έμφραγμα


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Morgan_A, επειδή θεωρώ επικίνδυνο (και για τον σκύλο και για εμάς) να αξιολογεί ο σκύλος πότε θα ενεργήσει, και φυσιολογικά κάθε σκύλος φύλακας αυτό κάνει (πάνω-κάτω), θεώρησα απλούστερο και ξεκάθαρο στο μυαλό του σκύλου ότι εμείς είμαστε εμείς, και οι ξένοι είναι πάντα ξένοι.

Όταν μπερδεύουμε τον σκύλο ότι κάποιες φορές οι ξένοι είναι επιθυμητοί, και κάποιες άλλες όχι, τότε πιθανότατα ο σκύλος μας θα αφήσει τον ξένο να πλησιάσει, και θα έχει μεν τον νου του, ο πραγματικός κακός όμως έχει τον χρόνο να βλάψει τον σκύλο μας, πριν ο σκύλος προλάβει να ξεκαθαρίσει αν ο ξένος ήταν καλός ή κακός.

Επειδή γνωρίζω πολλά περιστατικά όπου ο εκπαιδευμένος και κοινωνικός σκύλος-φύλακας ξαφνικά θεώρησε άξια τιμωρίας την συμπεριφορά κάποιου ξένου, ιδίως σε παιδιά φίλων που έκαναν επίσκεψη, θεωρώ απαράδεκτο να κυκλοφορεί τριγύρω ένας σκύλος φύλακας όταν έχεις επισκέψεις.
Είναι σαν να έχει οπλίσει ένα περίστροφο, και να το αφήνεις μέσα σε ένα παιδικό δωμάτιο. Είναι θέμα χρόνου να γίνει το κακό, και όσο δεν συμβαίνει κάποιο ατύχημα, αυτό δεν αποδεικνύει την μη επικινδυνότητα του έκθετου όπλου...
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
κατάλαβα...

Προτίνεις δηλαδή, εάν κατάλαβα καλά, όταν έρχονται στο σπίτι φίλοι και κυρίως μικρά παιδιά, να τον απομονώνω..., κατά κάποιο τρόπο, σε ένα σημείο του σπιτιού, από το οποίο δεν θα μπορεί να έχει πρόσβαση, στο χώρο που καθόμασθε με τους επισκέπτες.

Αυτό συνηθίζω να το κάνω ήδη, όταν υπάρχουν μικρά παιδιά, γιατί φοβάμαι μήπως, ακόμα και άθελά του..., λόγω του όγκου και της δύναμης του, αλλά και επειδή είναι και κάπως άγαρμπος..., πιστεύω λόγω ηλικίας..., μην τα πάρει σβάρνα..., στην καλύτερη περίπτωση...
Τώρα στην χειρώτερη περίπτωση..., τι μπορεί να συμβεί..., Ο Θεός να φυλάει...

Πιστεύεις δηλαδή, ότι καλό θα ήταν να το κάνω αυτό..., ακόμα και με επισκέψεις τις οποίες γνωρίζει καλά από κουτάβι, παρ΄ όλο που δεν έχει μέχρι τώρα εκδηλώσει ποτέ, κάποια αρνητική πρόθεση εναντίον τους... :?

Τώρα που μου το λες..., η αλήθεια είναι ότι δεν έχεις άδικο...
Γιατί όπως έχουμε πει και για άλλα θέματα..., καλύτερα είναι να προλαμβάνεις..., παρά να προσπαθείς, εκ των υστέρων..., να διορθώσεις... το κακό που έχει συμβεί... :wink:

Θα το κάνω έτσι...!!!

Τον άφηνα ελεύθερο, γιατί φοβόμουν, ότι εάν δεν έρχεται σε επαφή καθόλου με ξένους..., θα μπορούσε σταδιακά..., να γίνει πολύ πιο αντικοινωνικός...

Με αυτό το σκεπτικό, τον άφηνα να έρχεται σε επαφή..., με όσους τουλάχιστον, γνωρίζει καλά από μικρός...

Αλλά βέβαια, θα μου πεις..., δεν είμαστε για πειράματα, πάνω σε τέτοια θέματα.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Re: κατάλαβα...

Morgan_A said:
Θα το κάνω έτσι...!!!

Τον άφηνα ελεύθερο, γιατί φοβόμουν, ότι εάν δεν έρχεται σε επαφή καθόλου με ξένους..., θα μπορούσε σταδιακά..., να γίνει πολύ πιο αντικοινωνικός...

Με αυτό το σκεπτικό, τον άφηνα να έρχεται σε επαφή..., με όσους τουλάχιστον, γνωρίζει καλά από μικρός...
Μα ακριβώς αυτό θα πετύχεις: Να γίνει αντικοινωνικός με τους ανθρώπους μέσα στο σπίτι σου!!!

Τον σκύλο τον θέλω κοινωνικότατο εκτός σπιτιού. Και έτσι είναι...
Μέσα στο σπίτι, γιατί να είναι κοινωνικός με τους ξένους? Για να καλοδεχτεί και τον πιθανό κλέφτη???

Αφού λοιπόν τον κάνεις ψιλο αντικοινωνικό μέσα στο σπίτι, θέλει προσοχή με τους πάντες (τους ξένους), για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Δεν προτείνω να κάνεις το ίδιο σαν σωστή ενέργεια, απλώς εξηγώ το σκεπτικό που με οδήγησε να ενεργήσω εγώ έτσι. Το αποτέλεσμα είναι ότι και εκεί πυο πιστεύω ότι ο σκύλος δεν θα τους πειράξει, εγώ προσέχω για να έχω.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Με όσους δεν γνωρίζει καλά, εννοώ από μωρό..., δεν είναι απλά αντικοινωνικός..., αφρίζει... από το κακό του...

Αλλά υπάρχουν και κάποια πολύ λίγα άτομα, δυο - τρεις φίλες -οι, τους οποίους δείχνει να τους αποδέχεται... και μάλιστα τους κάνει και χαρές, όταν έρχονται, αλλά παρ΄ όλα αυτά, απ΄ ότι είδα από το περιστατικό που σου ανέφερα παραπάνω..., παρ΄ όλη την αποδοχή... δεν τους χάνει δευτερόλεπτο, από τον έλεγχό του..., γιατί ξέρει ότι δεν είναι άτομα της οικογένειας..., δηλαδή της αγγέλης...

Εκτός από αυτό, έχω την εντύπωση..., δεν το έχω αφήσει όμως να αποδειχθεί..., γιατί φοβάμαι και το "άθελά του..."
Έχω λοιπόν, την εντύπωση..., ότι τα παιδιά τα συμπαθεί..., ίσως επειδή έχει συνηθίσει από την κόρη μου την παρουσία των παιδιών μέσα στο σπίτι... και όποτε βλέπει παιδιά, δείχνει ότι θέλει να πάει να παίξει... μαζί τους, αλλά αυτό βέβαια, δεν είναι κάτι που μπορείς να ρισκάρεις..., για να δεις τα αποτελέσματα...

Όπως και να έχει όμως, κακά τα ψέματα..., όταν έχεις ένα τόσο μεγαλόσωμο σκυλί, δεν μπορείς ποτέ να το αφήσεις εκτός ελέγχου..., όταν υπάρχει στο χώρο, κάποιος εκτός της οικογένειας...
Πάντα πρέπει να το έχεις υπό έλεγχο... και να είσαι σε ετοιμότητα...

.