Ψευδοκύηση... Contralac ή Galastop;


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μετά το kennel cough και ένα ελαφρύ διάστρεμμα. ήρθε η σειρά της ψευδοκύησης...:(

Έκκριση γάλακτος δεν έχει ακόμα αλλά υπάρχει η πιθανότητα να ξεκινήσει και λόγω των ημερών σκέπτομαι να προμηθευτώ το κατάλληλο φάρμακο νωρίτερα.

Ο γιατρός μου συνέστησε το Contralac ή το Calastop, με το δεύτερο σαν καλύτερο (και ακριβότερο):cool:


Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να λάβω υπόψη μου ως προς την επιλογή του φαρμάκου;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Πλάκα μου κάνεις!!!! Ψευδοκύηση τελικά??? Βρε να μη μπορούμε να ηρεμήσουμε καθόλου???

Περαστικά της ξανθιάς αγάπης μας!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κανενα απο τα δυο.. θα της τρελανουν τις ορμονες. Κανε οτι μπορεις να τα αποφυγεις.

Τρελη εκτονωση.... λιωστην στο τρεξιμο... κοψε το φαγητο στο μισο και νερο με μετρο.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ναι Αλίκη, είναι σίγουρο πλέον...

Ευχαριστώ Αμαλία, το καλό είναι ότι σήμερα τελειώνω με τη δουλειά και μας βλέπω να κατασκηνώνουμε στα Βασιλικά...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Δεν μου εχει τυχει οποτε δεν ξερω πιο ειναι καλυτερο. Βρε το κοριτσι,
τι αλλο θα της συμβει? Περαστικα απο εμας και ευχομαι αυτη τη φορα να
ειναι και το τελευταιο.
 




fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Δε υπάρχει περίπτωση το έχουν ματιάσει το κορίτσι σου..:confused:
Περαστικά και να είναι το τελευταίο...
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πολύ εκτόνωση, φαγητό και νερό δεν χρειαζεται να το κόψεις, μην την αφήνεις να γλύφεται και έχε το νου σου για κλειστή πυομήτρα
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
" Κανένα από τα δυο.. θα της τρελάνουν τις ορμόνες. Κάνε οτι μπορείς να τα αποφύγεις. "

Αυτή η συμβουλή , από πού πηγάζει ; Εννοώ , το οτι " θα της τρελάνουν τις ορμόνες" πηγάζει απο κάποιο περιστατικό ή έχεις κάποια εικόνα με ζώα που τους χορηγήθηκε η συγκεκριμένη ουσία και ... τρελάθηκαν ;
Πιστεύω θα ήταν όμορφο ο καθένας να αρκεστεί στον ρόλο που έχει σε σχέση με τα ζώα και σε σχέση με τον βαθμό και το επίπεδο και το βάθος ενασχόλησής του με αυτά και να μην στηριζόμαστε σε εικασίες υποθέσεις και προκαταλήψεις , διότι μπορεί να καταστούν και επικίνδυνες για την υγεία του ζώου .

Σχετικά με τα μέτρα που πρέπει να πάρει πέραν της φαρμακευτικής αγωγής , είναι το να την αποτρέπει απο το να γλείφει τους μαστούς και να της μειώσει την ποσότητα νερού που πίνει .
Αποκεί και πέρα καλό θα ήταν για την ασφάλεια και την υγεία του ζώου , να ακολουθήσει τις όποιες συμβουλές του Κτηνιάτρου .

"Τόσα χρόνια ταξιδεύω με αεροπλάνο , αλλά πιλότος δεν έγινα"
 
Last edited:


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Πολύ εκτόνωση, φαγητό και νερό δεν χρειαζεται να το κόψεις, μην την αφήνεις να γλύφεται και έχε το νου σου για κλειστή πυομήτρα
ποιες είναι οι ενδείξεις για κλειστή πυομήτρα?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
" Κανένα από τα δυο.. θα της τρελάνουν τις ορμόνες. Κάνε οτι μπορείς να τα αποφύγεις. "

Αυτή η συμβουλή , από πού πηγάζει ; Εννοώ , το οτι " θα της τρελάνουν τις ορμόνες" πηγάζει απο κάποιο περιστατικό ή έχεις κάποια εικόνα με ζώα που τους χορηγήθηκε η συγκεκριμένη ουσία και ... τρελάθηκαν ;

Nαι εχω εικονα απο ζωα που πηραν τα συγκεκριμενα προιοντα... τα ιδια δεν τρελαθηκαν... αλλα ο οιστρικος τους κυκλος.
Αυτη ειναι η αποψη μου... τις συμβουλες καλυτερα να της κρατησεις για τον εαυτο σου , δε τις χρειαζομαι :)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ευχαριστώ για τις ευχές και θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ για τις ενδείξεις της κλειστής πυομήτρας.

Το νερό είναι ένα θέμα αν θα πρέπει να το μειώσουμε λόγω του προβλήματος με τα νεφρά της..
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να λάβω υπόψη μου ως προς την επιλογή του φαρμάκου;
Η διαφορά του Galastop και του Contralac έγγειται στο οτι τα 2 αυτά σκευάσματα έχουν ως βαση διαφορετική δραστική ουσία , η οποία ωστόσο έχει ακριβώς την ίδια δράση .

Μια σημαντική διαφορά είναι οτι ναι μεν τα 2 σκευάσματα έχουν την ίδια δράση , ωστόσο το Galastop εχει ελάχιστες "παρενέργειες" στον οργανισμό ( καθόλου λέω εγω ) ενώ αντιθέτως το Contralac έχει καποιες αυξημένες πιθανότητες να έχει κάποια επίδραση η οποία περιορίζεται στην συμπεριφορά του ζώου και μόνο . Δηλαδή ίσως αρχίσει για κάποιες ημέρες ( ισως 1-2 ημέρες και μετά το τέλος της αγωγής με Contralac ) να είναι ανήσυχη , λίγο επιθετική και να κλαψουρίζει .

Για αυτό και η διαφορά στην τιμή .
Εγω θα έδινα το Galastop πάντως .
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1

Nαι εχω εικονα απο ζωα που πηραν τα συγκεκριμενα προιοντα... τα ιδια δεν τρελαθηκαν... αλλα ο οιστρικος τους κυκλος.
Αυτη ειναι η αποψη μου... τις συμβουλες καλυτερα να της κρατησεις για τον εαυτο σου , δε τις χρειαζομαι :)
αα , εγω ειμαι υποχρεωμένος να τις κάνω στον οποιονδήποτε. Αποκει και πέρα ο καθένας ας κάνει ότι θέλει με δική του ευθύνη ;)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
ποιες είναι οι ενδείξεις για κλειστή πυομήτρα?
Πολυδιψία, πολυουρία, ανορεξία, έντονο πρήξιμο, κατάπτωση

Στην ανοιχτή θα δεις έκκριμα από την γεννητική οδό και επίμονο γλείψιμο

Το νερό είναι ένα θέμα αν θα πρέπει να το μειώσουμε λόγω του προβλήματος με τα νεφρά της..
Όχι, νερό να έχει στη διάθεση της
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η μειωση του νερου βοηθαει στην μειωμενη παραγωγη γαλακτος παντως.
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Takisft ξεκίνα με τα κλασικά, χωρίς φαρμακευτική αγωγή και βλέπεις. Μιλάς παράλληλα και με το γιατρό σου.

Και εμείς είχαμε και στους δύο οίστρους της. Την πρώτη φορά κόψαμε το φαγητό για 3 ημέρες και για 1 το νερό (φρόντιζε να τις βρέχεις λίγο το στόμα εκείνη τη μέρα), πολλές βόλτες και τρέξιμο, και όλα καλά!

Τη δεύτερη φορά, λόγω ότι ήταν λίγο πριν την έκθεση, μίλησα με το γιατρό γιατί δεν ήθελα να τις κόψω το φαγητό και πήραμε galastop. Της σταμάτησε το υγρό πριν τελειώσει η αγωγή, ξαναμίλησα με το γιατρό και το κόψαμε.

Δεν παρατήρησα κάτι σχετικά με αλλαγή συμπεριφοράς λόγω ορμονών, αλλά στο σκυλί είμαι όσο μπορώ κατά των φαρμάκων (σε αντίθεση με εμένα, που τα παίρνω με το παραμικρό!:p). Αν και με όσα έχουμε πάθει και εμείς (δερματικά, ωτίτιδες κτλ.) έχει φάει πολύ φάρμακο η μικρή, αναγκαστικά!

Πάντως νομίζω με τον κλασικό τρόπο θα δεις αποτέλεσμα!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πολυδιψία, πολυουρία, ανορεξία, έντονο πρήξιμο, κατάπτωση

Στην ανοιχτή θα δεις έκκριμα από την γεννητική οδό και επίμονο γλείψιμο


Όχι, νερό να έχει στη διάθεση της
Έχει πολυδιψία και πολυουρία, μάλιστα σήμερα το βράδυ ούρησε στο σπίτι μέσα και κοιμάται σχεδόν όλη τη μέρα. Στη βόλτα είναι ένα κανονικό Lab.

Τη βουτάω το απόγευμα και πάμε γιατρό...