Χονδροϊτίνη γλουκοσαμίνη Sofcanis




Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Καλό είναι αν δεν προκύπτουν ελλείψεις από τις εξετάσεις αίματος να μη δίνουμε προκαταβολικά συμπληρώματα διατροφής. Μία καλή τροφή ή σωστά σχεδιασμένη barf αρκεί.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Τι σχεση εχουν οι εξετασεις αιματος με τη χονδροιτινη?
Σε πολλα κουταβια μεγαλοσωμων φυλων οι κτηνιατροι κι οι εκτροφεις προτεινουν να δινονται τετοια συμπληρωματα κατα την αναπτυξη.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Και ασβέστιο προτείνουν κτηνίατροι και εκτροφείς, τι σημαίνει, ότι είναι σωστό; Η γλουκοζαμίνη δεν έχει θετική δράση στους ανθρώπους αποδεκτή από όλη την ιατρική κοινότητα, πόσο μάλλον σε σκύλους, που και οι μελέτες είναι πολύ λιγότερες και η επιστήμη λιγότερο αναπτυγμένη.

Οι εξετάσεις αίματος που έγραψα αναφέρονταν στη γενικότερη δήλωση περί συμπληρωμάτων διατροφής. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι να μην παίρνουν πρωτοβουλία οι ιδιοκτήτες σκύλων για συμπληρώματα από μόνοι τους, ούτε με την παρότρυνση εκτροφέα ή πωλητή pet-shop. Ο (Σωστός) κτηνίατρος είναι ο μόνος αρμόδιος.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εχει κάποιο πρόβλημα με τις αρθρώσεις και τους χόνδρους του ή θέλεις να το δώσεις προληπτικά? γιατί αυτα στους ανθρώπους δίδονται για αρθριτικά κ.α. παρόμοια νοσήματα σε προχωρημένη ηλικία....
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
μια σωστη διατροφη υπερκαλυπτει τις αναγκες του σκυλου,,, και του ανθρωπου,, τα συμπληρωματα διατροφης επιβαρυνουν τον οργανισμο γιατι πρεπει να τα αποριψει ως αχρηστα,,
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τις οδηγίες του εκτροφέα σου που ξέρει καλύτερα απ΄όλους (....κτηνιάτρους και ιντερνετικούς γνωστούς...) τις γραμμές που εκτρέφει....

επειδή έχεις κουτάβι μεγαλόσωμης φυλής, επιβάλλεται να βοηθήσεις και να προστατεύεις το μυοσκελετικό του σύστημα....
η γνώμη μου είναι πάντως να επιλέξεις ένα συμπλήρωμα φυτικής και όχι χημικής προέλευσης....

πάντως τον τελευταίο λόγο και πάλι πρέπει να τον έχει ο εκτροφέας σου....
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και ασβέστιο προτείνουν κτηνίατροι και εκτροφείς, τι σημαίνει, ότι είναι σωστό; Η γλουκοζαμίνη δεν έχει θετική δράση στους ανθρώπους αποδεκτή από όλη την ιατρική κοινότητα, πόσο μάλλον σε σκύλους, που και οι μελέτες είναι πολύ λιγότερες και η επιστήμη λιγότερο αναπτυγμένη.

Οι εξετάσεις αίματος που έγραψα αναφέρονταν στη γενικότερη δήλωση περί συμπληρωμάτων διατροφής. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι να μην παίρνουν πρωτοβουλία οι ιδιοκτήτες σκύλων για συμπληρώματα από μόνοι τους, ούτε με την παρότρυνση εκτροφέα ή πωλητή pet-shop. Ο (Σωστός) κτηνίατρος είναι ο μόνος αρμόδιος.
Εσύ τώρα μιλάς από εμπειρία ή γενικά και αόριστα; (μάλλον το δεύτερο)

Εγώ έχω δει διαφορά στο σκύλο μου από τότε που το δίνω γλυκοσαμίνη και χονδροϊτίνη. Οι εξετάσεις αίματος που κάνουμε κάθε χρόνο βγαίνουν τέλειες, όμως ο σκύλος έχει θέμα με τις αρθρόσεις.

Επίσης, διαφορετικά από το ασβέστιο, που η μεγαλύτερη ποσότητα μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα, ή χονδροϊτίνη δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στο σκύλο αφού ό,τι δεν χρησιμοποιηθεί από τον οργανισμό αποβάλλεται.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Επίσης, διαφορετικά από το ασβέστιο, που η μεγαλύτερη ποσότητα μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα, ή χονδροϊτίνη δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στο σκύλο αφού ό,τι δεν χρησιμοποιηθεί από τον οργανισμό αποβάλλεται.
Αυτό ακριβώς μου είπε ο κτηνίατρος την προηγούμενη εβδομάδα, όταν τον ρώτησα αν χρειάζεται να αλλάξουμε δοσολογία στον Lupus. Ο σκύλος παίρνει χονδροιτίνη από 3,5 μηνών και θα συνεχίσει ωσπου να πάει 18. Έχω δει τεράστια διαφορά, δεν ξέρω να πω με σιγουριά οτι είναι από αυτό, αλλά λογικά θα βοήθησε.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ετσι ειναι και κορυφαιοι εκτροφεις και κτηνιατροι απο τον κοσμο που προτεινουν τετοια σκευασματα, δεν ειναι ασχετοι.
Δεν υπηρχε περιπτωση να χα κουταβι πχ γερμανικο, λαμπ κλπ και να μην εδινα τετοιο συμπληρωμα. Κακο δε κανει, καλο μονο!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Εσύ τώρα μιλάς από εμπειρία ή γενικά και αόριστα; (μάλλον το δεύτερο)

Εγώ έχω δει διαφορά στο σκύλο μου από τότε που το δίνω γλυκοσαμίνη και χονδροϊτίνη. Οι εξετάσεις αίματος που κάνουμε κάθε χρόνο βγαίνουν τέλειες, όμως ο σκύλος έχει θέμα με τις αρθρόσεις.

Επίσης, διαφορετικά από το ασβέστιο, που η μεγαλύτερη ποσότητα μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα, ή χονδροϊτίνη δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στο σκύλο αφού ό,τι δεν χρησιμοποιηθεί από τον οργανισμό αποβάλλεται.
Στο πρώτο κομμάτι έγραψα για τη δράση της glucosamine στους ανθρώπες αναφερόμενος σε μελέτες και όχι αόριστα-πιο κάτω φαίνεται μία μεταανάλυση από 3800+ ασθενείς.

τον Σεπτέμβριο του 2010, δημοσιεύθηκε στο British Medical Journal, μια μεταανάλυση 10 τυχαιοποιημένων μελετών που περιλαμβανε 3803 ασθενείς (68% γυναίκες, μέσης ηλικίας 62 ετών) που έπασχαν από ΟΑ γόνατος ή ισχίου και ελάμβαναν γλυκοζαμίνη ή/και χονδροϊτίνη, από 1 έως 36 μήνες. Τα αποτελέσματα ήταν τελείως αρνητικά διότι η μελέτη έδειξε ότι αφενός η γλυκοζαμίνη δεν μειώνει τον πόνο, αφετέρου δεν σταματά την ακτινολογική εξέλιξη της νόσου 3. Η έρευνα αυτή είχε κάποιους περιορισμούς. Δηλαδή οι διάφορες μελέτες που αναλύθηκαν αξιολογούσαν με διαφορετικό τρόπο την ακτινολογική εικόνα και ακόμη ίσως κάποιοι ασθενείς να έπασχαν απο προχωρημένες μορφές ΟΑ που δύσκολα θα μπορούσε κάποιος να επιδράσει με φάρμακα. Οι συγγραφείς καταλήγουν ότι παρόλα αυτά επειδή αφενός το φάρμακο δεν παρουσιάζει καμμιά ανεπιθύμητη ενέργεια και αφετέρου μερικοί ασθενείς αισθάνονται πολύ καλύτερα όταν λαμβάνουν την γλυκοζαμίνη, καλόν είναι οι γιατροί τους να μην τους απογοητεύουν. Εάν θέλουν να συνεχίσουν να λαμβάνουν γλυκοζαμίνη είναι δικαίωμά τους αρκεί να πληρώνουν το φάρμακο οι ίδιοι και όχι διαμέσου του συστήματος υγείας της χώρας τους.

Είναι η γλυκοζαμίνη αποτελεσματική στη θεραπεία της οστεαρθρίτιδας ή δρα σαν placebo; Δρ. Αχιλ. Ε. Γεωργιάδης, Ρευματολόγος | myoskeletiko.com
Η εμπειρία πολλές φορές φορές οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα. Εσύ εννοείς ότι έχεις δει διαφορά στο σκύλο με το συμπλήρωμα, ενώ ταυτόχρονα τον έχεις δει και χωρίς συμπλήρωμα και δεν ήταν το ίδιο; Ήδη η πρόταση της Anesidora εμπεριέχει αμφιβολία :)

Έχω δει τεράστια διαφορά, δεν ξέρω να πω με σιγουριά οτι είναι από αυτό, αλλά λογικά θα βοήθησε.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
οταν εχουμε πονεκοφαλο παιρνουμε ντεπον,,,,,, τωρα εδω λετε να παιρνουμε καθε μερα ντεπον να μη μας πιασει πονοκεφαλος ===-=-=)))
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Ήδη η πρόταση της Anesidora εμπεριέχει αμφιβολία :)
Έχει αμφιβολία Kimon γιατί εγώ τον ξεκίνησα από 3,5 μηνών. Αν ήταν ενήλικος και αποκτούσε πρόβλημα θα μπορούσα να συγκρίνω την κατάσταση του πριν και μετά. Τώρα απλά εμπιστεύομαι τον γιατρό που τον εξέτασε. Ενδιαφέρον το άρθρο που παρέθεσες.

οταν εχουμε πονεκοφαλο παιρνουμε ντεπον,,,,,, τωρα εδω λετε να παιρνουμε καθε μερα ντεπον να μη μας πιασει πονοκεφαλος ===-=-=)))
Εμείς όταν έχουμε πονοκέφαλο τρώμε σοκολάτες και κάνουμε γυμναστική!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Στο πρώτο κομμάτι έγραψα για τη δράση της glucosamine στους ανθρώπες αναφερόμενος σε μελέτες και όχι αόριστα-πιο κάτω φαίνεται μία μεταανάλυση από 3800+ ασθενείς.

Η εμπειρία πολλές φορές φορές οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα. Εσύ εννοείς ότι έχεις δει διαφορά στο σκύλο με το συμπλήρωμα, ενώ ταυτόχρονα τον έχεις δει και χωρίς συμπλήρωμα και δεν ήταν το ίδιο; Ήδη η πρόταση της Anesidora εμπεριέχει αμφιβολία :)
Ναι αυτό ακριβώς εννοώ, όταν σταματήσω να του δίνω γλυκοσαμίνη μετά από δύο μήνες αρχίζει και κουτσαίνει (στον αγκώνα, που είναι δυσπλασικός). Ενώ όταν ξεκινήσω να του δίνω, σταματάει να κουτσαίνει μετά από 1-2 εβδομάδες και δεν κουτσαίνει καθόλου όσο του δίνω. Σύμπτωση; Δε νομίζω. Προτιμάω αυτά τα σκευάσματα από τα αντιφλεγμονώδη, που μπορούν να έχουν σοβαρές παρενέργειες.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είσαι η κάλτσα του διαβόλου σε κάθε θέμα.



Επίσης, εγώ δεν μιλάω για ανθρώπους, μιλάω για τον σκύλο μου.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
H Λούση που έχει αρθροίτιδα όταν την δω και κουράζεται στο παιχνίδι (τρελένεται να κυνηγάει μπάλες και αν και δεν το παρακάνω ωστόσο δεν θέλω να της στερήσω αυτή την χαρά) αρχίζει και κουτσαίνει ελαφρώς, την αρχίζω λοιπόν στην χονδροϊτίνη, για λίγες μέρες , και βλέπω αμέσως διαφορά.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είσαι η κάλτσα του διαβόλου σε κάθε θέμα.

Επίσης, εγώ δεν μιλάω για ανθρώπους, μιλάω για τον σκύλο μου.
Σωστό. Οπότε αν βλέπεις αυτή τη διαφορά στο σκύλο σου, αυτό είναι που μετράει.

Αν σε ενόχλησε ο τρόπος γραφής μου με συγχωρείς. Προσπαθώ να γράφω για να προσθέσω κάτι στη συζήτηση ή να φωτίσω κάποια μεριά ενός θέματος που θεωρώ ότι δεν έγινε. Δεν έχω καμία κακή πρόθεση :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το μόνο μειονέκτημα της γλυκοσαμίνης, απ' ότι κατάλαβα αυτά που γράφεις, είναι ότι εσύ πιστεύεις πως το συμπλήρωμα δεν κάνει τη δουλειά που λένε. Απ' την άλλη, ούτε που το δοκίμασες. Ενώ στο θέμα έρχονται άνθρωποι που τα σκυλιά τους έχουν θέματα με αρθρόσεις και αρθρίτιδες και λένε πως είναι ευχαριστημένοι.

Ποιανού η γνώμη μετράει περισσότερο και ποια μεριά του θέματος προσπαθείς να διαφωτίσεις; :confused:
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Το μόνο μειονέκτημα της γλυκοσαμίνης, απ' ότι κατάλαβα αυτά που γράφεις, είναι ότι εσύ πιστεύεις πως το συμπλήρωμα δεν κάνει τη δουλειά που λένε. Απ' την άλλη, ούτε που το δοκίμασες. Ενώ στο θέμα έρχονται άνθρωποι που τα σκυλιά τους έχουν θέματα με αρθρόσεις και αρθρίτιδες και λένε πως είναι ευχαριστημένοι.

Ποιανού η γνώμη μετράει περισσότερο και ποια μεριά του θέματος προσπαθείς να διαφωτίσεις; :confused:
Berna, δε βρίσκομαι εδώ για αντιπαράθεση, ούτε για να δω "ποιανού η γνώμη μετράει περισσότερο". Το forum είναι μία δημόσια ανοικτή συζήτηση, στην οποία ο καθένας προσθέτει από ένα λιθαράκι. Δεν έγραψα πουθενά τα δικά μου πιστεύω, μετέφερα αυτά που γράφονται για το ίδιο θέμα στον άνθρωπο λέγοντας παράλληλα ότι οι μελέτες για τους σκύλους είναι και πιο λίγες και πιο μικρές. Όταν έχω χρόνο θα τις ψάξω καλύτερα.

Αφού το ανέφερες όμως, προτιμώ σε τέτοια θέματα (και στο σκύλο και στον άνθρωπο) να εμπιστεύομαι τη γνώμη κάποιου ειδικού μελετώντας παράλληλα και τις έρευνες, παρά να πάρω ένα συμπλήρωμα επειδή δύο ή εκατόν δύο γνωστοί είναι ευχαριστημένοι, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι τους αμφισβητώ.

Εσύ δε μπορείς να εκφέρεις άποψη ή να μεταφέρεις απόψεις άλλων πχ για τα στεροεϊδή σε σκύλους; Πρέπει να τα δοκιμάσεις;

Η σύνθεση απόψεων προκύπτει πάντα από τη θέση και την αντίθεση, έτσι δεν είναι;

Ας το αφήσουμε εδώ λοιπόν και ας συνεχίσουμε με το θέμα λοιπόν, τις εμπειρίες από αυτό το σκεύασμα. :)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Μα αν εχει προβληματα αρθρωσεων ο σκυλος μας (δυσπλασια) ,τοτε καλως να δωσουμε γλυκοζαμινες ,χονδροιτινες ,κτλ.Αλλωστε εκει αποβλεπουν αυτα τα σκευασματα.Φτανει να εχουν γινει οι απαραιτητες εξετασεις ,ακτινες ,κτλ.Τωρα οσο αφορα το προληπτικα δεν ξερω αν εχει ουσιανα δινεις .Εγω στον σκυλο ειχα κανει εξετασεις δυσπλασιας οταν ηταν 2 χρονων και ηταν εξαιρετικες.Δεν εδωσα κανενα σκευασμα σχετικο και μεχρι(8ετων) και τωρα δεν εχειπροβληματα χωλοτητας κτλ.Και μιλαμε για φυλη η οποια μαστιζετε απο την δυσπλασια.(Συγνωμη για το μονοκομματο μυνημα,αλλα δεν μπορω να αλλαξω παραγραφους. )