αναποφασιστη σχετικα με την επιλογη σκυλου


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
καλησπερα! θεωρησα σωστο να ζητησω την αποψη σας για την επιλογη σκυλου καθοτι το φορουμ σας ειναι πολυ εποικοδομητικο και οι οποιες συμβουλες σας επισης ζω στην αθηνα με το αγορι μου σε ενα αρκετα μεγαλο διαμερισμα. παροτι μου αρεσουν τα μεγαλα σκυλια(κυριως καναδεζικο λυκοσκυλο, κολλευ, μποξερ-> απο αποψη μορφολογιας και χαρακτηριστικων παροτι ειναι εντελως διαφορετικα σκυλια μεταξυ τους οσα προανεφερα), θεωρω δυστυχια για ενα μεγαλο σκυλι να μεγαλωνει σε διαμερισμα. οποτε οι επιλογες μου περιοριζονται σε καποια πιο μικροσωμη φυλη. φυσικα το σκυλι θα το παρω απο εκτροφεα, καθε αλλη επιλογη ειναι ματαιη και για μενα και για την μελλοντικη υγεια του κουταβιου μου. οι ρατσες που μου αρεσουν ειναι οι εξης:

τσιουαουα
σετλαντ σιφντογκς
καβαλιερ κινγκ τσαρλς
γαλλικο μπουλντογκ
παγκ


απαραιτητα θηλυκου γενους. εχω κοιταξει και εχω ψαξει με τις ωρες και με τις μερες για αυα τα σκυλακια. για τα χαρακτηριστικα τους, για τα προβληματα υγειας τους, για την συμπεριφορα τους, για την εξοικειωση τους με τον ανθρωπο και αλλα ζωα.

η αληθεια ειναι πως οπως ειπα και σε αλλο ποστ ετεινα πιο πολυ στο γαλλικο μπουλντογκ αλλα μετα απο διεξοδικη μελετη ΚΑΙ σημερα κατεληξα οτι ειναι μια αρκετα δυσκολη φυλη περισσοτερο για τα προβληματα υγειας που μπορει να αντιμετωπισουν. οπως επισης και τα καβαλιερ δυστυχως.
τα παγκακια ειναι αξιολατρευτα αλλα μαδανε πολυ και επειδη εχω ηδη 8 γατες εντος σπιτιου οι οποιες μαδανε επισης, δεν θα αντεξω αλλη τριχα πραγματικα!
τα τσιουαουα μπορει να βγουν λιγο νευροσπαστα και δεν θα το ρισκαρα ευκολα παροτι οι γονεις μου εχουν ενα υπεροχο αλλα νευρικο μακρυτριχο τσιουαουα απο εκτροφειο.
ετσι καταληγω οτι μου ταιριαζει πιο πολυ το σετλαντ. ειναι απιστευτης ομορφιας σκυλι, ειναι κοινωνικο με τ αλλα ζωα, εκπαιδευεται σχετικα ευκολα, δενεται με τον ανθρωπο. πληρει αρκετες απο τις προυποθεσεις που μπορουν να ανταπεξελθουν σε ενα ατομο της ηλικιας μου και της ιδιοσυγκρασιας μου.
προς το παρον δεν θεωρω σκοπιμο να προβω σε καποια βιαστικη επιλογη αλλα εχω ζητησει γνωμες απο εκτροφεια του εξωτερικου ωστε να εχω καποια αποψη. απο ολες τις ρατσες που προανεφερα φυσικα.
εχω διαθεση να μοιραστω την ζωη μου με ενα σκυλακι. παει καιρος απο τοτε που εχασα σε μεγαλη ηλικια το πομερανιαν που ειχα και ειναι η ωρα πια να συνεχιστει η σκυλοσυμβιωση>¨:):)))
καθε αποψη, συμβουλη, οτιδηποτε ειναι πολυτιμη!
ευχαριστω!
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ πάλι θεωρώ δυστυχία να ζει ένας μικρόσωμο σκύλος μέσα σε διαμέρισμα με την νοοτροπία που επικρατεί απέναντι στα μικρόσωμα σκυλιά!Για παράδειγμα σπάνια βλέπουμε σωστή ανάπτυξη χαρακτήρα από άποψη "διαπαιδαγώγησης" μιας υπέροχης φυλής όπως είναι τα Τσιουαουα, εξού και το νευρόσπαστο που λες!
Δεν είναι όμως έτσι η φυλή των Τσιουάουα ας πούμε!Εσύ βλέπεις αυτό που επικρατεί(νευρόσπαστο) και όχι αυτό που πρέπει να είναι ή αυτό που μπορεί να σου δώσει ο χαρακτήρας αυτής της φυλής!

Θέλω να πω ότι θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα κριτήρια που θα σε κάνουν να αποκτήσεις ένα σκύλο είτε μεγαλόσωμο, είτε μικρόσωμο!Τα κριτήρια θα πρέπει να βασίζονται πάνω σε πραγματικά πράγματα και όχι σε αντιλήψεις περασμένων χρόνων ή συμπεριφορών, όπως ότι το μεγαλόσωμο δεν είναι για μέσα επειδή θέλει χώρο για να τρέξει!Αμέσως αμέσως αποκλείεις μια ομάδα από λάθος αντίληψη των πραγμάτων!

Απέκλεισε την αν θες αλλά με πραγματικά επιχειρήματα που απευθύνονται στην πραγματικότητα...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν είναι δυστυχία για ένα μεγαλόσωμο σκυλί να μεγαλώνει σε διαμέρισμα.-
Ξεκινάς το ποστ σου με μια λάθος παραδοχή λοιπόν.

Επίσης έχεις γράψει μερικές φυλές που σου αρέσουν, εντελώς άσχετες μεταξύ τους, το μόνο κοινό χαρακτηριστικό είναι πως δεν ξεπερνάνε τα 10 κιλά (δεν είμαι σίγουρη για το σετλαντ σιΠντογκ). Όχι ότι είναι κακό να σου αρέσουν φυλές διαφορετικές μεταξύ τους...απλά...είσαι σίγουρη ότι θες καθαρόαιμο σκύλο? Έχεις σκεφτεί την επιλογή να υιοθετήσεις ένα σκυλάκι που ψάχνει σπίτι?

Καλημέρα :)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Συμφωνω απολυτα με οτι σου ειπαν και οι προηγουμενοι αλλα απομονωσα απο το ποστ σου 2 αντιφατικα κομματια για να τα προσεξεις ιδιαιτερα. Ειδικα με τα γαλλικα μπουλντογκ εχει και ξεχωριστο θεμα στο φορουμ που μπορεις να διαβασεις πολλα!

...
καβαλιερ κινγκ τσαρλς
γαλλικο μπουλντογκ
παγκ


...εχω κοιταξει και εχω ψαξει με τις ωρες και με τις μερες για αυα τα σκυλακια. για τα χαρακτηριστικα τους, για τα προβληματα υγειας τους,
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Για μένα...όταν είσαι αναποφάσιστος σχετικά με την επιλογή ράτσας, που σημαίνει ότι δεν είσαι καψούρης μέχρι βλακείας με καμμιά...μπουκάρεις στις αγγελίες του dogforum ή/και στην φιλοζωική που σε εξυπηρετεί και ψάχνεις ανάμεσα σ'αυτά τα μούτρα, που θα σε κοιτάνε με απόγνωση, να βρεις τον έρωτα της ζωής σου. Εναν...ή και περισσότερους...
Είναι η μόνη περίπτωση, που επιτρέπεται να είσαι συγχρόνως, παράφορα ερωτευμένος με παραπάνω από μία, ψυχές.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ακριβώς αυτό συτηζούσαμε χθες.

Έχω σκυλί 40 κιλών σε διαμέρισμα 60 τμ. Έχει τις βόλτες του, την καθημερινή εκτόνωση, την κοινωνικοποίηση με άλλα σκυλιά και τις κυριακάτικες εξορμήσεις στα βουνά.
Αποτέλεσμα να έχω ένα αρνάκι σπίτι που καταλαμβάνει μόλις μισό τμ και δεν κινδυνεύουν ούτε τα ποτήρια στο τραπέζι ούτε το χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Αντίθετα η αδερφή μου έχει ένα υπερδραστήριο μικρόσωμο σκατό 5 κιλών σε 120 τμ, το οποίο δεν εκτονώνεται όσο απαιτεί η φυλή του, δεν κοινωνικοποιείται και γενικότερα δεν. Φαντάζεσαι ήδη τι επικρατεί στο σπίτι. Πλέγμα γύρω από τηλεόραση, πλέγμα γύρω από γραφείο, πλέγμα πλέγμα πλέγμα..

Οπότε αυτό που συμβουλεύω εγώ είναι Ό,ΤΙ μα Ό,ΤΙ σκυλί κι αν πάρεις είτε καθαρόαιμο είτε ημίαιμο, αυτό που μετράει είναι ο ποιοτικός χρόνος μαζί του. Ούτε τα τετραγωνικά ούτε τίποτα..
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
ευχαριστω για τις απαντησεις. τα σκυλακια ειπα απο μονη μου οτι ειναι ασχετα μεταξυ τους. αλλα ο χαρακτηρας τους συναδει με οτι εγω μπορω να προσφερω. ειπα και πριν οτι εχω 8 γατες εντος σπιτιου. 8 γατες και ενα μεγαλο σκυλι οπως και να το κανουμε ειναι προβλημα. παραπαει, πως να το πω? εν τω μεταξυ εχω την διαθεση να ασχοληθω πολυ με τον σκυλο αλλα δεν εχω την διαθεση για προσωπικους λογους να το βγαζω βολτα εξω οπως θα αρμοζε σε ενα μεγαλο σκυλι(αρκετες φορες την ημερα και για πολυ ωρα). δεν μενω ουτε σε καταλληλη περιοχη για κατι τετοιο. οσον αφορα το τσιουαουα, εχουν οι γονεις μου, ασχολουνται υπερβολικα μαζι του, το υπεραγαπανε αλλα ο χαρακτηρας του δεν ειναι και ο καλυτερος. οποτε πιστευω οτι γενικα σαν φυλη εχει καποιες "αρνητικες" προδιαγραφες. επισης, το οτι θελω να υιοθετησω σκυλι ρατσας, το κανω καθαρα επειδη θελω να εχει καποια χαρακτηριστικα που ταιριαζουν με μενα και με το τι μπορω να του προσφερω. γενικα δεν εχω προβλημα με τα αδεσποτα. ισα ισα. και γατες εχω αδεσποτες που τις εχω μεγαλωσει απο 3 ημερων με μπιμπερο και σκυλια εχει τυχει να μεγαλωσω απο μικρα αδεσποτακια.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
ευχαριστω για τις απαντησεις. τα σκυλακια ειπα απο μονη μου οτι ειναι ασχετα μεταξυ τους. αλλα ο χαρακτηρας τους συναδει με οτι εγω μπορω να προσφερω. ειπα και πριν οτι εχω 8 γατες εντος σπιτιου. 8 γατες και ενα μεγαλο σκυλι οπως και να το κανουμε ειναι προβλημα. παραπαει, πως να το πω? εν τω μεταξυ εχω την διαθεση να ασχοληθω πολυ με τον σκυλο αλλα δεν εχω την διαθεση για προσωπικους λογους να το βγαζω βολτα εξω οπως θα αρμοζε σε ενα μεγαλο σκυλι(αρκετες φορες την ημερα και για πολυ ωρα). δεν μενω ουτε σε καταλληλη περιοχη για κατι τετοιο. οσον αφορα το τσιουαουα, εχουν οι γονεις μου, ασχολουνται υπερβολικα μαζι του, το υπεραγαπανε αλλα ο χαρακτηρας του δεν ειναι και ο καλυτερος. οποτε πιστευω οτι γενικα σαν φυλη εχει καποιες "αρνητικες" προδιαγραφες. επισης, το οτι θελω να υιοθετησω σκυλι ρατσας, το κανω καθαρα επειδη θελω να εχει καποια χαρακτηριστικα που ταιριαζουν με μενα και με το τι μπορω να του προσφερω. γενικα δεν εχω προβλημα με τα αδεσποτα. ισα ισα. και γατες εχω αδεσποτες που τις εχω μεγαλωσει απο 3 ημερων με μπιμπερο και σκυλια εχει τυχει να μεγαλωσω απο μικρα αδεσποτακια.

Σκυλος που δεν βγαινει εξω απο το σπιτι ανεξαρτητου φυλης, φυλου, μεγεθους, χρωματος κτλ, καθημερινα για να εκτονωθει, να ασκηθει,, να κοινωνικοποιηθει, να νιωσει σκυλος τελοσπαντων, δεν μπορει να ειναι υγιης πνευματικα. Με τιποτα ομως! Συνηθως αυτος ειναι ο λογος για τα νευρικα μικροσωμα σκυλακια που βλεπεις παντου προφανως και των γονιων σου που δεν σου αρεσει ο χαρακτηρας του.

Γνωμη μου ειναι οτι οι γατες σου ειναι εξαιρετικα κατοικιδια για τον τροπο ζωης που σου αρεσει και να μην παρεις καθολου σκυλακι. 8 ζωακια ειναι εξαλλου αρκετη ευθυνη ηδη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γνωμη μου ειναι οτι οι γατες σου ειναι εξαιρετικα κατοικιδια για τον τροπο ζωης που σου αρεσει και να μην παρεις καθολου σκυλακι. 8 ζωακια ειναι εξαλλου αρκετη ευθυνη ηδη.
Εvaki σκέψου σοβαρά αυτό που σου λέει ο Nιζίνης ;) από αυτά που γράφεις πιστεύω κι εγώ ότι είσαι ιδανικός άνθρωπος για γάτες!
Ο σκύλος θέλει πολλές βόλτες, ότι φυλή και να είναι. Ακόμη και οι πιο ήρεμες φυλές όπως cavalier π.χ. χρειάζονται εκτόνωση.
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
ρε παιδια δεν ειπα πως δεν θα το βγαζω καθολου βολτα. ειπα πως δεν μπορω να διαθεσω ωωωωρες στην βολτα! αλλο το ενα αλλο το αλλο. δηλαδη ιδια εκτονωση χρειαζεται ενα πομερανιαν με ενα βελγικο ποιμενικο? ξερω απο σκυλια, ειχα παντα. οσον αφορα των γονιων μου το τσιουαουα ειναι κοινωνικοποιημενο απο 1,5 μηνων που το πηραμε. παντου μαζι τον εχουν. και κοινωνικες επαφες και τις βολτες του και τα παντα. ο μπαμπας μου εχει ενα βελγικο που το πηγαινει 3 φορες/εβδομαδα για εκπαιδευση. αυτο ας πουμε δεν εχω την πολυτελεια να το κανω!
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Μπορεί να μη χρειάζονται ίδια εκτόνωση, αλλά σίγουρα χρειάζονται εκτόνωση και τα δύο.
Αυτό που θέλουμε να σου πούμε είναι ότι οι 3 βόλτες τη μέρα δεν είναι αρκετές για κανένα σκυλί.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ε καλά βρε madoolini μην υπερβάλλουμε κιόλας, 3 βόλτες την ημέρα δεν είναι αρκετές για κανένα σκυλί???
Τα πάντα είναι ανάλογα. Σίγουρα όση περισσότερη εκτόνωση και γενικότερα ενασχόληση απολαμβάνει ο σκύλος, τόσο πιο χαρούμενος είναι, αλλά όχι οτι 3 βόλτες τη μέρα δεν αρκούν σε κανένα σκύλο! Στους περισσότερους αρκούν μια χαρά! (αν έχουν συνολική διάρκεια τουλάχιστον 1 ώρα βέβαια)
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Εγώ πάλι χωρίς να ξέρω την τύφλα μου από φυλές είχα πάντα την εντύπωση ότι για όλα τα σκυλιά, ανεξαιρέτως μεγέθους, το απαραίτητο είναι όσο πιο πολλές ώρες γίνεται βόλτα. Και για το λόγο ίσως που σου λένε τα παιδιά (ότι τα μεγάλα τα εκτονώνανε παραδοσιακά πολύ ενώ τα μικρά όχι όσο ήταν το αναγκαίο γιατί θεωρούσαν ότι δε χρειάζεται), θεωρούσα ότι τα μικρά σκυλιά είναι υπερενεργητικά σε βαθμό αηδίας μες στο σπίτι ενώ τα μεγάλα ήρεμα αγγελούδια! Ο πιο μεγαλόσωμος σκύλος μας πάντως είναι και ο πιο αθόρυβος, οπότε αυτά τα στερεότυπα για "μόνο μικρό σκυλί στο σπίτι" δεν τα καταλάβαινα ποτέ.

Πάντως οι γάτες σου δεν θα χουν πρόβλημα, θα του δείξουν γρήγορα ότι αυτές είναι οι αρχηγοί λόγω αρχαιότητας και λόγω ταμπεραμέντου και μετά θα αρχίσουν οι αγκαλιές (και οι νυχιές, ανάλογα τα κέφια - ειδικά όσο το σκυλί είναι μικρό σε ηλικία και παίζει σαν τρελό δεν πα να ναι μικρόσωμο δεν πα να ναι μεγαλόσωμο, σίγουρα θα πάει να τις παίξει και κάποιες στιγμές θα τις εκνευρίσει). (Υ.Γ. να προσέχεις πώς παίζουν στην αρχή της συμβίωσής τους για να αποφύγεις τραυματισμούς ενθουσιασμού - υπάρχει ο κίνδυνος και το σκυλί να μην ελέγχει το παιχνίδι του και να τις τραυματίσει σοβαρά και αυτές να του βγάλουν κανα μάτι γιατί θα τις τρομάξει. Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, είναι γρήγορη η προσαρμογή σε αυτό το θέμα απλά θέλει προσοχή στην αρχή).

Και εν κατακλείδι.. γιατί δεν πας μια βόλτα από τις αγγελίες? Για μένα ισχύει αυτό που είπε η μαρεκο ανάποδα: Αφού δεν έχεις έρωτα με ένα συγκεκριμένο τύπο σκύλου, δε δικαιολογείται να πας να αγοράσεις.
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ε καλά βρε madoolini μην υπερβάλλουμε κιόλας, 3 βόλτες την ημέρα δεν είναι αρκετές για κανένα σκυλί???
Τα πάντα είναι ανάλογα. Σίγουρα όση περισσότερη εκτόνωση και γενικότερα ενασχόληση απολαμβάνει ο σκύλος, τόσο πιο χαρούμενος είναι, αλλά όχι οτι 3 βόλτες τη μέρα δεν αρκούν σε κανένα σκύλο! Στους περισσότερους αρκούν μια χαρά! (αν έχουν συνολική διάρκεια τουλάχιστον 1 ώρα βέβαια)
Οι δικές μου βόλτες διαρκούν 15 λεπτά η μία, σύνολο 45 λεπτά. Και δεν είναι βόλτες που θα τρέξει και θα παίξει. Είναι βόλτες "κατούρα να τελειώνουμε".
Γι' αυτό πάντα υπάρχει και μία μεγαλύτερη κάθε μέρα ή ανά δύο μέρες.

Τώρα αν αυτό είναι αρκετό για άλλα σκυλιά, δεν ξέρω! Νομίζω όμως πως όλα χρειάζονται και το τρεξιματάκι τους και το παιχνίδι τους εκτός σπιτιού.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τώρα αν αυτό είναι αρκετό για άλλα σκυλιά, δεν ξέρω! Νομίζω όμως πως όλα χρειάζονται και το τρεξιματάκι τους και το παιχνίδι τους εκτός σπιτιού.
Σαφώς και δεν είναι αρκετό αυτό ούτε για μικρόσωμα. Και δύο να είναι οι βόλτες η μία τουλάχιστον πρέπει να είναι πολύ μεγάλη για εκτόνωση. Αλλά μπορεί κάποιος με ένα μικρόσωμο να κάνει 3 μισάωρες και να είναι μια χαρά ο σκύλος.
 




evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
ειχαμε πομερανιαν 17 ολοκληρα χρονια.. ηταν απο τα πιο ευτυχισμενα σκυλακια κατα γενικη ομολογια..εφυγε ευτυχισμενος 2 χρονια πριν.. με 30 λεπτα βολτα την μερα διακεκομενα ηταν μια χαρα.. οποτε μην τα συγχεουμε ολα..ειναι και θεμα σκυλου..καθαρα!
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
8 γάτες και θα πάρεις έναν σκύλο ακόμα..της πουτ@ν@ς θα γίνει εκεί μέσα!!
οι γατουλες μου ειναι σαν ανθρωπακια..αθορυβες, καθαρες, υπεροχες..το σκυλακι που θα παρω θα προσαρμοστει γρηγορα διοτι ειναι απιστευτα καλοι χαρακτηρες οι γατες μου..και δεν θα του δημιουργησουν προβλημα..εγω καποια Χ κουραση θα την εχω καθημερινα αλλα δεν με νοιαζει..αλλωστε ας την εχω τωρα που ειμαι νεα..μετα που δεν θα μπορω, δεν θα εκανα συζητηση για κατι αναλογο..
 


milk takis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
319
3
thessaloniki
Εισαι λιγο αναποφασιστη βλεπω..Ειτε μικρο ειτε μεγαλο αν του παρεχει αυτα που πρεπει μια χαρουλα θα ειναι το σκυλι.
Ψαξε για τις 8 φυλες που σε ενδιαφερουν,κατεληξε σε 1-2,διαβασε για τα πιθανα προβληματα υγειας,ψαξε εκτροφεις..
Παντως βλεπω οτι τεριε δεν προτιμας..το λεω πιο πολυ για τις γατες..Δυσκολη η συγκατοικηση καποιου τεριε με γατα,ποσο μαλλον με 8..Καλο ψαξιμο..
 
  • Like
Reactions: StellaPanagiwtis


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
Εισαι λιγο αναποφασιστη βλεπω..Ειτε μικρο ειτε μεγαλο αν του παρεχει αυτα που πρεπει μια χαρουλα θα ειναι το σκυλι.
Ψαξε για τις 8 φυλες που σε ενδιαφερουν,κατεληξε σε 1-2,διαβασε για τα πιθανα προβληματα υγειας,ψαξε εκτροφεις..
Παντως βλεπω οτι τεριε δεν προτιμας..το λεω πιο πολυ για τις γατες..Δυσκολη η συγκατοικηση καποιου τεριε με γατα,ποσο μαλλον με 8..Καλο ψαξιμο..

ναι ειμαι λιγο..το λεει και ο τιτλος του τοπικ! εχεις δικιο...μετραει πολυ το ποσο σκοπευεις να ασχοληθεις με το σκυλακι! εχω καταληξει στις 2 επικρατεστερες -για μενα- φυλες..καβαλιερ κινγκ τσαρλς και σετλαντ. εχω ηδη μιλησει με τουλαχιστον 15 εκτροφεις για το καθενα..για να δω αν ειμαι καταλληλη να το μεγαλωσω και να του παρεχω οσα πρεπει. οπως ηδη ειπα ψαχνω πολυ καιρο..ολες αυτες οι φυλες που προανεφερα μου αρεσαν εξισου.. αλλα καποιες εξ'αυτων εχουν προβληματα σοβαρα στα οποια ως νεα δεν θα μπορεσω να ανταπεξελθω-οικονομικα εννοωντας,πρεπει να εχουμε και αυτο στο νου μας στις μερες μας-..(πχ: προβληματα υγειας γαλλικου μπουλντογκ)