Ψυχοφαρμακο ή όχι???


Tania2010

Member
6 Αυγούστου 2019
18
3
28
Εγω παντως εχω μπερδευτει με αυτα που γραφεις...sorry
Χαχαχαχα έχεις δίκιο... Μπερδεύτηκα. Τότε που ήταν κουτάβι δεν αλλάξαμε σπίτι, αλλά κάποιες ώρες της ημέρας την άφηνα στο μπροστά μπαλκόνι που έχει φασαρία, δηλαδή αμάξια, λεωφορεία και τέτοια. Πριν από αυτό την άφηνα στο πίσω μπαλκόνι για κάποιες ώρες που είναι ήσυχο!!! Σπίτι αλλάξαμε πριν λίγους μήνες!!!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Τι να σου πω,δεν εχω εμπειρια απο σκυλους που μπορει να εχουν καταθλιψη και να χρειαζονται αναλογη φαρμακευτικη αγωγη...αυτο που ξερω ειναι οτι τα γ.π. ειναι φαγανά σκυλια και μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που περιγραφεις. Αν δεν υποβοσκει καποιο σοβαρο θεμα υγειας (δε μιλαω για ψυχολογικο), το οποιο ειναι θεμα κτηνιατρου να το βρει, νομιζω οτι καποτε κατι εχει συμβει ή κατι εχεις κανει εσυ που δεν το εχεις αντιληφθει και επηρεαζει αρνητικα το σκυλι σου και εχει καθιερωθει τωρα αυτη η κατασταση. Ευχομαι με καποιον τροπο να βρεις την λυση...
 


Tania2010

Member
6 Αυγούστου 2019
18
3
28
Τι να σου πω,δεν εχω εμπειρια απο σκυλους που μπορει να εχουν καταθλιψη και να χρειαζονται αναλογη φαρμακευτικη αγωγη...αυτο που ξερω ειναι οτι τα γ.π. ειναι φαγανά σκυλια και μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που περιγραφεις. Αν δεν υποβοσκει καποιο σοβαρο θεμα υγειας (δε μιλαω για ψυχολογικο), το οποιο ειναι θεμα κτηνιατρου να το βρει, νομιζω οτι καποτε κατι εχει συμβει ή κατι εχεις κανει εσυ που δεν το εχεις αντιληφθει και επηρεαζει αρνητικα το σκυλι σου και εχει καθιερωθει τωρα αυτη η κατασταση. Ευχομαι με καποιον τροπο να βρεις την λυση...
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Ελπίζω να βρω λύση!!!
 


Angel2014

Member
15 Αυγούστου 2019
5
0
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί κατά τη διάρκεια μιας αναζήτησής μου σε προϊόντα για σκύλους, έπεσε το μάτι μου σε βιταμίνες για κατοικίδια. Οι βιταμίνες είναι πολύ σημαντικές για τη ψυχολογία μας και το ίδιο ισχύει και για τους σκύλους. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να δώσω και σίγουρα θα το προτιμούσα 1000 φορές από τα φάρμακα.
Πχ είδα αυτό https://www.pharmacy295.gr/el/produ...YyNTkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0 αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά συμπληρώματα διατροφής. Μια ιδέα δίνω, ελπίζω να πηγαίνουν καλύτερα τα πράγματα :)
 


Tania2010

Member
6 Αυγούστου 2019
18
3
28
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί κατά τη διάρκεια μιας αναζήτησής μου σε προϊόντα για σκύλους, έπεσε το μάτι μου σε βιταμίνες για κατοικίδια. Οι βιταμίνες είναι πολύ σημαντικές για τη ψυχολογία μας και το ίδιο ισχύει και για τους σκύλους. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να δώσω και σίγουρα θα το προτιμούσα 1000 φορές από τα φάρμακα.
Πχ είδα αυτό https://www.pharmacy295.gr/el/produ...YyNTkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0 αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά συμπληρώματα διατροφής. Μια ιδέα δίνω, ελπίζω να πηγαίνουν καλύτερα τα πράγματα :)
Σε ευχαριστώ, σκεφτόμουν και γω να της πάρω κάτι τέτοιο. Απλά φοβάμαι για υπερβιταμινωση!! Βέβαια θα ρωτήσω και το γιατρό για κάτι τέτοιο ή παρόμοιο. Δευτέρα έχουμε κτηνίατρο (πάλι) για τα ετήσια εμβόλια και γιατί έσκισε τη πατούσα της από κάτω (ένας θεός ξέρει με τι) στη βόλτα.
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Έχεις δοκιμάσει να βρέχεις την χηρά τροφή με νεράκι; πολύ απλή και αποτελεσματική λύση που "ξεκλειδώνει" την γεύση κάθε ξηράς τροφής.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ο σκύλος μου έχει κάποια θέματα που η γιατροί ανά διαστήματα έχουν χαρακτηρίσει ως πιθανώς νευρολογικά. Άλλες φορές πιο έντονα άλλες λιγότερο έντονα. Δε σχετίζονται βέβαια με την όρεξη για φαγητό αλλά με συμπεριφορές και φοβίες χωρίς ουσιαστικό λόγο και κίνητρο. Σε μια πρόσφατη συζήτηση η γιατρός μου ανέφερε το κανναβέλαιο για σκυλιά (υπάρχουν κάποια αντίστοιχα προϊόντα στην αγορά). Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχουμε φτάσει σε τόσο ακραίο σημείο (ακόμα). Επειδή όμως είναι καθαρά φυτικό μήπως να το συζητούσες με το γιατρό σου;
 
  • Like
Reactions: Tania2010




Tania2010

Member
6 Αυγούστου 2019
18
3
28
Έχεις δοκιμάσει να βρέχεις την χηρά τροφή με νεράκι; πολύ απλή και αποτελεσματική λύση που "ξεκλειδώνει" την γεύση κάθε ξηράς τροφής.
Κάποιες τροφές όταν τις βρέχεις βγάζουν ουσίες που είναι τοξικές για το σκύλο. Εκτός από αυτό βέβαια η ετικέτα πάνω λέει ότι δεν κάνει να βρέχεται η τροφή της, και δεν της αρέσει καθόλου οταν είναι υγρή, μόλις νιώσει ότι είναι ήδη υγρή, δηλαδή μαλακή τη φτύνει, γουρλώνει ματια και φεύγει μακριά!!
 


Tania2010

Member
6 Αυγούστου 2019
18
3
28
Ο σκύλος μου έχει κάποια θέματα που η γιατροί ανά διαστήματα έχουν χαρακτηρίσει ως πιθανώς νευρολογικά. Άλλες φορές πιο έντονα άλλες λιγότερο έντονα. Δε σχετίζονται βέβαια με την όρεξη για φαγητό αλλά με συμπεριφορές και φοβίες χωρίς ουσιαστικό λόγο και κίνητρο. Σε μια πρόσφατη συζήτηση η γιατρός μου ανέφερε το κανναβέλαιο για σκυλιά (υπάρχουν κάποια αντίστοιχα προϊόντα στην αγορά). Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχουμε φτάσει σε τόσο ακραίο σημείο (ακόμα). Επειδή όμως είναι καθαρά φυτικό μήπως να το συζητούσες με το γιατρό σου;
Θα πάμε σήμερα και θα του το πω, έχουμε να κανουμε εμβόλια σημερα!! Εμένα δεν έχει φοβίες με τίποτα έχω θέμα όμως στο φαγητό της. Θα δείξει σήμερα που θα πάνε κτηνίατρο!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf