αξιζει ο κοπος της εκτροφης ?


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
asli said:
αν τελικα αξιζει τον κόπο να κανουμε σοβαρη εκτροφη η οχι?

Κάθισα και υπολόγισα με βοήθεια το ποστ οτι με 3 σκύλες που εχω σαν

όριο και όνειρο μου κοστιζουν πανω απο 18.000€ το χρονο (εκθεσεις ελλαδα

εξωτερικό,γιατρούς , τροφές ,προσωπική εργασία,εκπαιδευτής,αυτοκίνητο).

Και λεω απο μια γέννα (6 κουτάβια μέσο όρο )το χρόνο κάθε σκύλα 18.000€

με την λογική οτι ολα πανε καλα ,τι κάνουμε παίρνουμε τα λεφτα μας πισω .
τελικά το κάνουμε για την δόξα,λόξα η το κέρδος(χρήμα) ???

μηπως η ΒΥΒ ειναι σε καλύτερη θεση απο μας που εχουμε συνεχώς το

χέρι στην τσέπη ?
επειδη στο εν λογω post σου μιλας στο πρωτο προσωπο και ενικου και πληθυντικου ο κοσμακης που το διαβαζει θεωρει οτι εισαι τωρα αμα δεν εισαι και ονειρευεσαι τι να πω?


και ονειρευεσαι και κλαιγεσαι? :lol: :lol: :lol:
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
το χομπι το εκανα πριν κατι χρονια αλλα οχι πολυ σοβαρα 1 ,2 σκυλια για

την πλακα που λενε ...μολις άρχισαν να σοβαρεβουν τα πραγματα για

για προσωπικους λογους τα παράτησα .

τωρα μετα απο καιρο θελω να κανω κατι σοβαρο αλλα με αυτα που βλεπω

γυρο μου και ακουω αναρωτιέμαι αν πρεπει η οχι ?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
μου θυμιζεις αυτους που λενε:λες να πιασει το μαγαζακι ??? :lol: η' θα μπουμε μεσα και θα χασουμε και την επιδοτηση? :roll:
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ενα εμοτικον που να κανει τον σταυρο του ρε παιδιααα!!!

ωπα!λαθος τοπικ :lol: :lol:
 






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
που να βρεθουν τα ταλαρα κυριε ασλι,διανυουμε καιρους σκοτεινους και χαλεπους 8)

να στο σπασω σε πενηνταευρα ,λογω του οτι πηγε καλα η σουβλακερι που ανοιξα? :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Θα παρακαλέσω οι επόμενες δημοσιεύσεις να είναι εντός θέματος. Υπενθυμίζω πως το θεμα που συζητάμε είναι το εάν και κατά πόσο αξίζει ο κόπος της εκτροφής.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oi εκτροφείς δεν ''κλαίγονται'' για τα έξοδα ... απαντούν σε συγκεκριμένα ερωτήματα, η ουσία είναι μέσα σε αυτά τα posts και όποιος θέλει μπορεί να την δεί ...

Σχετικά με το αρχικό ερώτημα ... συνεχίζω να έχω την ίδια απάντηση δηλαδή την :lol: :lol: :lol:

Απαντωντας σοβαρά - απαντω ότι ο κόπος για ότι και αν κάνουμε αξίζει ή όχι ανάλογα με τον τελικό στόχο που έχουμε, αν κάνεις εκτροφη (η οτιδήποτε) χωρίς τελικό στόχο είσαι καμμένος (κατά την γνώμη μου)

Αυτήν την στιγμή και όπως έχουν τα πράγματα στην Ελλάδα λαμβάνω το θάρρος να υπολογίσω ότι ο τελικός στόχος του κάθε εκτροφέα είναι ίδιος με τον δικό μου και να απαντήσω ότι όχι απλά δεν αξίζει αλλά είναι καταστροφή σε πολλά επίπεδα ...

Γιατί δεν σταματάνε όλοι ??

Ελα ντέ ...
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
γιατι δεν σταματάνε ε?

μεγάλο κεφαλαίο ανοίγεις :roll:

denis ποσες φορες σου περασαν απο το μυαλο αυτα που ρώτησα?

ίσως πάλι ενα διαφωτιστικό ποστ της gaia lykaia θα βοηθούσε την κατάσταση!
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Με μια αίτηση στον ΚΟΕ, και αφού πληρώσεις ένα σχετικό παράβολο, αποκτάς επωνυμία εκτροφέα.

Μετά, με 1-2 σκύλες με χαρτιά, στην πίσω αυλή ή στο σαλόνι του σπιτιού σου, παράγεις καθαρόαιμα με χαρτιά και θεωρείσαι εκτροφέας.

Εαν είσαι καλός στο παραμύθι, μπορείς να πουλάς αβέρτα κουτάβια, και όταν δημιουργήσεις πελατεία, μπορείς επι προμηθεία, να πουλάς και σκυλιά άλλων ή εισαγωγής.

Εαν πιάσεις πόστο σε κάποιο ντογκφόρουμ, σε κάποιον όμιλο, κλπ, εαν πείθεις σαν εκπαιδευτής και δημιουργήσεις κύκλο ανθρώπων που εμπιστεύονται την γνώμη σου, και πείθεις ότι είσαι γνώστης της φυλής, το θέμα έχει κονόμα, και μάλιστα παντελώς αφορολόγητη.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Σε όλα τα επαγγέλματα η μεγάλη οικονόμα έρχεται με τα παραμύθια κακά τα ψέματα
Επίσης κάνεις δεν συνεχίζει να κάνει κάτι έχοντας χασουρα
Έχω ακούσει ότι εκτροφείο έχει πουλήσει κουτάβια από βραβευμένη σκύλα η οποία όμως ήταν πεθαμένη όταν γέννησε, λέτε να μου έχουν πει αλήθεια?
Όπως και να έχει κομπίνες μπορούν να γίνουν αμέτρητες σε όλα τα επίπεδα
Για αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ
8)
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
επηρεασμένος απο το καταπληκτικό ποστ του Gaia Lykaia αναρωτιέμαι

αν τελικα αξιζει τον κόπο να κανουμε σοβαρη εκτροφη η οχι?
μηπως η ΒΥΒ ειναι σε καλύτερη θεση απο μας που εχουμε συνεχώς το

χέρι στην τσέπη ?
Αυτά ήταν τα αρχικά ερωτήματα του θέματος...

Ακόμα και μέσα σε αυτά διαφαίνεται μια αντίφαση...Από τη μία μιλάς για σοβαρή εκτροφή και από την άλλη αναρωτιέσε εάν οι BYB's είναι σε καλύτερη θέση και για "τσέπες".

Καταρχήν,όπως και ο GAIA LYKAIA έγραψε,καλό θα ήταν να μην "οικοιοποιηθούμαι" όλοι τη δημοσίευση (ίσως ούτε και ο ίδιος...δε μπορώ να γνωρίζω) και να αρχίσουμε να σχολιάζουμε τους "άλλους"....τους "κακούς" που ΦΥΣΙΚΑ δεν είναι ανάμεσα μας... :lol:

Κατά δεύτερον... ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ ΣΚΥΛΩΝ?

Αν είναι τα χρήματα τότε θα πρέπει να ακολουθήσει τα "χνάρια" αρκετών γνωστών και "επιτυχημένων" στο χώρο εκτροφέων (ονόματα δεν λέμε...είναι γνωστά)...και ναί,ίσως και BYB μεθόδους αφού στόχος είναι τα χρήματα.

Αν είναι κάποιος άλλος ο στόχος (ποιότητα,"ο τέλειος σκύλος",διατήρηση φυλής,κλπ.)...τότε απλά ξοδεύεις όσα μπορείς (...και δε μπορείς καμιά φορά... :D ) και δεν γκρινιάζεις!

Οπότε σαν συμπέρασμα θα λέγαμε πως όσοι συνεχίζουν να είναι εκτροφείς ή βγάζουν αρκετά από αυτό ή έχουν αρκετά για αυτό.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Βασικο σε εναν εκτροφεα πιστευω ειναι η ακεραιοτητα του χαρακτηρα του και εν γενει του χομπυ οτυ.Δεν ειμαι εκτροφεας αλλα τις περοσσοτερες φορες ζημιογονο να εισαι εκτροφες .( στην Ελλαδα)
 




hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Τα πράγματα είναι απλά:
Αν το αγαπάς και το κάνεις με μεράκι,είσαι εκτροφέας.
Αν το κάνεις μονο για το κέρδος,είσαι απλά ένας έμπορος,οπου τυχαία εμπορέυεσε σκυλιά.θα μπορούσες να εμπορευόσουνα μπρόκολα ή κουνουπίδια λόγου χάρη.Δέν θα είχε καμία διαφορα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δηλαδή Χαϊλάντερ, εγώ που αγαπώ το μέτριο μορφολογικά και σπαστικού χαρακτήρα κανίς μου, λατρεύω την κανισούλα του γείτονα με την οποία το ζευγαρώνω και τρελαίνομαι να φροντίζω νεογέννητα κουτάβια (τα οποία επίσης λατρεύω), τα δίνω 50 ευρώ το ένα (και άρα δεν κερδίζω) και ασχολούμαι με πάθος με όλα αυτά τα σκυλιά όλη μέρα είμαι εκτροφέας?
Δε νομίζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki