αξιζει ο κοπος της εκτροφης ?




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
κρατα μου κι εμενα ενα ρε κλοε,το θελω για την θεια μου...ελεγα να της παρω παντουφλες,αλλα το ιδιο σχεδον ειναι :lol: :lol: 8) ( α ρε ασλι....)
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
spyrodragon said:
Καταρχήν,όπως και ο GAIA LYKAIA έγραψε,καλό θα ήταν να μην "οικοιοποιηθούμαι" όλοι τη δημοσίευση (ίσως ούτε και ο ίδιος...δε μπορώ να γνωρίζω) και να αρχίσουμε να σχολιάζουμε τους "άλλους"....τους "κακούς" που ΦΥΣΙΚΑ δεν είναι ανάμεσα μας... :lol:
Συγνώμη, να μην οικειοποιηθώ τη δημοσίευση μου; Δηλαδή, την οικεία μου δημοσίευση να μην την κάνω οικεία μου..............?

Φίλε asli,
Κάθισα και υπολόγισα με βοήθεια το ποστ οτι με 3 σκύλες που εχω σαν
όριο και όνειρο μου κοστιζουν πανω απο 18.000€ το χρονο (εκθεσεις ελλαδα
εξωτερικό,γιατρούς , τροφές ,προσωπική εργασία,εκπαιδευτής,αυτοκίνητο).
επειδή ο καθένας μπορεί να πετάξει νούμερα, μπορείς να ενημερώσεις το forum σε ποιές εκθέσεις ακριβώς συμμετείχαν οι σκύλες σου που σου κοστίζουν πάνω από 18.000€ το χρόνο (όπως είδες ότι έκανα εγώ - γι'αυτόν ακριβώς το λόγο...);
Και γιατί τόσο.... Κάποια SUPER Premium τροφή?
Σε γιατρούς τι εξετάσεις τις κάνεις;
Τις πας για υπέρηχους όταν είναι έγκυες;
Αν ναι, πόσες φορές;
Τις πας για ακτινογραφίες όταν είναι έγκυες; Πότε και πού;
Κοστολογείς ΚΑΙ την προσωπική σου εργασία μέσα στο ποσό αυτό (ομολογώ αυτό δεν το σκέφτηκα εγώ....);

και επίσης.....
Και λεω απο μια γέννα (6 κουτάβια μέσο όρο )το χρόνο κάθε σκύλα
Εγώ την τελευταία γέννα σου που είχα ακούσει (πέρσυ αν θυμάμαι καλά) είχαν γεννηθεί ........12 κουτάβια............. αλλά μετά μείνανε............... πόσα........ ..........ή καλύτερα.......πόσο......;

και κλείνοντας, τον εκτροφικό μας στόχο τον ανέφερα στο 3ο μόλις post:
ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ??
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?p=21318&highlight=#21318

*Για εμάς εκτροφική επιτυχία νοείται όταν τα κουτάβια που παράγεις επιλέγονται από άλλα εκτροφεία ως αναπαραγωγικά ζώα τα οποία συνδράμουν στην εκτροφική προσπάθεια των άλλων εκτροφέων.
[/quote]
 




asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
καταρχην μιλω υποθετικά, δεν ειμαι εκτροφεας και ουτε εγινα ποτε,

και μαλλον δεν θα γινω ,μια προσπάθεια εκανα και απέτυχε για προσωπικους
λογους .

αυτα που αναφερεις περι κουταβιων γιατι τα αναφερεις ?

διακρίνω επιθετικότητα ?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για εμάς εκτροφική επιτυχία νοείται όταν τα κουτάβια που παράγεις επιλέγονται από άλλα εκτροφεία ως αναπαραγωγικά ζώα τα οποία συνδράμουν στην εκτροφική προσπάθεια των άλλων εκτροφέων.
Τεράστια συζήτηση, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΕΟΥΛΗ ΜΟΥ βρήκα κάτι να διαφωνήσω με τον Gaia Lykaia 8) :lol: :lol: :lol:

Φυσικά ισχύει και αυτό που λές αλλά ...

...εδώ εμπεριέχονται πολλές παράμετροι όπως :

- το επίπεδο των άλλων εκτροφέων που θα πάρουν σκυλιά από μένα -

αν δώσω 5 ζωα μου σε τρείς BYB δεν σημαίνει ότι έχω καλά ζώα ... ακραίο παράδειγμα αλλά βλέπεις ότι η έννοια του εκτροφέα είναι λίγο δυσδιάκριτη εδώ όπως και ''έξω''

- το επίπεδο εκτροφής της χώρας στην οποία μπορεί να δώσω σκύλο -

αν δώσω 1 σκύλο στην Ζουαζιλάνδη δεν σημαίνει ότι έχω καλά ζώα ...

- η συχνότητα που γίνεται αυτό -

μπορεί να δώσω έναν σκύλο πχ στην Ρωσσία (ας πούμε ότι έχει καλύτερα σκυλιά σε όλες τις φυλές από την Ελλάδα), δεν σημαίνει ότι ξεπέρασα τους Ρώσσους από τώρα και για πάντα ... μερικοί έτσι θεώρησαν στο παρελθόν και θεωρούν ακόμα ...

- σκυλιά που ανταλάσσονται και ζευγαρώνουν λόγω δημοσίων σχέσεων και προσωπικών επαφών

... και αυτό είναι το κυριότερο κομμάτι της ένστασής μου , δεν ξέρω για πολλές φυλές - στο rott σίγουρα - αυτό γίνεται κατά κόρον , μέχρι και κορυφαίοι εκτροφείς παίρνουν ή ζευγαρώνουν σκυλιά - πωλούν σκυλιά σε γνωστούς - παράγοντες - αντιπροσώπους σε μεγάλες αγορές - κλπ κλπ δεν σημαίνει ΠΑΝΤΑ ότι η εκτροφή αυτού αξίζει - το επάγγελμα του μεσίτη και μεταπράτη κορυφαίων και πανάκριβων σκύλων σε παγκόσμιο επίπεδο είναι σε άνθιση και κυρίως δε μετά την άνθιση της ADSL γραμμής ... :wink: :lol: :lol:

Συμφωνώ ότι είναι μία ένδειξη , η οποία όμως χρειάζεται μελέτη από τον ''σχετικό'' με αυτά όπως και από τον ''άσχετο'' υποψήφιο αγοραστή κουταβιού που ξαφνικά θα ... νιώθει πολύ τυχερός που ο κορυφαίος Ελληνας εκτροφέας του εμπιστεύτηκε κουτάβι που ''θα το παίρνανε για εκτροφή στην Γερμανία αλλά κάτι έκατσε στραβά'' :wink:
 


nearos

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2008
205
0
Και κατι αλλο σε καμια χωρα του κοσμου δεν παιχτηκε τοσο πολυ μια σκηνη του κινηματογραφου!

Η σκηνη που πειναει ο μικρος φτωχος και μετεπειτα ηρωας <<του κρατους>> και να βλεπει την πλουσια κυρια να ταιζει το σκυλακι της με ζαμπον.

ΣΕ κανενα σοβαρο κρατος της ευπωπης, για αυτο σε αυτη τη χωρα εχουμε και τους λεγομενους κυνοφοβικους!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αυτο που σας προβληματιζει ειναι μαλλον το πως θα γινει αυτο.
Αυτο καταλαβα εγω.
Χμμμμ .... ανάλογα τί κατάλαβες ότι είναι το πρόβλημα .... μπορεί να έχεις και δίκιο ....

Ιδιαίτερο προβληματισμό πάντως περί ''ονόματος'' δεν έχω προσωπικά ...
 


nearos

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2008
205
0
@denis
Οχι. Λεω οτι ο καθε ενας βλεπει απο αλλη γωνια το επιτυχια και ολα τα διαφορα εκτροφεια (γνωστα ) καλυπτουν ολους τους λογους που καποιος μπορει να νιωθει επιτυχημενος.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Τα πάντα είναι στα χέρια του εκτροφέα, σχετικά με την εκτροφή του, και ο καθένας βάζει τους προσωπικούς του στόχους. Δε προσπαθώ και δεν προσπάθησα και ούτε θα προσπαθήσω ποτέ να πείσω κάποιον για κάτι που δέχομαι εγώ. Εγώ απλώς δείχνω το δρόμο όπως τον βλέπω εγώ. Αν υπάρχουν συνοδοιπόροι καλώς. Θα πορευθούμαι μαζί. Ο καθένας μας είναι ένα λύκος... Και ο λύκος μπορεί να είναι πολύ μοναχικός.... σαν το λύκο της στέππας....
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι, δεν συζητάμε για να πείσουμε ... αλοίμονο ... εξάλλου σε ένα κομμάτι συμφωνώ ...
άλλο ένα είναι απλά να ικανοποίησε ηθικά
- να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς
- τα κουταβια να είναι καλύτερα από τους γονείς τους - σφαιρικά και σε σύνολο
- οι ιδιοκτήτες των σκύλων να νιώθουν και να είναι καλυμμένοι
... και τόσα άλλα ...
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Συγνώμη, να μην οικειοποιηθώ τη δημοσίευση μου; Δηλαδή, την οικεία μου δημοσίευση να μην την κάνω οικεία μου..............?
Έχεις ένα δίκιο...Απλά ενώ μπορεί να έχεις τα "πνευματικά δικαιώματα" της φράσης ή του κειμένου σου,τόνισα πως εγώ δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εάν αυτά ισχύουν (...και κατά πόσο) ακόμα και για εσένα,τον συγγραφέα...

Συγνώμη για την παρανόηση...Συνεχίστε την κουβέντα,γιατί επ'αυτής δεν έχω κάτι παραπάνω να προσθέσω. :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η δημοσίευση μεταφέρθηκε σε σχετικό θεμα.

Nestor said:
Είμαι καινούργιος στο φόρουμ κ ρίχνοντας μια ματιά διαπίστωσα οτι υπάρχουν άτομα που έχουν ψάξει σχετικά με τους εκτροφείς σκύλων

Έτσι, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει και θέλει να μου πει
σε γενικές γραμμες

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΟΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑ;

Ποιες είναι οι καθημερινές του υποχρεώσεις ας πούμε;
Γιατί διάβασα για κάτι εκθέσεις και εκπαιδευτές. Όλα αυτά είναι απαραίτητα σε μια εκτρόφή;

Και μάλιστα κάποιος είπε πως δεν έχει και πολύ κέρδος η δουλειά.
Ρε παιδιά, τόσο ακριβό χόμπυ είναι;

Ευχαριστώ πολύ
 


pasx79

New Member
1 Μαϊου 2008
4
0
Φιλε GAIA LYKAIA διακρινω μια εντονη επιθετικοτητα απεναντι στον φιλο asli,δεν ειναι υποχρεωμενο ολο το φορουμ να διαβαζει τις κακιες που βγαζεις.
Θα ηθελα να σου ζητησω συγνωμη διοτη δεν σου δωσαμε αναφορα για
της ημερες και τις ωρες που πηγαμε στον κτηνιατρο, αλλα ουτε και σε αφορα σε ποιον πηγαινουμε.
Οσο για την γεννα που λες το προηγουμενο χρονο δεν σε πληροφορησανε καλα.....Δεν σε βρησκω ενημερο οπως δεν εισαι ενημερος και για αλλα πραγματα.......
Και για να μην μακρηγορω η σκυλα γεννησε 15 την ξεγεννησα εγω και τα κουταβια γεννιοταν ψοφια.
Για να ληξει το θεμα γιατι πολλα μας τα ειπες...ενταξει??? :evil: :evil:
 




Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
pasx79 said:
Φιλε GAIA LYKAIA διακρινω μια εντονη επιθετικοτητα απεναντι στον φιλο asli,l:

Αυτο για να ειμαι ειλικρινης , το διεκρινα και εγω.... :roll: :roll: :roll:
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
Βασικά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σας. Το κάνουν για τη ********** και γουστάρουν να είναι δημόσιοι υπάλληλοι να βγάζουν 1200$ και να τα δίνουν στα σκυλιά…. και η λογιστική βγαίνει έτσι στις επιχειρήσεις….εδώ μιλάμε για ζώα… μπορεί να αρρωστήσουν, να πάθουν κάτι και να τρέχεις όλο το χρόνο…ή απλά μπορεί να μην χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα στους γιατρούς…. και δεν είμαι ούτε εκτροφέας, ούτε σκύλο έχω ακόμα, αλλά μερικά πράγματα βγάζουν μάτι στη λογιστική και στον τρόπο σκέψης εσόδων και εξόδων.

ROTTIE: Η δημοσίευση διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Gas, τα Greeklish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ. Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες χωρίς άκομψους χαρακτηρισμούς και βωμολοχίες.
Καλό θα ήταν επίσης κάνεις ένα σύντομο intro στην ενότητα «νέο μέλος», για να συστηθείς και να μας πεις λίγα πράγματα για σένα και τη σχέση σου με τα σκυλιά .
Ευχαριστώ.
 


Gas

Well-Known Member
29 Μαϊου 2008
128
0
43
καποτε αναρωτηθηκα. Οι φωτογραφοι στις δεξιώσεις εχουν αραγε κερδος?? ( σε γαμους και τετοια που βγάζουν φωτογραφίες εδο κ εκει) η απάντηση του πατερα μου. Για να το κανουν βγαζουν.

Το ιδιο ισχυει εδω. αν και είναι χόμπι και οχι επάγγελμα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Nαι, είναι χόμπι , και όχι επάγγελμα ... ένα χόμπι που κατά μέσο όρο βάζεις πολύ περισσότερα λεφτά για να το ασκήσεις από άλλα χόμπι, και κάποια απο αυτά μπορεί να τα πάρεις πίσω, σε αντίθεση με πχ το αλεξίπτωτο πλαγιάς ... δεν έχει όμως κέρδος, στην Ελλάδα και αυτήν την στιγμή ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU