Ψευτοδάγκωμα (κυριαρχία ή απλή άρνηση; )


nicklps

Well-Known Member
28 Μαϊου 2012
98
1
Γεια σας παιδια,παρατηρω καποιες φορες μια περιεργη συμπεριφορα στο σκυλο μου(15 μηνων αρσενικος) και θα ηθελα την βοηθεια σας.Σημερα για παραδειγμα προσπαθησα να τον ψεκασω με frontline,για εναν ανεξηγητο λογο απλα δεν ηθελε,πιανοντας τον λοιπον απ το κολλαρο γυριζε και με ψευτοδαγκωνε λοιπον στο χερι για να τον αφησω,εγω τον κρατουσα και τον μαλωνα,και τον εβαζα να καθησει.Δεν ηθελα να περασει το δικο του και να νομιζει πως μ αυτον τον τροπο θα με ΄κερδιζει'.Οταν ειδε λοιπον πως δεν κανω πισω,ξαπλωσε,γυρισε το βλεμα του αλλου και εκανε υποταγη,οπου και τον ψεκασα.Αυτο το χει ξανακανει στο παρελθον,οταν πχ επαιζε πολυ δυνατα με τ αλλα σκυλια και πηγαινα τον χωρισω,πιανοντας απ το κολλαρο και τραβοντας τον γυριζε και ψευτοδαγκωνε,εγω παλι δεν αφηνα να περασει το δικο του,οποτε ειχαμε παλι υποταγη ξαπλα και οταν σηκωνοταν αρχιζε να τρεχει πανικοβλητος δεξια και αριστερα.Το ιδιο φαινομενο το εχω παρατησει οταν ο μεγαλυτερος σκυλος που εχω(πολυ πιο μικροσωμος)του αγριευει,ο εντυ αρχιζει να τρεχει πανικοβλητος.Το θεμα ειναι τι γινετε με εμενα.Δε μου το χει κανει ποτε με την τροφη και ποτε οταν τον εχω στο λουρι,μονο οταν τον πιανω απ το κολλαρο. Κανοντας αυτο το ψευτοδαγκωμα παει να με κυριαρχισει η ειναι ενα απλο 'δεν θελω'?Τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση(οταν το ξανακανει)?
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
πόσο ασφαλές είναι να απλώνεις χέρι σε σκυλοκαβγά..;
 


nicklps

Well-Known Member
28 Μαϊου 2012
98
1
Όταν λες ψευτοδάγκωμα εννοείς πιάσιμο ή "συραπτικό";
Βαζει το χερι μου στο στομα του,σαν να το δαγκωνει χωρις να βαζει καθολου δυναμη ομως.
πόσο ασφαλές είναι να απλώνεις χέρι σε σκυλοκαβγά..;
Μιλησα για σκληρο παιχνιδι,οχι καβγα,να ναι αγριεμενα δηλαδη.Ειναι ασφαλες γιατι ειναι δικα μου και τα δυο..
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Βαζει το χερι μου στο στομα του,σαν να το δαγκωνει χωρις να βαζει καθολου δυναμη ομως.
Πιάσιμο λοιπόν. Σου δηλώνει δυσαρέσκεια γι αυτό που κάνεις, σου θέτει όρια με "ευγενικό" τρόπο.
 


nicklps

Well-Known Member
28 Μαϊου 2012
98
1
Όταν λες ψευτοδάγκωμα εννοείς πιάσιμο ή "συραπτικό";
Το συραπτικο τι ειναι ακριβως και πια η διαφορα του με το πιασιμο?
Πιάσιμο λοιπόν. Σου δηλώνει δυσαρέσκεια γι αυτό που κάνεις, σου θέτει όρια με "ευγενικό" τρόπο.
Μπορει να ειναι και ενδειξη κυριαρχιας αυτο?τι κανεις εκεινη την στιγμη?
 


JKate Art

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
97
0
Το να ριχνεις το σκυλο στο πλαι χαλάει την σχεση σου με αυτον. Αυτη η κινηση εδραιωθηκε απο εκπαιδευτες που βασιστηκαν σε μελέτες παρατηρησης λύκων υπο αιχμαλωσια...χωρίς καμία εγκυρότητα. Στην πραγματικότητα όταν ενας λύκος κάνει αυτη την κινηση σε εναν αλλον λυκο ειναι για να τον σκοτωσει, να του κανει κακο. Επομενως, ο σκυλος σου τρεχει μετα πανικοβλητος διοτι αυτο που εκανες ειναι να του πεις "τωρα θελω να σου κανω κακο" και αυτος "υποταχθηκε" για λίγο διότι φοβήθηκε και θεωρησε την δυναμη σου ισχυροτερη... Αυτο φυσικά δεν το θελει κανεις!!! Θελει καποιος να εχει σχεση φοβου με τον σκυλο του???νομιζω οχι... Αν ηθελες να τον ψεκάσεις θα μπορουσες να κανεις απευαισθητοποιηση της καταστασης αυτης που προφανως τον στρεσαρει..και ολα θα πηγαιναν καλα...αργα και σταθερα βηματα με θετική προτροπη προς την επιθυμητη συμπεριφορα η οποια στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι "κατσε ηρεμος να σε ψεκασω" ο σκυλος θα πρεπει να καταλαβει οτι δεν ειναι και τοσο κακο αυτο να γινεται και πρεπει να καταλαβει και τι ακριβως επιθυμεις εσυ να κανει. :)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συμφωνώ με ptf...Το ρίξιμο στο πλάι δεν ωφελεί. Μου το έκανε και μένα το ΓΠ που είχα και ξεκίνησε να το κάνει μόλις μπήκε στην εφηβεία...(και καλά...επαναστατώ και σε δοκιμάζω)...Πρώτα του έλεγα ΜΗ...και μετά τον έβαζα να κάτσει κάνοντας αυτό που ήθελα..μετά ένα χάδι στη κεφάλα του και το γνωστό ..."μπράβο, αγόρι μου"...Το θέμα είναι να μη του περάσει καμία φορά....αλλά χωρίς τιμωρία. Απλά σταθερή διόρθωση.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Το συραπτικο τι ειναι ακριβως και πια η διαφορα του με το πιασιμο?
Μπορει να ειναι και ενδειξη κυριαρχιας αυτο?τι κανεις εκεινη την στιγμη?
Συραπτικό είναι το επαναλαμβανόμενο τσίμπημα με τα μπροστά δόντια.
Σε φυλές σαν και αυτή δεν ψάχνεις για ενδείξεις κυριαρχικότητας. Είναι δεδομένη και μάλλον επιθυμητή σε όσους κάνουν συνειδητή επιλογή.
Αυτό που χρειάζεται να κάνεις δεν είναι τόσο η στιγμιαία (ήπια λεκτική) διόρθωση, όσο να κερδίσεις τον σεβασμό του σκύλου κι αυτό θέλει και χρόνο και κόπο.
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Φιλε μου δεν ειναι ενδειξη κυριαρχιας, ισα ισα που ο σκυλακος σου σε σεβεται και δεν θελει να σε πονεσει αλλιως θα στην παταγε την δαγκωνια κανονικοτατα.. Απλα σου δειχνει την δυσαρεσκεια του για αυτο που κανεις εκεινη την στιγμη..Το ''δεν θελω'' που λες και εσυ..

Οι περιστασεις αυτες θελουν πολυ λεπτους χειρισμους και σε καμια περιπτωση φωνες και βιαιοτητες εστω και εαν το πιασιμο ειναι και λιγο πιο ''σφιχτο'' αναλογα την περισταση..

Σε τετοια περιπτωση δεν πρεπει να τραβηξεις το χερι σου τρομαγμενος δειχνοντας του οτι φοβασαι, δεν πρεπει να τον μαλωσεις η να τον χτυπησεις η να του αγριεψεις...
Η καλυτερη αντιδραση που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις ηρεμα το χερι σου απο το στομα του και να συνεχισεις αυτο που εκανες καθησυχαζοντας τον οτι ολα ειναι καλα και οτι εχεις τον ελεγχο της καταστασης..
 


nicklps

Well-Known Member
28 Μαϊου 2012
98
1
Το να ριχνεις το σκυλο στο πλαι χαλάει την σχεση σου με αυτον. :)
Συμφωνώ με ptf...Το ρίξιμο στο πλάι δεν ωφελεί. Μου το έκανε και μένα το ΓΠ που είχα και ξεκίνησε να το κάνει μόλις μπήκε στην εφηβεία...(και καλά...επαναστατώ και σε δοκιμάζω)...Πρώτα του έλεγα ΜΗ...και μετά τον έβαζα να κάτσει κάνοντας αυτό που ήθελα..μετά ένα χάδι στη κεφάλα του και το γνωστό ..."μπράβο, αγόρι μου"...Το θέμα είναι να μη του περάσει καμία φορά....αλλά χωρίς τιμωρία. Απλά σταθερή διόρθωση.
Δεν διαφωνω,απλα δε τον ριχνω εγω στο πλαι,μονος του πεφτει..Ουτε εγω θελω νε ερχομαστε σε αυτην την κατασταση,πιστευω πως του χαλας την αυτοπεποιθηση ετσι.Απλα δε γινετε εσκεμενα

Συραπτικό είναι το επαναλαμβανόμενο τσίμπημα με τα μπροστά δόντια.
Σε φυλές σαν και αυτή δεν ψάχνεις για ενδείξεις κυριαρχικότητας. Είναι δεδομένη και μάλλον επιθυμητή σε όσους κάνουν συνειδητή επιλογή.
Αυτό που χρειάζεται να κάνεις δεν είναι τόσο η στιγμιαία (ήπια λεκτική) διόρθωση, όσο να κερδίσεις τον σεβασμό του σκύλου κι αυτό θέλει και χρόνο και κόπο.
Σαν σκυλος πρεπει να ναι κυριαρχικος,για να ανταποκριθει και στην φυλαξη και σε ολα,αλλα οχι κυριαρχικος με το αφεντικο του,σωστα?χρονο και κοπο σπαταλω πολυ καθημερινα για να φτασω στο τελος να εχω ενα καλο αποτελεσμα.κατι που θελουν ολοι φανταζομαι

Φιλε μου δεν ειναι ενδειξη κυριαρχιας, ισα ισα που ο σκυλακος σου σε σεβεται και δεν θελει να σε πονεσει αλλιως θα στην παταγε την δαγκωνια κανονικοτατα.. Απλα σου δειχνει την δυσαρεσκεια του για αυτο που κανεις εκεινη την στιγμη..Το ''δεν θελω'' που λες και εσυ..

Οι περιστασεις αυτες θελουν πολυ λεπτους χειρισμους και σε καμια περιπτωση φωνες και βιαιοτητες εστω και εαν το πιασιμο ειναι και λιγο πιο ''σφιχτο'' αναλογα την περισταση..

Σε τετοια περιπτωση δεν πρεπει να τραβηξεις το χερι σου τρομαγμενος δειχνοντας του οτι φοβασαι, δεν πρεπει να τον μαλωσεις η να τον χτυπησεις η να του αγριεψεις...
Η καλυτερη αντιδραση που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις ηρεμα το χερι σου απο το στομα του και να συνεχισεις αυτο που εκανες καθησυχαζοντας τον οτι ολα ειναι καλα και οτι εχεις τον ελεγχο της καταστασης..
Αυτο καταλαβαινω και εγω πως το κανει οταν δεν θελει κατι,απλα ρωτησα για κυριαρχια,μηπως ειναι καποια ενδειξη,γιατι ειναι ακομα κουταβι.Ενα αλλο τωρα,εχω 2 ξαδερφια 13 και 15 ετων,τα οποια ξερουν το σκυλο απο 2 μηνων και εχουν πολυ καλες σχεσεις,παιχνιδια αγκαλιες κτλ.π..Εχω παρατηρησει λοιπον τον σκυλο να κανει το ιδιο 'δαγκωμα' και στα παιδια.Εκει τι μπορει να γινετε?τι λογο εχει να το κανει αυτο?θελει να τους δειξει οτι ειναι πιο πανω ιεραρχικα απο αυτα η ειναι ενα απλο παιχνιδι?
 




nicklps

Well-Known Member
28 Μαϊου 2012
98
1
To διαβασα Αμαλια και βρισκομε ακριβως στην ιδια θεση.Οτι εγραφες εσυ θα εγραφα και εγω και οτι εκανες εσυ εκανα και εγω.Πως το αντιμετωπισες το θεμα τελικα και σε τι κατασταση βρισκετε το σκυλακι σου 2,5 χρονια μετα?τι θα με συμβουλεβες να κανω?Δε του χω δωσει ποτε τον αερα και παντα ειμαι αυστηρος μαζι του.Δεν ειναι καθολου παραχαιδεμενος δηλαδη..Με τα ξαδερφια μου γιατι να το κανει αυτο αραγε?εχει καποιος καμια εξηγηση?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
2,5 χρονια μετα ... εξακολουθει και το κανει καποιες φορες. Δε θα δαγκωσει ομως. Εμενα... γιατι αν δοκιμασει να τον διορθωσει καποιος αλλος με αυτο τον τροπο...
Οποτε προσεχε πολυ με τα ξαδελφακια σου, ειδικα μετα απο κανα χρονο που ο σκυλος θα ωριμασει. Και στην αδελφη μου το εκανε μικρος, αλλα τωρα αν τον πιεσει περισσοτερο απο οσο πρεπει, θα της δειξει τα δοντια του ανετα.
Εαν εχεις τη δυνατοτητα να βρεις εναν καλο εκπαιδευτη να δουλεψετε μαζι την υπακοη του, καντο. Θα ξεμπλοκαρει πολυ ο σκυλος.
 


nicklps

Well-Known Member
28 Μαϊου 2012
98
1
2,5 χρονια μετα ... εξακολουθει και το κανει καποιες φορες. Δε θα δαγκωσει ομως. Εμενα... γιατι αν δοκιμασει να τον διορθωσει καποιος αλλος με αυτο τον τροπο...
Οποτε προσεχε πολυ με τα ξαδελφακια σου, ειδικα μετα απο κανα χρονο που ο σκυλος θα ωριμασει. Και στην αδελφη μου το εκανε μικρος, αλλα τωρα αν τον πιεσει περισσοτερο απο οσο πρεπει, θα της δειξει τα δοντια του ανετα.
Εαν εχεις τη δυνατοτητα να βρεις εναν καλο εκπαιδευτη να δουλεψετε μαζι την υπακοη του, καντο. Θα ξεμπλοκαρει πολυ ο σκυλος.
Και αν δε μπορεσω να το παω σε εκπαιδευτη?εσυ πχ αν δε το πηγαινες καπου πιστευεις πως δε θα τα χες καταφερει τωρα?εγω τι του κανω αν το ξανακανει?Και σε μενα πες πως το χε κανει γιατι ειχαμε ερθει σε κοντρα,στα ξαδερφια το εκανε χωρις λογο,ενω τον χαιδευαν,αυτο δεν καταλαβαινω..
 


JKate Art

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
97
0
Ισως δεν "ευχαριστιεται" το χαδι τους.... τι ακριβώς γινοταν?Απλώς τον χαιδευαν, τον επαιζαν, μηπως τον εκνευρισαν? Πες λεπτομερειες. Αν ειναι αυτο ίσως θα πρεπει να ξεκινησεις και παλι απο την αρχη να τον κάνεις δεκτικό στους ανθρωπινους χειρισμους με σταδιακη και θετικη ενισχυση της επιθυμητης συμπεριφορας. :)
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
αυτό ήθελα κ εγώ να πώ ότι δεν τον ρίχνει απο τα λεγόμενα του στο πλάι έτσι δεν υπάρχει τέτοια τάση απο τον σκύλο να νομίζει κάτι τέτοιο.ίσως να είναι αυτό που γράφτηκε στην αρχή,πώς σου βγάζει μια δυσαρέσκεια με τον τρόπο να βάζει το στόμα του στο χέρι σου κ μετά αφήνεται στην κυριαρχία του αφεντικού.προσπάθησε να βρείς κάποιον άλλον τρόπο πρίν κάνεις τέτοια πράγματα,όπως να τον χαιδεύεις κ να του μιλάς ώστε να ηρεμήσει κ όλα να πάνε καλά.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το να ριχνεις το σκυλο στο πλαι χαλάει την σχεση σου με αυτον. Αυτη η κινηση εδραιωθηκε απο εκπαιδευτες που βασιστηκαν σε μελέτες παρατηρησης λύκων υπο αιχμαλωσια...χωρίς καμία εγκυρότητα. Στην πραγματικότητα όταν ενας λύκος κάνει αυτη την κινηση σε εναν αλλον λυκο ειναι για να τον σκοτωσει, να του κανει κακο.:)
Διαφωνώ με αυτό. Πάρε ένα παράδειγμα ένα σκύλο το οποίο έχει μεγαλώσει με σωστό τρόπο και δεν αμφισβητείται η ιεραρχία και η θέση του ανθρώπου ως 'Θεός' του σκύλου. Μόλις γυρίσει σπίτι τι είναι το πρώτο πράγμα που κάνει ο σκύλος....? Πλησιάζει με κεφάλη χαμηλά με μάτια σχεδόν έτοιμα να κλάψουν και γυρνά ανάποδα με την κοιλιά προς τα πάνω. Η κίνηση αυτή είναι καθαρά υποταγή.

Άλλο να δηλώσει υποταγή, να ξαπλώσει ανάποδα ο σκύλος βλέποντας ότι η εικόνα-συμπεριφορά σου εκπνέει σεβασμό και άλλο να τον αναγκάζουμε σωματικά να ξαπλώσει για να κερδίσουμε τον σεβασμό του. Τα δύο αυτά διαφέρουν μεταξύ τους...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Διαφωνώ με αυτό. Πάρε ένα παράδειγμα ένα σκύλο το οποίο έχει μεγαλώσει με σωστό τρόπο και δεν αμφισβητείται η ιεραρχία και η θέση του ανθρώπου ως 'Θεός' του σκύλου. Μόλις γυρίσει σπίτι τι είναι το πρώτο πράγμα που κάνει ο σκύλος....? Πλησιάζει με κεφάλη χαμηλά με μάτια σχεδόν έτοιμα να κλάψουν και γυρνά ανάποδα με την κοιλιά προς τα πάνω. Η κίνηση αυτή είναι καθαρά υποταγή.

Άλλο να δηλώσει υποταγή, να ξαπλώσει ανάποδα ο σκύλος βλέποντας ότι η εικόνα-συμπεριφορά σου εκπνέει σεβασμό και άλλο να τον αναγκάζουμε σωματικά να ξαπλώσει για να κερδίσουμε τον σεβασμό του. Τα δύο αυτά διαφέρουν μεταξύ τους...
Συμφωνω απολυτα.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Εγώ πάντως όταν την βουρτσίζω πέφτει μόνη της στο πλάι.
Δεν θυμάμαι αν την είχα ρίξει κάποια στιγμή εγώ όμως.

Sent from my XT910 using Tapatalk 2
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@