Ψαλίδα στο σκύλο?


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Απο τότε που σταμάτησε το μάδημα έχω προσέξει μια μικρή χούφτα τριχών στα δεξιά του λαιμού της (μη πω και στα αριστερά) λίγο διαφορετικό απο το υπόλοιπο τρίχωμα του σώματος της.
Σαν αφή μου φαίνεται πιο τραχύ, σαν να τρυπάει. Φαίνεται πιο γυαλιστερό το τρίχωμα σε αυτό το σημείο.
Θα το δεις και θα το νιώσεις αν "απλώσει" ο λαιμός της (σκύψει να φάει).
Σήμερα λοιπόν καθώς ο σκύλος κοιμόταν στο κρεβάτι με την αδερφή μου με φώναξε να μου δείξει κάτι. Μου είπε ότι στο σημείο αυτό μερικές τρίχες έχουν ψαλίδα. Δεν ήξερα τι σημαίνει τούτο το μαραφέτι και μετά απο ψάξιμο μου έδειξε μια τρίχα που αν κοιτάξεις πολύ πολύ κοντά μοιάζει σαν "Υ" στην άκρη.
Με ρώτησε αν έχω ψαλιδίσει ποτέ στο σημείο αυτό και της είπα ναι και ότι μπορεί να οφείλεται σε αυτό. Μου είπε κι'όλας οτι μπορεί να φταίει η αλυσίδα που φοράει συνέχεια (μπορεί γιαυτό να είναι περισσότερο στα δεξιά του λαιμού της...). Μου εξήγησε ότι μπορεί να φταίει και ότι δεν έχει κάνει μπάνιο ποτε. Μου έδωσε ένα μαλακτικό σαμπουάν αλλα δεν θέλω να το βάλω.
Είναι αυτά όντως παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν τετοιο τρίχωμα?
Ο σκύλος είναι 17μηνών και έχει κάνει μια φορά μπάνιο με σαμπουάν. Κάθε 2-3εβδομάδες την ψεκάζω με μηλόξηδο και λάδι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Παίζει το περιλαίμιο να έχει "χαλάσει" το τρίχωμα σε αυτό το σημείο, ειδικά αν είναι χαλαρό (πνίχτης). Εγώ το περιλαίμιο το βγάζω όταν είμαστε σπίτι πλέον και έχω καταργήσει τον πνίχτη.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αυτό πρωτοσκέφτηκα γιατί όσο να'ναι η τρίχα μπλέκεται στην αλυσίδα. Η ψαλίδα όμως μπορεί να κάνει το τρίχωμα να έχει μια τραχυά, τρυπητή αφή?
Για την ψαλίδα μου είπε ότι το πιο εύκολο είναι να κόψω λίγο το τρίχωμα. Τι άλλο μπορώ να κάνω να βελτιωθεί?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Η ψαλιδα δημιουργειται απο ταλαιπωρια της τριχας.Στο σκυλο,προφανως απο το λουρι.
Γιατι δεν κανει μπανιο;Το μηλοξιδο και το λαδι δεν καθαριζουν το τριχωμα οπως ενα μπανιο.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
σωστα,απο την αλυσιδα ειναι....θελει κατι πιο φαρδυ κ πιο σταθερο απο μια αλισυδα...αν σας αρεσει η αλισυδα ειναι καλυτερα να ειναι απο τις πολυ ψηλες,αλλα αν το ζωο τραβαει ειναι κ λιγο επικυνδηνο αυτο...επισης η λυση του να την βγαζετε στο σπιτι ειναι πολυ καλη...κ εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα...επανερχεται αραγε η τριχα στα σημεια εκεινα?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αν είναι όπως στον άνθρωπο, το τρίχωμα με ψαλίδα δεν ξαναφτιάχνει (λογικό αφού η τρίχα έχει διχοτομηθεί) - απλά περιμένουμε να βγει καινούργιο τρίχωμα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
επισης η λυση του να την βγαζετε στο σπιτι ειναι πολυ καλη...κ εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα...επανερχεται αραγε η τριχα στα σημεια εκεινα?
Ευτυχώς δεν εχει φύγει τρίχωμα. Έχει απλά μου φαίνεται λίγο διαφορετικό εκεί. Η αλυσίδα είναι το πιο λογικό, μάλλον κοβονται (?) τρίχες έχοντας αυτό το αποτέλεσμα.
Το περίεργο είναι ότι ούτε τραβάει ούτε το "χρησιμοποιώ"... Πολλές φορές στην βόλτα όμως κάνω συνέχεια περιστροφές της αλυσίδας ώστε να είναι πάντα κρεμασμένη (για να είναι πάντα ο κρίκος χαλαρός). Δεν μπορω να το εξηγησω καλύτερα. Μάλλον αυτές οι περιστροφές θα φταίνε γιατί τρίβουν το τρίχωμα γύρω απο το λαιμό...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ουτε εμας εχει φυγει,επανερχεται εννοω στην φυσιολογικη υφη της...μενει ετσι μηπως για παντα?θα κλαψω τωρα!!!!!!!!!γμτ.......κ απο το τιναγμα οταν φοραει την αλισυδα αυτο γινεται...σκαλωνει η τριχα κ τραβιεται,αλλες φορες σπαει...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Γιατί δεν βάζετε ένα πιο φιλικό κολάρο? Και επίσης να το βγάζετε τελείως μέσα στο σπίτι. Εγώ στο σπίτι τις έχω τσίτσιδες - τα στηθόλουρα τα βάζουμε μόνο όταν βγαίνουμε.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το βγάζουμε μέσα στο σπίτι βρε. Τρελός είμαι να πάει να πιαστεί πουθενά και να τρέχω?
Τα απλά κολάρα δεν μου κάθονται καλά σε σκύλο με τρίχα, εδώ με ενοχλεί το scalibor. Θέλω να πω ότι πατάει την τρίχα και μου είναι αντιαισθητικό.
Θα δω αν βρω κάνα απλό κολάρο λεπτό και μαύρο χωρίς σχεδια (δεν τα μπορώ :D) θα το σκεφτώ...
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Για ποιό λόγο αυτά είναι καλύτερα Berna? Θέλω να πω, πως είναι διαφορετικά?
Τα έχω δει αυτά είναι για μακρότριχα.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ναι,αυτα ειναι καλυτερα απο τα αλλα,αλλα μηπως κ εδω πιανονται τριχες αναμεσα στους κρικους?τελικα το καλυτερο ειναι το σκοινι ,να τελειωνεις!!!!μου φαινεται θα καταργησω τελειως το περιλαιμιο κ θα κανω πατεντα στο λουρι...αλλα κ αυτο δεν γινεται ,δεν ειναι ασφαλες σε περιπτωση που αφησεις τον σκυλο ελευθερο κ πρεπει να τον πιασεις...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σήμερα το πρωί της έβαλα ένα παλιό κολάρο δερμάτινο. Κατα την διάρκεια της βόλτας πρόσεχα ότι η αλυσίδα φτάνει αρκετά κάτω στο λαιμό (χαλαρότητα) ενώ με το δερμάτινο καθόταν ψηλά μακρυά απο το σημείο που έχει το πρόβλημα. Είναι σίγουρο ότι αυτό έγινε απο την αλυσίδα, τώρα πια μένει να αποφασήσω, να χρησιμοποιώ το δερμάτινο ή να φτιάξω ένα με σκοινή και δύο κρίκους...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δεν είμαι σίγουρη ότι το σκοινί δεν έχει επίσης τραχιά επιφάνεια... εξαρτάται από το υλικό βέβαια.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Τελικά λέμε λέμε αλλά ακόμα να μου πουν τα κοριτσακια του forum τι γίνεται με την ψαλίδα?
Να κόψω της άκρες, να της κάνω κανα μπανάκι, να την χτενίζω λιγότερα?
Αμάν πια, φανήτε και λίγο χρήσιμες πια! :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Τελικά λέμε λέμε αλλά ακόμα να μου πουν τα κοριτσακια του forum τι γίνεται με την ψαλίδα?
Να κόψω της άκρες, να της κάνω κανα μπανάκι, να την χτενίζω λιγότερα?
Αμάν πια, φανήτε και λίγο χρήσιμες πια! :D
Εχεις καταλάβει ότι και μόνο γι' αυτή σου την πρόταση, τα κοριτσάκια του φόρουμ θα τα περιμένεις πολύ ε; ;):p
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τελικά λέμε λέμε αλλά ακόμα να μου πουν τα κοριτσακια του forum τι γίνεται με την ψαλίδα?
Να κόψω της άκρες, να της κάνω κανα μπανάκι, να την χτενίζω λιγότερα?
Αμάν πια, φανήτε και λίγο χρήσιμες πια! :D
Λοιπόν...πάμε (είπες "κοριτσάκια" κι έσπευσα :D :D :D)
Η ψαλίδα είναι ένα κακό πράγμα για τη τρίχα, γιατί την "σχίζει" στα 2. Εξ΄ ού κι όρος ψαλίδα. Για το γυναικείο μαλλί κυκλοφορούν διάφορες ...φαφαριές που και καλά δεν αφήνουν να προκληθεί ψαλίδα ή την διορθώνουν κλπ. Όπως προέγραψα όμως, πρόκειται για μούφες. Άμα έχεις ξεσκίσει το μαλλί στη νετκαπάζ και σου κάνει ψαλίδα, το πολύ-πολύ να βάλεις καμιά σιλικόνη (σε υγρή μορφή) για να μην κάνει κρα (βασικά "λαδώνεις" τις άκρες και το παίζεις επιμελημένα ατημέλητο λουκ και άλλα τέτοια...) η σκισμένη τρίχα. Για το σκύλο δεν θα το συνiστούσα διότι έτσι κι αλλιώς αποτελεί επιφανειακό μέτρο - δεν διορθώνει την ψαλίδα, απλά την περιορίζει λίγο στο να φαίνεται. Άντε το πολύ-πολύ να το κάνεις σε καμιά έκθεση για να μην σου γράψει ο κριτής "coat very baaaaaaaaaaaaaaad".

Πως διορθώνεται η ψαλίδα. Δεν διορθώνεται. Το μαλλί το κόβουμε σε εκείνο το σημείο(τις άκρες του). Βέβαια για να αποφύγουμε την ψαλίδα, παίρνουμε τα μέτρα μας, δηλαδή δεν κάνουμε καυτό πιστολάκι μαλλιών, δεν πιάνουμε το μαλλί με λαστχάκια που "κολλάνε" στην τρίχα και την κόβουν, βάζουμε και καμιά προστατευτική κρέμα μαλλιών κλπ. Επίσης όσες δίποδες γυναίκες συχνάζουν σε μαγαζιά τύπου σκυλάδικο και κυκλοφορούν τα βράδια με πνίχτη και άλλα εκπαιδευτικά εργαλεία θα πρέπει να προσέχουν την ασλυσίδα γιατί "τρίβει" το μαλλί και του χαλάει την εξωτερική στοιβάδα ας πούμε... Και εντάξει εκείνη την ώρα που μιλάει το ουϊσκι δεν την πολυβλέπεις την ψαλίδα - την άλλη μέρα το πρωί όμως?

Άρα περιμένουμε να ελλάξει η τρίχα- αν ήταν μακρύτριχο θα το ψαλίδιζα λίγο (πολύ προσεχτικά ενοείται) σταδιακά για να καθαρίσει. Θα μεγαλώσει - δεν θα μεγαλώσει η τρίχα?
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
εγω χρεισιμοποιω το πνιχτη της φωτο της Berna δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα και μαλιστα ή τον αφηνω στο ελευθερο με την επαναφορα ή τον " κλειδωνω " και σε δευτερο κρικο για να ειναι σταθερος

οταν κανω μπανιο τα μαυρα πυρινα ,αφου στεγνωσουν τα παιρναω οπωσδηποτε με σιλικονη του εμποριου ,σταγονες βαζω, καλυτερη για μενα ειναι της rilken δεν λαδωνει ,το τριχωμα θρεφετε και αποκτα ελαστικοτητα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22