καιρό γλυκαινει κάπως ο πόνος, και οι αναμνήσεις σου φέρνουν πιο πολλά χαμόγελα και λιγότερα δάκρυα. Κουράγιο.
Ευχαριστώ πολυ που πανω στον πανικο μου και το αγχος μου, βρεθηκατε εσεις και απαντήσατε.
Προς το παρον, μας είναι πααρα πολυ δυσκολο γιατι ηταν ενα μέλος της οικογένειας μας και δεν ηθελα με τίποτα να υποφέρει.
Εύχομαι σε ολα τα σκυλακια σας υγεια και ελπίζω η δικια μου να μας βλεπει και να περασε καλα μαζι μας τα 12μιση χρονια της ζωης της/μας!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3