Χαρίζονται (0-3 μηνών)






Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Στο συγκεγκριμενο δεν επιτρεπονται αναγγελιες γεννας, ζευγαρωματος κ.τ.λ απο ιδιωτες

Οι κανονισμοί ΕΔΩ
Μαία κούλπα, Μέδουσα, διάβασα τους κανόνες και έχεις δίκιο. Ως διαχειριστής άλλων φ(λ)ώρουμ πιστεύω ότι οι κανόνες πρέπει να τηρούνται από τους συμμετέχοντες. Ίσως θα έπρεπε οι διαχειριστές να κατεβάσουν την ανάρτηση του @kypant17 . Τον οποίον όμως καλόπιστα ας μοι επιτραπεί να μην θεωρώ εγκληματία. Για την ιστορία, νόμιζα ότι τέτοιου είδους αναρτήσεις επιτρέπονται, στο μέτρο που δεν ζητείται χρηματικό αντίτιμο (ByB).

@Solvap ...ζντουπ ειλικρινά. Είναι ότι πιο επιστημονικό μπορώ να σου απαντήσω!
Αγαπητή Μαρέκω, εγείρεις ένα παμπάλαιο φιλοσοφικό γρίφο:

Όταν σε φόρουμ κάποιος ρίχνει ένα ζντουπ αλλά δεν το διαβάζει κανείς, κάνει θόρυβο ή όχι;
 
Last edited:




Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
...αυτή που είμαι!
(και όχι "επειδή είμαι εγώ...εκτροφέας"_θου Κύριε)
Αχά! Μαία κούλπα και πάλι.

Το "φιλοσοφικό" μου ερώτημά όμως παραμένει αναπάντητο, ίσως το ξαναεπισκευτούμε σε άλλο νήμα:

Το κουταβάκι έκανε τον εκτροφέα, ή ο εκτροφέας το κουταβάκι;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αχά! Μαία κούλπα και πάλι.

Το "φιλοσοφικό" μου ερώτημά όμως παραμένει αναπάντητο, ίσως το ξαναεπισκευτούμε σε άλλο νήμα:

Το κουταβάκι έκανε τον εκτροφέα, ή ο εκτροφέας το κουταβάκι;
Για να σου λυθούν κάποιες απορίες. Στη δικιά μου περίπτωση το 2012 πήρα έγκριση για το εκτροφείο από το FCI και το 2015 έκανα την πρώτη μου γέννα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Επειδή ξέφυγε η κουβέντα... Το γεγονός είναι ότι κάποιος προσπαθεί υπεύθυνα να βρει σπίτια στα κουτάβια που ο ίδιος παντελώς ανεύθυνα, ευθύνεται για το ό,τι ήρθαν στην ζωή. Κάποιος μπορεί να μείνει στο πρώτο σκέλος της πρότασης και να πει μπράβο, κάποιος στο δεύτερο και να αρχίσει να κατηγορεί. Προσωπικά επειδή όλο αυτό ξεκινάει (έστω και χρονικά αν θες) από την ανευθυνότητα , δε μπορώ να μείνω στα μπράβο...Γιατί μιλάμε για απλά πράγματα ,το να φροντίσεις να μην ζευγαρώσει το σκυλί σου. Δεν είναι πυρηνική επιστήμη...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Επειδή η ζωή είναι μια εκπληξη, πριν 4 ωρες βρεθηκε αυτο απρόσμενα στο σπίτι μου, ενα μικρο θηλυκο γκρεμλιν, φερνει κατι σε γκεγκάκι , νομιζω δυσκολα θα ξεπεπερασει τα 15-17 κιλά, δειχνει το ιδιο θαρρος και attitude με το γκρεμλιν μωρο, στο πιο γλυκουλικο του. :LOL:


Αγγελία ΕΔΩ

165141749_887677035384641_1525227538566178715_n.jpg164841180_480979422938758_8965085885325435395_n.jpg
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Επειδή η ζωή είναι μια εκπληξη, πριν 4 ωρες βρεθηκε αυτο απρόσμενα στο σπίτι μου, ενα μικρο θηλυκο γκρεμλιν, φερνει κατι σε γκεγκάκι , νομιζω δυσκολα θα ξεπεπερασει τα 15-17 κιλά, δειχνει το ιδιο θαρρος και attitude με το γκρεμλιν μωρο, στο πιο γλυκουλικο του. :LOL:


Αγγελία ΕΔΩ

View attachment 74464View attachment 74465
Αφου εσπασε καθε κοντερ στα τηλεφωνα, πρεπει να ειναι απο τα ελαχιστα ανευ ρατσας μεσαια μαυροσκυλα με τέτοια ζήτηση...ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΕ!
Μετα απο μια σειρα τρελων συμπτωσεων, εγινε μαλιστα γειτονισα. :D
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Επειδή η ζωή είναι μια εκπληξη, πριν 4 ωρες βρεθηκε αυτο απρόσμενα στο σπίτι μου,
όλως τυχαίως βρίσκονται σκυλάκια συνέχεια σπίτι σου
Αφου εσπασε καθε κοντερ στα τηλεφωνα, πρεπει να ειναι απο τα ελαχιστα ανευ ρατσας μεσαια μαυροσκυλα με τέτοια ζήτηση...ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΕ!
...και αυτός είναι λόγος που συμβαίνει το παραπάνω...είσαι φοβερά αποτελεσματική! :LOL: :LOL:
 
  • Love
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Walker, Luna & Cleo
Προς Υιοθεσία/For adoption

3 πανέμορφα κουταβίνια ψάχνουν ΑΜΕΣΑ σπιτάκια!

Τα μικρά αδερφάκiα,, ημίαιμα κηνηγοσκυλάκια, βρέθηκαν απο τουρίστριες εγκατελειμένα στην Πελοπόννησο . Οι κοπέλες που τα βρήκαν καταπληκτικες, δεν αδιαφόρησαν, τα εφεραν Αθήνα, τα πήγαν στον κτηνίατρο, κανονισαν πρωτους εμβολιασμους τσιπαρισμα σε κτηνιατρο, τα φροντίζουν εξαιρετικα, τακτοποιηθηκε η φιλοξενια τους για τον επομενο μηνα καθως οι ιδιες φευγουν σε μια εβδομάδα για Αμερική.
Για να τις βοηθησω ανελαβα τις διαδικασίες υιοθεσίας τους και να φροντισω να πανε στα καλυτερα σπίτια αφου φύγουν.

Ο Walker είναι ο πιο παιχνιδιάρης και ανεξάρτητος η Luna είναι η μελαχρινή υπναρού και η Cleo η πιο γλυκιά και ήρεμη!
Είναι 3 μηνών, εχουν επισκεφθεί κτηνίατρο, αποπαρασιτωθεί και θα εμβολιαστούν, τσιπαριστουν σε 3-4 μερες . Αναμένεται να φτάσουν καπου στα 18-20 κιλάκια.
Θα δοθούν εντός αττικής, σε υπεύθυνους κηδεμόνες με συμβόλαιο υιοθεσίας και ο,τι προβλέπει ο νόμος.

Εαν ενδιαφέρεστε να γνωρίσετε τα μικρά αδερφάκια καλέστε στο
☎️
+30 6972433521

Παρακαλώ προωθηστε γιατι επειγει να βρεθουν σπιτάκια η αγγελία ΕΔΩ

198065204_538822350830159_7238454097088002819_n.jpg
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Χνουδόμπαλα για μεγάλες αγκαλιές ψάχνει σπίτι! Φαίνεται οτι θα γίνει μεγαλο κορίτσι, τσοπανοφέρνει.
Είναι κοριτσάκι , μολις 2 μηνών, εξαιρετικής ομορφιάς :love: . Αγγελία fb ΕΔΩ
Τηλ.Επικοινωνιας 6936601677

255723191_4453150274806026_8440566309588277594_n.jpg255456622_4453150021472718_6726137065811845255_n.jpg
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
2 αγοράκια (2 πρώτες φώτο) και 2 κοριτσάκια (2 επόμενες) 2,5 μηνών. Θα δωθούν εμβολιασμένα, τσιπαρισμένα. Βρίσκονται Ανατολική Αττική . Τηλ. επικοινωνίας Δέσποινα 6934978202.DSC_2913.JPG
DSC_2922.JPG
DSC_2958.JPG
DSC_2985-1.JPG
DSC_2979.JPG
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Σήμερα δέχτηκα τηλεφώνημα από έναν κοντινό μου φίλο. Μου είπε ότι βρήκε 3 κουτάβια στην περιοχή του Γλαύκου της Πάτρας. Δεν ξέρω αν τα είχαν παρατήσει, αν είχε γεννήσει μια μάνα και βρίσκονταν μόνα τους για ένα διάστημα, δεν ήμουν εκεί και δεν ξέρω σε τι ακριβώς κατάσταση τα βρήκε. Τα πήρε και τα έφερε σε ένα κτηνιατρείο απέναντι από το σπίτι μου. Έγινε εσωτερική αποπαρασίτωση για σκουλίκια και δόθηκε σπρέι για τους ψύλλους. Γυρίσαμε τα υπόλοιπα κτηνιατρεία της Πάτρας ρωτώντας μήπως υπάρχει περίπτωση να τα φιλοξενήσουν για λίγο καιρό όσο εμείς ψάχνουμε για υιοθεσία αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το γεγονός ότι δεν ήθελαν να τα αναλάβουν. Εγώ δεν θα μπορούσα να τα φιλοξενήσω διότι έχω την Άρυα και δεν τα πάει καθόλου καλά με τα κουτάβια. Επίσης δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις που έρχονται με ένα κουτάβι αυτή την στιγμή. Ευτυχώς όμως βρήκαμε άκρη στο θέμα της φιλοξενίας προς το παρόν. Η κτηνίατρος μας είπε πως είναι περίπου 45 ημερών. Δεν ξέρουμε πόσα κιλά θα φτάσουν αλλά δεν μου φαίνεται ότι θα γίνουν ιδιαίτερα μεγάλα.

B71CE696-AC6E-4696-8B17-C025BF87212D.jpeg
78A946FA-18E7-4B23-ABE4-713E05C53060.jpeg

Η μεγάλη μου αδυναμία, μου θυμίζει την Άρυα κουτάβι
5598E683-B5C1-4EDF-B4D7-5541664C3DD3.jpeg

Φωτογραφίες κάθε κουταβιού ξεχωριστά και το φύλο τους

Αρσενικό
7F1F9F19-ED0F-4944-8D05-91BCD16C2085.jpeg

Αρσενικό
F6C6A70A-F113-4EC6-9595-671DA73910CE.jpeg

Θηλυκό
A5755422-73AD-4674-96A2-397B13503054.jpeg

Προς το παρόν φιλοξενούνται από ένα ζευγάρι με το οποίο κρατάμε επικοινωνία και σε περίπτωση που βρεθεί υιοθεσία τα κουτάβια θα παραδοθούν από εμένα την ίδια ή τον φίλο μου. Μεταφέρονται μόνο εντός Πάτρας. Σας ευχαριστώ πολύ!
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Σήμερα δέχτηκα τηλεφώνημα από έναν κοντινό μου φίλο. Μου είπε ότι βρήκε 3 κουτάβια στην περιοχή του Γλαύκου της Πάτρας. Δεν ξέρω αν τα είχαν παρατήσει, αν είχε γεννήσει μια μάνα και βρίσκονταν μόνα τους για ένα διάστημα, δεν ήμουν εκεί και δεν ξέρω σε τι ακριβώς κατάσταση τα βρήκε. Τα πήρε και τα έφερε σε ένα κτηνιατρείο απέναντι από το σπίτι μου. Έγινε εσωτερική αποπαρασίτωση για σκουλίκια και δόθηκε σπρέι για τους ψύλλους. Γυρίσαμε τα υπόλοιπα κτηνιατρεία της Πάτρας ρωτώντας μήπως υπάρχει περίπτωση να τα φιλοξενήσουν για λίγο καιρό όσο εμείς ψάχνουμε για υιοθεσία αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το γεγονός ότι δεν ήθελαν να τα αναλάβουν. Εγώ δεν θα μπορούσα να τα φιλοξενήσω διότι έχω την Άρυα και δεν τα πάει καθόλου καλά με τα κουτάβια. Επίσης δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις που έρχονται με ένα κουτάβι αυτή την στιγμή. Ευτυχώς όμως βρήκαμε άκρη στο θέμα της φιλοξενίας προς το παρόν. Η κτηνίατρος μας είπε πως είναι περίπου 45 ημερών. Δεν ξέρουμε πόσα κιλά θα φτάσουν αλλά δεν μου φαίνεται ότι θα γίνουν ιδιαίτερα μεγάλα.

View attachment 75509
View attachment 75510

Η μεγάλη μου αδυναμία, μου θυμίζει την Άρυα κουτάβι
View attachment 75511

Φωτογραφίες κάθε κουταβιού ξεχωριστά και το φύλο τους

Αρσενικό
View attachment 75512

Αρσενικό
View attachment 75513

Θηλυκό
View attachment 75514

Προς το παρόν φιλοξενούνται από ένα ζευγάρι με το οποίο κρατάμε επικοινωνία και σε περίπτωση που βρεθεί υιοθεσία τα κουτάβια θα παραδοθούν από εμένα την ίδια ή τον φίλο μου. Μεταφέρονται μόνο εντός Πάτρας. Σας ευχαριστώ πολύ!
Δημοσίευση Facebook εδώ.
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Βαλτα και στο dogsvoice.gr, ενα ενα τα κουτάβια θα έλεγα, παρατηρω οτι σε γενικες γραμμες πιο σοβαροι ανθρωποι με πέρνουν απο εκει συνηθως.

Και θα προτεινα ξεχωριστη αγγελία στο Fb υιοθεσίας, με ολες τις φωτο τις χαριτωμένες και γραψε καπου οτι θα δωθουν μονο Πάτρα και τρυγυρω ( η αγγελια μπορεί να φτασει οπουδηποτε) , και οτι θα γινουν ξερω γω λογικα καπου 17-20 όσο τα προβλέπετε τελοσπάντων γιατι θα σου στελνουν συνεχως να σε ρωτανε αν θα γινουν ως 8 κιλα :LOL:o_O
 
  • Like
Reactions: Orjo and mareco


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Ευχαριστώ πολύ! Το σκεφτόμουν να τα ανεβάσω στο Dog's Voice, θα πάω τώρα. Θα φτιάξω και μια δημοσίευση στο FB αποκλειστικά για υιοθεσία όπως είπες διότι αυτή που κοινοποίησα ανέβηκε πριν τους βρούμε φιλοξενία. Πάντως αυτοί που τα φιλοξενούν μας είπαν πως αν δεν βρεθεί σπίτι θα τα κρατήσουν. Τώρα, ελπίζω όντως να τηρήσουν τον λόγο τους και να μην επιστραφούν πάλι στον φίλο μου γιατί ούτε εγώ ούτε αυτός δεν μπορούμε να τα φιλοξενήσουμε, ούτε για μια ημέρα. Και θα βρεθούμε σε αδιέξοδο.
 
  • Like
Reactions: medusa


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Λοιπόν... Σας έχω ζαλίσει με τα update αλλά προς το παρόν προσπαθώ να βγάλω άκρη με το ζευγάρι διότι εχθές βρήκαμε σπίτι για το ενα από τα τρία κουτάβια, τον Δία (το ολόμαυρο) και μας έδωσαν το ναι και εγώ με τον φίλο μου πήγαμε από το σπίτι τους να το παραλάβουμε και μας είπαν ότι θέλουν να κρατήσουν και τα 3. Εγώ δεν έχω θέμα με αυτό απλώς θεωρώ πως θα είναι δύσκολο να ανταπεξέλθουν. Τους δώσαμε προθεσμία μέχρι σήμερα να αποφασίσουν τι θα κάνουν τελικά γιατί μας έκαναν Σκωτσέζικο ντους και μια μας έλεγαν "Καλύτερα να πάει σε άλλο σπίτι" και μετά από 2 λεπτά "Λέμε να μείνει μαζί μας". Προς το παρόν προφανώς έχουν αναλάβει πλήρως την ευθύνη τους καθώς ανήκουν σε αυτούς, οπότε δεν μπορώ να πιέσω κανέναν να τα δώσει απλώς τους εξήγησα πως αυτή την στιγμή μπορεί να φαίνεται εύκολη η συμβίωση διότι είναι σε αυτή την φάση που δεν μπορούν ακόμη να τρέξουν και περπατάνε σιγά και σαν μεθυσμένα. Και μας είπαν "Ναι μάλλον είναι καλύτερα έτσι, θα μας καταστρέφουν και τα έπιπλα ήδη έχουν αρχίσει" κτλ. Περιμένω το "ναι" αυτή την στιγμή για να αρχίσει και η διαδικασία εύρεσης σπιτιού και για τα άλλα 2. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερο γιατί δεν θα δεθούν και περισσότερο. Πάντως τους πρότεινα αν θέλουν να κρατήσουν το 1 στο τέλος. Και είπαν πως ακούγεται καλύτερο αυτό. Ή αν αποφασίσουν να κρατήσουν και τα 3, αν βρουν τα πράγματα σκούρα, πριν κάνουν οτιδήποτε να μας τηλεφωνήσουν να τους βρούμε σπίτι εμείς. Κάνω ότι μπορώ αυτή την στιγμή να μην επιστρέψουν πάλι στον δρόμο.

Τι πιστεύετε εσείς;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Αυτοί που τα φιλοξενούν, τι του είναι του φίλου σου, που τα βρήκε;

Εγώ, θα τους είχα βάλει chip την ίδια στιγμή που πήγαν στον κτηνίατρο, χωρίς δήλωση στοιχείων αν είχα το θάρρος με τον γιατρό, με παρακράτηση των βιβλιαρίων τους. Θα τους έβαζα να υπογράψουν έντυπο προσωρινής φιλοξενίας ΜΕ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ και στην συνέχεια έντυπο υιοθεσίας με όλα τα νόμιμα, και τελική παράδοση κουταβιού στον κτηνίατρο όπου θα γινόταν επι τόπου και η ενημέρωση των στοιχείων τους για το chip και βέβαια η πληρωμή του από αυτούς.

Δεν νομίζω ότι μπορείτε να είστε σίγουροι για οτιδήποτε άλλο.
 
  • Like
Reactions: medusa


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Το ζευγάρι δεν είναι φίλοι μας ή γνωστοί μας. Είναι απλώς 2 άνθρωποι που προσφέρθηκαν να τα φιλοξενήσουν/κρατήσουν (Απλώς το αναφέραμε ότι ψάχνουμε σπίτι για αυτά, προσφέρθηκαν μόνοι τους) και μας είπαν ότι αν και εφόσον βρούμε κάποιον να τα υιοθετήσει να τους πούμε. Έχουμε το τηλέφωνο επικοινωνίας τους και την διεύθυνσή τους οπότε σε κάθε περίπτωση έχουμε επαφή μαζί τους. Αν επιμείνουν στο να τα κρατήσουν δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω καθώς όπως είπα δεν μπορώ να τα φιλοξενήσω σε καμία περίπτωση, οπότε από μεριά μου θέλω να είμαι ξεκάθαρη με αυτό. Εγώ απλώς δέχθηκα να βοηθήσω με την υπόθεση τον φίλο μου και το μόνο που μπορώ αυτή την στιγμή να κάνω είναι να τους βρω σπίτι και να τα μεταφέρω. Έχω ενημερώσει το ζευγάρι σχετικά με τα εμβόλια, τα έξοδα, την στείρωση, και φάνηκαν πρόθυμοι να κάνουν όλα αυτά απλώς στην τελική δεν ξέρω αν όντως θα το τηρήσουν αυτό. Δεν μπορώ να κάνω πολλά αλλά ούτε θέλω να αφήσω την υπόθεση να αιωρείται. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας μέχρι τώρα.