Ψάχνω μια λύση,θα ήθελα τη βοήθεια σας!


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Ολοι ξέρουμε ότι ένας σκύλος ειδικά αν είναι μεγαλόσωμος είναι κάπως περιορισμένος στο διαμέρισμα.
Εμείς τον πάμε βόλτα δυο φορές τη μέρα περίπου μια ωρα συνολικά,κι όταν γυρίζουμε σπίτι παίζουμε με τα παιχνίδια του.
Μερικές φορές όμως νιώθω ότι δεν έχει εκτονωθεί. κάνει το γνωστό κλαψούρισμα σα σφύριγμα.
Σκεφτόμουν λοιπόν,αν υπήρχε κάποιος μεγάλος περιφραγμένος χώρος να τον πήγαινα να τρέξει.
Εδώ στη περιοχή ναι μεν έχει πάρκα,αλλά δεν μπορώ να τον αφήσω ελεύθερο,γιατί δεν είναι περιφραγμένα,οπότε μπορεί να μου φύγει και να τον χτυπήσει αυτοκίνητο, παίζουν παιδιά,και φυσικά πολλές γάτες.Καταλαβαίνετε!!!!
Μήπως έχετε υπόψιν σας που θα μπορούσα να τον πήγαινα?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά:)
 


Jas

Member
30 Οκτωβρίου 2011
14
0
Θα μπορούσες να αυξύσεις το ρυθμό στη βόλτα έτσι ωστε ο σκύλος να κουράζετε.Επείσης θα μπορούσες να του φορέσεις ένα μακρύ σκοινί και να του πετάς πράγματα σε ένα οικόπεδο,άφου θα είναι δεμένος
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Θα μπορούσες να αυξύσεις το ρυθμό στη βόλτα έτσι ωστε ο σκύλος να κουράζετε.Επείσης θα μπορούσες να του φορέσεις ένα μακρύ σκοινί και να του πετάς πράγματα σε ένα οικόπεδο,άφου θα είναι δεμένος
Είναι μια λύση κι αυτή με το μακρύ σκοινί καλά λες. Γλύκας ό σκύλος σου απ ότι βλέπω στη φωτο.Βέλγος ε?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ο σκύλος σου είναι ΓΠ?
Τι ηλικία έχει?

Μια ώρα βόλτα πάμε εμείς που είναι 4 κιλά.
Νομίζω πως είναι λίγο ειδικά αν σκεφτείς πως είναι με το λουρί.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Το σκυλοπάρκο Χολαργού δεν σε βολεύει να τον πηγαίνεις να παίζει με ελεύθερος με άλλα σκυλιά? Μία ώρα εκεί και θα είναι μια χαρά.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Το σκυλοπάρκο Χολαργού δεν σε βολεύει να τον πηγαίνεις να παίζει με ελεύθερος με άλλα σκυλιά? Μία ώρα εκεί και θα είναι μια χαρά.
Εχουμε πάει πολλές φορές αλλά πάντα δεμένος γιατί δε ξέρω σε ποιά σκυλιά θα φερθεί φιλικά και σε ποιά όχι.
Γι αυτό και φοβάμαι να τον αφήσω ελεύθερο εκεί. Κι εκτός αυτού,τώρα τελευταία άκουσα ότι ρίχνουν φόλες ,γι αυτό το κατήργησα!
 


kwstas itea

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2010
98
5
ιτεα φωκιδος
Καλησπερα σου Viviana!
Κουκλος ο σκυλακος σου, αποψη μου πως καλα κανεις και δεν τον λυνεις αφου δεν εχεις πληρη ελεγχο του χωρου.
Εμας μας εχει λυσει τα χερια το ποδηλατο, το εχεις σκεφτει καθολου? Υπαρχει και αναλογο topic!!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Καλησπερα σου Viviana!
Κουκλος ο σκυλακος σου, αποψη μου πως καλα κανεις και δεν τον λυνεις αφου δεν εχεις πληρη ελεγχο του χωρου.
Εμας μας εχει λυσει τα χερια το ποδηλατο, το εχεις σκεφτει καθολου? Υπαρχει και αναλογο topic!!
Ούτε που μου είχε περάσει απο το μυαλό για να είμαι ειλικρινής! Θα δω και το ανάλογο topic να ενημερωθώ!:)
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Ναι το ποδηλατο και εμας μας βοηθαει μιας και ο δικος μας χρειαζεται τουλαχιστον 1 ωρα εκτονωση την ημερα.
Οποτε παμε μια βολτα σε δασος με το ποδηλατο για μια ωρα,και αναλογα με τα κεφια μια με δυο 20 λεπτες βολτες περπατοντας.
Παντως το ποδηλατο θελει προσοχη.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Ναι το ποδηλατο και εμας μας βοηθαει μιας και ο δικος μας χρειαζεται τουλαχιστον 1 ωρα εκτονωση την ημερα.
Οποτε παμε μια βολτα σε δασος με το ποδηλατο για μια ωρα,και αναλογα με τα κεφια μια με δυο 20 λεπτες βολτες περπατοντας.
Παντως το ποδηλατο θελει προσοχη.
Συμφωνώ κι εγώ ότι το ποδήλατο θέλει προσοχή! Οπως επίσης ότι στη Γερμανία είναι αντελώς διαφορετικοί οι δρόμοι,τα πάρκα οπότε μπορείς να κινηθείς πιο άνετα με το ποδήλατο,απ'οτι εδώ!!!:rolleyes:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
1 ώρα συνολικά βόλτα και όχι ελεύθερος δεν είναι τίποτα για ΓΠ!

Βρες κάποιον τρόπο να τον εκτονώνεις!

Μπορείς να πάρεις ένα σχοινί/ιμάντα 15-20 μέτρων να του φορέσεις στηθόλουρο και να το αμολήσεις εκεί στο μέρος που πηγαίνετε!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
:)
1 ώρα συνολικά βόλτα και όχι ελεύθερος δεν είναι τίποτα για ΓΠ!

Βρες κάποιον τρόπο να τον εκτονώνεις!

Μπορείς να πάρεις ένα σχοινί/ιμάντα 15-20 μέτρων να του φορέσεις στηθόλουρο και να το αμολήσεις εκεί στο μέρος που πηγαίνετε!
Στέλιο κι εγώ το πιστεύω ότι είναι λίγη μια ώρα! Μου φαίνεται ότι είναι η καλύτερη λύση το σχοινί ,οπότε θα μπορώ και να τον ελέγχω και να εκτονώνεται.Εσύ πως τον χειρίζεσαι το κούκλο΄σου στη βόλτα? Εννοώ τον έχεις ελεύθερο η με λουρί? και για πόση ώρα?:)
 


Jas

Member
30 Οκτωβρίου 2011
14
0
Εαν ο σκυλο σου ειναι εκπαιδευμενος σε βασικη υπακοη(αρα γνωριζει την εντολη ''ελα'')δεν εχεις προβλημα να τον βγαλεις ελευθερο.Οπω σου ειπα και στο προηγούμενο ποστ,αύξησε το ρυθμό. μπορεις και μετα την βόλτα να τον κουράζει στο σπιτι εαν εχεις κηπο..Εαν εχει εκπαιδευτει βασικη υπακοη,βαλτων στη θέση ''κάτσε,''κρύψε ενα παιχνίδι του καπου μακρια και πεστου ''Πού ειναι το παιχνιδάκι σου?"Παω στοιχιμα οτι θα τρεξει να στο φερει!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εαν ο σκυλο σου ειναι εκπαιδευμενος σε βασικη υπακοη(αρα γνωριζει την εντολη ''ελα'')δεν εχεις προβλημα να τον βγαλεις ελευθερο.Οπω σου ειπα και στο προηγούμενο ποστ,αύξησε το ρυθμό. μπορεις και μετα την βόλτα να τον κουράζει στο σπιτι εαν εχεις κηπο..Εαν εχει εκπαιδευτει βασικη υπακοη,βαλτων στη θέση ''κάτσε,''κρύψε ενα παιχνίδι του καπου μακρια και πεστου ''Πού ειναι το παιχνιδάκι σου?"Παω στοιχιμα οτι θα τρεξει να στο φερει!
Τραγικότατο λάθος!!!

Ο σκύλος ελεύθερος μόνο σε πολύ καλά περιφραγμένο χώρο!
Δεν νοείται σωστός ιδιοκτήτης όσο και καλά να είναι εκπαιδευμένος να είναι ελεύθερος μόνο και μόνο επειδή ο σκύλος υπακούει!
Εφόσον τον έκανε βασική υπακοή και είναι πειθαρχημένος ο σκύλος θα πρέπει πειθαρχημένος να είναι και ο ιδιοκτήτης!Άρα οφείλει να λαμβάνει τα μέτρα του και για την προστασία του σκύλου και για την προστασία των άλλων!
Τέλος είναι παράνομο να είναι ο σκύλος ελεύθερος!Ο σκύλος πρέπει να είναι στο λουρί όταν συνοδεύεται στην βόλτα!

Αν θέλουμε να λέμε κάτι να το λέμε σωστά και να ενημερώνουμε σωστά τον άλλο!
Το ότι πιθανόν ο σκύλος μας είναι εκπαιδευμένος και ότι εμείς είμαστε ανεύθυνοι και ωχαδερφιστές που τον αφήνουμε εν τέλει ελεύθερο δεν πρέπει να το προάγουμε και για σωστό!

Από εκεί που έπρεπε λυτός σκύλος να είναι η εξαίρεση έχει καταντήσει να είναι ο κανόνας...

Είναι τραγικό λάθος είτε είναι εκπαιδευμένος είτε ανεκπαίδευτος...

:)
Στέλιο κι εγώ το πιστεύω ότι είναι λίγη μια ώρα! Μου φαίνεται ότι είναι η καλύτερη λύση το σχοινί ,οπότε θα μπορώ και να τον ελέγχω και να εκτονώνεται.Εσύ πως τον χειρίζεσαι το κούκλο΄σου στη βόλτα? Εννοώ τον έχεις ελεύθερο η με λουρί? και για πόση ώρα?:)
Το σχοινί/ιμάντας κτλ είναι ένα απλό σχοινί που μπορείς να βρεις στα καταστήματα για είδη για μαστορέματα κτλ!

Το σχοινί αυτό παίζει τον ρόλο και να είναι ελεγχόμενος και να είναι και ελεύθερος!Δεν το περιορίζει ουσιαστικά στις κινήσεις του!
Εγώ τον πάω σε ένα απομονωμένο πάρκο με μεγάλο γκαζόν, του βάζω στηθόλουρο και το αμολάω για ασκήσεις!Ο σκύλος είναι σε μια ακτίνα 20 μέτρων γύρω μου και το σχοινί σέρνεται κάτω, απλά τον ελέγχω ανά πάσα στιγμή!Ότι και να κάνει, ότι και να δει, ότι και να τον αποσπάσει την προσοχή πατάς το σχοινί με το πόδι και το πιάνεις κατευθείαν!

Και σε πεζοπορίες που πάμε το χρησιμοποιώ!Για να πηγαίνει να μυρίζει και να σουλατσάρει όπου θέλει αντί να τον έχω στο 2m λουρί ή στο flexi!Αφήνω μπόσικα μερικά μέτρα και τα υπόλοιπα τα κάνω κουλούρα και τα περνάω στο ώμο σαν τσάντα και περπατάμε!
 


Jas

Member
30 Οκτωβρίου 2011
14
0
Δεν το διατυπωσα σωστα.Δεν ενοουσα ελευθερο στο δρομο,συγνωμη.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Στέλιο με πρόλαβες,αυτό θα έλεγα στον Jas! Με ένα απλό ''έλα'' είναι απίθανο να γύρίσει. Ναι είναι εκπαιδευμένος,αλλά τα ερεθίσματα τόσα,που δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει.Ο δικός μου τουλάχιστον! Για να μη πω για τουσ κινδύνους κλπ.κλπ.
Λοιπόν θα το εφαρμόσω αυτό με το σχοινί μ αρέσει πολύ όπως τον χειρίζεσαι!
 


Jas

Member
30 Οκτωβρίου 2011
14
0
Εγώ τον πάω σε ένα απομονωμένο πάρκο με μεγάλο γκαζόν, του βάζω στηθόλουρο και το αμολάω για ασκήσεις!Ο σκύλος είναι σε μια ακτίνα 20 μέτρων γύρω μου και το σχοινί σέρνεται κάτω, απλά τον ελέγχω ανά πάσα στιγμή!Ότι και να κάνει, ότι και να δει, ότι και να τον αποσπάσει την προσοχή πατάς το σχοινί με το πόδι και το πιάνεις κατευθείαν!
Πολυ καλο!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Εαν ο σκυλο σου ειναι εκπαιδευμενος σε βασικη υπακοη(αρα γνωριζει την εντολη ''ελα'')δεν εχεις προβλημα να τον βγαλεις ελευθερο.Οπω σου ειπα και στο προηγούμενο ποστ,αύξησε το ρυθμό. μπορεις και μετα την βόλτα να τον κουράζει στο σπιτι εαν εχεις κηπο..Εαν εχει εκπαιδευτει βασικη υπακοη,βαλτων στη θέση ''κάτσε,''κρύψε ενα παιχνίδι του καπου μακρια και πεστου ''Πού ειναι το παιχνιδάκι σου?"Παω στοιχιμα οτι θα τρεξει να στο φερει!
Παιχνίδια ναι παίζουμε δε μπορώ να πω, κυρίως κρυφτό και με τα προσωπικά του παιχνίδια!