Χρειάζομαι τη συμβουλή σας


evdost

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
26
0
Αθήνα
Έχω ένα ροτβαϊλερ και ένα ημίαιμο λυκάκι, τα οποία λόγω κακής γειτονιάς αναγκάστηκα να τα πάω μόνιμα στο εξοχικό μου το οποίο βέβαια επισκεπτόμαστε συνεχώς. Το ροτβαϊλερ παρουσίασε πληγές στα πόδια του και από τις αιματολογικές εξετάσεις και τον έλεγχο που γιατρού μάθαμε ότι έχει αλλεργία στην τροφή του, μας είπε λοιπόν να του δώσουμε υπό αλλεργική τροφή και παράλληλα αντιβιοτικό και κάποια αλοιφή. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ανεβάσουμε το σκυλί στην Αθήνα μέχρι να ολοκληρωθεί η θεραπεία του και αυτό που με αγχώνει είναι ότι θα πρέπει να αφήσω τον άλλο πίσω μόνο του.
Ξέρει μήπως κανείς να μου πει τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στον άλλο που θα μείνει μόνος του και αν θα υπάρχει πρόβλημα στο να ξανασυμβιώσουν μετά τη θεραπεία?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πόσο συχνά επισκέπτεστε το εξοχικό?
Η απουσία σας έχει επιπτώσεις και στα δύο. Μένουν δεμένα στο εξοχικό ή ελεύθερα?
Πληροφοριακά, κατά τη γνώμη μου πρέπει να δώσετε τα σκυλιά...
 


evdost

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
26
0
Αθήνα
Τα σκυλια ειναι ελεύθερα και στο εξοχικό επειδή ειναι μόνο μια ώρα απο την Αθήνα πηγαίνουμε τουλαχιστόν 4 φορές την εβδομάδα...
Δεν ειναι παρατημένα εκεί απλά στην Αθήνα παραλίγο δύο φορές να τα χάσω απο φόλα
και μία φορά από ένα μπουκάλι που πέταξαν παραλίγο να χάσει ο ένας από τους δύο το μάτι του.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εφόσον είναι δύο τι να πω... προφανώς δεν περνούν άσχημα. Παρ' όλα αυτά ένα δεσποζόμενο σκυλί χρειάζεται την ανθρώπινη παρέα πολύ περισσότερο. Ναι, το άλλο προβλέπεται να φρίξει μόνο του :(
 


evdost

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
26
0
Αθήνα
Η γιατρός μου είπε οτι η θεραπεία μάλλον θα είναι για ένα με δύο μήνες και σκεφτόμουν στην αρχή που θα πρέπει να πέρνει αντιβίοση να τον φέρω Αθήνα και μετά που θα είναι μόνο η δίαιτα του να πηγαινοέρχομαι καθημερινά.
 




evdost

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
26
0
Αθήνα
Δεν τα έχω μέσα, δεν έχουν μάθει μέσα και στην Αθήνα όταν τα είχα τα είχα στον κήπο.., πως θα ζήσουν τώρα μέσα στο σπίτι...?
 




evdost

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
26
0
Αθήνα
Δεν έχω πρόβλημα στο να το κάνω, απλά δεν θεωρώ ότι μόνο με την παρέα τη δική μου τα σκυλιά και χωρίς να μπορούν να τρέξουν και να παίξουν είναι ευτυχισμένα...
προφανώς δεν έχουμε την ίδια άποψη... σε ευχαριστώ πάντως που προσπάθησες να με βοηθήσεις..... ίσως τελικά να κάνω αυτό που μου προτείνεις....ίσως να μη γίνετε τίποτα άλλο... από το να τα στριμώξω για κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο σπίτι
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αν τα "στριμώξεις" σε ένα σπίτι για ένα διάστημα, θα δεις ότι τα σκυλιά θα είναι τρισευτυχισμένα.
Όταν ο παππούς μου μετακόμισε από μονοκατοικία σε πολυκατοικία (σε ένα πολύ μικρό διαμέρισμα) έδωσε τον Νταή, το ντόμπερμαν που είχε σε άνθρωπο με κήπο που ήξερε και συμπαθούσε ο σκύλος.
Το σκυλί απ' τη στενοχώρια και το άγχος έχασε τα μαλλιά του.
Συνήλθε μόλις "στριμώχτηκε" στο διαμερισματάκι με τον παππού μου... την οικογένειά του.
 


liajoe

Well-Known Member
Δεν έχω πρόβλημα στο να το κάνω, απλά δεν θεωρώ ότι μόνο με την παρέα τη δική μου τα σκυλιά και χωρίς να μπορούν να τρέξουν και να παίξουν είναι ευτυχισμένα...
προφανώς δεν έχουμε την ίδια άποψη... σε ευχαριστώ πάντως που προσπάθησες να με βοηθήσεις..... ίσως τελικά να κάνω αυτό που μου προτείνεις....ίσως να μη γίνετε τίποτα άλλο... από το να τα στριμώξω για κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο σπίτι
Εννοείτε ότι θα τα βγάζεις έξω για να ασκηθούν,
δεν θα τα έχεις κλειδομπαρωμένα μέσα στο σπίτι όλη μέρα ;)
 


evdost

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
26
0
Αθήνα
Είπαμε ο καθένας έχει την άποψη του..
Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και μου βρήκες μια λύση...
Απλά αυτή η λύση θεωρώ προσωπικά ότι θα τους δυσκολέψει και τους δύο.....
Προτιμώ να τρέχω πάνω κάτω για όσο καιρό πάρει παρά να τους φέρω και τους δύο:
α) Σε περιορισμένο χώρο
Β) Σε κίνδυνο
 




liajoe

Well-Known Member
Είπαμε ο καθένας έχει την άποψη του..
Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και μου βρήκες μια λύση...
Απλά αυτή η λύση θεωρώ προσωπικά ότι θα τους δυσκολέψει και τους δύο.....
Προτιμώ να τρέχω πάνω κάτω για όσο καιρό πάρει παρά να τους φέρω και τους δύο:
α) Σε περιορισμένο χώρο
Β) Σε κίνδυνο
Δέν ξέρω αν διάβασες το μύνημα μου ακόμα.

Προσπαθούμε απλά να σου πούμε ότι και 6 στρέματα με παλάτι
για σπίτι αν τους είχες, πιό ευτηχισμένα θα ήταν σε ένα διαμέρισμα
με την δική σου παρέα όλη μέρα ;)

Πές μου, πόση ώρα κάθε μέρα τρέχουνε και παίζουνε στον κήπο?
Βόλτα / άσκηση κάνανε? Ή μένουν μέσα στον κήπο συνέχεια?

Το πρόβλημα όμως, πιστέυω ότι είναι ότί εσύ τα έμαθες έξω,
χωρίς να σκεφτείς τους κινδύνους που υπάγονται με κάτι τέτοιο
και τώρα ακόμα περισσότερο - γιατί ποιός σου εγγυάται ότι δεν
μπορούν να σου τα φολιάσουν στο κτήμα?

Και τώρα θα χρειαζόταν τεράστια προσπάθεια από μέρος σου να τα
μάθεις να ζούν μέσα στο σπίτι - εννοώ να μην στο καταστρέψουν.
Γιατί με την καθημερινή βόλτα και άσκηση 2 φορές την ημέρα είσαι
καλυμένη.

Ίσως απλά δεν είσαι διατεθιμένη να το κάνεις. Ίσως το βρίσκεις πιό
ευκολο να πηγαινεις κάθε μέρα στο κτήμα... :rolleyes:
 


evdost

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
26
0
Αθήνα
Πιο εύκολο δεν είναι να πηγαίνω στο κτήμα.....
Τα τελευταία δέκα χρόνια που είναι τα σκυλιά εκεί φροντιζω και αφιερώνω δύο μέρες την εβδομάδα και όλα τα σ/κ για να τα βγάζω βόλτα στο δάσος, να τα παίζω και να τους κάνω παρέα....
Διατεθιμένη είμαι να κάνω ότι μπορώ γι' αυτο και ειμαί εδώ, αλλιώς θα έκανα ότιδήποτε πιο εύκολο, θα μπορούσα και να αδιαφορήσω...
Θα προσπαθήσω να τους φέρω και τους δύο Αθήνα, για όσο χρειαστεί. Όσο για το σπίτι ... το πολύ πολύ να λερώσει και να μου φάνε κανένα έπιπλο (που αμφιβάλλω γιατι είναι 12 και 13 χρονών).
Ελπίζω μόνο να μην φρικάρουν μέσα στο σπίτι κλεισμένοι, γιατί άλλο στην εξοχή και παρέα κάποιες ώρες - μέρες και άλλο στο σπίτι, με 2 βόλτες και φυσικά τουλάχιστον τις καθημερινές από ένα δεκάωρο μόνοι μέχρι να γυρίσω από τη δουλειά.
Θα φανεί, θα σας ενημερώσω σχετικά....
Σας ευχαριστώ
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τώρα που είπες την ηλικία της δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι πρέπει να αλλάξουν συνθήκες ζωής. Πρόσφατη εμπειρία μου, μου δίδαξε ότι τα ηλικιωμένα σκυλιά δύσκολα προσαρμόζονται στις αλλαγές περιβάλλοντος!
 




liajoe

Well-Known Member
και τι να κανω?
Oh! Δέν το ήξερα ότι είναι τόσο μεγάλα στην ηλικία.
Τότε σίγουρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα καταστροφης
και αν τα φέρεις και τα δύο δεν θα έχεις (90%)
πρόβλημα να κλάινε ή να γαβγίζουνε.

Αλλά αν φέρεις ένα και αφήσεις το άλλο, όχι είναι μεγάλα
στην ηλικία και θα υποφέρουν.

Βλέπω δύο λύσεις,

1. Τα φέρνεις και τα δύο και βλέπεις πως τα πάνε
2. Βρίσκεις κάποιον να χοριγεί τα φάρμακα και την διατροφή
3. Μετακομίζεις στην εξοχή?

Ψηφίζω το 1.
 


liajoe

Well-Known Member
Πιο εύκολο δεν είναι να πηγαίνω στο κτήμα.....
Τα τελευταία δέκα χρόνια που είναι τα σκυλιά εκεί φροντιζω και αφιερώνω δύο μέρες την εβδομάδα και όλα τα σ/κ για να τα βγάζω βόλτα στο δάσος, να τα παίζω και να τους κάνω παρέα....
Διατεθιμένη είμαι να κάνω ότι μπορώ γι' αυτο και ειμαί εδώ, αλλιώς θα έκανα ότιδήποτε πιο εύκολο, θα μπορούσα και να αδιαφορήσω...
Θα προσπαθήσω να τους φέρω και τους δύο Αθήνα, για όσο χρειαστεί. Όσο για το σπίτι ... το πολύ πολύ να λερώσει και να μου φάνε κανένα έπιπλο (που αμφιβάλλω γιατι είναι 12 και 13 χρονών).
Ελπίζω μόνο να μην φρικάρουν μέσα στο σπίτι κλεισμένοι, γιατί άλλο στην εξοχή και παρέα κάποιες ώρες - μέρες και άλλο στο σπίτι, με 2 βόλτες και φυσικά τουλάχιστον τις καθημερινές από ένα δεκάωρο μόνοι μέχρι να γυρίσω από τη δουλειά.
Θα φανεί, θα σας ενημερώσω σχετικά....
Σας ευχαριστώ
Ακριβώς επειδή είναι μεγάλα στην ηλικία και στο μέγεθος,
η άσκηση δεν είναι μεγάλου βαθμού. Περισσότερο θα κοιμούνται :)
Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουν στο σπίτι, με το κρεβατάκι τους
και την παρέα σου...ειδικά σε τέτοια ηλικία.

Η μοναξιά και η απομόνωση σημαίνει το τέλος της ζωής τους,
αρα καλύτερα να τους δείξεις το αντίθετο ;)
 


evdost

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
26
0
Αθήνα
Το σκεφτηκα να μετακομίσω, αλλά δεν προλαβαίνω τις ώρες τις αντιβίοσης που θα χρειαζεται να του δίνω και άδεια δεν είναι εύκολο να πάρω παραπάνω από 1 εβδομάδα!
Δεν δέχονται εύκολα άλλους έχουν μάθει δέκα ανθρώπους, από τους οποίους ειδικά το ροτβάϊλερ αναγνωρίζει σαν αφεντικό και δέχεται τέτοιου είδους πράγματα μόνο από 2 άτομα, εμένα και τον πατέρα μου (αλλα έχει προβλημα υγείας και δεν μπορεί να βοηθήσει στην παρούσα φάση).
Οπότε μάλλον θα έρθουν και οι δύο και βλέπουμε....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU