αγορα σκυλου


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
OK παρεξήγηση τέλος. :) Αυτό που ήθελα να πω είναι οτι ασχέτως εμπειρίας (που στο κάτω κάτω δεν είναι και υποχρεωμένος κανείς να έχει), εμένα με "χάλασε" το γεγονός ότι έδωσες το σκύλο με την πρώτη προσωρινή δυσκολια και επιπλέον ότι δεν είχες την αναμενόμενη υποστήριξη απο το περιβάλλον σου (κανεις δε βοήθησε την κατάσταση, είτε επειδή δεν ήξερε είτε επειδή δε μπορούσε είτε επειδή δεν ήθελε).

Αλήθεια σου λέω και με κανένα ίχνος είρωνίας ή διάθεσης να σε προσβάλλω ή να σε στενοχωρήσω, μου είναι απολύτως αδύνατον να καταλάβω γιατί έδωσες το σκύλο δυο βδομάδες πριν χωρίς να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και τι εχει αλλάξει τώρα. Φαντάζομαι οτι καταλαβαίνεις κι εσύ οτι η εξεταστική είναι λεπτομέρεια.... το θέμα είναι γιατί πελάγωσες και τι εγγυάται οτι δε θα ξαναπελαγώσεις με το σκύλο (την επόμενη φορά δε θα είναι εξεταστιή θα είναι κάτι άλλο).
Δυστυχώς όπως είπα και πιο πάνω οι δικοί μου δεν ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να με βοηθήσουν λόγω φόρτου εργασίας,εξαλου μου ειχαν πει και οι ίδιοι πως είναι διατεθημένοι να πάρουμε σκύλο αλλα να ειναι υπ'ευθύνη μου.Πραγματικά δεν ξέρω πως σκέφτηκα και έδωσα το σκύλο,το μυαλό μου δεν ήταν και στα καλύτερα του,αλλα πρώτη φορά ένιωθα τόση πίεση με τις εξετάσεις(το ξέρω πως δε δικαιολογούμαι , μα έτσι έγινε),αυριο το πρωι θα πάρω τηλέφωνο αυτον που το πήρε για να τον παρακαλέσω να μου τον δώσει πισω.Αλλά δεν πιστεύω να καταφέρω τίποτα διότι όταν τον πήρε μου ειπε πως ο γιος του ηταν πολυ ενθουσιασμένος με την ιδέα...θα δουμε...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Φιλη Vas να σε καλωσορισω κι εγω.
Το φορουμ δεν ειμαι δημοσιο δικαστηριο αλλά ολοι και όλα κρινονται με ένα και μοναδικο σκοπο.
Να γινουμε καλυτεροι ιδιοκτητες σκυλων με αποτελεσμα να εχουμε καλυτερα, πιο ισορροπημενα σκυλια και πιο επιτυχημένη σχεση μαζι τους.

Τυχαινει να εχω βελγογερμανικο 8 μηνων που το απεκτησα κι εγω από φιλο και ένα μινι πινσερ, σκυλι με παρομοιο μεγεθος και ιδιοσυγκρασια με το μικρο σου.

Το μονο που εχω να πω για το βελγογερμανικο είναι ότι αν δεν προσαρμοσεις εν μερει τη ζωη σου συμφωνα με τις αναγκες του σκυλου, θα βρεθεις με έναν ψυχολογικά μη ισορροπημενο σκυλο και θα ειστε και οι δυο δυστυχισμενοι.

Κάθε σκυλος αλλά ειδικα αυτος θελει πολλη δουλεια και χρονο για να τον εκτονωσεις και να ικανοποησεις τις αναγκες του.

Η πρωτη σας συμβιωση μαλλον δεν ηταν ιδιαιτερα επιτυχημενη εφοσον τον εδωσες.
Για να είναι επιτυχημένη η επομενη κατι πρεπει να αλλαξει.
Σκεψου αν μπορεις να κανεις αυτή την αλλαγη.

Στο πρωτο σου ποστ ειδα ότι σκεφτοσουν για σκυλο καποιας άλλης φυλης.
Πιθανον να σε απογοητευσε το βελγογερμανικο με τη συμπεριφορα του.
Φοβαμαι ότι οποιασδηποτε φυλής σκυλος θα σε απογοητευσει αν δεν ασχοληθεις μαζι του.

Φιλικά
Αρης
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ κι εγώ με τον Άρη και μάλιστα θα πρότεινα πραγματικά να το σκεφτείς πρώτα πάρα πολύ. Να διαβάσεις επίσης και μερικά πράγματα, εγώ π.χ. έτσι μόνο κατάφερα να πάρω τελικά σκύλο που προηγουμένως πραγματικά δεν μπορούσα για πολλούς ρεαλιστικούς λόγους. Δες και μερικά σχετικά βίντεο. Ειλικρινά βοηθούν όλες αυτές οι πηγές γνώσης για τους σκύλους, ακόμα κι αν είχες σκύλο παλιά και ξέρεις κάποια πράγματα. Εγώ π.χ. συνέχεια μαθαίνω. Και όταν τον πρωτοπήρα, ήθελα και Αυστραλέζο μάλιστα, κόντεψα να τρελαθώ και πελάγωσα, αφού έστελνα τρομαγμένα και επείγοντα email στους φίλους μου και τους τρέλαινα τελείως. Σιγά-σιγά όμως έμαθα και ηρέμησα. Είχα όμως την πολυτέλεια να έχω βάλει τη ζωή μου σε κάποια τάξη που δεν είχε προηγουμένως. Και όπως είπα: στη σκέψη και μόνο που θα τον παρατήσω από αύριο για έξι βδομάδες κοντεύω να λαλήσω. Και έχω βάλει και ένα εκατομμύριο άτομα να τον επιβλέπουν και να τον φροντίζουν και να τον λιβανίζουν!

Επί τη ευκαιρία, έτσι για να γελάσουμε, και η μάνα μου δηλώνει φιλόζωη. Έχει βάλει μάλιστα απέναντι από το κρεβάτι της φωτογραφίες δικές μου και του Μουφ σε τεράστια μεγέθη και των αδερφών μου σε μικρότερα. Κλαψούριζε και προχτές για την υγεία του Μουφ στο τηλέφωνο και ανησυχούσε ότι θα πάθω εγκεφαλικό ή κάτι τέτοιο! Κάτσε όμως να της το κουβαλήσω στο σπίτι και να δεις τι θα γίνει με τα χαλιά και τους καναπέδες κλπ. Αφού με ψιλορώταγε αν είναι δυνατόν να τον βάλει να μένει στη βεράντα!!!!! Τρελός παπάς τη βάφτισε βεβαίως διότι το Μουφ κοιμάται παρεούλα μαζί μου!:) Φυσικά ούτε κουβέντα για βόλτα διότι είναι σίγουρη ότι το Μουφ θα τη ρίξει κάτω και θα την παρατήσει να πάει να μουφιάσει!:eek:
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Σιμφωνω και εγω πως δεν πρεπει να παρεις τοσο γρηγορα σκυλο .
Συν τοις αλλοις ειναι και λιγο ''αδικο'' να ζητησεις πισω εναν σκυλο που χαρισες μολις πριν λιγο καιιρο σε καποια οικογενεια.
Οπως ειπες ο γιος του νεου διοκτητη εχει ξετρελαθει...
Καμια φορα τα λαθη μας τα πληρωνουμε.
Γνωμη μου.:)
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Vas,κι εγω πιστευω οτι βιαζεσαι να παρεις σκυλο.Εγω ειμαι δασκαλα(διορθωματα,διαγωνισματα) και ανα τακτα διαστηματα δεν προλαβαινω να ασχοληθω με το σκυλο κι ομως το κανω,γιατι θελω.Μπορει λιγο να του αλλαξα το ωραριο του καποιες στιγμες αλλα δεν του στερησα τιποτα.Και αργαααα το βραδυ τον εβγαλα βολτα,και κομματια απο τη δουλεια ήμουν και σε διαμερισμα ζω(εννοειται δεν εχω κηπο),αλλα φροντιζα να ασκειται καθημερινα και μεσα κι εξω απο το σπιτι.Ειναι κοντοτριχος και το σπιτι μου ειναι σαν κομμωτηριο απο τις τριχες και μολοσσος ειναι και ομως χωραει παντου όσα ατομα και αν υπαρχουν στο σπιτι.Αλλα ξερεις;Τον εκπαιδευω για να μην ανεβαινει σε κανενα, να μην κανει χαλια το σπιτι,κτλ.Πριν παρεις σκυλο,σκεψου οτι ειναι σαν να υιοθετεις παιδι.Τοσο σοβαρα δεξου το.Και σχολειο θα το πας(εκπαιδευση) και θα παιξεις μαζι του (αντιστοιχα και με το σκυλο) και θα ξενυχτισεις... γιατι απλα θες να αποκτησεις την δυνατοτερη σχεση που μπορεις μαζι του.Θα αφηνες το παιδι σου σε περιοδους που ζοριζεσαι;Να ξερεις οτι δε σε κατηγορει κανεις,αλλα προσπαθουμε να τα δεις τα πραγματα πιο αντικειμενικα και με διαρκεια χρονου.
Συμφωνώ με όλους εδώ και περισσότερο με την skylakos.΄Εχω λίγη πείρα και πολύ μικρό σκυλί...ωστόσο νοιώθω πραγματικά ότι υιοθέτησα παιδί (πολύ αντιπροσωπευτική φράση, η πλέον αντιπροσωπευτική θα έλεγα!) και μάλιστα ένα παιδί που δεν θα μεγαλώσει ποτέ και θα εξαρτάται ισοβίως από εμένα.Τα παιδιά μου, αν και 12 και 13 ετών, ασχολούνται ενεργά με το σκυλί, το καθαρίζουν, το πάνε βόλτα, όμως...είναι παιδιά, αύριο θα έχουν διαγωνίσματα, ιδιαίτερα, κολυμβητήρια...μετά Πανεπιστήμια, σχέσεις, μεταπτυχιακά, καριέρες ...και να θέλουν, οι προτεραιότητές τους θα είναι άλλες, απείρως σοβαρότερες. Γνώμη μου: ξεκουράσου από τις εξετάσεις σου, καλά αποτελέσματα να έχεις, αν καταφέρεις να πάρεις πίσω το σκυλάκο που έδωσες καλώς, αλλιώς άστο για την ώρα. Ηρέμησε, πήγαινε διακοπές, βάλε σε μια τάξη τη ζωή σου και όταν με το καλό γίνει αυτό, τότε το ξανασκέφτεσαι, εδώ είμαστε. Από το στρες και την αγωνία που πέρασες τωρα που τελείωσαν όλα νοιώθεις και ενοχές που έδωσες το φιλαράκι σου και θέλεις να το αντικαταστήσεις εδώ και τώρα. Μην το κάνεις, τα δύσκολα είναι μπροστά σου, δεν πέρασαν.
Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα ηθελα να συμπληρωσω τις χθεσινοβραδυνες μου σκεψεις μετα από ένα κουραστικο ταξιδι.

Μερικα από τα χαρακτηριστικα του σκυλου των ονειρων σου που αναφερεις, ουτε τα εχει ο σκυλος από γεννησιμιού του, ακομα κι αν ως φυλη εχει την προδιαθεση, ουτε αποκτώνται ξαφνικά ως δια μαγειας.

Είναι προϊόν εκπαιδευσης, συχνα επαγγελματικης, και πολλης προσωπικης ενασχολησης.

Επειδη κι εγω περασα από τα φοιτητικα εδρανα, θα τολμουσα να πω ότι ο φοιτητης θα μπορουσε να είναι ενας ιδανικος ιδιοκτητης σκυλου.
Μιλαω για τον μεσο φοιτητη, χωρις επαγγελαμτικες και οικογενειακες υποχρεωσεις, που διαθέτει χρονο, ορεξη και ενθουσιασμο.

Πλην όμως οι στατιστικες λενε ότι το σύνηθες χαρακτηριστικο των φοιτητων είναι η ελλειψη οργανωσης και η «ελαφριά» θεωρηση των πραγματων.

Αν θελεις να εχεις έναν πραγματικα ισορροπημένο σκυλο απαιτητικής φυλής, μάλλον θα πρεπει να σταματησεις να σκεφτεσαι και να ζεις σαν φοιτητρια και να μαθεις λιγο να ζεις ως μητερα που σπουδαζει.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αλλά δεν πιστεύω να καταφέρω τίποτα διότι όταν τον πήρε μου ειπε πως ο γιος του ηταν πολυ ενθουσιασμένος με την ιδέα...θα δουμε...
Πάλι θα σε στενοχωρήσω, αλλά αν είχες δώσει το σκύλο σε μένα δεν υπήρχε καμία περίπτωση να στον δώσω πίσω.... για πολλούς λόγους. Δυο βδομάδες είναι υπεραρκετές για να αγαπήσεις ένα σκύλο....

Πριν πάρεις τηλέφωνο, σκέψου καλά: είσαι διατεθημένη να προσφέρεις μια καλύτερη ζωή απ'αυτή που του δίνουν οι καινούριοι ιδιοκτήτες? Αν όχι, αστον καλύτερα εκεί που είναι και μην τον ξαναταλαιπωρήσεις με πηγαινελα.

Πάντα φιλικά. :)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
παιδιά τον σκύλο τον έδωσα με 2 όρους,να πηγαίνω να τον βλέπω και να περνάει καλά.Θα πάρω τηλέφωνο όχι για να ζητήσω κάτι που χάρισα,αλλα για να εκφράσω τη λύπη μου και την ανορημοτητα που κυρίευε το μυαλο μου οταν το εκανα....αν με καταλάβει και μου τον δώσει πίσω καλώς,αν πάλι ο Άρης περνάει καλά με την καινούρια του οικογένεια θα ήταν κρίμα και για τον ίδιο να τον ξαναπάρω...Πιστεύετε οτι μπορω να τον εκπεδεύσω τωρα?ειναι 8 μηνών.Δυστυχώς έκανα το λάθος να μην τον εκπεδεύσω όσο ήταν μικρός γιατι για άγνωστο λόγο όταν ήρθε στο σπίτι και για τους πρώτους 2 μήνες ήταν τρομερά φοβισμένος,δεν καθόταν να τον χαιδέψει κανένας.Μετά απο τρελές προσπάθιες έπαιξε λίγο μαζί μου,και φοβόμουν πως αν του φωνάξω έστω και λίγο θα ξαναγίνει απόμακρος.Είμαι διαθέτιμένη να περάσω πολλές ώρες-μέρες-βδομάδες-μήνες για να του μάθω να συμπεριφέρεται σωστά για να έχω όπως είπατε ένα ισπροπημένο σκυλί χωρίς προβλήματα συμπεριφοράς και να μπορουμε να ειμαστε καλα και εμεις και αυτος...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πιστεύετε οτι μπορω να τον εκπεδεύσω τωρα?ειναι 8 μηνών.
Το μονο σιγουρο, εάν ασχοληθεις σοβαρα και ακομα καλυτερα αν απευθυνθεις σε καλο εκπαιδευτη.
Μην ανησυχεις, το τραινο της εκπαιδευσης δεν εφυγε.
Το θεμα ειναι αν εφυγε ο σκυλος...
...και αν εκανε καλα που εφυγε.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ποιος το λογαριαζει μωρε κι εσυ τωρα το σκυλι? Παει αυτό, τελείωσε. Δεν κοιταμε πισω!
Εδώ εχουμε σοβαροτερα προβληματα.

Τη γειτονισσα που υποτιθεται πεταει ολοκληρα μπουτια κοτοπουλο και σουβλακια σε ένα τσιουάουα 1700 γραμμαριων (μαλλον θελει να το σκοτωσει για να μην γαυγιζει) και το ότι το σκυλακι μάς ξυπναει τα βραδυα.

Λες και τα δικα μας δεν μας ξυπνανε κάθε βραδυ και πολλες φορες.

Πολύ ωραια κουκουλωθηκε και ξεχαστηκε το θεμα του βελγογερμανικου.
Πάμε παρακατω. Η ζωη συνεχίζεται.


Ειμαι ο πιο ευγενικος ανθρωπος του κοσμου αλλά μερικα πραγματα δεν τα ανεχομαι.
Βρίστε με ή στειλτε με για banιο, εγω δεν μπορω να μην μιλησω τη στιγμη μαλιστα που εχω ιδια σχεδον σκυλια.

Και ξερω πολύ καλα ότι η τρίκιλη μίνι μου δεν μπορει να φαει ένα μπουτι ή ένα σουβλακι και η υπερενεργητική βελγογερμανιδα μου επειδη μεγαλωνει με ΑΓΑΠΗ είναι ελεύθερη μεσα στο σπιτι με προσβαση παντα στο μπαλκονι και δεν ενοχλει ποτέ και κανεναν.
Ο,τι και γινει εινα ξάπλα στα ποδια μου.

Και όταν ημουν τις προάλλες στο γραφειο τα απογευματα μονος για να διαβασω για τις εξετασεις του ΕΑΠ (ναι, κι αλλοι εχουν εξεταστική) παλι ηταν δίπλα μου και δεν με ενοχλουσε.
Βασικά μου συμπαραστεκόταν.
Και δεν εχω καμια εμπειρια περα από αυτην που μου χάρισε το φορουμ.

Ευχαριστω για την υπομονη σας και με συγχωρειτε
Αρης
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Μα μπορεί και να μην πήρε δεύτερο σκύλο αγαπητέ. Και καλύτερα που ασχολείται με το ένα που έχει. Αν είχα δει νωρίτερα το post αυτό θα της έλεγα οτι καλύτερα να ασχοληθεί με το παρόν σκυλάκι και να ρίξει εκεί τον ελεύθερο χρόνο της. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε με δύο ή και τρία σκυλιά που είναι και διαφορετικά μεταξύ τους. Άρα άλλες ανάγκες άλλο τρέξιμο και φροντίδα το καθένα.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Άρη,
τι θελεις να πεις λεγοντας υποτιθεται ?νομιζεις οτι τα βγαζω απο το μυαλο μου?και γιατι?για να κανω εντυπωση?Και ποιος μίλησε για ολόκληρα σουβλακια?και στο ξαναείπα,αυτα που εσύ τα θεωρείς ανοησίες εγώ τα θεωρώ προβλήματα και με ενοχλούν,αν σου φαινονται ασήμαντα απλα μην ασχολεισαι.
Λοιπον για τους υπόλοιπους που ενδιαφέρεστε...πήρα τηλέφωνο τον άνθρωπο που έδωσα το σκύλο και μου είπε πως δε γινεται να μου το δώσει πίσω διότι έχουν δεθεί πολύ τα παιδιά του,και έχει δίκιο,ας μην έκανα τη βλακεία.
ευχαριστω για το ενδιαφέρον
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
παμε λοιπόν τώρα στο πρόβλημα που έχεις με τον υπάρχοντα σκύλο...και τα ψυχολογικά του......
όταν ρωτάμε σε άλλο τόπικ... άλλαξε κάτι τις τελευταίες ημέρες...? γιατί απαντάς όχι,...?
πως θα καταλάβεις και θα επιλύσεις τα πραγματικά σου προβλήματα που αντιμετωπίζεις όταν δεν παραδέχεσαι κάποιες καταστάσεις..?
πως θα βοηθήσουμε πραγματικά όταν μας παραμυθιάζεις...?
προσπαθούμε να καταλάβουμε και χρειάζεται να πηγαίνουμε από τόπικ σε τόπικ έτσι 'ώστε να καταφέρουμε να βοηθήσουμε...
αλλά φαίνεται δεν τόχεις ανάγκη....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αρη, μύγα σε τσίμπησε?? Τι έπαθες?? Αλίμονο αν ο καθένας απο μας καθόταν να σχολιάζει πόσο σημαντικά ή όχι είναι τα θέματα που θέτουν οι άλλοι! Σε ότι δε γουστάρεις δε συμμετέχεις. :)

Vas, τώρα να σου πω οτι προσωπικά δε χαίρομαι που το σκυλάκι περνάει καλά και το αγαπάνε τόσο που δε θέλουν να το δώσουν πίσω, θα σου πω ψέματα..... οσο για σένα, σκέψου καλά τι έχει αλλάξει σε σχέση με 2-3 βδομάδες πριν. Αν θέλεις, γραψε τα κιολας... βοηθάει καμια φορά, όχι για να σου πουν οι άλλοι τι σκεφτονται αλλά για να τα βάλεις εσύ σε μια τάξη. :)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
παμε λοιπόν τώρα στο πρόβλημα που έχεις με τον υπάρχοντα σκύλο...και τα ψυχολογικά του......
όταν ρωτάμε σε άλλο τόπικ... άλλαξε κάτι τις τελευταίες ημέρες...? γιατί απαντάς όχι,...?
πως θα καταλάβεις και θα επιλύσεις τα πραγματικά σου προβλήματα που αντιμετωπίζεις όταν δεν παραδέχεσαι κάποιες καταστάσεις..?
πως θα βοηθήσουμε πραγματικά όταν μας παραμυθιάζεις...?
προσπαθούμε να καταλάβουμε και χρειάζεται να πηγαίνουμε από τόπικ σε τόπικ έτσι 'ώστε να καταφέρουμε να βοηθήσουμε...
αλλά φαίνεται δεν τόχεις ανάγκη....
συγνώμη αλλα δεν παραμυθιάζω κανέναν,αν δεις το αλλο τοπικ και την απάντηση μου λέω πως δεν πιστευω πως αυτο είναι αλλαγή για το σκύλο μου γιατι με τον μεγάλο δεν ειχαν σχεσεις γιατι λόγω μεγέθους φοβόμουν μη γίνει τίποτα πάνω στο παιχνίδι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf