Χρειαζόμαστε ένα εκατομμύριο (1.000.000) υπογραφές


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τυχαίνει για διάφορους λόγους να γνωρίζω πολύ καλά ότι τα όσα έγραψα είναι σωστότατα. Έτσι δουλεύει η ΕΕ και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή γενικότερα επομένως δεν εκτίθεμαι. Αυτό που μου λες δεν είναι οδηγία διότι δεν υπήρχε περίπτωση συζήτησης αν ήταν οδηγία (κοινώς directive). Είναι κανονισμός. Αν η Ελλάδα είχε δικαίωμα να τον αγνοήσει όπως λες, προς τι να μαζευτούν υπογραφές για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο? Το λόμπυ θα γινότανε στην Ελλάδα για την Ελλάδα, οπότε δε θα ήταν καν κανονισμός αλλά σύσταση.

Επειδή επίσης τυχαίνει να έχω διαβάσει περί ουρών, οι εξαιρέσεις όταν συζητούνταν αρχικά το όλον ήταν για το αν θα επιτρέπεται σε ορισμένες περιπτώσεις και σε ποια ηλικία των σκύλων (νομίζω μέχρι 4 ημερών ή μιας βδομάδας αν θυμάμαι καλά). Δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις, αλλά αποκλείεται να είναι οδηγία διότι ξέρω πώς δουλεύει το Ευρωπαϊκό Δίκαιο. Τι είναι όμως ακριβώς δεν ξέρω: είναι κανονισμός ή σύσταση? Ή γνώμη της Επιτροπής? Διότι έχει διαφορά.
 


mars

Member
18 Νοεμβρίου 2009
11
0
Συγγνώμη, αλλά δεν αγαπάς τη φυλή, αλλά την εικόνα που έχεις εσύ στο μυαλό σου για αυτήν.

Αν θες σώνει και καλά όρθια αυτιά, υπάρχουν πολλές φυλές που τα έχουν χωρίς τη "βοήθεια" ανθρώπου.

Σκέφτηκες όμως πως απο αυτές τις φυλές κάποια στοιχεία του χαρακτήρος τους δεν με καλύπτουν? κάποια στοιχεία που είναι αλληλένδετα με το "κομμένο" ντόμπερμαν? Αλλωστε έτσι δημιουργήθηκε απο τον Σερ Λούις εκατόν τόσα χρόνοα πρίν
 


mars

Member
18 Νοεμβρίου 2009
11
0
Εσένα σου θυμίζει Γκεκας, εγώ το βλέπω Dobermann. Γιατί εσύ αγαπάς περισσότερο τη φυλή, απ’ ότι την αγαπαω εγώ?

Με λίγα λόγια θεωρώ το αισθητικό κριτήριο τελείως υποκειμενικό και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τον εαυτό μου λιγότερο κυνοφιλο επειδή δεν υπογραφώ για να επανεξεταστεί το θέμα των αισθητικών χειρουργικών επεμβάσεων στα σκυλιά, από εσένα που υπέγραψες.

Για να είμαι περισσότερο σαφής, όχι μόνο δεν υπογράφω, αλλά εάν αποδεδειγμένα διαπιστώσω ότι κτηνίατρος κόβει αφτιά και ουρές σκύλων (και λέω αποδεδειγμένα διότι στις αποδείξεις πληρωμής η κοπή αφτιών και ουράς συνηθως «βαπτιζονται» αλλιως κατά το «βαπτίζουμε την τυρόπιτα νηστίσιμη») θα τον δώσω ΣΤΕΓΝΑ στον πανελλήνιο κτηνιατρικό σύλλογο και ας προσπαθήσει μετα ο γιατρουλης να πείσει τον σύλλογο του ότι πετσοκόβει τα σκυλάκια για το καλό της κυνολογιας.

Α. γιατί με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η βέβαιη μείωση του γεννετικού διαθέσιμου υλικού αν ισχύσει η απαγόρευση. Ηδη διάφορες ασθένειες το έχουν μειώσει πολύ.

Β. Γιατί? εχει εκδόσει ο Παν.Ιατρ,Συλλ. οδηγία απαγόρευσης πρός τους κτηνιάτρους? Δεν μιλάμε για βαρβαρότητες του στύλ "παίρνω τσεκούρι κόβω" οι ουρές κόβονται τις περισσότερες φορές με λαστιχάκι απο 2-4 ημερών και τα αυτιά με ολική αναισθησία 60-90 ημερών. Αλλά όλα αυτά τα γνωρίζουμε όλοι.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις, αλλά αποκλείεται να είναι οδηγία διότι ξέρω πώς δουλεύει το Ευρωπαϊκό Δίκαιο. Τι είναι όμως ακριβώς δεν ξέρω: είναι κανονισμός ή σύσταση? Ή γνώμη της Επιτροπής? Διότι έχει διαφορά.
Οι υπογραφές είναι για το Συμβούλιο της Ευρώπης, όχι το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Πρόκειται για διαφορετικά όργανα και δεν έχει καμία σχέση με την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Κακώς εκ παραδρομής ανέφερα τις λέξεις οδηγία και ΕΕ . Δεν αποτελεί πράξη νομικού περιεχομένου της Ε.Ε. Αποτελεί συνθήκη του Συμβουλίου της Ευρώπης, ούτε οδηγία, ούτε κανονισμό, της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Συγκεκριμένα δε, και για να διασαφηνίσει το θέμα η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο Η.Β. είχε προχωρήσει σε διευκρινιστική δήλωση το 2005.

Η Ελλάδα υπέγραψε τη συνθήκη στις 13/11/1987, επικύρωσε στις 29/4/1992 και ενσωμάτωσε στο δίκαιο την 1/11/1992.

Όπως σε κάθε συνθήκη, διατηρείται το δικαίωμα στα μέρη που συμμετέχουν να διατηρήσουν επιφυλάξεις, να υιοθετήσουν μερικώς ή με εξαιρέσεις τα άρθρα, καθώς και να ζητήσουν τροποποίηση, στη συγκεκριμένη περίπτωση μετά την πάροδο πενταετίας απο τη σύνταξη. Επίσης μπορούν να υπογράψουν και μη μέλη της ΕΕ, όπως έγινε με την Τουρκία κ.α.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Α. γιατί με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η βέβαιη μείωση του γεννετικού διαθέσιμου υλικού αν ισχύσει η απαγόρευση. Ηδη διάφορες ασθένειες το έχουν μειώσει πολύ.

Β. Γιατί? εχει εκδόσει ο Παν.Ιατρ,Συλλ. οδηγία απαγόρευσης πρός τους κτηνιάτρους? Δεν μιλάμε για βαρβαρότητες του στύλ "παίρνω τσεκούρι κόβω" οι ουρές κόβονται τις περισσότερες φορές με λαστιχάκι απο 2-4 ημερών και τα αυτιά με ολική αναισθησία 60-90 ημερών. Αλλά όλα αυτά τα γνωρίζουμε όλοι.
Α. Εάν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για μια φυλή, αγαπητέ φίλε, το κόψιμο αφτιών και ουράς δεν θα σώσει την κατάσταση. Το κριτήριο δεν είναι πάντα η εξωτερική εμφάνιση του ζώου. Πολλοί δίνουν βαρύτητα στις εργασιακές αρετές του και στο χαρακτήρα του.
Αν λοιπόν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για μια φυλή, δεν είναι επειδή απαγορεύτηκε το κόψιμο της ουράς ή των αφτιών, θα είναι διότι δεν μπορεί να επαναπροσδιοριστεί η χρήση της φυλής και το ζώο δεν έχει χρησιμότητα ούτε ως pet. Αυτές οι φυλες καλώς ή κακώς είναι καταδικασμένες να αφανιστουν και λίγη σημασία έχουν τα άκοπα αφτιά και οι ουρές.

Β. Πάρε τηλέφωνο τον Πανελλήνιο κτηνιατρικό σύλλογο (210-52 02 901) και ρώτα


:)
 


mars

Member
18 Νοεμβρίου 2009
11
0
Α. Εάν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για μια φυλή, αγαπητέ φίλε, το κόψιμο αφτιών και ουράς δεν θα σώσει την κατάσταση. Το κριτήριο δεν είναι πάντα η εξωτερική εμφάνιση του ζώου. Πολλοί δίνουν βαρύτητα στις εργασιακές αρετές του και στο χαρακτήρα του.
Αν λοιπόν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για μια φυλή, δεν είναι επειδή απαγορεύτηκε το κόψιμο της ουράς ή των αφτιών, θα είναι διότι δεν μπορεί να επαναπροσδιοριστεί η χρήση της φυλής και το ζώο δεν έχει χρησιμότητα ούτε ως pet. Αυτές οι φυλες καλώς ή κακώς είναι καταδικασμένες να αφανιστουν και λίγη σημασία έχουν τα άκοπα αφτιά και οι ουρές.

Β. Πάρε τηλέφωνο τον Πανελλήνιο κτηνιατρικό σύλλογο (210-52 02 901) και ρώτα


:)

Α. αγαπητέ μου φίλε λοιπόν, τα νούμερα άλλα δείχνουν , καταποντισμός στις εγγραφές γεννών στην Ιταλία (εκεί ανέκαμψαν πολύ πρόσφατα με ενα τρίκ του ΑΙΑD να περάσουν την φυλή στις κυνηγετικές) καταποντισμός στην Γερμανία (-80% εγγραφών). Πίστεψε με αυτό θα γίνει και εδώ.

Β. δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, απλά εγω έχω ενημερωθεί αλλιώς.

Το θέμα που με απασχολεί όμως πραγματικά είναι γιατί αντιτίθεστε? τι σας ενοχλεί? τι βρίσκετε "βάρβαρο" ? Πιστευτε πως οποιαδήποτε άλλη μέθοδος (πλήν της ενδεικνυόμενης) θα μας εύρισκε σύμφωνους?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Α. Γίνονται και άλλα. Εκδίδονται άδειες κυνηγιού σε μη κυνηγούς, στέλνονται σκύλες να γεννήσουν σε αλλες Ευρωπαϊκές χώρες που δεν εφαρμόζεται ακόμα ο εν λογω Νόμος κτλ, οπότε μην ανησυχείς για την μείωση του γεννητικού διαθέσιμου υλικού οσο είναι «εφευρετικοί» οι εμπλεκόμενοι με ομίλους. ;)
Όπως και να χει πάντως, ακόμα και να αφανιστεί μια φυλή από τις 400 περίπου που υπάρχουν σήμερα, δεν κινδυνεύει να αφανιστεί ως είδος ο σκύλος, οπότε μικρό το κακό.

Κατά τα άλλα, το θέμα έχει συζητηθεί κατά κόρον στο φόρουμ (για να μην πω ότι έχει εξαντληθεί). Ρίξε μια ματιά στις σχετικές συζητήσεις της ενότητας, ξεκινώντας από εδώ: Οι αισθητικές χειρουργικές επεμβάσεις στο σκύλο

:)
 


patrycja

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
48
0
36
Athens
Ίσως δυσαρεστήσω κάποιους αλλά επειδή εγώ προσωπικά είμαι κατά των αισθητικών χειρουργικών επεμβάσεων στα σκυλιά είτε γίνονται με λαστιχάκι, ειτε με ξυλοκαΐνη και μπαλντα, είτε με παγοκυστη και κλαδευτήρι, είτε με νάρκωση και νυστέρι, εύχομαι να μην μαζευτούν ποτέ αυτές οι υπογραφές.

:)
μπορώ να πω πως είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ απόλυτα μαζί σου:)
 


mars

Member
18 Νοεμβρίου 2009
11
0
;)
Όπως και να χει πάντως, ακόμα και να αφανιστεί μια φυλή από τις 400 περίπου που υπάρχουν σήμερα, δεν κινδυνεύει να αφανιστεί ως είδος ο σκύλος, οπότε μικρό το κακό.

:)

Απαπά Βλασφημία κατά των Ντόμπερμαν, προσευχή και ευχή γρήγορα και 13 μετάνοιες στον Αγιο Λουις λολ
 


frosita

Well-Known Member
11 Μαρτίου 2009
60
6
Κιλκίς
Θα ήθελα να σας παραθέσω ένα απόσπασμα από ένα πολύ αγαπημένο βιβλίο που ίσως να είναι κάπως άκαιρα ρομαντικό είναι όμως πολύ συγκινητικό και (ενώ σίγουρα εκφέρεται κατά τον συγγραφέα του) δείχνει το θέμα μας ίσως από την πλευρά των ζώων. Το απόσπασμα είναι από το βιβλίο της Anna Sewell "Black Beauty" στο σημείο όπου η Μαύρη Καλλονή ρωτάει ένα μεγάλο πια άλογο για την κομμένη ουρά του.

"Μα γιατί το έκαναν τότε;"
"Για μόδα (.....)λες και ο Θεός που μας έφτιαξε δεν ήξερε τι χρειαζόμαστε ή τι είναι πιο όμορφο.(...)Κοίτα για παράδειγμα πως φέρονται στους σκύλους, κόβοντας τις ουρίτσες τους για να τα κάνουν να δείχνουν τολμηρά και ψαλιδίζουν τα αφτιά τους για να τα κάνουν μυτερά (...)Γιατί δεν κόβουν τα αυτιά των παιδιών τους για να είναι μυτερά;Γιατί δεν την άκρη της μύτης τους για να τα κάνουν να μοιάζουν τολμηρά;Η μια πράξη θα ήταν το ίδιο ευαίσθητη με την άλλη.Τι δικαίωμα έχουν να ταλαιπωρούν και να παραμορφώνουν τα πλάσματα του Θεού;"

Με συγχωρείτε για τη μετάφραση αν είναι κάπως ελλιπής.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ λέω ότι κακώς σπαταλάτε ενέργεια για να συνεχίσετε να έχετε το δικαίωμα να ακρωτηριάζετε τα σκυλιά σας. Καλύτερα να μαζέψετε ένα εκατομμύριο υπογραφές για να γίνει κάτι επιτέλους με τα αδέσποτα, για να μπουν κάποιοι αυστηροί νόμοι για κακοποίηση ζώου που ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ και για να καθίσει επιτέλους κάποιος σωστός φορέας να γράψει grant proposal στην Ευρωπαϊκή Ένωση μπας και πάρει επιδοτήσεις από τα κονδύλια που έχουν εγκριθεί και που τα χάνουμε συνεχώς διότι κανείς δεν ξέρει να τα ζητήσει.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Στο ΒΒC 2 στις 22:30 ώρα Αγγλίας, ο Peter Squires, πρόεδρος του CDB πρόκειται να ανακοινώσει τα αποτελέσματα έρευνας που χρηματοδοτήθηκε απο το το DEFRA ( http://ww2.defra.gov.uk/services/about-site/ )στο Η.Β. Τα αποτελέσματα της έρευνας δείχνουν ότι η απαγόρευση του κοψίματος της ουράς σε φυλές που αυτό αποτελούσε κοινή πρακτική, δεν βελτίωσε τη ποιότητα ζωής τους, ούτε ήταν επωφελής, αντίθετα προκάλεσε προβλήματα και επώδυνους τραυματισμούς.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Νομίζω ότι δεν πρέπει να συγκρίνουμε τις πλαστικές επεμβάσεις, είτε είναι αισθητικές είτε επανορθωτικές, στους ανθρώπους με αυτές στα ζώα!
Στους ανθρώπους υπάρχει ή τουλάχιστον πρέπει να υπάρχει η συγκατάθεση του "υποβαλόμενου"!
Στα ζώα όχι...ακόμα τουλάχιστον!:)
Σωστος!!!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Τι σημαίνει αυτό ρε πουλάκι μου;
Κωδικοποιημένο μύνημα είναι; Παραέχουμε εξελιχθεί σ' αυτό το φόρουμ :cool:
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
δεν σημαινει τιποτε ιδιαιτερο...

απλως τονιζω την τελευταια φορα που ηταν "ζωντανο" αυτο το θεμα...(εξαιρειται η απαντηση του George K. διοτι απλως αναφερει την εξελιξη της υποθεσης αυτης...).

μαλλον τωρα κανουμε το μνημοσυνο στο θεμα...στο χρονο πανω δεν γινεται το μνημοσυνο?:p:p:paja1::D
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95