Χρειάζομαι την άποψη κάποιων με εμπειρία (κόψιμο αυτιών Μ.Δανού)


sistanakos

Active Member
21 Ιουλίου 2010
27
0
Ag.Dimitrios
Γεια σε όλους... πολύ ενδιαφέρον το site!
Έχω ένα μεγάλο δανό (μολοσσό), δεν χρειάζεται να σας πω ότι είμαι ερωτευμένος με το σκυλί μου..!!!! Χρώματος blue..!!!

Έχω την εξής τρομερή απορία....
Αυτή τη στιγμή είναι 3 μηνών και 13 ημερών...
Έχω πάρει την απόφαση να μην του κόψω τα αυτάκια αλλά συνάντησα έναν τύπο με εμπειρία στα συγκεκριμένα σκυλιά και μου είπε ότι αργότερα θα υποφέρει από ωτίτιδα... Και εδώ ακριβώς εκπέμπω s.o.s. !!!
Τι λέτε? Ποια είναι η γνώμη σας? Όντως είναι καλύτερο να κοπούν?
Υπόψιν ότι δεν τα κόβουνε και πολύ και επίσης πρέπει να πάρω την απόφαση το πολύ σε 15 μέρες (περίπου)
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Να είστε καλά...
 
Last edited by a moderator:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
αυτα ειναι ολα βλακειες.πραγματικα.εχω φιλο εκτροφεα,που εχει 2 σκυλια με κομμενα κ 2 με ακοπα...οτι εχουν παθει τα μεν,εχουν παθει κ τα δε.....καμια σχεση η πληροφορια λοιπον....θελει απλα προσοχη απο σενα.ειτε με κομμενα ειτε με ακοπα.το κοψιμο των αυτιων δεν ξεκινησε λογω της ωτιτηδας.ειναι ενας τεραστιος μυθος κ ενας πορος παραπανω φυσικα για κτηνιατρους κτλ...κατ'εμε,αν πηρες αποφαση να του τα αφησεις,αστου τα.εχει να κανει με την προδιαθεση του καθε ζωου.να στο πω κ αλλιως...αυτο υποτιθεται οτι το παθαινουν τα σκυλια με ακοπα αυτια γιατι δεν αεριζεται καλα το αυτι....τα κυνηγοσκυλα γιατι καποια εχουν ωτιτηδες κ καποια οχι?εχεις δει κανενα με κομμενα αυτια?δλδ η λυση στο προβλημα που μπορει να εχει ενα ζωο ειναι ποναει ποδι ,κοβω ποδι?
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Βλακιες σου ειπε ο τυπος!

Μην τα κοβεις τα αυτια του σκυλου σου!!
Δεν νομιζω να υπαρχει χειροτερος πονος (που ειναι και παντελος ασκοπος) για ενα κουταβι- οχι τοσο στην διαρκεια της επεμβασης, οσο μετα, μεχρι να θρεψουν οι πληγες.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Καλημέρα.

τα κομμένα αυτιά δεν βοηθάνε στο να μην πάθει ο σκύλος ωτίτιδα,αλλά στο να την ξεπερνάει εύκολα σε περίπτωση που πάθει.
όταν το αυτί πέφτει από πάνω δεν ''περνάει'' αέρας και εγκλωβίζονται μικροοργανισμοί.

επίσης τα κομμένα αυτιά χρειάζονται σε κάποιους εργασιακούς σκύλους.

ο πόνος σε σκύλο με ωτίτιδα είναι εξίσου μεγάλος και μπορεί να συμβαίνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα,μπορεί και ποτέ.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να επεμβαίνουμε στα αυτιά και στην ουρά του κάθε σκύλου. Για να είναι έτσι απο φυσικού του ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ να είναι. Μας έχουν περάσει κάποια πρότυπα καθαρά για αισθητικούς λόγους. Πχ ενα ντόμπερμαν παύει να είναι ντόμπερμαν επειδή ΔΕΝ του κόψαμε τα αυτιά ? Εξαλλου αν νομίζω καλά αυτό πλέον απαγορεύεται δια νόμου. Άσε ήσυχο τον σκύλο σου δεν χρειάζεται να τον ταλαιπωρήσεις. Όλα τα σκυλιά μπορεί να πάθουν ωτίτιδες !!!! φρόντισε να τα καθαρίζεις και να τα περιποιήσε όπως πρέπει.
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πρώτον απαγορεύεται πλέον Δεύτερον ο σκύλος υποφέρει πάρα πολύ Μόνο για τον δεύτερο λόγο δεν θα το έκανα ποτέ σε σκύλο μου !!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα.... έχω μολοσσό με άκοπα αυτιά.... έχω και 2 ντογκο με κομμενα αυτιά...
ουτε ο μολοσσος πασχει από ωτίτιδες..... ούτε παρατηρησα καμμια ενοχληση στα ντογκο να υποφερουν...
είναι θεμα καθαρά αισθητικής... και προσωπικης απόφασης.... τα υπόλοιπα είναι μυθοι για κατανάλωση....
 


sistanakos

Active Member
21 Ιουλίου 2010
27
0
Ag.Dimitrios
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας, εγώ αυτό ήθελα να μάθω, αν και καλά το κόψιμο τελικά βοηθάει σε αυτήν την περίπτωση το σκυλί η όχι..
Σίγουρα η απόψεις ποικίλλουν και ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι ο καθένας αποφασίζει (τελικά) για το σκυλάκι του. Απλά θέλει όσο το δυνατόν καλύτερη έρευνα πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση γιατί σε πολύ λίγες περιπτώσεις η παρέμβαση του ανθρώπου κάνει καλό τελικά στο ζωντανό η τουλάχιστον μειώνει τις πιθανότητες για μια "οποιαδήποτε" πάθηση
Σας ευχάριστο για τον χρόνο σας.. χαίρομαι γιατί από ότι φαίνεται θα κρατήσω την απόφαση που είχα πάρει για τα αυτάκια του..
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Πρώτον απαγορεύεται πλέον Δεύτερον ο σκύλος υποφέρει πάρα πολύ Μόνο για τον δεύτερο λόγο δεν θα το έκανα ποτέ σε σκύλο μου !!!
Γιατί λες, ότι υποφέρει πάρα πολύ :confused: Δεν μπορώ να το καταλάβω. Δεν λέμε να πάρει το ψαλίδι σαν τον άλλο τον π@π@ρα. Σε γιατρό θα πήγαινε φαντάζομαι.

@sistanako
Αν θέλεις μη γράφεις greeklish γιατί απαγορεύεται. Οπως κατάλαβες, ο συγκεκριμένος τουλάχιστον λόγος δεν υφίσταται, για να του κόψεις τα αφτιά.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
πολύ όμορφο κουταβι... και σε ωραίο χρώμα...
για πες μας λιγα λογια για το κουταβι σου...
από που το πηρες... ποσο καιρο το εχεις... και φωτογραφιες... πολλές φωτογραφίες.....
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Καπου την εχω ξαναδει στο ιντερνετ αυτη τη φωτο με το συγκεκριμενο κουταβι !
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Έχω πάρει την απόφαση να μην του κόψω τα αυτάκια αλλά συνάντησα έναν τύπο με εμπειρία στα συγκεκριμένα σκυλιά και μου είπε ότι αργότερα θα υποφέρει από ωτίτιδα... Και εδώ ακριβώς εκπέμπω s.o.s. !!!
Αυτούς τους τύπους με τις "εμπειρίες" να τους προσέχεις...
Όπως προείπαν και άλλοι, το κόψιμο είναι ακρωτηριασμός. Και τα επιχειρήματα περί ωτίτιδας είναι το θέατρο του παραλόγου. Δηλαδή θα φάει ο σκύλος τη νάρκωση (με τα ρίσκα που έχει...) για να μην πονάει στην ενδεχόμενη - αν και όταν και εφόσον η γιαγιά μου είχε πατίνια - ωτίτιδα. Με αυτή τη λογική να πάμε να βγάλουμε όλοι τις αμυγδαλές μας - έχουμε δεν έχουμε πρόβλημα.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
πιστευετε οτι θα σας πει κανεις τιποτα αν κοψετε αυτια η ουρα?εγω δεν ειδα να απαγορευεται τιποτα.πρεπει να φυγει σαν νοοτροπια αυτο απο το μυαλο μας,περαν των απαγορευσεων.δειτε τωρα τον δειθεν εμπειρο ,τι πηγε κ η ειπε στην κοπελα.καλυτερα να λετε οι "εμπειροι" την αληθεια κ ας αποφασισει μετα ο ιδιοκτητης τι θελει να κανει.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95