Χωρίς pedigree?


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
2 γονείς που έχουν περάσει αξιολόγηση και συνεπώς έχουν και πεντιγκρί, μπορούν να ζευγαρώσουν και τα κουτάβια τους θα πάρουν ΑΡΧΙΚΑ ένα πιστοποιητικό γέννησης. Για να βγάλουν πεντιγκρί θα πρέπει να περάσουν conformation. Αλλιώς ΔΕΝ παίρνουν πεντιγκρί, συνεπώς δεν μπορούν να μπουν επίσημα τουλάχιστον στην αναπαραγωγή. Να καταγραφούν δηλαδή στα Stud book..

Και ρωτάω εγω εδώ πέρα: Ο δικός μου ο σκύλος που εχει πάρει confirmation (στη Γαλλία) μπορεί
να ζευγαρόσει με τον σκυλο του φίλου μου που επίσης εχει πάρει confirmation και να δηλώσουμε
την γέννα στον Γαλλικό ΚΟ;
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και επίσης η κλασσική απάντηση πλέον, όταν τολμήσεις να κάνεις συμφωνητικό, είναι το "μονοπώλιο" και το "τσέπωμα" μόνο από ΣΕΝΑ τον κακό, τον κάφρο, τον αλήτη....
Εγώ δηλαδή γιατί να ΜΗΝ;;;
Τόσα λεφτά σου δίνω...

Σε όλες αυτές λοιπόν τις τραγικές συνθήκες για μια χώρα του "Δυτικού" κόσμου, υπάρχουν κάποιοι "γραφικοί" (για κάποιους), εραστές και χομπύστες, που το κάνουν για πάρτι τους από το περιβόητο συννεφάκι τους...
Μόνοι τους έθεταν τα στάνταρτς και προσπαθούσαν να ανεβάσουν το όποιο επίπεδο μπορούσε να υπάρξει σε μια χώρα που στερείται όχι μόνο κυνοφιλικής παιδείας αλλά έχει κρίση ΑΞΙΩΝ και βασιλεύει ο εξυπνακισμός και το τσέπωμα από παντού.

Και όλα αυτά μέχρι ο νέος νόμος να τους κόψει τα φτερά...

Το μέλλον θα δείξει τι θα γίνει και πόσοι από αυτούς θα συνεχίσουν αυτό που έκαναν.
Ευχομαι να αντέξουν.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και ρωτάω εγω εδώ πέρα: Ο δικός μου ο σκύλος που εχει πάρει confirmation (στη Γαλλία) μπορεί
να ζευγαρόσει με τον σκυλο του φίλου μου που επίσης εχει πάρει confirmation και να δηλ.
την γέννα στον Γαλλικό ΚΟ;
Βεβαίως!
Ολα αυτά φυσικά προϋποθέτουν οι σκύλοι να έχουν LOF και να μένουν Γαλλία.
Στα εξπορτ δεν παίζει τέτοιος περιορισμός στα κουτάβια και παίρνουν άμεσα pedigree χωρίς να απαιτείται confιrmation.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
εγω παντως ξερω σκυλο που εχει γραφτει κανονικα ενω οταν ειχε αγορασει τον σκυλο μαζι με το πεντιγκρυ (αληθινο η ψευτικο δεν το γνωριζω) δεν ειχε πανω αριθμο μικροτσιπ.
φυσικα η γεννα δεν ειχε γινει στην ελλαδα αλλα πλεον ο σκυλος ειναι κανονικα απο οσο γνωριζω γραμμενος στον κοε.

οποτε ναι μεν βαζουμε ορο το μικροτσιπ αλλα αν δεν εχει και κανουμε μια διασταυρωση εαν υπαρχει οντως τετοιο πεντιγκρυ μηπως το δηλωνουμε κανονικα και απλα ο νεος ιδιοκτητης θα πρεπει να βαλει τσιπακι πριν στειλει τα χαρτια στον κοε;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και ρωτάω εγω εδώ πέρα: Ο δικός μου ο σκύλος που εχει πάρει confirmation (στη Γαλλία) μπορεί
να ζευγαρόσει με τον σκυλο του φίλου μου που επίσης εχει πάρει confirmation και να δηλώσουμε
την γέννα στον Γαλλικό ΚΟ;
Να τα δηλώσετε μπορείτε, αν μείνουν όμως στη Γαλλία θα πάρουν pedigree όταν περάσουν την confirmation.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
εγω παντως ξερω σκυλο που εχει γραφτει κανονικα ενω οταν ειχε αγορασει τον σκυλο μαζι με το πεντιγκρυ (αληθινο η ψευτικο δεν το γνωριζω) δεν ειχε πανω αριθμο μικροτσιπ.
φυσικα η γεννα δεν ειχε γινει στην ελλαδα αλλα πλεον ο σκυλος ειναι κανονικα απο οσο γνωριζω γραμμενος στον κοε.

οποτε ναι μεν βαζουμε ορο το μικροτσιπ αλλα αν δεν εχει και κανουμε μια διασταυρωση εαν υπαρχει οντως τετοιο πεντιγκρυ μηπως το δηλωνουμε κανονικα και απλα ο νεος ιδιοκτητης θα πρεπει να βαλει τσιπακι πριν στειλει τα χαρτια στον κοε;
Ποια χώρα εκδίδει pedigree χωρις τσιπ ή τατουαζ;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Βεβαίως!
Ολα αυτά φυσικά προϋποθέτουν οι σκύλοι να έχουν LOF και να μένουν Γαλλία.
Στα εξπορτ δεν παίζει τέτοιος περιορισμός στα κουτάβια και παίρνουν άμεσα pedigree χωρίς να απαιτείται confιrmation.

Δηλ. τελικά αν κατάλαβα καλά η διαφορα ειναι στην γραφειοκρατία σε σχέση με
την Ελλάδα. Ο νοικοκύρης ειναι νοικοκύρης όπου κι αν βρίσκεται.
Και το αλογίσιο παριζάκι βρίσκεται παντού.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ποια χώρα εκδίδει pedigree χωρις τσιπ ή τατουαζ;
δεν θυμαμαι απο που ειχε πει οτι το ειχε παρει αλλα θυμαμαι οτι το ειχα δει και δεν ειχε.
θα του ζητησω να μου δειξει το ελληνικο παντως για να δω σιγουρα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και είναι confirmation με Ι όχι conformation όπως εσφαλμένα έγραψα. Αν μπορεί κάποιος mod να το αλλάξει θα του ήμουν υπόχρεος. Κεκτημένη ταχύτης...
 


paros99

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2011
100
12
Μελίσσια
Όχι δεν βιάζομαι καθόλου, το ακύρωσα το σκυλάκι... Μίλησα το πρωί με μια εκτοφέα στην Αθήνα και μου πρότεινε ένα κουτάβι που είναι για εκθέσεις βέβαια...! Θα το σκεφτώ αρκετά γιατί τα χρήματα είναι παραπάνω αλλά οκ μου φαίνεται λογικό!

*Σε αυτόν που το ακύρωσα του έστειλα μνμ οτι δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα για σκύλο χωρίς χαρτιά και δεν μου απάντησε καν... Τα συμπεράσματα δικά σας!
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Κάπου πιο πάνω είπες πως είχες ενδιασμούς για την αναφορά του ονόματος του εκτροφείου.

Θα πρότεινα, να κάνεις μια αναφορά-καταγγελία στον ΚΟΕ όμως. Δεν ξέρω αν θα ελέγξουν το οτιδήποτε, και αν θα έχει αποτέλεσμα, δεν χάνεις κάτι με ένα τηλεφώνημα όμως.

Καλή αναζήτηση εκτροφείου :)

ΥΓ: Δεν μας είπες όμως τί σε τράβηξε στη συγκεκριμένη φυλή !!
ΥΓ2: Σιγά μη σου απαντούσε. Αφού κατάλαβε πως πάει το παραδάκι, δεν θα ασχοληθεί, θα ψάξει να το διοχετεύσει αλλού.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό που δεν κατάλαβα Paros99 είναι το εξης :

το σκυλάκι είχε πεντιγκρί και δεν στο έδινε ή δεν είχε καθόλου πεντιγκρί;
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
Το θέμα ειναι απλό στην Ελλάδα βρισκόμαστε....
έχεις εκτροφείο με 5 θηλυκά και 2 αρσενικά ..... αλλά σου ζητάνε πολλοί κουτάβια και δεν μπορείς να τους καλύψεις το να κάνεις εμπόριο δεν σε συμφέρει το να κάνεις αιμομιξίες έχει μεγάλο ρίσκο και για κάποιο λόγο δεν θες να αγοράσεις θηλυκό απο άλλο ετροφειο με χαρτιά (πιθανό γιατί νομίζεις οτι είναι προσωρινή η ζήτηση)...τι κανείς στην Ελλάδα????
αγοράζεις απο πετ η έμπορα θηλυκά που είναι καλά στην μορφολογία τα ζευγαρώνεις με τα δικά σου αρσενικά ρυθμίζεις τις γέννες να είναι κοντά σε μια δηλωμένη 1-2 μέρες διαφορά και πουλάς το παραμύθι με τα πετ κουτάβια.
διότι ενα σωστό εκτροφείο που λειτουργεί χρόνια εχει αποκλείσει ολα τα σκυλιά που δεν είναι σε στάνταρ προτύπου απο παλαιότερες γέννες και πλέον εχει απόλυτη εμπιστοσύνη στα κουτάβια του.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Προφανώς αναφέρεστε σε εμπόρους και όχι εκτροφείς. Εχει τεράστια διαφορά.
Δεν κάνεις γέννες για να καλύψεις την ζήτηση.
Και αυτό ισχύει είτε βρίσκεσαι στην Ελλάδα, είτε στο Βέλγιο, είτε στην Ουγκάντα.

Και τι εννοείται λέγοντας

ενα σωστό εκτροφείο που λειτουργεί χρόνια εχει αποκλείσει ολα τα σκυλιά που δεν είναι σε στάνταρ προτύπου απο παλαιότερες γέννες και πλέον εχει απόλυτη εμπιστοσύνη στα κουτάβια του.


Οσο καλοί μορφολογικά και να είναι οι γεννήτορες πάντα μπορεί να προκύψουν κουτάβια εκτός προτύπου.
Γονίδια είναι.
Από ρόδο βγαίνει αγκάθι και από αγκάθι ρόδο...

 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
φυσικά μπορούν να προκύψουν .... ένας άλλος λόγος που πιθανόν να μην δίνονται χαρτιά είναι γιατί η θηλύκια εχει ξεπεράσει τις 6 γέννες που επιτρέπει ο ΚΟΕ.
 


paros99

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2011
100
12
Μελίσσια
Αυτό που δεν κατάλαβα Paros99 είναι το εξης :

το σκυλάκι είχε πεντιγκρί και δεν στο έδινε ή δεν είχε καθόλου πεντιγκρί;

Κοίτα απο την στιγμή που του έστειλα μνμ και του έγραψα οτι δεν μπορώ να δώσω 650ευρώ για ένα σκύλο χωρίς χαρτιά, δεν θα μου απαντούσε οτι έχει χαρτιά αλλά δεν μπορώ-θέλω να τα δώσω για τους παρακάτω λόγους?
Αυτός δεν μου απάντησε καθόλου...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU