Ψάχνοντας για κοκόνι!


Johnny-kokoni

Member
21 Ιανουαρίου 2013
7
0
Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας!
Είμαι νέο μέλος, όχι μόνο αυτού του forum, αλλά γενικώς! Πρώτη φορά γίνομαι μέλος σε κάποιο forum. Γι αυτό ζητώ την επιείκειά σας αν κάνω κάποια λάθη τόσο στην παρουσίασή μου όσο και στα γραπτά μου μέχρι να μάθω πως λειτουργείτε.
Πριν λίγες ημέρες έφυγε από κοντά μας η υπέροχη σκυλίτσα μας από εσωτερική αιμορραγία. Εφαγε κάτι αιχμηρό χωρίς να το καταλάβουμε και τη χάσαμε μέσα σε μιάμιση μέρα....
Όπως καταλαβαίνετε κλαυθμός και οδυρμός στο σπίτι με τα παιδιά να είναι ακόμη απαρηγόρητα (βάζω κι εμένα μέσα). Τα συναισθήματα ανάμικτα. Εγώ δεν ήθελα άλλο σκυλί αμέσως, αλλά ποιός ακούει τα παιδιά!!
Μια φίλη του forum με οδήγησε να ψάξω για κοκονάκι. Ομολογώ ότι δεν είχα ακούσει για τη φυλή αυτή. Ψάχνοντας διαπίστωσα τις χάρες της και πόσο μοιάζουν με της προηγούμενης σκυλίτσας μου. Έτσι λοιπόν ξεκίνησα να ψάχνω να βρώ ένα θηλυκό κουταβάκι, αφού και στα παιδιά άρεσαν πολύ οι φωτογραφίες που τους έδειξα!!
Δεν ήξερα όμως πόσο δύσκολο είναι να βρώ ένα!
Ελπίζω μέσα από το forum να έρθω σε επαφή με κάποιους οι οποίοι μπορούν να με βοηθήσουν
Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μη σας κούρασα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλώς ήρθες :)
Διάβασε αυτό το θέμα
http://www.dogforum.gr/v3/ελληνικές.φυλές-66/προσπάθεια.διάσωσης.για.το.κοκόνι-5458/


και αυτό http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/δεν.βρίσκω.κοκόνι-25011/index5.html

ΣΕΛ 5.....ένα όμορφο κοκονάκι σε περιμένει ....επικοινώνησε με το μέλος Takisft που έχει την εποπτεία του :)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλως ήρθες! πρώτα απο όλα λυπάμαι ειλικρινά για την απώλεια σας... είναι πολύ δύσκολο... :(

και εγώ το κοκονάκι στη σελ 5 σκέφτηκα αμέσως! :) πανέμορφο πλάσμα! *agapoylas*
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας...

Κορίτσια αυτό το κουκλάκι λέτε? Κι εγώ το είχα "σταμπάρει", αν μπορούσα το είχα τσακώσει στο πι και φι. Johnny-kokkoni καταλαβαίνω ότι ψάχνεις για κουτάβι θηλυκό κι αυτός εδω είναι ακριβως το ανάποδο, αλλά σκέψου τα πελονεκτήματα του ενήλικου έναντι του κουταβιου και την απουσία οίστρου ανά εξάμηνο. (+το γεγονός ότι σώζεται ένα από όλα τα κακά που μπορουν να το βρουν στο δρόμο). Εξτραδάκι υπερ του κούκλου: θα μπορεί να ονομαστει από το nickname σου. Ο Johnny το κοκόνι!
 


Johnny-kokoni

Member
21 Ιανουαρίου 2013
7
0
Παιδιά σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!
Προσπαθούσα μέρες να μπώ στο forum και μόλις σήμερα τα κατάφερα!
Έχω διαβάσει όλα τα ποστ που αναφέρονται στο κοκόνι και τα έχω δεί και αυτα που μου λέτε.
όντως είναι κουκλιά και τα δύο!
Όμως έχω ένα κόλλημα με τα θηλυκά!! Τα τρία από τα τέσσερα σκυλιά που πέρασαν από τη ζωή μου ήταν θηλυκά και δεν το αλλάζω!!! Άσε που και τα παιδιά το θέλουν κουταβάκι.
Πάντως πρέπει να είναι υπέροχη φυλή από αυτά που διάβασα.
Kritikopoula, σίγουρα θα του πήγαινε πολύ το Johnny πάντως!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Να σου πω, γιατί δεν ψάχνεις το μέλος kokoni? Αυτός είναι κοκονάς και θα ξέρει να σου πει τα τι και τα πως... Αν και τωρα τελευταια ειναι δυσευρετος στο φόρουμ, στείλε του κανένα p.m.
 
Last edited:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Καλώς όρισες και λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας...:(

Εύχομαι να αποκτήσετε σύντομα σκυλάκι...:)
 


Johnny-kokoni

Member
21 Ιανουαρίου 2013
7
0
σας ευχαριστώ και πάλι. Τον έχω βρεί τον kokoni και με έχει βοηθήσει ήδη με πληροφορίες για τη φυλή. Δυστυχώς δεν έχει κάτι να μου προτείνει τώρα. Περιμένω και ένα τηλέφωνο από εκτροφέα και βλέπουμε. Ελπίζω να γίνει σύντομα γιατί δε βλέπω να τη παλεύω με τα παιδιά!!:grin: Εδώ που τα λέμε ούτε εγώ μπορώ. Το σπίτι είναι άδειο χωρίς σκυλί...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Μόνο...μην είσαι ανυπόμονος, γιατί η ανυπομονησία σ'αυτό το θέμα, οδηγεί πάντα σε λάθος μονοπάτια.
Αν ο kokonis δεν έχει τώρα κουτάβια και δεν ξέρει και κανέναν που να έχει, τότε δεν πρόκειται να βρείτε σύντομα το κουτάβι των ονείρων σας. Οπότε, μην καλλιεργείς και στα παιδιά σου, αυτή την βιασύνη, γιατί θα στενοχωρηθούν.
 


Johnny-kokoni

Member
21 Ιανουαρίου 2013
7
0
Το ξέρω. Δεν τους λέω πότε θα το έχουμε, αλλά όταν και αν βρούμε. Όντως η βιασύνη είναι κακό πράγμα. Πάντως από πετσοπά δεν πρόκειται να πάρω σκυλί.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν φτάσουν ΚΑΙ τα κοκόνια μέχρι τα πετ-σοπ, καήκαμε! Νομίζω ότι με κοκόνια ασχολουνται μόνο όσοι πετ-σοπάδες ασχολουνται με διασωση, αν τους τυχει κανένα, και τότε δεν τα πουλάνε, αλλά τα δίνουν προς υιοθεσία όπως κι οι υπόλοιποι φιλόζωοι. Συνηθως τέτιοι πετσοπάδες δεν πουλάνε ζωάκια γενικότερα.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Λυπάμαι για την απώλεια σας.

Αν όλα πάνε καλά, θα υπάρχουν δύο ζευγαρώματα απο δύο εκτροφεία στο προσεχές μέλλον. Θα υπάρξει σχετική ανάρτηση στο φόρουμ, οπότε θα μπορέσετε να έρθετε σε επαφή αν εντωμεταξύ δεν έχετε βρει.
 


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
πάντως υπάρχουν πολλά αδέσποτα κοκονάκια ( ή τουλάχιστον ν φέρνουν αρκετά) εδώ σε εμάς τουλάχιστον
 


Johnny-kokoni

Member
21 Ιανουαρίου 2013
7
0
Αν φτάσουν ΚΑΙ τα κοκόνια μέχρι τα πετ-σοπ, καήκαμε! Νομίζω ότι με κοκόνια ασχολουνται μόνο όσοι πετ-σοπάδες ασχολουνται με διασωση, αν τους τυχει κανένα, και τότε δεν τα πουλάνε, αλλά τα δίνουν προς υιοθεσία όπως κι οι υπόλοιποι φιλόζωοι. Συνηθως τέτιοι πετσοπάδες δεν πουλάνε ζωάκια γενικότερα.
Δεν εννοούσα κοκόνι από pet shop :grin: Να αγοράσώ άλλη ράτσα εννοούσα απο pet shop. Κανένα σκυλί δεν θα αγόραζα από αυτούς. Τώρα αν τύχαινε κανένας από αυτούς που λές, μακάρι, αλλά εγώ δεν ξέρω κανέναν τέτοιον. Όπως είπες αυτοί δεν πουλάνε ζωάκια.
 


Johnny-kokoni

Member
21 Ιανουαρίου 2013
7
0
Λυπάμαι για την απώλεια σας.

Αν όλα πάνε καλά, θα υπάρχουν δύο ζευγαρώματα απο δύο εκτροφεία στο προσεχές μέλλον. Θα υπάρξει σχετική ανάρτηση στο φόρουμ, οπότε θα μπορέσετε να έρθετε σε επαφή αν εντωμεταξύ δεν έχετε βρει.
Ωραία!! σε ευχαριστώ πολύ.
 


Johnny-kokoni

Member
21 Ιανουαρίου 2013
7
0
πάντως υπάρχουν πολλά αδέσποτα κοκονάκια ( ή τουλάχιστον ν φέρνουν αρκετά) εδώ σε εμάς τουλάχιστον
Πάτρα ε? είστε λίγο μακρυά είναι η αλήθεια. Αλλά αν δώ ότι δεν βρίσκω τίποτα στην Αττική θα έρθω σε επαφή μαζί σας. Ευχαριστώ.
 


peter12x

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
154
0
Πάτρα
τώρα δεν ξέρω αλλά για κάποιο διάστημα έβλεπα συνέχεια , έτυχε να βρω και ίδιο ακριβώς με το δικό , αλλά ολόιδιο σε θηλυκό στην βάρδα όμως :ρ
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Εάν ενδιαφέρεσαι για μικρόσωμο κουταβάκι κοριτσάκι (όχι όμως κοκκόνι) έχω πάντως υπόψη μου τουλάχιστον 2 αυτή τη στιγμή. Ένα κοντότριχο και ένα με φουντωτά αυτάκια, και τα δύο πολύ ήρεμα για κουτάβια. Φωτογραφίες θα έχω αύριο.
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
αν θυμάμαι καλά είχα δει ότι έιχε αδέσποτα κοκονάκια για υιοθεσία η κιβωτός της Μυτηλίνης και ίσως να έχει και το καταφύγιο Ηρακλείου στην Κρήτη
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981