Χειροποίητα παιχνίδια


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αρκετοί απο εμας έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα γιατί ο σκύλος μας δεν παίζει με τα παιχνίδια του (και καταλήγει να παίζει με τα..δικά μας και να τα καταστρέφει). Έτσι και ο δικός μου έχει πολύ συγκεκριμένα παιχνίδια που συμπαθεί και αυτά με μέτρο. Κάποια στιγμή, βλέποντας οτι έχει αδυναμία σε υφάσματα και γενικά σε ό,τι μπορεί να τραβήξει και να σκίσει αποφάσισα να του κάνω το εξής παιχνίδι: Πήρα ένα παλιό τζιν που δε το φορούσα, ήταν στην ντουλάπα 2-3 χρόνια. Το έκοψα σε μεγάλες κάθετες λωρίδες τις οποίες τις δίπλωσα στη μέση και τις έδεσα πολλούς κόμπους[μεταξύ τους] αφήνοντας στην άκρη να εξέχουν 3-4 εκ. υφάσματος. Ο μικρός παίζει αρκετά και παραδόξως δε το έχει καταστρέψει τελείως ακόμα(οπως συνηθιζει να κάνει με τα παιχνίδια του). Σκέφτομαι να του φτιάξω κι άλλα παιχνίδια προσαρμοσμένα στα γούστα του.
Εσείς έχετε φτιάξει χειροποίητα παιχνίδια στα σκυλιά σας; είτε είναι εξ ολοκλήρου δικιά σας η παραγωγή είτε έχετε προσπαθέσει κάποια παραπάνω στοιχεία σε ένα παιχνίδι του εμπορίου.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
παλιοτερα που φιλοξενουσα ενα πιτμπουλακι το οποιο ολα τα παιχνιδια που
εβρισκα στο εμποριο τα χαλουσε μεσα σε 30 δευτερολεπτα και ειχα απογοητευτει
πηγα και αγορασα απο μαγαζι με εφοδια πλοιων καραβοσχοινο χοντρο,
το εκανα κομπους και εφτιαξα κανα δυο αλλο πιο μακρυ αλλο πιο κοντο.
Ηταν το μονο που αντεξε μεχρι να βρει σπιτι ο μικρος! :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όταν ήταν κουτάβι, είχα φτιάξει μια θήκη για μπουκάλι του νερού, από τζιν ύφασμα. Φοβόμουν μη τραυματιστεί από το σπασμένο πλαστικό. Να άντεξε και ένα μήνα...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ένα ακόμη παιχνίδι για να απασχοληθεί πνευματικά ο σκύλος είναι το εξης:
Παίρνουμε 2 παλιές κάλτσες, στη μία βάζουμε λιχουδιές, τη δένουμε και μετά τη βάζουμε μέσα στην άλλη. Ο δικός μου (ως κουτάβι τότε, 4-5 μηνών) ασχολήθηκα κανένα τέταρτο. Πλέον νομίζω οτι αν το κάνω απλά θα σκίσει τις κάλτσες.
 
  • Like
Reactions: IoannisNtzivanakis


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Πρόσεχε με τις κάλτσες μην τις καταπιεί. Σήμερα ο δικός μου κατάπιε μισό σχοινί από αυτά που παίζουν διελκυνστίδα..
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Να τις καταπιεί; οχι δε νομίζω.. έχει περάσει την ηλικία που κατεβάζει ό,τι βρίσκει.
Πάντως δε του δίνω πλέον τέτοια παιχνίδια γιατί δεν έχει νόημα, τα έχει για την πλάκα του.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Να τις καταπιεί; οχι δε νομίζω.. έχει περάσει την ηλικία που κατεβάζει ό,τι βρίσκει.
Στον δικό μου σκύλο δεν θα περάσει ποτέ αυτή η ηλικία..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι έχω κάνει χειροποίητο παιχνίδι!2-3 φορές!

Παίρνω μια μπάλα ποδοσφαίρου την ξεφουσκώνω και σχίζω λίγο και βάζω μέσα μια παλιά κουβέρτα για να φουσκώσει!

Να τις καταπιεί; οχι δε νομίζω.. έχει περάσει την ηλικία που κατεβάζει ό,τι βρίσκει.
Πάντως δε του δίνω πλέον τέτοια παιχνίδια γιατί δεν έχει νόημα, τα έχει για την πλάκα του.
[h=3]Την κάλτσα την φοράμε δεν την τρώμε![/h]
 




τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
ααα εμένα ο Γιώργος είναι πιο πρακτικός και χωρίς να ταλαιπωρείται ...

Χρησιμοποιεί οποιοδήποτε στρογγυλό και πλαστικό καπάκι έχουμε στο σπίτι ως frisbee !!!!

Όλα τα τάπερ (τα στρογγυλά) ,οι καφέδες,ο πελτές η μερέντα κτλ είναι χωρίς καπάκια...:)
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
της πήρα κάτι μπαλάκια του τένις απο τα jumbo μάρκας bailey αν δεν κάνω λάθος(ούτε η μάνα τους δεν τα ξέρει),τα οποία μέν έχουν χνουδωτό ύφασμα αλλά όχι έτσι όπως άλλες μπάλες έχουν.μπορεί να έχω κάποιο πρόβλημα αν καταπιεί λίγο απο το ύφασμα?εσείς τις έχετε δοκιμάσει αυτές τις μπάλες?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δε γνωρίζω, δε νομίζω κιόλας, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις την επόμενη φορά που θα πας να πάρεις μια μπάλα ποδοσφαίρου/βόλεϋ, τη φθηνότερη που θα βρεις, τρυπα τη για να ξεφουσκωσει και μετά του τη δίνεις έτσι όπως είναι, ο δικός μου έβγαλε μόνος του τη σαμπρέλα στις πρώτες 2 ώρες(την πήρα και την πέταξα) και η μπάλα έχει επιβιώσει περίπου 2 μήνες τώρα και παραμένει το αγαπημένο του παιχνίδι μαζί με τα μπαλάκια!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Kickass ειχα παρει και'γω 2 τετοια μπαλακια απο Jumbo.Καταρχην δεν χοροπηδουν οπως αλλα καλυτερης ποιοτητας και κοβονται ευκολα.Οπως ολα τα υπολοιπα μπαλακια πιστευω οσο τα μασουλαει ο σκυλος ξεφτιζουν και ο σκυλος μου καταπινε τα χνουδια και εβηχε.Παιρνεις αλλα καλυτερης ποιοτητας,κοβεις το εξωτερικο χνουδωτο περιβλημα και το αφαιρεις.Το μπαλακι μετα γινεται καραφλο και χοροπηδαει καλυτερα.Στον δικο μου του αρεσε και ετσι.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
ναί όντως δεν χοροπηδούν αλλά δεν με πολύ πειράζει αυτό,απλά μου είπαν κάποιοι πήγαινε στα jumbo και είδα πώς δεν έχει τρελό χνούδι πάνω τους αν και τελικά έχει κάτι...καλύτερης ποιότητας και συγκεκριμένα τένις μπάλες δεν βρίσκω εύκολα όσο παράξενο και να ακούγεται.έχω κάποια λεφτά στην τράπεζα και μπορεί να πάρω της kong κάτι αν και δεν ξέρω πόσο αξιζει αυτό.καμία ιδέα και πώς κόβω το εξωτερικό με ξυραφάκι?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχει μπαλάκια τένις Τretorn στο intersport. Αλλά τσούζουν λίγο.. Ειδικά αν συγκρίνεις την τιμή με αυτά του τζάμπο...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Σίγουρα παίζεις καλύτερα ρακέτες στην παραλία με αυτά και δε σπάνε (πάντα παίζοντας με ρακέτες) τόσο εύκολα όσο του Τζάμπο. Η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι να σπάσαμε κανένα Tretorn, μόνο χάσαμε.

Τώρα ως προς το σκύλο, τι να σου πω. Αυτηνού του δίναμε τα Belia όσο καιρό παίζαμε μαζί του με μπαλάκι του τένις, τα καλά τα κρατάμε για εμάς. Επειδή έχει ένα θέμα στους κυνόδοντες πάψαμε να του δίνουμε μπαλάκι του τένις (μπααας και συνεισφέρει στο πρόβλημα το χνούδι και η κόλλα) και προτιμάμε ή τα άλλα που είναι από ένα υλικό σαν συμπαγή αφρό,και συνήθως είναι ζωγραφισμένα σαν μικροσκοπικές μπάλες μπάσκετ, ή τρελόμπαλο, πάλι στο ίδιο μέγεθος (σαν του τένις).

Και τα φρίσμπυ πάντως, μια χαρά δουλειά κάνουν, για πέτα-φέρε.
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
αυτά τα λαστιχένια εμένα τα τρώει, οσο της το πετάω όλα καλα αλλα εαν το βρει το κανει κομματια απο το μασουλιμα
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
καλώς! για τον σκύλο ενδιαφερομαι μονο δεν θέλω για ρακετές και τέτοια ,ισως να δοκιμάσω και της kong απο amazon και θα την βγάλω με αυτές του jumbo για τωρα.αυτη η μάρκα Belia ειναι αυτη που εχω και εγω?
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3