Ψυλλοι και sebacil


imichal

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2009
70
12
Χανια
Αντιμετωπίζω εδώ και κάποιο διάστημα πρόβλημα με ψύλλους. Παρόλο που εχω δοκιμάσει μια σειρά φαρμακων (αμπουλα advantix - vectra) frontline και φυσικα scalibor δεν εχω καταφερει να τους εξαφανισω πλήρως. Η αλήθεια ειναι με το frontline ειχα εξαληφθεί οι ενηλικες ψύλλοι όμως προφανώς τα αυγά την γλίτωσαν. Οι αμπούλες δεν φάνηκε να κάνουν τιποτα παρόλο που η 2η υποτίθεται ότι σκοτώνει και τα αυγά. Δοκίμασα για μια ακόμα φορά το sebacil όμως παρόλο που έλουσα και πάλι το σκυλί δεν κατάφερε να τα σκοτώσει. Μήπως τελικά το sebacil δεν κάνει για ψύλλους? Φέτος είναι η πρώτηχρονιά που έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα και από ότιακούω και από την κτηνίατρο μου είναι σε έξαρση φέτος στην Κρήτη.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Παντού έχουν έξαρση η δικιά μου έπαθε μεγάλη ζημιά να επαναλαμβάνεις την αμπούλα στο 20ήμερο! Το sebacil είναι γνωστό κτηνιατρικό φάρμακο αν δεν κάνει και αυτό..... την πατήσαμε
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Αντιμετωπίζω εδώ και κάποιο διάστημα πρόβλημα με ψύλλους. Παρόλο που εχω δοκιμάσει μια σειρά φαρμακων (αμπουλα advantix - vectra) frontline και φυσικα scalibor δεν εχω καταφερει να τους εξαφανισω πλήρως. Η αλήθεια ειναι με το frontline ειχα εξαληφθεί οι ενηλικες ψύλλοι όμως προφανώς τα αυγά την γλίτωσαν. Οι αμπούλες δεν φάνηκε να κάνουν τιποτα παρόλο που η 2η υποτίθεται ότι σκοτώνει και τα αυγά. Δοκίμασα για μια ακόμα φορά το sebacil όμως παρόλο που έλουσα και πάλι το σκυλί δεν κατάφερε να τα σκοτώσει. Μήπως τελικά το sebacil δεν κάνει για ψύλλους? Φέτος είναι η πρώτηχρονιά που έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα και από ότιακούω και από την κτηνίατρο μου είναι σε έξαρση φέτος στην Κρήτη.
Δοκίμασε την frontline combo (βάζε την κάθε μήνα το καλοκαίρι), που σκοτώνει και τα αυγά, και ταυτόχρονα καθάρισε καλά με την ηλεκτρική το σπίτι και τους χώρους του σκύλου και μετα πετά τη σακούλα της. Επίσης πλύνε όλα τα ριχτάρια και χαλάκια όπου πατάει ή ακουμπαει ο σκύλος. Μονο ρωτά τον κτηνίατρο ποτέ μπορείς να βάλεις άλλη αμπουλα, γιατί μαλλον το έχεις βομβαρδίσει με φάρμακα το ζωντανό, μην ξεκανεις αυτό και μείνουν οι ψύλλοι :p
Άτιμο πλάσμα ο ψύλλος ...καλά ξεμπερδεματα ;)
 


imichal

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2009
70
12
Χανια
Κανω σκουπα καθημερινα στο σπίτι και αγορασα ατμοκαθαριστη επίσης. Η κτηνιατρος μου είπε ότι η vectra είναι καλύτερη από το frontline combo γι ' αυτό και πήγα σε αυτήν. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι το σπίτι βρίσκεται σε ένα μεγάλο οικόπεδο με αρκετά χόρτα και όταν το σκυλί βγαίνει έξω εύκολα ξανακολάει..... Ψύλους κόλησε παρόλο που μεχρι τώρα του φορουσα ανελειπως scalibor & advantix καθε μήνα. Προφανώς χρειάζεται και ψεκασματα κάθε 4-5 μέρες.....κάτι που δεν έκανα μεχρι τωρα...... Απλά πήρα το sebacil για καλύτερο όμως παρόλο που μουσκεψα το σκυλακι οι ψυλοι πάνω του δεν πεθαιναν. Γι' αυτό αναρωτιόμουν μηπως ειναι μόνο για τσιμπουρα..... Με το fronline παντως είχα δει άμεσα αποτελεσματα τουλάχιστον στους ενηλικους ψυλλους.......
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Ρωτά τον κτηνίατρο σου αν μπορείς να ψεκαζεις cebacil στον κήπο ή αν χρειάζεται άλλο φάρμακο. Έτσι όπως τα λες, αν δεν ψεκαςτει το οικόπεδο συνέχεια θα ξανά κολλάει...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν ο σκύλος κυκλοφορεί μόνιμα σε μέρος που υπάρχουν ψύλλοι, ό,τι και να βάλετε πάνω του, πάλι θα κολλάει. Είναι φαύλος κύκλος.
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται καταρχάς να αποκλείσετε τον σκύλο σας από την μολυσμένη περιοχή και να σκοτώσετε τους ψύλλους που έχει πάνω του.
Κατά τη γνώμη μου η πιο αποτελεσματική αμπούλα για ψύλλους ακόμα και σε προνυμφικό στάδιο + τα αβγά τους, είναι η stronghold. Επίσης ίσως χρειάζεται να αντιμετωπίσετε και την μόλυνση που ενδεχομένως να έχει ο σκύλος σας από τους ψύλλους με ειδικά σκευάσματα όπως το douxo το πορτοκαλί - αλλά καλύτερα να μιλήσετε με τον κτηνίατρο.
Από κει και πέρα προσπαθήστε να σκοτώσετε τους ψύλλους στον περιβάλλοντα χώρο - κάτι που από προσωπική εμπειρία θεωρώ πως είναι αρκετά δύσκολο λόγω των φιλικών προς το περιβάλλον προϊόντων που χρησιμοποιούν οι εταιρίες απεντόμωσης. Εκτός αν βρείτε συνεργείο που να χρησιμοποιεί πολύ πιο δραστικά σκευάσματα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αν ο σκύλος κυκλοφορεί μόνιμα σε μέρος που υπάρχουν ψύλλοι, ό,τι και να βάλετε πάνω του, πάλι θα κολλάει. Είναι φαύλος κύκλος.
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται καταρχάς να αποκλείσετε τον σκύλο σας από την μολυσμένη περιοχή και να σκοτώσετε τους ψύλλους που έχει πάνω του.
αυτο
το σεμπασιλ πρεπει να παει στο δερμα σαν την αμπουλα δεν αρκει να βρεξεις την τριχα.
αφου εχεις παρει ομως σεμπασιλ ψεκασε και τον χωρο που ειναι το σκυλι.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καλησπερα.

Το sebacil, δρα μονο κατασταλτικα ή και προληπτικα?
 


imichal

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2009
70
12
Χανια
το σεμπασιλ πρεπει να παει στο δερμα σαν την αμπουλα δεν αρκει να βρεξεις την τριχα.
Ναι τον ελουσα καλα φορώντας γαντια και κανοντας μαλαξεις στο δερμα του. Παρολα αυτά δεν νομιζω οτι καταφερα κατι..... Μηπως να δοκιμαζα κοθριν αντι για sebacil ? Τωρα οσο αναφορά το οικοπεδο ειναι αρκετά μεγάλο οποτε ειναι ανωφελο να μιλαμε για καθαρισμό...... που να απολυμανεις 5 στρεμματα.....Απλα δεν γινεται...... Τωρα και 5 1/2 χρονια που εχω το σκυλι δεν ειχα ξαναεντοπισει παντως τετοιο προβλημα. Θεωρουσα οτι με την προληψη (παντα κολαρο + αμπουλα) ελυνα το προβλημα. Φετος η προληψη δεν με εσωσε......
 


sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
η αμπουλα stonghold ειναι για τους ψυλλους , τα αυγα και τις προνυμφες για κανε μια ερευνα (αν και εμεις δεν εχουμε χρησιμοποιησει μου ειχε πει κτηνιατρος οτι ειναι καλη .. )
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μηπως γνωριζει καποιος?

ευχαριστω!
χρησιμοποιονταν σεμπασιλ θα ελεγα οτι προληπτικα δεν θα το εμπιστευομουν 100% με την εννοια οτι αν χωθει καπου ο σκυλος με ψυλους η τσιμπουρια σιγουρα θα βρεις κατι πανω του.
αλλα απο οτι βλεπω το ιδιο γινετε και με τις αμπουλες συν οτι με το σεμπασιλ θελει ανα 10 μερες 2 βδομαδες ψεκασμα ο σκυλος.
εγω παντως ακομα σημερα εχω ψεκασει μονο τους χωρους που κινουντε πιο πολυ τα σκυλια,τα κοιταω μονο οταν γυρναμε απο βολτα μπας και εχουν τιποτα και χωρις να τα εχω ψεκασει ακομα δεν εχω βρει ακομα τιποτα πανω τους.
φτου φτου μακρια απο εμας.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Απεναντι απο το σπιτι μας ειναι ενα οικοπεδο με εναν σκυλο μεσα. Γυρο γυρο αρκετα χωρτα ( περιβαλλον την μαντρα/καγκελα) και η κορη μου, που παρκαρει συχνα εκει- εχει βρει τις τελευταιες μερες αρκετες φορες τσιμπουρια να περπατανε επανο στο παντελονι της, οταν μπαινει στο αυτοκινητο!! Ψεκασα πριν απο λιγες μερες ολη την μαντρα και τα χορτα εκει με sebacil- αλλα και το δικο μου πεζοδρομιο και την μαντρα ( αν και εκει δεν ειχα δει τσιμπουρια). Χτες μπηκε η κορη μου στο αμαξι της- και ειδε παλι να περπατανε τσιμπουρια εκει στην μαντρα. Καθε ποτε πρεπει να επαναλαμβανω τον ψεκασμο??

Ευτυχος δεν εχω βρει τιποτα ακομα επανω στα σκυλια μου!
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
χρησιμοποιονταν σεμπασιλ θα ελεγα οτι προληπτικα δεν θα το εμπιστευομουν 100% με την εννοια οτι αν χωθει καπου ο σκυλος με ψυλους η τσιμπουρια σιγουρα θα βρεις κατι πανω του.
αλλα απο οτι βλεπω το ιδιο γινετε και με τις αμπουλες συν οτι με το σεμπασιλ θελει ανα 10 μερες 2 βδομαδες ψεκασμα ο σκυλος.
εγω παντως ακομα σημερα εχω ψεκασει μονο τους χωρους που κινουντε πιο πολυ τα σκυλια,τα κοιταω μονο οταν γυρναμε απο βολτα μπας και εχουν τιποτα και χωρις να τα εχω ψεκασει ακομα δεν εχω βρει ακομα τιποτα πανω τους.
φτου φτου μακρια απο εμας.

καλημερα

κυριως αναφερομουν για χρηση στην αυλη κτλ και οχι για πανω στον σκυλο.
δλδ αν ξεκασω την αυλη(παρτερια,πλακες κτλ) απλως θα τα σκοτωσει αν υπαρχουν ή επιπροσθετα θα βοηθησει στο να μην εμφανιστουν?

ευχαριστω.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Frenciefan εγω οταν ψεκαζω το μερος βαζω 2 μιλιγκραμ και οχι ενα που λεει η συσκευασια και επιπλεον ριχνω και ενα ελαχιστο πετρελαιο μεσα.
τωρα στο γυρω γυρω που εριξες ισως να μην επιασε και καλα και να θελει καλυτερο και πιο μεσα ραντισμα,η το τσιμπουρι να ειχε μεινει μεσα στο αμαξι.
εγω ψεκαζω συνηθως αννα 2 βδομαδες αλλα αλλες φορες εχει παει και παραπανο.αν θυμαμαι καλα η εκολαυση των αυγων διαρκει μια βδομαδα οποτε αν ψεκασεις στην αρχη κυριακη ας πουμε και ξανα το επομενο σαββατο λογικα θα εχεις καλυφτει.

george-gs εγω με 3 μετακομισεις που εχω κανει απο την πρωτη φορα που ψεκασα και ειχα βρει διαφορα μεχρι την συνεχεια που εμενα εκει δεν ειχα βρει τιποτα ξανα οποτε λογικα βοηθαει.
εγω παντως εχω σωθει ειναι η αληθεια.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Αν ο σκύλος κυκλοφορεί μόνιμα σε μέρος που υπάρχουν ψύλλοι, ό,τι και να βάλετε πάνω του, πάλι θα κολλάει. Είναι φαύλος κύκλος.
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται καταρχάς να αποκλείσετε τον σκύλο σας από την μολυσμένη περιοχή και να σκοτώσετε τους ψύλλους που έχει πάνω του.
Κατά τη γνώμη μου η πιο αποτελεσματική αμπούλα για ψύλλους ακόμα και σε προνυμφικό στάδιο + τα αβγά τους, είναι η stronghold. Επίσης ίσως χρειάζεται να αντιμετωπίσετε και την μόλυνση που ενδεχομένως να έχει ο σκύλος σας από τους ψύλλους με ειδικά σκευάσματα όπως το douxo το πορτοκαλί - αλλά καλύτερα να μιλήσετε με τον κτηνίατρο.
Από κει και πέρα προσπαθήστε να σκοτώσετε τους ψύλλους στον περιβάλλοντα χώρο - κάτι που από προσωπική εμπειρία θεωρώ πως είναι αρκετά δύσκολο λόγω των φιλικών προς το περιβάλλον προϊόντων που χρησιμοποιούν οι εταιρίες απεντόμωσης. Εκτός αν βρείτε συνεργείο που να χρησιμοποιεί πολύ πιο δραστικά σκευάσματα.

αν και καθυστερημενα.. στα μαγαζια με γεωργικα ειδη μπορεις να βρεις δυνατα σκευασματα κατα των εξωπαρασιτων.


Frenciefan εγω οταν ψεκαζω το μερος βαζω 2 μιλιγκραμ και οχι ενα που λεει η συσκευασια και επιπλεον ριχνω και ενα ελαχιστο πετρελαιο μεσα.
τωρα στο γυρω γυρω που εριξες ισως να μην επιασε και καλα και να θελει καλυτερο και πιο μεσα ραντισμα,η το τσιμπουρι να ειχε μεινει μεσα στο αμαξι.
εγω ψεκαζω συνηθως αννα 2 βδομαδες αλλα αλλες φορες εχει παει και παραπανο.αν θυμαμαι καλα η εκολαυση των αυγων διαρκει μια βδομαδα οποτε αν ψεκασεις στην αρχη κυριακη ας πουμε και ξανα το επομενο σαββατο λογικα θα εχεις καλυφτει.

george-gs εγω με 3 μετακομισεις που εχω κανει απο την πρωτη φορα που ψεκασα και ειχα βρει διαφορα μεχρι την συνεχεια που εμενα εκει δεν ειχα βρει τιποτα ξανα οποτε λογικα βοηθαει.
εγω παντως εχω σωθει ειναι η αληθεια.
σε ευχαριστω Τασο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU