ανεμβολίαστα κουτάβια.


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Είναι ασφαλές 2 κουτάβια τα οποία δεν έχουν κάνει όλα τα εμβόλια τους να έρχονται σε επαφή μεταξύ τους ?

Να έχουν κάνει μόνο το πρώτο εμβόλιο δηλαδή
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Απο την ιδια γεννα? Μεγαλωμενα στο ιδιο περιβαλλον?
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
ναι αλλά πλέον τώρα να τα έχουν πάρει οι νέοι ιδιοκτήτες τους στα σπίτια τους
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Προσωπικά, θεωρώ ότι ανεμβολίαστα κουτάβια από την ίδια τοκετοομάδα δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο να συναντηθούν, σε ελεγχόμενο πάντα περιβάλλον κι εφόσον οι ιδιοκτήτες τους είναι συνεπείς με τις υποχρεώσεις τους απέναντι σε αυτά!
Βέβαια, πάντα θα ελοχεύει ο κίνδυνος το ένα να έχει προσφατα εκτεθεί σε κάποια ασθένεια, να μην έχει εμφανίσει συμπτώματα ακόμα και τελικά να την μεταδώσει και στο άλλο.....
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Προσωπικά, θεωρώ ότι ανεμβολίαστα κουτάβια από την ίδια τοκετοομάδα δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο να συναντηθούν, σε ελεγχόμενο πάντα περιβάλλον κι εφόσον οι ιδιοκτήτες τους είναι συνεπείς με τις υποχρεώσεις τους απέναντι σε αυτά!
Βέβαια, πάντα θα ελοχεύει ο κίνδυνος το ένα να έχει προσφατα εκτεθεί σε κάποια ασθένεια, να μην έχει εμφανίσει συμπτώματα ακόμα και τελικά να την μεταδώσει και στο άλλο.....
΄
Όταν λές "οι ιδιοκτήτες τους είναι συνεπείς με τις υποχρεώσεις τους απέναντι σε αυτά " εννοείς να μην τα βγάζουν έξω πρίν τον πλήρη εμβολιασμό στους 3 1/2 μήνες ?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Είναι αρκετά μπερδεμένο αυτό.....κάποιοι προτιμούν να μην βγάλουν τον σκύλο έξω, κάποιο να τον βγάλουν σε επιλεγμένα μέρη, κι άλλοι να ρισκάρουν περισσότερο....

Εννοώ, λοιπόν, να κάνουν ότι θεωρούν ότι είναι το σωστό ώστε να μην εκτίθεται σε μολυσματικούς παράγοντες το κουτάβι!

Εγώ αν το κουτάβι μου δεν το έβγαζα έξω κι ο άλλος το έβγαζε, ας πούμε, μάλλον θα επέλεγα να περιμένω μερικούς μήνες και μετά να φέρω σε επαφή....

Βέβαια, όσες προφυλάξεις και να πάρουμε ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί....
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Είναι αρκετά μπερδεμένο αυτό.....κάποιοι προτιμούν να μην βγάλουν τον σκύλο έξω, κάποιο να τον βγάλουν σε επιλεγμένα μέρη, κι άλλοι να ρισκάρουν περισσότερο....

Εννοώ, λοιπόν, να κάνουν ότι θεωρούν ότι είναι το σωστό ώστε να μην εκτίθεται σε μολυσματικούς παράγοντες το κουτάβι!

Εγώ αν το κουτάβι μου δεν το έβγαζα έξω κι ο άλλος το έβγαζε, ας πούμε, μάλλον θα επέλεγα να περιμένω μερικούς μήνες και μετά να φέρω σε επαφή....

Βέβαια, όσες προφυλάξεις και να πάρουμε ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί....
Μιάς και το έθιξες η επιλογή του να το βγάζεις σε ελεγχόμενο χώρο ( π.χ αυλή) ελοχεύει αρκετούς κινδύνους ?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Νομίζω ότι ανάλογα με το τι πιστεύει ο καθένας θα πάρεις κι άλλη απάντηση....

