Χρηση κρειτ ή εναλλακτικη λυση


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Γεια σας,
Υπαρχουν μερικες φορες που πρεπει να αφησω το κουταβακι μου μονο για λιγες ωρες. Ειναι καλυτερο να το εχω σε ενα δωματιο η σε κρειτ οπου θα μπορει και να με βλεπει οσο εργαζομαι?
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Γεια σας,
Υπαρχουν μερικες φορες που πρεπει να αφησω το κουταβακι μου μονο για λιγες ωρες. Ειναι καλυτερο να το εχω σε ενα δωματιο η σε κρειτ οπου θα μπορει και να με βλεπει οσο εργαζομαι στο σπιτι?
Για να προλαβω: αυτες τις λιγες ωρες δεν γινεται να τον εχω ελευθερο γιατι πρεπει να επικεντρωθω στη δουλεια μου και δεν μπορω να τον επιβλεπω (συνηθως δεν καθεται και ξαπλωνει αλλα κοβει βολτες στο σπιτι).
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Για να προλαβω: αυτες τις λιγες ωρες δεν γινεται να τον εχω ελευθερο γιατι πρεπει να επικεντρωθω στη δουλεια μου και δεν μπορω να τον επιβλεπω (συνηθως δεν καθεται και ξαπλωνει αλλα κοβει βολτες στο σπιτι).
το crate πρεπει ο σκυλος να το βλεπει ως την φωλια του, που εκεινο επιλεγει να μπει μεσα γιατι του αρεσει και νιωθει ασφαλεια. δεν πρεπει να το χρησιμοποιουμε ως τιμωρια η χωρο περιορισμου. αν θελεις διαβασε την απαντηση μου εδω, καθως και ολο το υπολοιπο νημα. θα βοηθησει πιστευω.
 
  • Like
Reactions: marytherion


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
το crate πρεπει ο σκυλος να το βλεπει ως την φωλια του, που εκεινο επιλεγει να μπει μεσα γιατι του αρεσει και νιωθει ασφαλεια. δεν πρεπει να το χρησιμοποιουμε ως τιμωρια η χωρο περιορισμου. αν θελεις διαβασε την απαντηση μου εδω, καθως και ολο το υπολοιπο νημα. θα βοηθησει πιστευω.
Ευχαριστω πολυ
 


NaraLana

Member
10 Οκτωβρίου 2020
17
21
31
Αν μείνει μόνο του σε δωμάτιο, θα πρέπει να το έχεις διαμορφώσει έτσι ώστε να είναι ασφαλές για το κουτάβι! Αν μπορείς να το κάνεις καλώς, επίσης μια κάμερα θα ήταν καλή ιδέα για να μπορείς ανα πάσα στιγμή να τσεκάρεις τι γίνεται!

Αλλά προσωπικά πιστεύω η χρήση του crate είναι πολύ βοηθητική γενικότερα σε πολλά θέματα ειδικά στις μικρές ηλικίες. Θα βόλευε να ρύθμιζες έτσι το πρόγραμμα σου, ώστε οι ώρες που θα δουλεύεις να συμπέσουν με τις ώρες ύπνου του! Ψάξε αν θες και την προσέγγυση των enforced naps, εγώ αυτό κάνω με την δική μου και έχει βοηθήσει και στο να μάθει το crate και σε άλλα θέματα συμπεριφοράς όπως το δάγκωμα.

Κι εννοείται λιχουδιές μέσα, ίσως ένα kong, κάποιο παιχνίδι να παίζει/δαγκώνει, ό,τι μπορεί να την απασχολήσει ώστε να περάσει ήρεμο χρόνο μέσα στο crate είναι βοηθητικό! Εγώ της έχω την κουβέρτα της, ένα παιχνίδι και μερικές λιχουδιές που της δίνω όταν μπαίνει. Επίσης είναι το μέρος που της δίνω όλα τα γεύματα της μέσα στη μέρα. Όταν έρχεται η ώρα του ύπνου απλώνω μια κουβέρτα πάνω από το crate και το σκεπάζω εντελώς ώστε να μειώσω ό,τι της αποσπά την προσοχή. Έτσι τώρα ξέρει ότι όταν μπαίνει η κουβέρτα πάνω στο crate=ώρα για νάνι!

Εννοείται πως στην αρχή όταν μπαίνει κλαίει, γκρινιάζει κλπ, όπως είναι λογικό, θέλει να είναι μαζί σου! Αλλά κρατάει μόνο λίγα λεπτά και όσο περνάει ο καιρός βελτιώνεται! Στη δική μου περίπτωση έχει βοηθήσει και στο θέμα του αποχωρισμού που είχαμε πρόβλημα και πλέον μπορώ να φεύγω κάποια λεπτά από το σπίτι και να μην κλαίει τόσο όσο παλιότερα! Φυσικά έχουμε δρόμο ακόμα, σιγά σιγά όλα θα γίνουν!
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Μηπως αν επενδυσω σε ενα στρωματακι/κρεβατι θα καθεται εκει περα ησυχος και ηρεμος καλυτερα? Γιατι προς το παρον εχει μονο κουβερτες και μαξιλαρια
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Τι είναι το enforced naps.?

Δεν θέλω να πιστέψω πως είναι αυτό που νομίζω...

Όσο για το θέμα πάω κι εγώ να διαβάζω την παράθεση του @TheBestBoi...
 


NaraLana

Member
10 Οκτωβρίου 2020
17
21
31
Καλησπέρα @ΒασιλικηΖ !

Τα enforced naps ουσιαστικά είναι ένα πρόγραμμα που μπορεί κάποιος να ακολουθήσει με το κουταβάκι του κατά το οποίο, για κάποιο διάστημα που το κουτάβι είναι ξύπνιο αντιστοιχεί και ένα διάστημα που το βάζεις να ξεκουραστεί!

Απ' ότι φαίνεται τα κουτάβια όταν είναι κουρασμένα δεν μπαίνουν εύκολα μόνα τους στη διαδικασία να κοιμηθούν, αλλά αντιθέτως γίνονται πιο "γκρινιάρικα" όπως πολλές φορές συμβαίνει και στα ανθρώπινα μωράκια. Έτσι συμπεριφορές όπως το δάγκωμα για παράδειγμα γίνονται εντονότερες!

Με αυτόν τον τρόπο, κάπως ισομοιράζεις τις ώρες ύπνου που χρειάζεται μέσα στη μέρα και στο ενδιάμεσο διάστημα που είναι ξύπνιο έχεις τον απαραίτητο χρόνο που χρειάζεται για εκπαίδευση, βόλτα παιχνίδι κλπ. Επίσης σιγά σιγά μαθαίνει να "ηρεμεί" μόνο του, με αποτέλεσμα να μαθαίνει πότε κουράζεται και να ζητάει μόνο του τον ύπνο, το crate, να χαλαρώνει με παιχνίδια κλπ.

Είναι κάτι που έχει βοηθήσει πάρα πολύ, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, τώρα πια είναι πιο ξεκούραστη, ήρεμη, με ακούει, κι επίσης μπορώ να μοιράζω τον χρόνο μου μέσα στην μέρα, καλύτερα. Εγώ ακολουθώ μια εναλλαγή περίπου, 2 ώρες ξύπνια-2 ώρες ύπνου!

Νομίζω περισσότερες και πιο αναλυτικές πληροφορίες θα βρεις και με ενα search στο google ή στο youtube!
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


NaraLana

Member
10 Οκτωβρίου 2020
17
21
31
@Arisdogs Μπορείς να το δοκιμάσεις, ο,τι πιστεύεις ότι είναι καλυτερο για το κουτάβι σου! Η δικιά μου δύο κρεβάτια που της πήρα τα κατέστρεψε κατευθείαν :p
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλά το μυαλό μου για κάποιο λόγο πήγε σε φάρμακα..
Χαίρομαι που δεν ήταν αυτό που νόμισα.
Ιδέα δεν είχα πως λεγόταν έτσι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3