αμπουλες?


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Με μια γρήγορη αναζήτηση, λέει σε 4 σημεία η advantix
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θυμάμαι αλλά ήθελα να με παρακαλέσετε πρώτα :p
Antiparasit-N λέγεται -αλλά δεν ξέρω αν κάνει για σένα να σου πω την αλήθεια.
Εγώ ειμαι καλή σους εκβιασμους, όχι στα παρακάλια :p
 
  • Like
Reactions: Anniegr


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Antiparasit-N χρησιμοποιω και μετα της ψιθυριζω "μιλου, μας ψεκαζουν!".
δεν εχω ομως γνωμη για το αν ειναι αποτελεσματικο.
χαιρομαι που το εχει χρησιμοποιησει ηδη καποιος και το βρισκει καλο.
το μονο θεμα ειναι οτι ειναι μπλε και αφηνει κατι... αλλα τι να κανουμε...
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Antiparasit-N χρησιμοποιω και μετα της ψιθυριζω "μιλου, μας ψεκαζουν!".
δεν εχω ομως γνωμη για το αν ειναι αποτελεσματικο.
χαιρομαι που το εχει χρησιμοποιησει ηδη καποιος και το βρισκει καλο.
το μονο θεμα ειναι οτι ειναι μπλε και αφηνει κατι... αλλα τι να κανουμε...
Μπλε είναι; Αλήθεια; Κοίτα τι αγνοείς αν τα σκυλιά σου είναι μαύρα.. :eek:
Πάντως σοβαρά, το βρίσκω σούπερ (y)
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
H Advantix προστατευει αν θυμαμαι καλά μόνο 15 ημέρες από τις σκνίπες και δεν ειναι τοσο αποτελεσματικη στους ψύλλους που ειναι ενα παρα πολυ βασικο θεμα. Αν δηλαδη θελεις προστασια απο σκνίπα θα πρεπει να βαζεις το φαρμακο της αμπουλας καθε 15 μερες, κατι που δεν θα προτεινα γιατι επιβαρυνεις παρα πολυ το σκυλο.

Θα προτεινα (χωρίς επιφύλαξη) την frontline combo που ειναι αποτελεσματικη σε τσιμπουρια - ψυλλους & αβγά ψύλλων και σπρευ σιτρονελας για καθημερινη χρήση εφοσον το σκυλακι δεν ανεχεται το λουρι.
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Η advantix προστατεύει απο τη σκνιπα 20 ημέρες. Επισης προστατεύει και απο τους ψύλλους.
 








haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
4 χρόνια βάζω advantix και ποτέ δεν είδα ψύλλο. Όμως βρήκα 2-3 φορές τσιμπούρια. Η αμπούλα advantix προστατεύει μόνο 15 μέρες από σκνίπα γι' αυτό βάζω τώρα τη vectra3d που προστατεύει για ένα μήνα. Και βέβαια κάθε απόγευμα αιθέρια έλαια
 
  • Like
Reactions: Marin


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
4 χρόνια βάζω advantix και ποτέ δεν είδα ψύλλο. Όμως βρήκα 2-3 φορές τσιμπούρια. Η αμπούλα advantix προστατεύει μόνο 15 μέρες από σκνίπα γι' αυτό βάζω τώρα τη vectra3d που προστατεύει για ένα μήνα. Και βέβαια κάθε απόγευμα αιθέρια έλαια
Πολλές φορές ισχύει το ότι μια αμπούλα δεν ταιριάζει σε κάποιον σκύλο. Κάποτε ημουν φανατικη της advantix και εβαζα σε ολα μου τα ζώα, μεχρι που ειδα οτι η μια σκυλα μου απο τις 5 ειχε ψυλλουρια. Αντιθετα η frontline combo δεν εχει δειξει ως τώρα τετοια δειγματα χωρις να αποκλειεται οτι θα δειξει στο μελλον. Σε μερικους σκυλους/γατες δεν εχουν τα ιδια αποτελεσματα τα φαρμακα οπως σε άλλους, το ιδιο ακριβως συμβαινει και με τους ανθρώπους. Γιαυτο και κάποιοι ειναι εντελως ευχαριστημένοι με τις βιολογικές ενώ άλλοι δεν τις παίρνουν ποτέ.
 
  • Like
Reactions: rogerF


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Οταν τα τσιμπουρια ειναι πολυ ανθεκτικα, μπορειτε να βαζετε την certifect της merial, η οποια ομως νομιζω οτι στην αμερικη ειναι discontinued τωρα προσφατα γιατι ειναι πολυ βαρυά, συνδυάζει amitraz με fipronil.

Αντιθετα το kiltix ειναι παρα πολυ καλο και το μοναδικο τοσο αποτελεσματικο για ψυλλοτσιμπουρα, οποτε στις διακοπες που τα σκυλια μας ειναι ολη μερα στο χώμα ή σε περιπτώσεις αδεσποτων σκυλων, ειναι καλυτερο αυτο σε συνδυασμο με σιτρονελα.
 
  • Like
Reactions: rogerF




rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Οταν τα τσιμπουρια ειναι πολυ ανθεκτικα, μπορειτε να βαζετε την certifect της merial, η οποια ομως νομιζω οτι στην αμερικη ειναι discontinued τωρα προσφατα γιατι ειναι πολυ βαρυά, συνδυάζει amitraz με fipronil.

Αντιθετα το kiltix ειναι παρα πολυ καλο και το μοναδικο τοσο αποτελεσματικο για ψυλλοτσιμπουρα, οποτε στις διακοπες που τα σκυλια μας ειναι ολη μερα στο χώμα ή σε περιπτώσεις αδεσποτων σκυλων, ειναι καλυτερο αυτο σε συνδυασμο με σιτρονελα.
Για την certifect εχω ακούσει πολλα άσχημα σχόλια! Εσυ τι πιστεύεις για αυτη την αμπουλα;
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Εγραψα παραπανω "πολύ φάρμακο". Εκτος αν ειναι απαραιτητο, αν δλδ ο σκυλος ζει διπλα σε κανενα μαντρί με πρόβατα και κολλάει τσιμπούρια γίγαντες...τότε οκ.
 
  • Like
Reactions: mareco


D

Deleted member 14614

Guest
Πολλές φορές ισχύει το ότι μια αμπούλα δεν ταιριάζει σε κάποιον σκύλο.
Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα (αν και παίζει να ισχύει). Πώς είναι δυνατόν μια χημική ουσία να προστατεύει τον Χ σκύλο, αλλά όχι τον Ψ? Ας βγάλουμε τον παράγοντα περιβάλλον στην άκρη, έστω ότι μένουν στην ίδια περιοχή.
 


Marin

Well-Known Member
1 Απριλίου 2007
124
22
Athen
Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα (αν και παίζει να ισχύει). Πώς είναι δυνατόν μια χημική ουσία να προστατεύει τον Χ σκύλο, αλλά όχι τον Ψ? Ας βγάλουμε τον παράγοντα περιβάλλον στην άκρη, έστω ότι μένουν στην ίδια περιοχή.
Φαντάζομαι ότι όπως εμενα δε με πιανει το ντεπον αλλα η ασπιρινη, καπως ετσι, αλλα δεν παιρνω ορκο οτι ειναι ακριβως ετσι. Αλλος οργανισμος άλλες ανάγκες ισως?
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Παράδειγμα. Εσενα μπορει να σε πονάει το κεφάλι και να να παρεις ενα depon και μεσα σε 5 λεπτά να σε περάσει. Ένας αλλος με το ιδιο πρόβλημα μπορει να πάρει ενα depon και να μην του περάσει σχεδόν καθολου. Βέβαια δεν λεω οτι δεν θα δράσει καθολου απλα οχι τοσο αποτελεσματικά οσο το αλλο. Ετσι πιστευω γίνεται και με τα σκυλιά!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Φαντάζομαι ότι όπως εμενα δε με πιανει το ντεπον αλλα η ασπιρινη, καπως ετσι, αλλα δεν παιρνω ορκο οτι ειναι ακριβως ετσι. Αλλος οργανισμος άλλες ανάγκες ισως?
Παράδειγμα. Εσενα μπορει να σε πονάει το κεφάλι και να να παρεις ενα depon και μεσα σε 5 λεπτά να σε περάσει. Ένας αλλος με το ιδιο πρόβλημα μπορει να πάρει ενα depon και να μην του περάσει σχεδόν καθολου. Βέβαια δεν λεω οτι δεν θα δράσει καθολου απλα οχι τοσο αποτελεσματικά οσο το αλλο. Ετσι πιστευω γίνεται και με τα σκυλιά!
Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για μια ουσία που μπαίνει επιφανειακά στο δέρμα. Τι στο καλό, δεν ξέρω, μπορεί να είναι κι έτσι.