Εγώ ας πούμε όσα κουτάβια έχουν περάσει από τα χερια μου, τα έβγαζα στον κήπο του σπιτιού μου από την πρώτη μέρα...
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Νομίζω ότι ανάλογα με το τι πιστεύει ο καθένας θα πάρεις κι άλλη απάντηση....

Εγώ ας πούμε όσα κουτάβια έχουν περάσει από τα χερια μου, τα έβγαζα στον κήπο του σπιτιού μου από την πρώτη μέρα...
Nα στο θέσω και ανάποδα :)
Εάν δεν βγούν απο το σπίτι έως τους 3 1/2 μήνες σε τι θα υστερούν απο ένα κουτάβι που βγαίνει σε μία αυλή όπως είπες ?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Νομίζω σε τίποτα....

Απλά με τον κήπο έχεις συνηθως λίγο περισσότερο χώρο να τρέξει να παίξει και να εκτονωθεί χωρίς να φοβάσαι ότι θα κάνει ζημιές όπως μέσα στο σπίτι!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Νομίζω σε τίποτα....

Απλά με τον κήπο έχεις συνηθως λίγο περισσότερο χώρο να τρέξει να παίξει και να εκτονωθεί χωρίς να φοβάσαι ότι θα κάνει ζημιές όπως μέσα στο σπίτι!
+ ότι μαθαινει πιο γρηγορα να τα κανει στο χωμα
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εφόσον τα κουτάβια έχουν πάρει πρωτόγαλα και η μάνα ήταν σωστά εμβολιασμένη δεν κινδυνεύουν. Οι μελέτες δείχνουν ότι η φυσική ανοσία του συστήματός τους κρατάει τουλάχιστον 12 εβδομάδες. Εγώ τα κουτάβια από 6-7 εβδομάδες τα βγάζω έξω.

 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Εφόσον τα κουτάβια έχουν πάρει πρωτόγαλα και η μάνα ήταν σωστά εμβολιασμένη δεν κινδυνεύουν. Οι μελέτες δείχνουν ότι η φυσική ανοσία του συστήματός τους κρατάει τουλάχιστον 12 εβδομάδες. Εγώ τα κουτάβια από 6-7 εβδομάδες τα βγάζω έξω.
Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δηλαδή η φύση έχει προνοήσει για τους 4 πρώτους μήνες
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μια μικρή διευκρίνιση!
Η παθητική ανοσία αυτή, όπως είναι λογικό, αφορά μόνο σεκάποιους μκροοργανισμούς στους οποίους έχει αναπτύξει ανοσία η μητέρα κι όχι γενικά!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δηλαδή η φύση έχει προνοήσει για τους 4 πρώτους μήνες
Δεν νομιζω η φύση να εμβολιάζει ;)
...μίλησα καθαρά για σωστά εμβολιασμένη μάνα και κουτάβια που θήλασαν τις πρώτες 48 ώρες :)
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Δεν νομιζω η φύση να εμβολιάζει ;)
...μίλησα καθαρά για σωστά εμβολιασμένη μάνα και κουτάβια που θήλασαν τις πρώτες 48 ώρες :)
Ναι ναι έχεις δίκιο . Έτσι είναι όπως τα λές .
Δηλαδή το μητρικό γάλα έχει αντισώματα ?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το πρωτόγαλα μόνο είναι πλούσιο σε αντισώματα (=είδος πρωτεΐνης)!
Το έντερο του νεογέννητου κουταβιού απορροφά τα 2 πρώτα 24-ώρα τις πρωτεΐνες ολόκληρες, μετά κλείνει.
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Το πρωτόγαλα μόνο είναι πλούσιο σε αντισώματα (=είδος πρωτεΐνης)!
Το έντερο του νεογέννητου κουταβιού απορροφά τα 2 πρώτα 24-ώρα τις πρωτεΐνες ολόκληρες, μετά κλείνει.
Αλεξία με εξέπληξες... Κτηνίατρος είσαι ? Πές μας και άλλα για τα κουτάβια και την υγεία τους . ...
Ο λόξυγγας εμφανίζεται συχνα. Γιατί ? Μεγαλώνει το εντεράκι τους ?
Που ωφείλετε το ποικιλόμορφο χρώμα των ακαθαρσιών τους ? Μία πράσινο , μία κόκκινο , μία καφέ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.318
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc