Ψεκασμα στον καναπε


Asar

Member
17 Ιανουαρίου 2021
6
10
45
Καλώς σας βρήκα!
Είμαι νέα σκύλο μαμά, υιοθετησα πριν από 3 μήνες ένα ενήλικο, αρσενικό, ημίαιμο σκυλάκι από κάποιο σπίτι. Δεν γνωρίζω ακριβώς το παρελθόν του σκύλου.
Από την πρώτη μέρα που το πήραμε έδειξε να είναι σωστά εκπαιδευμένο. Πάει τουαλέτα μόνο εκτός σπιτιού (τον βγάζω 3 φορές την ημέρα), γνωρίζει το ΜΗ, είναι ήσυχος,συνεργάσιμος κλπ.
Εδώ και λίγες μέρες όμως άρχισε να "ψεκάζει" τον καναπέ. Δεν γνωρίζω ποτέ το κάνει, γιατί τις περισσότερες φορές με ακολουθεί από πίσω, ή κοιμάται δίπλα μου, ακόμη δεν τον έχω πιάσει στα πράσα. Τις πρώτες φορές νόμιζα πως ήταν η ιδέα μου, γιατί ήταν ελάχιστη ποσότητα, σήμερα όμως,προφανώς ήταν φρέσκα,οπότε έπιασα και υγρασία στα μαξιλάρια, εκτός της έντονης μυρωδιάς. Αλλά το θέμα είναι πως δεν τον έχω δει εκείνη την στιγμή για να τον μαλώσω ώστε να τον κόψω. Πώς μπορώ να μαλώσω να καταλάβει να μην το ξανακάνει;
Επίσης,σαν έξτρα πληροφορίες, να αναφέρω,πως στις αρχές στην βόλτα κατουρουσε μια μόνο φορά και τελείωνε. Τον τελευταίο μήνα έχει αρχίσει να ψεκάζει κάθε κολώνα κ δεντράκι της γειτονιάς. Και η μόνη αλλαγή στις συνήθειές μας, είναι ότι χτύπησα το πόδι μου, και ενώ τον έβγαζα αποκλειστικά εγώ βόλτες, άρχισαν να τον βγάζουν και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας (στις ίδιες ώρες που έβγαζα εγώ)
Έχετενα μου δωσετε συμβουλές; Ευχαριστώ πολύ ❤
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
το οτι εχει υπαρξει αλλαγη στη ρουτινα του, εστω και αν σε εμας φαινεται μικρη (γιατι και τις βολτες του τις εχει, και το προγραμμα ειναι ιδιο), μπορει να του εχει προκαλεσει στρες, και να το βγαζει με μαρκαρισμα μεσα στο σπιτι. πιο πιθανο το βρισκω να ειναι λογω στρες, παρα κατι αλλο. θα μπορουσε να ειναι και καμια ηπια ουρολοιμωξη βεβαια, ο δικος μου ας πουμε το ειχε παθει προσφατα. εναν μηνα που τον ειχα δεν εκανε ποτε τσισα μεσα, ουτε μαρκαρε, αλλα προσφατα ειχε παθει ουρολοιμωξη και τα εκανε και μεσα καποιες φορες. στη δικη μας περιπτωση δεν πηρε αντιβιωση, διοτι δεν ηταν μικροβιακο το θεμα που το προκαλεσε. πηραμε για λιγο ενα συμπληρωμα για τα ουρα, και δεν το εχει ξανακανει.

να πω οτι προσωπικα δεν πιστευω οτι το να τον μαλωσεις ΑΦΟΥ εχει σηκωσει ποδι και εχει ψεκασει/ψεκαζει εκεινη την ωρα δουλευει. πρεπει να τον πιασεις τα δευτερολεπτα ΠΡΙΝ. εχω ακουσει πως αν τον δεις οτι ετοιμαζεται και χτυπησεις μια φορα παλαμακια, η του πεις ΜΗ, η κανεις ενα κοφτο Α Α!, θα αποτραπει, και θα συνδιασει την πραξη αυτη με κατι αρνητικο, οποτε σιγα σιγα θα το κοψει. αλλα το να τον μαλωσεις πριν η κατα την διαρκεια, μαλλον μονο στρες θα προκαλεσει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εκεί που έχει σημαδέψει, έχει αφήσει την μυρωδιά του και κάθε φορά που θα περνάει από κει θα το ξανακάνει.
Θα σου πρότεινα καταρχάς να καθαρίσεις εκείνη την περιοχή πολύ σχολαστικά, εν ανάγκη βάλε και αποσμινη.
Από κει και πέρα θέλει διαρκή παρακολούθηση μην στο ξανακάνει ή στο κάνει και κάπου αλλού και σταθερό πρόγραμμα στις βόλτες του.

Τι μέγεθος έχει το σκυλάκι και τι ηλικία;
 


Asar

Member
17 Ιανουαρίου 2021
6
10
45
Εκεί που έχει σημαδέψει, έχει αφήσει την μυρωδιά του και κάθε φορά που θα περνάει από κει θα το ξανακάνει.
Θα σου πρότεινα καταρχάς να καθαρίσεις εκείνη την περιοχή πολύ σχολαστικά, εν ανάγκη βάλε και αποσμινη.
Από κει και πέρα θέλει διαρκή παρακολούθηση μην στο ξανακάνει ή στο κάνει και κάπου αλλού και σταθερό πρόγραμμα στις βόλτες του.

Τι μέγεθος έχει το σκυλάκι και τι ηλικία;
Δεν το έχει κάνει κάπου αλλού, μόνο πάνω στον καναπέ 3-4 φορές ως τώρα, τις τελευταίες ημέρες.
Είναι μικρόσωμος (περίπου 8κιλα) και 5 ετών. Δεν είναι στειρωμένος, αλλά θα στειρωθεί μέσα στον επόμενο μήνα.
 


Asar

Member
17 Ιανουαρίου 2021
6
10
45
το οτι εχει υπαρξει αλλαγη στη ρουτινα του, εστω και αν σε εμας φαινεται μικρη (γιατι και τις βολτες του τις εχει, και το προγραμμα ειναι ιδιο), μπορει να του εχει προκαλεσει στρες, και να το βγαζει με μαρκαρισμα μεσα στο σπιτι. πιο πιθανο το βρισκω να ειναι λογω στρες, παρα κατι αλλο. θα μπορουσε να ειναι και καμια ηπια ουρολοιμωξη βεβαια, ο δικος μου ας πουμε το ειχε παθει προσφατα. εναν μηνα που τον ειχα δεν εκανε ποτε τσισα μεσα, ουτε μαρκαρε, αλλα προσφατα ειχε παθει ουρολοιμωξη και τα εκανε και μεσα καποιες φορες. στη δικη μας περιπτωση δεν πηρε αντιβιωση, διοτι δεν ηταν μικροβιακο το θεμα που το προκαλεσε. πηραμε για λιγο ενα συμπληρωμα για τα ουρα, και δεν το εχει ξανακανει.

να πω οτι προσωπικα δεν πιστευω οτι το να τον μαλωσεις ΑΦΟΥ εχει σηκωσει ποδι και εχει ψεκασει/ψεκαζει εκεινη την ωρα δουλευει. πρεπει να τον πιασεις τα δευτερολεπτα ΠΡΙΝ. εχω ακουσει πως αν τον δεις οτι ετοιμαζεται και χτυπησεις μια φορα παλαμακια, η του πεις ΜΗ, η κανεις ενα κοφτο Α Α!, θα αποτραπει, και θα συνδιασει την πραξη αυτη με κατι αρνητικο, οποτε σιγα σιγα θα το κοψει. αλλα το να τον μαλωσεις πριν η κατα την διαρκεια, μαλλον μονο στρες θα προκαλεσει.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ελπίζω να είναι αυτή η μικρή αλλαγή ρουτίνας, μιας και ήδη συνήλθα και άρχισα πάλι να το βγάζω εγω.
Ξέρω πως αν τον μαλώσω εκείνη την στιγμή θα διορθωθεί άμεσα το πρόβλημα γιατί ακούει πολύ. Το θέμα είναι να βρω ποτέ το κάνει....
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ελπίζω να είναι αυτή η μικρή αλλαγή ρουτίνας, μιας και ήδη συνήλθα και άρχισα πάλι να το βγάζω εγω.
Ξέρω πως αν τον μαλώσω εκείνη την στιγμή θα διορθωθεί άμεσα το πρόβλημα γιατί ακούει πολύ. Το θέμα είναι να βρω ποτέ το κάνει....
πιστευω θα το σταματησει! υπομονη

και να κανεις και αυτο που ειπε ο yorkaddict, η μυρωδια των ουρων μενει και τα τραβαει να ξαναμαρκαρουν στο ιδιο σημειο. υπαρχουν ειδικα προιοντα για καθαρισμο στα πετ σοπ. μπορεις να βαλεις ομως και ξυδι, κανει δουλεια.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν το έχει κάνει κάπου αλλού, μόνο πάνω στον καναπέ 3-4 φορές ως τώρα, τις τελευταίες ημέρες.
Είναι μικρόσωμος (περίπου 8κιλα) και 5 ετών. Δεν είναι στειρωμένος, αλλά θα στειρωθεί μέσα στον επόμενο μήνα.
Του έγινε ρουτίνα...
Ξεκίνα από καλό καθάρισμα, σταθερό πρόγραμμα και επίβλεψη.
Ελπίζω να μην είναι σαν τα κλασσικά τα μικρόσωμα που και 100 βόλτες να βγουν, θα περισσέψει κάτι να σημαδεψουν μόλις γυρίσουν.

Η στείρωση που ανέφερες μπορεί να το περιορίσει, μπορεί και όχι όμως.
Υπομονή και περαστικά για το πόδι.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Asar

Member
17 Ιανουαρίου 2021
6
10
45
Του έγινε ρουτίνα...
Ξεκίνα από καλό καθάρισμα, σταθερό πρόγραμμα και επίβλεψη.
Ελπίζω να μην είναι σαν τα κλασσικά τα μικρόσωμα που και 100 βόλτες να βγουν, θα περισσέψει κάτι να σημαδεψουν μόλις γυρίσουν.

Η στείρωση που ανέφερες μπορεί να το περιορίσει, μπορεί και όχι όμως.
Υπομονή και περαστικά για το πόδι.
Ευχαριστώ πολύ! Καθαρίζω, πλένω , σαπουνιζω, μουρμούραω....και τον χαϊδεύω γιατί είναι γλυκούλης ο βρωμιάρης... χαχαχαχα! Θα τον καταφέρω όμως, δεν τον αφήνω!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


15 Οκτωβρίου 2019
10
6
29
Καλημέρα και από εμένα! Εμείς είχαμε παρόμοιο θέμα με το χαλί , αν και θηλυκιά . Πήγαινε συνέχεια σε ένα συγκεκριμένο σημειο. Κάθε φορά το καθάριζα με λευκό ξύδι με carpex τίποτα αυτή συνέχιζε. Ρωτήσαμε τον εκπαιδευτή και μας πρότεινε να δοκιμάσουμε να ψεκάσουμε το σημείο με σιτρονέλα λόγω οτι τα περισσότερα σκυλιά τα ενοχλεί η μυρωδιά της. Όντως λοιπόν ψεκάσαμε με σιτρονέλα και τελείωσε εκεί το θέμα. Οπότε δεν έχεις κατι να χάσεις δοκίμασε το..
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Asar

Member
17 Ιανουαρίου 2021
6
10
45
Α! Σε ευχαριστώ πολύ! Πάω να το δοκιμάσω, έχω σιτρονελα από το καλοκαίρι. Αν και σήμερα δεν έχει κάνει τίποτα (ακόμη... χαχαχαχα)
 
  • Like
Reactions: βασιλικη94






Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
ΑΘΩΟΣ!!

Έξω από την πλάκα, στον δικό μου, που ένα θέμα το είχε, δούλεψε κάπως και να του κόψεις την πρόσβαση στο σημείο που συνηθίζει να σημαδεύει.
 
  • Like
Reactions: Εriana and GRDANE


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
ΑΘΩΟΣ!!

Έξω από την πλάκα, στον δικό μου, που ένα θέμα το είχε, δούλεψε κάπως και να του κόψεις την πρόσβαση στο σημείο που συνηθίζει να σημαδεύει.
Πολύ πιθανό να γίνουν τα σημεία δύο μετά.

Επίσης παλαμάκια και ήχοι δεν δουλεύουν. Αν δουλέψουν ο σκύλος έχει ευαισθησία στους ήχους και εντεινεις αυτό το πρόβλημα.

Εγώ θα πρότεινα να μην μένει δευτερόλεπτο μόνος του μέχρι να του κοπεί η συνήθεια.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3