ανεβαίνει παντού


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Είμαι συνεχώς πίσω απ' το κουτάβι για να μην ανεβαίνει παντού.Στην κουζίνα, στο νεροχύτη, στο τραπέζι, στη παπουτσοθήκη...Όταν λέω ανεβαίνει, εννοώ βάζει τα πόδια του και τραβάει και τρώει ότι βρει. Πριν μια εβδομάδα, δεν έφτανε πουθενα!Δεν γίνεται συνέχεια να τον κυνηγώ.Πώς θα τον εμποδίσω να ανεβαίνει;Δηλαδή όταν μεγαλώσει και άλλο θα νααεβαίνει στο ταβάνι;;;;;
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το ενδεχόμενο να παίζει κυνηγητό μαζί σου και με αυτόν τον τρόπο να σε κάνει να ασχολήσε συνέχεια μαζί του σου εχει περάσει από το μυαλό???
 




psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Το ότι ανεβαίνει δεν φταίει το κουτάβι αλλά εσύ που το αφήνεις να ανέβει
το πρόβλημα φτιάχνετε εύκολα εάν εσύ το θελήσεις
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Πώς;Όποτε ανεβαίνει, τον καλώ κοντά μου, παίζουμε, του δίνω παιχνίδια, κτλ, αλλά μετά πάλι τα ίδια. Δίνω συνέχεια σημασία στο σκύλο και πολλές ώρες.Δεν τον αφήνω μόνο και όλο κάτι κάνουμε μαζί.Τι άλλο να κάνω;;;
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Όποτε ανεβαίνει, τον καλώ κοντά μου, παίζουμε, του δίνω παιχνίδια, κτλ, αλλά μετά πάλι τα ίδια.
Μήπως πρόκειται απλά για κακό συγχρονισμό? Μήπως δηλαδή αντί να καταλάβει ότι παίζεις και ασχολείσαι μαζί του επειδή ήρθε κοντά σου, νομίζει ότι παίζεις μαζί του κάθε φορά αφού ανέβει κάπου? Αν έχεις αμφιβολίες σχετικά με το μήνυμα που παίρνει, δοκίμασε να μεσολαβεί μια εντολή ενδιάμεσα (πχ κάτσε) ώστε να καταλαβαίνει ότι η επιβραύβευση είναι γι'αυτό και όχι για το ανέβασμα. Εσύ προφανώς επιβραβεύεις επειδή καταιβαίνει, αλλά τα όρια στο μυαλό του σκύλου είναι πολύ πιο λεπτά από ότι για εμας.
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μήπως πρόκειται απλά για κακό συγχρονισμό? Μήπως δηλαδή αντί να καταλάβει ότι παίζεις και ασχολείσαι μαζί του επειδή ήρθε κοντά σου, νομίζει ότι παίζεις μαζί του κάθε φορά αφού ανέβει κάπου? Αν έχεις αμφιβολίες σχετικά με το μήνυμα που παίρνει, δοκίμασε να μεσολαβεί μια εντολή ενδιάμεσα (πχ κάτσε) ώστε να καταλαβαίνει ότι η επιβραύβευση είναι γι'αυτό και όχι για το ανέβασμα. Εσύ προφανώς επιβραβεύεις επειδή καταιβαίνει, αλλά τα όρια στο μυαλό του σκύλου είναι πολύ πιο λεπτά από ότι για εμας.
Όντως.Μπορεί να έχεις δίκιο...Αλλαγή πλεύσης!
 


annie_

Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
8
0
35
Sykies@Salonika
Αχ..Μια απ'τα ίδια ανεβαίνει όπου βρει και τρώει ότι βρει..Αν τη μαλώσουμε θα σταματήσει για λίγο..Μετά από λίγο όμως ξανά τα ίδια!
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγω αυτο το εκοψα στη Χιονα αλλιως...αρχικα δεν αφηναμε πραγματα στην ακρη του τραπεζιου-παγκου.
Μολις ανεβαινε χτυπουσα δυνατα τα χερια μ και ελεγα ''ΜΗ"...:Dμεχρι π καταλαβε οτι δεν ειναι αποδεκτο αυτο π κανει...