Ωτίτιδα..


Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Πριν από κανα δίμηνο, ο Μούργος λόγω βουτιάς στην θάλασσα μάλλον (τον πλάκωσε ένα κύμα και ας μην το παραδέχεται :Ρ), απέκτησε την πρώτη του ωτίτιδα, τον πήγαμε σε γιατρό και μας έδωσε αντιβίωση. Ένα μήνα μετά φαινότανε να έχει ηρεμήσει όταν πάλι τον ξαναχτύπησε στους 1μιση μήνες με 2 μήνες και τον πήγα σε άλλο κτηνίατρο ο οποίος έκανε εξετάσεις με μικροσκόπιο και βρήκε ότι ήτανε λόγω μύκητα.. για να μην λέω πολλά. Ο πρώτος απλά κοίταξε το αυτί του. Ενώ ο δεύτερος το εξέτασε. Και μου εξήγησε ότι η ωτίτιδα δεν είναι ενός τύπου αλλά είναι 3 τύπων ή αιτιών. Είτε λόγω ιου, είτε μύκητα ή παράσιτου.
Οπότε η αντιβίωση αλλάζει από αιτία σε αιτία. Δεν ξέρω αν η ωτίτιδα η πρώτη έχει να κάνει με την δεύτερη κλπ. Δεν λέω κάτι τέτοιο. Το μπλα μπλα έγινε για να θυμίσω να μην έχουμε ΤΗΝ εμπιστοσύνη σε κάποιον που ίσως τελικά δεν την αξίζει. Και ειδικά σε θέματα τέτοια, που αφορούν την υγεία... των φίλων μας....

Αυτά. Καλημέρα!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
καλησπερα ο Αδης νομιζω οτι εχει ξεκινησει τα πρωτα συμπτωματα ωτιτιδας....δλδ τιναζει το κεφαλι του,ξυνει τα αφτια του κ καμια φορα οταν του τα πιανουμε ποναει.
πολυ πιθανον να το επαθε απ τα μπανακια στην θαλασσα καθως ειναι δεινος κολυμβητης κ προτιμαει τη θαλασσα απ τη στερια!
τα τσεκαρα κ δεν βλεπω κατι μεσα στα αυτια του ουτε μυριζουν...προτεινεται καποιο φαρμακο η να τον παω στο γιατρο?
 


Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Εγώ τα καθαρίζω που και που με Epi-Otic... Δεν θυμάμαι πώς λέγεται ένα φάρμακο που έπιανε και τους 4 τύπους ωτίτιδας, αλλά από όσο ξέρω έχει έλειψη εδώ και κανα 5μηνο...

Υ.Γ. Που το ξέθαψες αυτό το θέμα.......... :D

Καλή τύχη!!!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
το ξεθαψα για να μην ανοιγω καινουργιο!:Dτο epi-otic απ οσο ξερω ειναι καθαριστικο,οχι θεραπευτικο η κανω λαθος?
 


Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Καθαριστικό είναι... Απλά το είπα μήπως και δεν έχει ωτίτιδα και το προλάβεις... Είπα να πω κάτι, δεν ήξερα τίποτα άλλο και είπα αυτό!! :eek:
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
σ ευχαριστω παντως!μαλλον θα ρωτησω αυριο τη γιατρο για να ειμαστε σιγουροι!:)
 


Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Κοίτα όμως να πάρει δείγμα από το αυτί του Άδη!! (για να σ πει ποιο φάρμακο ακριβώς κάνει).. Εγώ έτσι άλλαξα κτηνίατρο.. χε χεε!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ναι θα το φροντισω!παντως ειμαι σιγουρη οτι οφειλεται στην θαλασσα....θα δειξει!
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Πριν από κανα δίμηνο, ο Μούργος λόγω βουτιάς στην θάλασσα μάλλον (τον πλάκωσε ένα κύμα και ας μην το παραδέχεται :Ρ), απέκτησε την πρώτη του ωτίτιδα, τον πήγαμε σε γιατρό και μας έδωσε αντιβίωση. Ένα μήνα μετά φαινότανε να έχει ηρεμήσει όταν πάλι τον ξαναχτύπησε στους 1μιση μήνες με 2 μήνες και τον πήγα σε άλλο κτηνίατρο ο οποίος έκανε εξετάσεις με μικροσκόπιο και βρήκε ότι ήτανε λόγω μύκητα.. για να μην λέω πολλά. Ο πρώτος απλά κοίταξε το αυτί του. Ενώ ο δεύτερος το εξέτασε. Και μου εξήγησε ότι η ωτίτιδα δεν είναι ενός τύπου αλλά είναι 3 τύπων ή αιτιών. Είτε λόγω ιου, είτε μύκητα ή παράσιτου.
Οπότε η αντιβίωση αλλάζει από αιτία σε αιτία. Δεν ξέρω αν η ωτίτιδα η πρώτη έχει να κάνει με την δεύτερη κλπ. Δεν λέω κάτι τέτοιο. Το μπλα μπλα έγινε για να θυμίσω να μην έχουμε ΤΗΝ εμπιστοσύνη σε κάποιον που ίσως τελικά δεν την αξίζει. Και ειδικά σε θέματα τέτοια, που αφορούν την υγεία... των φίλων μας....

Αυτά. Καλημέρα!
Επειδή το έχω ξαναδεί το έργο, με τα παιδιά μου όχι με το σκυλί, συχνότατα η πρώτη ωτίτιδα οφείλεται σε μικρόβιο, φαίνεται με γυμνό μάτι και θεραπεύεται με αντιβίωση. 3-4 εβδομάδες μετά, επειδή ίσως η αντιβίωση δεν ολοκληρώθηκε, ή άλλαξε το ph της προσβεβλημένης περιοχής ή απλα υπήρξε επιμόλυνση από άλλη αιτία, επανεμφανίζεται η ωτίτιδα με "ένοχο" το αρχικό μικρόβιο ή/και κάποιον μύκητα. Καινούργια εξέταση, νέο σχήμα για να αντιμετωπιστεί. Θέλω να πω...η αρχική διάγνωση δεν ήταν λάθος κατά πάσαν πιθανότητα, απλά του έμεινε η ευαισθησία και ήθελε πολύ περισσότερη προσοχή μετά. Και εξακολουθεί να θέλει, οι μύκητες είναι πολύ πιο ανθεκτικοί από τα μικρόβια και τα συμπτώματά τους λιγότερο έντονα, μας ξεγελάνε δηλαδή.
Κάτι συνειρμούς που κάνω όμως, για γέλια είμαι! Απλά όσο περνάει ο καιρός και "μπαίνω" απο δω μέσα και στα δικά σας προβλήματα(που κάποια στιγμή θα γίνουν και δικά μου φυσικά), τόσο με εντυπωσιάζει η ομοιότητα ανάμεσα στα παιδιά και στα σκυλιά μας, στις αρρώστειες,την εκπαίδευση,τη διατροφή,την άσκηση. Εντυπωσιακό δεν είναι?
 


Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Ενδιαφέρον!!
Ναι, είναι απίστευτο! Ειδικά εσείς οι γονείς, έχετε παραληλισμούς αρκετούς να κάνετε!!
Και κοίτα πόσο περιπλέκεται στην πορεία ο άνθρωπος, ενώ ο σκύλος παραμείνει σχεδόν ίδιος... :-|
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Επειδή την πατήσμαμε κι εμείς έτσι ακριβώς πέρυσι το καλοκαίρι και τρέχαμε σε τρεις γιατρούς αφού ήμασταν σε διαφορετικό μέρος κάθε φορά κι επειδή ο Dante λατρεύει τη θάλασσα, εκτός από epi otic, υπάρχει άλλος τρόπος προστασίας???
Βαμβάκι στ΄αυτιά όταν κολυμπάει π.χ.???
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Ενδιαφέρον!!
Ναι, είναι απίστευτο! Ειδικά εσείς οι γονείς, έχετε παραληλισμούς αρκετούς να κάνετε!!
Και κοίτα πόσο περιπλέκεται στην πορεία ο άνθρωπος, ενώ ο σκύλος παραμείνει σχεδόν ίδιος... :-|
Αυτά που έχεις μάθει από την εμπειρία σου με το σκύλο, θα σου χρησιμέψουν όταν με το καλό κάνεις παιδί-για μένα το αντίστροφο αφού πρώτα έκανα τα παιδιά! Και εκεί θα έχεις ένα άρρωστο ή γκρινιάρικο πλασματάκι που θα πρέπει να μαντέψεις τι έχει αφού δεν θα μπορεί να μιλήσει, θα έχεις συμπτώματα έντονα από αστείες αιτίες και ανεπαίσθητα συμπτώματα από πολύ σοβαρές αιτίες...και θα μάθεις να παρατηρείς, να αξιολογείς και...να τρέχεις!
Γι αυτό και επιμένω στη διαθεσιμότητα του γιατρού, στην υπομονή του. ΄Ενας καλός γιατρός δεν είναι απαραίτητο να έχει 18 μεταπτυχιακά, αρκεί να είναι προσεκτικός και να σου εξηγεί...έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα έχεις το πρόβλημα να είσαι πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός στην αντιμετώπισή του, μη σου πω να το προλάβεις κιόλας.
Οι δικοί μου-παιδίατρος και κτηνίατρος, στην πρώτη τους επίσκεψη, έκατσαν πάνω από μία ώρα στο σπίτι. Μιλήσαμε με κάθε λεπτομέρεια για τα πάντα, κράτησα σημειώσεις, ξεκίνησα ημερολόγιο, πότε βάλαμε τηναμπούλα, κάθε πότε να κάνω το κάθε τι, πως υπολογίζω τη δοσολογία για το κάθε φάρμακο. Και τα παιδιά μαζί, ενημερωμένα για τα πάντα.
Και το σκυλί ένα παιδάκι είναι...μόνο που δεν θα "μεγαλώσει" ποτέ!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Κάμποσο καιρο τωρα,το ενα αυτι του γέμιζε κάφε ακαθαρσιες.Το καθαριζα και γέμιζε συνεχεια.Νομιζα οτι ηταν απλη βρομια και δεν μπορουσα να καταλαβω πως γεμιζε τοσο συντομα.Σήμερα πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι ηταν ωτιτιδα.Δεν το ηξερα οτι εκφραζεται ετσι,σαν βρομια. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι δεν εδειχνε να ποναει.Ποτε δε δειχνει να ποναει για τιποτα,δεν παραπονιεται,δε κλαιει,κτλ.Τον ψαχνω συνεχως και μονο ετσι ανακαλυπτω οτι τρεχει κατι.Ειναι αγχωτικο ομως αυτο.
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Κάμποσο καιρο τωρα,το ενα αυτι του γέμιζε κάφε ακαθαρσιες.Το καθαριζα και γέμιζε συνεχεια.Νομιζα οτι ηταν απλη βρομια και δεν μπορουσα να καταλαβω πως γεμιζε τοσο συντομα.Σήμερα πηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι ηταν ωτιτιδα.Δεν το ηξερα οτι εκφραζεται ετσι,σαν βρομια. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι δεν εδειχνε να ποναει.Ποτε δε δειχνει να ποναει για τιποτα,δεν παραπονιεται,δε κλαιει,κτλ.Τον ψαχνω συνεχως και μονο ετσι ανακαλυπτω οτι τρεχει κατι.Ειναι αγχωτικο ομως αυτο.
Η "καφέ ακαθαρσία" είναι το αντίστοιχο της δικιάς μας κυψελίδας, ένα κίτρινο ,δύσοσμο έκκριμα σαν κερί που προστατεύει το εξωτερικό ους από τα μικρόβια σκοτώνοντας τα. Η υπερέκκριση σημαίνει ότι υπήρχε φλεγμονή. Ο πόνος δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει (η μέση ωτίτιδα ας πούμε στα παιδιά δεν δίνει πόνο, μόνο μια ανεπαίσθητη ζαλάδα και μία αίσθηση "βάρους"), ωστόσο απαιτεί αντιβίωση για την αντιμετώπισή της. Πως να το εκφράσουν αυτό τα ζωντανά που ούτε και τα ανθρωπάκια δεν μπορούν να το πούν?
΄Οπως και νά χει, μπράβο που το έπιασες!
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
υπάρχει άλλος τρόπος προστασίας???
Βαμβάκι στ΄αυτιά όταν κολυμπάει π.χ.???
χαχα,τωρα τι μου θυμισες...
το ενα σκυλακι μου ,που τωρα ειναι 16 χρονων ,εκανε συνεχεια ωτιτιδες,ετσι οταν του εκανα μπανιο(οχι στην θαλασσα ομως)
του φοραγα σκουφακι διαφανες,αυτα που βαζουν οι γιαγιαδες για να μην βρεξουν τα μαλλια,ειχε πολυ πλακα,αμα βρω την φωτο θα την βαλω να γελασουμε.:D
 


frenchie

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
93
0
Pireaus
Η "καφέ ακαθαρσία" είναι το αντίστοιχο της δικιάς μας κυψελίδας, ένα κίτρινο ,δύσοσμο έκκριμα σαν κερί που προστατεύει το εξωτερικό ους από τα μικρόβια σκοτώνοντας τα. Η υπερέκκριση σημαίνει ότι υπήρχε φλεγμονή. Ο πόνος δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει (η μέση ωτίτιδα ας πούμε στα παιδιά δεν δίνει πόνο, μόνο μια ανεπαίσθητη ζαλάδα και μία αίσθηση "βάρους"), ωστόσο απαιτεί αντιβίωση για την αντιμετώπισή της. Πως να το εκφράσουν αυτό τα ζωντανά που ούτε και τα ανθρωπάκια δεν μπορούν να το πούν?
΄Οπως και νά χει, μπράβο που το έπιασες!
αααχχχ...εμένα η κτηνίατρος μου μου είπε ότι αυτό είναι ψωρίαση...οι καφέ ακαθαρσίες στο αυτάκι, όχι τα κίτρινα υγρά...μας έδωσε ειδικό φάρμακο για την ψωρίαση στο αυτί, το απλο για την "απλή" ωτίτιδα δεν κάνει δουλεία...τώρα όμως μετά από 2 μήνες βλέπω πάλια καφέ πραγματάκια:(
 




scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Ο δικός μου είχε εδώ και καιρό αυτή την καφέ βρώμα αλλά εγώ(η ηλίθια) νόμιζα πως ήταν φυσιολογικό(σαν την δική μας κυψελίδα όπως είπε η κατερίνα) και δεν είχα πει τίποτα στον γιατρό..
Επειδή όμως μύριζαν κιόλας στην τελευταία επίσκεψή μας του είπα να ελέγξει τα αυτιά του και βρήκε πως έχει πρόβλημα..
Μου έδωσε μια αλοιφή και σταγόνες και τελειώσαμε μόλις προχθές.. Θα δω πως θα πάει τώρα και ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα.
Κατόπιν εορτής θυμήθηκα πως έξυνε τα αυτιά του κάποιες φορές στην βάση τους αλλά δεν το είχα συνδέσει μα την βρώμα..

Πληροφοριακά τώρα μας είπε πως έπαθε μόλυνση λόγω κάποιου ακάρεου αν δεν κάνω λάθος που σε συνδυασμό με την υγρασία μέσα στο αυτί δημιούργησε αυτή την βρώμα..

Επίσης μου είπε στο μπάνιο που του κάνω να μην του ρίχνω ποτέ νερό στο κεφάλι αλλά να χρησιμοποιώ μόνο βρεγμένο πανί. Και τέλος αν κάνουμε μπάνιο στην θάλασσα να παίρνω λίγο βαμβάκι μαζί μου για να παίρνω τυχόν υγρασία..;)
 


eirini83

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
60
0
Αυτό με το σκουφάκι είναι καταπλήκτική ιδέα!!!:p

ο δικός μου την πάτησε επειδή θέλει να του πετάω βοτσαλάκια στην παραλία κι αυτός να τρέχει να τα πιάνει...Μόνο που εμένα μου ξέφυγε κανα δυο τρεις φορές το βοτσαλάκι στη θάλασσα κι αυτός έκανε βουτιά για να το πιάσει:eek::D..Ούτε όχι δεν πρόλαβα να πω..Προσοχή λοιπόν στις βουτιές αν είναι χωρίς σκουφάκι!!! :D
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Μωρέ καταπληκτική ιδέα είναι, εγώ που να βρω σκουφάκι για το τσιουάουα!!!!
Εκτός αν του βάλω κάτι άλλο instead of, που δεν το λέω τι σκέφτομαι γιατί αν το πω θα γελάσει ο κάθε πικραμένος εδώ μέσα (άσε που δεν μου επιτρέπει η ανατροφή μου:rolleyes:!!!):D:D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU