Χαρίζεται labrador 5 χρονών


Status
Κλειδωμένο θέμα

manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το τελευταίο διάστημα δε πρέπει να χει πολλά Juicy θέματα γιατί παρατηρώ πιανεστε απο ένα κ το τραβάτε όσο δε πάει!
Πολύ αμπελοφιλοσοφια πλάκωσε!
Χμ χμ.
Οι άνθρωποι είναι ακατάλληλοι κ ανεύθυνοι.στοπ.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς ουσιαστικα?ας το κάνει διακριτικά.στοπ.
Δε μπορεί κανεις?πάμε παρακάτω.ΣΤΟΠ.
Το τελευταίο διάστημα στο φόρουμ επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή.
Πραγματικά θέματα, συζητήσεις με ουσια απλά ανύπαρκτα.
Έχουμε πήξει με τα απρόοπτα στην βόλτα.
Μέχρι και τα τρόλ άρχισαν να μας σνομπάρουν.
Ε λογικό δεν είναι;;;;

Μαρία έγραψες το πιο ουσιώδες μήνυμα σε αυτό το θέμα. ΣΤΟΠ
 




Savic87

Member
17 Ιουνίου 2018
6
11
36
@Savic87 @Allendog
Αλήθεια, μου έκανες τη μούρη κρέας... Ξεχνας μάλλον πως είχα ανεβάσει ήδη φωτό στην οποία φαίνομαι...
Αλήθεια, για μοιράσου μαζί μας, πως αισθάνεσαι που ένα "αγυμναστο παιδάκι" μπορεί και κουμαντάρει σκύλους συνολικού βάρους 80 κιλών και βολταρει μέσα στον κόσμο, την ώρα που εσύ δε μπορείς να τα βγάλεις πέρα με το 5 χρόνων ανεκπαιδευτο λαμπραντορακι σου....???
Ευχαριστώ για το κοπλιμεντο περί ηλικίας, είχα αρχίσει να αισθάνομαι πως μεγαλώνω...
Και για το "αγυμναστο" έχεις δικιο, από Σεπτέμβρη τουλάχιστον σκοπεύω ν' αρχίσω γυμναστήριο, όχι να διώξω το σκύλο μου.....[/QUOTE]

Σχετικα με τον χαρακτηρισμο που χρησιμοποιησα,ηταν αστοχος.Σου ζηταω συγνωμη.Δεν ειχα προθεση να σε μειωσω.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν αναφέρθηκα σε κάτι κακό ή περίεργο. Μίλησα για κάτι απρόβλεπτο, που σημαίνει κάτι που δεν μπορούσες να προβλέψεις πως θα συμβεί στην ζωή σου. Καλώς κακώς, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

Ακόμα, ακόμα και να "μην θέλει" κάποιος να ασχοληθεί άλλο με τον σκύλο του, το θεωρώ πολύ πιο τίμιο να βρει το θάρρος και το σθένος να τον δώσει σε κάποιον που θέλει και μπορεί, παρά να τον κρατάει για να μην τον κράξουν ή ακόμα χειρότερα να τον παρατήσει και να μην το μάθει κανείς.
Τωρα το διαβασα το θεμα. Θλιβερο αλλα κλασικη, δε θα πω ελληνικη θα πω "ανθρωπινη πραγματικοτητα" . Στην Αμερικη για τον ιδιο λογο τα πανε στα κυνοκομεια και μπαινουν σε death row. Οποτε μη μου λετε για Ελλαδα με 450ευρω μισθο και σπιτι 50τμ.

Απροβλεπτο ειναι οταν εισαι 25-30 ελευθερη κι ωραια οτι σε 5 χρονακια μπορει να εχεις και ενα και δυο παιδια?

Δεν ειδα σε τοσες σελιδες ΠΟΥΘΕΝΑ ενα σχολιο της θεματοθετριας "εαν δεν καταφερουμε να του βρουμε σπιτι που να ζει οπως πρεπει θα κανουμε καθε δυνατη προσπαθεια να τον κρατησουμε" Αντιθετως ειδα " θα τον παμε στον πεθερο μου που ειναι μεγαλοι ανθρωποι και εχει χαθει πολλες φορες απο το σπιτι". Οποτε εκ του προοιμιου το "παλι καλα που δε τον αφησε σε κανα βουνο" σαν επιχειρημα ειναι λαθος.

Δε συμφωνω με τους χαρακτηρισμους , τα βρισιδια και ολα αυτα τα ομορφα που ακολουθησαν αλλα το γεγονος ειναι ενα. Δεν επρεπε να εχει παρει σκυλο οπως δεν πρεπει και κανενας να παρει σκυλο εαν δε μπορει να αντιληφθει οτι η αποκτηση του ειναι εφ ορου ζωης δεσμευση. Οπως και το παιδακι που εφερε στον κοσμο.

Επισης αν καταλαβα καλα ειδα οτι μενουν σε ενοικιο και θα πανε σε διαμερισμα απο σπιτι με κηπο. Αυτο απο μονο του ειναι επιλογη που δειχνει οτι δε σκεφτονται υπολογιζομενοι και τις αναγκες ενος ζωντανου οργανισμου που ζει και εξαρτατε απο αυτους 5 χρονια. Βρε κοπελια ημαρτον! Νοικιασε ενα σπιτι που θα ειναι 10 ετων πιο παλιο και να εχεις και κηπο. Βαλε το παιδακι σου σε ενα παρκο μιση ωρα και παιξε με το σκυλο σου. Θα μπει μεσα με τη γλωσσα εξω. Ξερω οικογενεια με 2 αγορακια σε ιδια ηλικια, χωρις παππουδες γιαγιαδες βοηθεια και αντιμετωπισε η μανα ( ο πατερας δουλευε και εκει 10ωρα) το ιδιο διλημμα. Υπαρχουν λυσεις, μη γελιομαστε αν θελουμε να ειμαστε ειλικρινεις με τον εαυτο μας. Εμεις δεν εχουμε τη δυναμη και την ικανοτητα να τις βρουμε και να τις υλοποιησουμε. Να ξερεις οτι στο μελλον αποκτωντας ενα παιδι θα εχεις κι αλλα πολυ πιο σοβαρα διλημματα και καταστασεις να διαχειριστεις.

Ευχομαι ο σκυλακος να σταθει τυχερος οπως και να χει.
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Χίλια συγγνώμη για το τελείως άσχετο μήνυμα, αλλά χρειάζομαι βοήθεια :( Μόλις έφτιαξα τον λογαριασμό μου στην παρέα σας, οπότε πιο καινούρια δεν πάει!! Δεν μπορρώ να βρω πως να ξεκινήσω καινούρια συζήτηση!! Ας με βοηθήσει κάποιος παρακαλώω!!:notworthy:
(Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω με το λαμπραντοράκι αλλά ολοι μοι οι φίλοι έχουν τουλαχιστον 2 σκυλιά και εγω έχω τρια! δεν υπάρχει χώρος!!:/)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Χίλια συγγνώμη για το τελείως άσχετο μήνυμα, αλλά χρειάζομαι βοήθεια :( Μόλις έφτιαξα τον λογαριασμό μου στην παρέα σας, οπότε πιο καινούρια δεν πάει!! Δεν μπορρώ να βρω πως να ξεκινήσω καινούρια συζήτηση!! Ας με βοηθήσει κάποιος παρακαλώω!!:notworthy:
(Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω με το λαμπραντοράκι αλλά ολοι μοι οι φίλοι έχουν τουλαχιστον 2 σκυλιά και εγω έχω τρια! δεν υπάρχει χώρος!!:/)
Καλως ηρθες. Πας στην ενοτητα που θες αρχικα , π.χ Εμεις και τα σκυλια μας ,βλεπεις μια λιστα με τα προσφατα θεματα, απο κατω δεξια εχει ενα μπλε κουμπακι που λεει Νεο θεμα.
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Καλως ηρθες. Πας στην ενοτητα που θες αρχικα , π.χ Εμεις και τα σκυλια μας ,βλεπεις τα τελευταια θεματα, απο κατω δεξια εχει ενα μπλε κουμπακι που λεει Νεο θεμα.
1000 ευχαριστωωω :D και καλώς σας βρήκα! :D
 
  • Like
Reactions: medusa


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Απροβλεπτο ειναι οταν εισαι 25-30 ελευθερη κι ωραια οτι σε 5 χρονακια μπορει να εχεις και ενα και δυο παιδια?
Απρόβλεπτες είναι οι συνθήκες που μπορεί να προκύψουν.
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δηλαδή; Ποιές συνθήκες εννοείς;
Συνθήκες και καταστάσεις άσχημες, που δεν μπορείς να προβλέψεις και δεν ευθύνεσαι εσύ ο ίδιος για αυτές. Από το να μειωθεί ο μισθός σου πχ ή να χάσεις την δουλειά σου, ή να αναγκαστείς να φύγεις από το σπίτι που έμενες και να πας σε άλλο μικρότερο, μέχρι ακόμα και θανατικό....
Ολες αυτές είναι καταστάσεις που κανείς δεν περιμένει να συμβούν στην δικιά του ζωή και ενώ έχεις οργανώσει μια χαρά την ζωή σου, σου έρχονται η μια κατραπακιά μετά την άλλη και όλα αλλάζουν.
Το πως αντιδράει ο καθένας σε τέτοιες καταστάσεις είναι καθαρά υποκειμενικό και εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του.

Απροβλεπτο = αυτο που δε μπορει να προβλεφθει.
Ναι,γνωρίζω ελληνικά
 
  • Like
Reactions: epial


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Αν εξαιρέσεις το θανατικό, όλα τα άλλα που λες, σε ποιόν δεν έχουν συμβεί;
Σε άλλον λιγότερο και σε άλλον περισσότερο;
Και γιατί σου δικαιολογούν οι συνθήκες αυτές, το να δώσεις τον σκύλο σου;
Sorry, δεν παίζει να το δεχθώ ως επιχείρημα, για κανέναν λόγο.
 
  • Like
Reactions: elpinor




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Οταν μιλαμε για να εχεις τον σκυλο εκει, ο κηπος πρεπει να εχει καποιες προδιαγραφες.
Το πιο σημαντικο ειναι η καλη περιφραξη, μετα πρεπει να εχει δεντρα για σκια ωστε να βρισκει καταφυγιο απο τον ηλιο.
Μονοκατοικιες με κηπο βρισκεις, με "λειτουργικο" κηπο, ειναι αρκετα πιο δυσκολο.
Και φυσικα η περιοχη πρεπει να ειναι κο τα στην δουλεια σου, σχολειο για το παιδι κτλ...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και γιατί σου δικαιολογούν οι συνθήκες αυτές, το να δώσεις τον σκύλο σου;
Sorry, δεν παίζει να το δεχθώ ως επιχείρημα, για κανέναν λόγο.
Εξαρτάται από την περίπτωση και τον καθε εναν ξεχωριστά.
Δεν ειναι όλες οι καταστάσεις ίδιες, ούτε όλοι τις διαχειριζομαστε με τον ίδιο τρόπο.

Ανεξάρτητα αν εγώ προσωπικά θα έκανα τα πάντα προκειμένου να μην αποχωριστώ ποτέ τα σκυλιά μου, σέβομαι την απόφαση ενός άλλου ανθρώπου να το κάνει είτε λόγω συνθηκών, είτε λόγω ιδιοσυγκρασιας.
Στο κάτω κάτω δεν τον παρατάει τον σκύλο. Ψάχνει να βρει ένα σπίτι να τον δώσει.


Και θεωρεις απροβλεπτη τη συγκεκριμενη κατασταση?
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες και θεωρώ πως δεν είναι και σωστό να μπούμε σε λεπτομέρειες της προσωπικής ζωής άλλων. Οπως περιγράφεται από την θεματοθετρια, θεωρώ πως ναι.

Ανεξάρτητα όμως αν ήταν προβλέψιμη ή απρόβλεπτη η συγκεκριμένη κατάσταση, είναι δύσκολα διαχείρισημη για την ίδια.

Και ξαναλέω πως θεωρώ πολύ πιο έντιμο κάποιος να πει "δεν μπορώ να προσφέρω όλα όσα χρειάζεται ένας σκυλος" και να βρει κάπου να τον δώσει που μπορούν, παρά να τον κρατάει και να ταλαιπωρειται και ο σκύλος και ο ίδιος.
 


Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Ο σκύλος είναι σαν το δάνειο.
Εύκολα το παίρνεις ΑΛΛΆ δύσκολα το διαχειρίζεσαι και ακόμα πιο δύσκολα το αποπληρώνεις.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981