Χρέωση κτηνιάτρου


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
απο απλή περιέργεια και μόνο, πόσοι από σας παίρνετε μητρώο υγείας από τον κτηνίατρο; σας δίνουν το πλήρες ιστορικό του ζώου σας; απόδειξη παροχής υπηρεσιών;
Το "μητρώο υγείας" τι είναι? :-?
Το πλήρες ιστορικό του σκύλου μου δεν περιμένω να μου το δώσει ο κτηνίατρος, το ξέρω απ’ έξω και ανακατωτά!
Απόδειξη παίρνω πάντα διότι ο δικός μου κτηνίατρος κόβει αποδείξεις για τα πάντα (ακόμα και τα χαπάκια αποπαρασιτωσης)!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Νομίζω ότι είναι και δικη μας ευθύνη το να κρατάμε το ιστορικό
του σκυλιού μας ..
Εγώ όλες τις εξετάσεις και οτιδήποτε έχει κάνει τα έχω σε ένα ντοσιέ..
Ο κτηνίατρος μου θυμάται την παραμικρή λεπτομέρεια αλλα δεν είναι δυνατόν να έχει όλες τις εξετάσειαυτός όταν έχει παρα πολλούς πελάτες ..
Αλλα σε κάθε περίπτωση ακόμα και αν πρόκειται για δικό μας γιατρό ,εμείς έχουμε τον έλενχο του εαυτού μας ...,γιατί πάντα ..shit happens..και ποτε δεν ξέρεις..;):):)
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Όχι δεν το θεωρώ κοροϊδία... Ο γιατρός υπάρχει ΚΑΙ για να σου λέει ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα. Αν ήμουν κτηνίατρος δεν ξέρω τι θα έκανα. Μάλλον θα χρέωνα για ΚΑΘΕ επίσκεψη και ΙΣΩΣ θα θεωρούσα ότι όσοι δεν το κάνουν "χαλάνε την πιάτσα". Έτσι είναι για μένα. Ο γιατρός προσφέρει την πολυτιμότερη υπηρεσία. Από κει και πέρα ο καθένας όπως νομίζει πράττει.
Γνώμη μου παιδιά... και δεν μιλάω για εμβόλια. Εκεί μπορεί να κρίνει ο κάθε γιατρός ότι όντως δεν είναι αυτή η δουλειά του. Να σου κάνει όμως εξέταση δωρεάν? Γιατί? Από ζωοφιλία, από αλτρουϊσμό ή γιατί σε συμπαθεί?
Κι αν ήσουν η μόνη που έφερε το σκύλο της για εξέταση εκείνη την ημέρα δεν θα έπρεπε να πληρωθεί? Που άνοιξε το ιατρείο και ήταν επί ποδός? Ή θα ήταν κοροϊδία?
.
Όπως εγώ δεν θα πάρω σε έναν πελάτη λεφτά για να του φτιάξω μία κάρτα, επειδή είναι κάτι το οποίο θα μου πάρει μόνο λίγες ώρες και κοστίζει μόνο 50 ευρώ (ενώ εγώ περιμένω από αυτόν πολύ περισσότερα) έτσι θεωρώ σωστό και από το γιατρό να μην μου πάρει λεφτά επειδή έπιασε τα πλευρά του σκύλου μου. Ετσι πρέπει να κάνει ο σωστός επαγγελματίας κατά την άποψη μου.
Άν βέβαια ερχόταν συνέχει ο ίδιος πελάτης και μου ζήταγε μία κάρτα κάθε βδομάδα θα την χρέωνα, λογικό δεν είναι? Ο γιατρός δεν περιμένει να βγάλει λεφτά από 3 λεπτά επίσκεψη.Αλλά ούτε θα την βγάζεις συνέχεια στο τσάμπα γιατί ο σκύλος δεν έχει κάτι.κάποια στιγμή θα πας εκεί και θα έχει (άλλωστε με αυτή την σκέψη πας συνήθως στο γιατρό).Εμένα θα με χάλαγε πολύ αν ζήταγε 25 ευρώ γι αυτό το πράγμα και ξαναλέω ότι δεν το λέω για το ποσό, σιγά το ποσό...αν το σκεφτόμουν δεν θα πήγαινα καν μέχρι εκεί για ένα απλό γρομπαλάκι που είχε.Και αυτό που λες, αν ήμουν η μόνη πελάτισσα εκείνη τη μέρα δεν νομίζω ότι μπορεί να ισχύει.Γνώμη μου όλα αυτά πάντα, έτσι? Όπως είναι και η δική σου και τη σέβομαι... απλά δεν συμφωνώ... ;)
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
Το "μητρώο υγείας" τι είναι? :-?
Το πλήρες ιστορικό του σκύλου μου δεν περιμένω να μου το δώσει ο κτηνίατρος, το ξέρω απ’ έξω και ανακατωτά!
Απόδειξη παίρνω πάντα διότι ο δικός μου κτηνίατρος κόβει αποδείξεις για τα πάντα (ακόμα και τα χαπάκια αποπαρασιτωσης)!
εαν είναι έτσι όπως τα λέτε τότε, εγώ:
α) πρέπει να στείλω τον κτηνίατρό μου στο ΣΔΟΕ μιας και σου λέει "κάνει τόσα" και
β) πρέπει να τον μηνύσω για παρακράτηση αρχείων, εξετάσεων κλπ μιας και τις εξετάσεις λέει μεν ότι τις περνάει στο pc αλλά στο βιβλιάριο του σκύλου δεν τις γράφει.
γ) πρέπει να του βάλω κοριό στο γραφείο του μιας και οι εξετάσεις καλαζάρ πάνε "σε ειδικό εργαστήριο" που κανείς δεν ξέρει που είναι και τέλος
δ) να τον ψεκάζω με τον πυροσβεστήρα κάθε φορά που περνάω την πόρτα μιας και ο ίδιος και η βοηθός του καπνίζουν σαν χασικλήδες "στριφτά" τσιγάρα και βρωμάει ο τόπος (ενοχλεί και το σκύλο).

και όμως ο τύπος, παρόλο που αν δεν σε ξέρει σε βαράει στο κεφάλι, παίρνει από τις καλύτερες κριτικές στην περιοχή.αααααααααα.....τουλάχιστον το pet shop του (ψάρια, πουλιά, κουνέλια) είναι δίπλα από το κτηνιατρείο και όχι μέσα σε αυτό....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Γιατί συνεχίζεις να πηγαίνεις σε ένα γιατρό που δεν τον εκτιμάς ούτε σαν άνθρωπο, ούτε σαν επιστήμονα?
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
εδώ σε θέλω....σαν άνθρωπο δεν θέλω να τον ξέρω.σαν επιστήμονας - κτηνίατρος είναι μια χαρά...τουλάχιστον για το παρόν έτσι;;:D
 


PinkNpearl

Member
20 Ιουλίου 2008
20
0
πηγαινω τον μικρο σε μια κατα τη γνωμη μου παρα πολυ καλη κτηνιατρο, νεα με τρελη αγαπη για τα ζωακια και φιανεται πως ασχολειται παααρα πολυ μαζι τους και μαλιστα ειναι σε διαθεση ανα πασα ωρα και στιγμη και σε ενημερωνει για το οτιδηποτε.
Επιπλεον και πολυ σημαντικο :rolleyes: ξερει πως ειμαι φοιτητρια και ετσι πολλεσ φορεσ δεν μου κραταει επισκεψη παρα μονο τα φαρμακα κτλ και τισ αλλεσ φορεσ κραταει επισκεψη αλλα τη μιση!!!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Σωστός......:-?
Αν δεν αγοραζες τον σκυλο σου 1200 ευρω,αλλα τον υιοθετουσες?Το ιδιο δεν θα τον αγαπουσες?Η δεν θα'δινες φραγκο για αυτον?Ο τροπος
που απαντησες δειχνει οτι αναλογα με την αγοραστικη αξια του σκυλου,δινουμε τα αναλογα χρηματα για αυτον.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
οσα λεφτα και να χρειαστει θα τα δωσω 1200 εχει το σκυλι.δεν ειναι της πλακας. απλα αλλαζω κτηνιατρο περιμενω την ξαδερφη μου απο λονδινο να τελειωσει με το καλο και να ξεκινησει το κτηνιατρειο της.δεν εχω προβλημα να πληρωσω οσο και ναναι. αρκει να μη με πιανουν κοροιδο.αυτα.
Αν δεν αγοραζες τον σκυλο σου 1200 ευρω,αλλα τον υιοθετουσες?Το ιδιο δεν θα τον αγαπουσες?Η δεν θα'δινες φραγκο για αυτον?Ο τροπος
που απαντησες δειχνει οτι αναλογα με την αγοραστικη αξια του σκυλου,δινουμε τα αναλογα χρηματα για αυτον.
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
@russellKind
Τα μηνυματα στα οποία απαντάς έχουν γραφτει το 2008...
Ναι,δεν προσεξα οτι ακομα και τα τελευταια ποστ ειναι τοσο παλια.Νομιζω ομως οτι υπαρχουν θεματα που απαντωνται μηνες μετα....Και με αυτα που διαβαζω απο μερικους......Δεν μπορω να μην απαντησω...
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Σαφως και μπορεις να απαντησεις, αλλα μην περιμενεις να σου απαντησουν τα μελη στα οποια απευθυνεσαι :p
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εφοσον ειναι παλιο το θεμα και δεν ειναι δικο μου δεν με νοιαζει,απαντω και αν το δει καλως....
 


Viktor

Member
1 Νοεμβρίου 2010
21
0
Χαλκιδα
Καλά κάνεις, πολλές φορές ανατρέχουμε σε παλαιότερα θέματα για προβλήματα που μας απασχολούν σήμερα.
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95