Ψάχνω Ουαλικό Κόργκι


teekay

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
Λοιπόν, το πράγμα έχει ως εξής. Μόλις έγινα φοιτητής στην Τρίπολη και έχω πάρει σπίτι με αρκετό χώρο και έναν ιδιοκτήτη που δέχεται τα σκυλιά.;):D Πάντα ήθελα να έχω ένα σκύλο και εχω αρχίσει και ψάχνω από καιρο μια και η εξοχή είναι ιδανική για ένα σκύλο. Έχω λοιπόν βρει αυτή τη ράτσα (ουαλικό κόργκι) και μου φάνηκε ιδανικό σε μέγεθος αλλά και σε εμφάνιση. Το πρόβλημα είναι όμως ότι ψάχνω να βρω ένα να υιοθετήσω ή να αγοράσω έστω αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά στην Ελλάδα!:( Μήπως ξέρει κανείς από εσάς που μπορώ να βρω; Ευχαριστώ προκαταβολικά!;)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Υπάρχει μια Αγγλίδα η οποία μένει μόνιμα στη Σύρο και κάνει εκτροφή Κόργκι. Λέγεται Liz Bates...και θα κοιτάξω να βρω το τηλέφωνό της να στο δώσω. Είναι η μόνη αλλά έχει πολύ καλά σκυλιά...Βέβαια δεν ξέρω αν έχει γένα γιατί γενικά δεν είναι ράτσα που "φεύγει" στην Ελλάδα, αλλά μπορείς να μιλήσεις μαζί της και να κανονίσετε να σου φέρει από Αγγλία ίσως.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Υπάρχει μια Αγγλίδα η οποία μένει μόνιμα στη Σύρο και κάνει εκτροφή Κόργκι. Λέγεται Liz Bates...και θα κοιτάξω να βρω το τηλέφωνό της να στο δώσω. Είναι η μόνη αλλά έχει πολύ καλά σκυλιά...Βέβαια δεν ξέρω αν έχει γένα γιατί γενικά δεν είναι ράτσα που "φεύγει" στην Ελλάδα, αλλά μπορείς να μιλήσεις μαζί της και να κανονίσετε να σου φέρει από Αγγλία ίσως.
Βρε Κατερίνα η Κυρία Bates έχει ιστοσελίδα ή FB, ή γενικά κάποιο άλλο τρόπο να επικοινωνήσουμε μαζί της.

teekay δεν ξέρω για τα σκυλία της Κυρίας Bates αλλά λογικά σαν φυλή δεν είναι και από τις φθηνότερες που υπάρχουν και δεν είναι πολύ του καναπέ και από τρίχα τι άλλο θες.
 


teekay

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
Υπάρχει μια Αγγλίδα η οποία μένει μόνιμα στη Σύρο και κάνει εκτροφή Κόργκι. Λέγεται Liz Bates...και θα κοιτάξω να βρω το τηλέφωνό της να στο δώσω. Είναι η μόνη αλλά έχει πολύ καλά σκυλιά...Βέβαια δεν ξέρω αν έχει γένα γιατί γενικά δεν είναι ράτσα που "φεύγει" στην Ελλάδα, αλλά μπορείς να μιλήσεις μαζί της και να κανονίσετε να σου φέρει από Αγγλία ίσως.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Τόσο καιρό έψαχνα. Αν καταφέρεις και βρεις το τηλέφωνό της ή έστω καποιο mail ή γενικά κάποιο μέσω εποικινωνίας με εκείνη θα σου ειμαι υπόχρεος!:D
 


teekay

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
Βρε Κατερίνα η Κυρία Bates έχει ιστοσελίδα ή FB, ή γενικά κάποιο άλλο τρόπο να επικοινωνήσουμε μαζί της.

teekay δεν ξέρω για τα σκυλία της Κυρίας Bates αλλά λογικά σαν φυλή δεν είναι και από τις φθηνότερες που υπάρχουν και δεν είναι πολύ του καναπέ και από τρίχα τι άλλο θες.
Το ξέρω πως δεν είναι από τις φθηνότερες, το έχω ψάξει. Στην Αμερική η τιμή τους φτάνει από 600 μέχρι 1200 δολλάρια. Επίσης μένω στα προάστια της Τρίπολης και έχω όλο χωράφια τριγύρω μου!:cool: Οπότε θα το βγάζω έξω το λιγότερο 2 φορές τη μέρα. Δεν θα το έχω μέσα συνέχεια. Τώρα όσο για την τρίχα, 55 τετραγωνικά είναι το σπίτι και συνήθως ρίχνω 1 σκούπισμα με ηλεκτρική σκούπα κάθε 2 μέρες. Άρα δεν θα έχω κάποιο μεγάλο πρόβλημα! Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως.;)
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
δεν ξέρω πως να βάλω υποχθόνιο γέλιο για την τρίχα ;).
Αν μιλήσεις για εκτροφέα ρώτα αν έχει κάνει εξετάσεις και για DM (Degenerative Myelopathy) στα σκυλιά του συν εξετάσεις για τα μάτια, αν και θεωρούνται από τις υγείες φυλές καλό είναι να ξέρεις τι σου γίνεται.
600 χλωμό το βλέπω μόνο αν το κουτάβι είναι χνουδωτό που θεωρούνται εκτός προτύπου -ακατάλληλα για αναπαραγωγή-και επιδείξεις, στην δική μας την γέννα το φθηνότερο ήταν 800-900 και το ακριβότερο 1200+ αυτά σε ευρώ.
Το χειρότερο είναι ότι ένα δεν είναι αρκετό θες δύο, τουλάχιστον.
 


teekay

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
δεν ξέρω πως να βάλω υποχθόνιο γέλιο για την τρίχα ;).
Αν μιλήσεις για εκτροφέα ρώτα αν έχει κάνει εξετάσεις και για DM (Degenerative Myelopathy) στα σκυλιά του συν εξετάσεις για τα μάτια, αν και θεωρούνται από τις υγείες φυλές καλό είναι να ξέρεις τι σου γίνεται.
600 χλωμό το βλέπω μόνο αν το κουτάβι είναι χνουδωτό που θεωρούνται εκτός προτύπου -ακατάλληλα για αναπαραγωγή-και επιδείξεις, στην δική μας την γέννα το φθηνότερο ήταν 800-900 και το ακριβότερο 1200+ αυτά σε ευρώ.
Το χειρότερο είναι ότι ένα δεν είναι αρκετό θες δύο, τουλάχιστον.
Θα τα ρωτήσω αυτά. Ευχαριστώ που μου τα είπες.:D Όσο για την τρίχα, κατάλαβα τι εννοείς!*demonio* Το ξέρω ότι θέλω τουλάχιστον 2 αλλά σκέφτομαι να πάρω πρώτα το ένα γιατί θα κάνει παρέα με το σκύλο ενός φίλου μου και θα δω στο μέλλον αν είναι να πάρω κι άλλο. Αν και βασικά δεν έχω καταλάβει για πιο άλλο λόγο, εκτός από την παρέα που θα κάνουν, χρειάζονται 2 ή περισσότερα.

Υ.Γ: Το κόργκι σου είναι απίθανο! Μόλις τώρα είδα τις φωτογραφίες. Να το χαίρεσαι!;)
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Facebook δεν έχει...είναι μεγάλη γυναίκα !!! Ούτε site εκτροφείου...έχει πολύ καλά σκυλιά γιατί όλα της τα αίματα τα έχει φέρει από Αγγλία...Αν δεν το βρω...πάρε τον ΚΟΕ και ζήτα το...Έχει κατεβάσει αρκετές φορές τα σκυλιά της σε εκθέσεις..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν έχει ούτε σάιτ ούτε τίποτα, ζει στην Σύρο, είναι η μόνη που έχει καβαλιέρ xρώματος ruby , για τα κόργκι τώρα έμαθα, βοηθάει πάρα πολλά αδέσποτα στο νησί και μπορεί να σου μιλάει 3 ώρες για τα σκυλιά της. Είναι πολύ ωραίος τύπος.
Κι επειδή από τις λεπτομέρειες φαίνεται ο άνθρωπος (και ο εκτροφέας ) όταν την πήρα τηλέφωνο πρώτη φορά ήμουν Σουηδία, της είπα ότι θέλω καβαλιέρ , είχε γέννα και η πρώτη της κουβέντα ήταν, να φέρεις ένα από Σουηδία να ανοίξουμε τα αίματα.
Το τηλέφωνο της είναι 2281042054.
 
Last edited:






teekay

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
Δεν έχει ούτε σάιτ ούτε τίποτα, ζει στην Σύρο, είναι η μόνη που έχει καβαλιέρ xρώματος ruby , για τα κόργκι τώρα έμαθα, βοηθάει πάρα πολλά αδέσποτα στο νησί και μπορεί να σου μιλάει 3 ώρες για τα σκυλιά της. Είναι πολύ ωραίος τύπος.
Κι επειδή από τις λεπτομέρειες φαίνεται ο άνθρωπος (και ο εκτροφέας ) όταν την πήρα τηλέφωνο πρώτη φορά ήμουν Σουηδία, της είπα ότι θέλω καβαλιέρ , είχε γέννα και η πρώτη της κουβέντα ήταν, να φέρεις ένα από Σουηδία να ανοίξουμε τα αίματα.
Το τηλέφωνο της είναι 2281042054.
Τέλεια! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα την πάρω όσο πιο σύντομα γίνεται. :D:) Καλός άνθρωπος ακούγεται.
 


teekay

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
Είσαι τυχερός...το βρήκα...
2281042054 Lisanne Bates
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Κατερίνα! ;) Αν δεν με βοηθούσατε όλοι εδώ στο forum δεν υπήρχε περίπτωση να έβρισκα εκτροφέα. Πραγματικά ευχαριστώ. Θα την πάρω και θα σας ενημερώσω κιόλας αν είναι να πάρω ένα!
 




teekay

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
Εννοώ μετά τη σχολή. Δε θα πας φαντάρος ας πούμε στα επόμενα 10-15 χρόνια;
Πιθανότατα όχι γιατί θα πάω και για μεταπτυχιακό και θα αργήσω γενικά να πάω στρατό.
 




tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ...
ARMONIA DI COLORI ...ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ...ΣΟΦΙΑ ...
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙς ΜΑΖΙ ΤΟΥς
Lubinka Dimitrova - +359 2 865 11 63
mobile: +359 878 665 219
Rosen Dimitrov - mobile: +359 878 665 259; +359 897 994 427
 


teekay

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ...
ARMONIA DI COLORI ...ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ...ΣΟΦΙΑ ...
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙς ΜΑΖΙ ΤΟΥς
Lubinka Dimitrova - +359 2 865 11 63
mobile: +359 878 665 219
Rosen Dimitrov - mobile: +359 878 665 259; +359 897 994 427
Θα το έχω υπόψην μου. Ευχαριστώ πολύ!
 


teekay

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
Αν χρειαστείς έχω και το κινητό της και θα σου το στείλω σε πμ...
Αν το χρειαστώ σε περίπτωση που δεν μπορώ να επικοινωνίσω μαζί της στο σταθερό θα σου πω!;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf