απεργια πεινας μου κανει!!!!!!


senorita zizel

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
45
47
γεια στην παρεα..εδω και αρκετο καιρο η μικρη μου κανει ναζια με το φαγητο!!!αν δεν την ταισω δεν τρωει!μου εχουν πει να την αφησω νηστικη...δεν το εχω κανει και ουτε θα το κανω!!!!εσεις που εχετε εμπιριες μπορειτε να μου προτεινετε κατι καλυτερο απο το να την αφησω νηστικη....ευχαριστω!
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καλησπέρα.
Μπορείς να προσθέτεις μία κουταλιά της σούπας κονσέρβα (καλής ποιότητας), ζουμί από κοτόπουλο ή κάποιο ενισχυτικό γεύσης που πουλάνε στα πετ σοπ.
Εγώ προσθέτω κονσέρβα γιατί και η δική μου σκύλα μιζεριάζει με το φαγητό της.
 
  • Like
Reactions: senorita zizel


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αχουυυυυυ η μικρίτσα δεν θέλει να φάει!

Έτσι να σας περιπαίζουν τα σκυλιά σας!
Αν δεν θέλεις να την αφήσεις νυστική τότε θα συνεχίζεις να χτυπάς το κεφάλι σου!

Να της ανοίξεις το στόμα και να την μπουκώσεις δεν παίζει, άρα θα την "χτυπήσεις" στο ένστικτο της επιβίωσης!

Το μότο μου σε τέτοια σκυλιά είναι "Αν δεν θέλεις να φας, μη σώσεις και φας"!

Καλησπέρα.
Μπορείς να προσθέτεις μία κουταλιά της σούπας κονσέρβα (καλής ποιότητας), ζουμί από κοτόπουλο ή κάποιο ενισχυτικό γεύσης που πουλάνε στα πετ σοπ.
Εγώ προσθέτω κονσέρβα γιατί και η δική μου σκύλα μιζεριάζει με το φαγητό της.
Αυτό είναι ανοχή, βάζοντας μία οσμή/γεύση μέσα στην ήδη υπάρχουσα τροφή!Και όταν τελειώσει?Ξανα μανά τα ίδια?
 






Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να την αφήσω νηστική, αν και περιχαρής θα το έκανα, αν δεν είχα την ελληνίδα μάνα, να περιμένει πότε θα γυρίσω την πλάτη μου για να την μπουκώσει ότι υπάρχει στο τραπέζι και στο ψυγείο.
1 εβδομάδα που έλειψαν, μια χαρά έφαγε σκέτες κροκετούλες. Τώρα που δε λείπουν, θέλω το κεφάλι μου ήσυχο και το στομάχι της γεμάτο μόνο με κροκέτα.
 
  • Like
Reactions: senorita zizel




senorita zizel

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
45
47
Καλησπέρα.
Μπορείς να προσθέτεις μία κουταλιά της σούπας κονσέρβα (καλής ποιότητας), ζουμί από κοτόπουλο ή κάποιο ενισχυτικό γεύσης που πουλάνε στα πετ σοπ.
Εγώ προσθέτω κονσέρβα γιατί και η δική μου σκύλα μιζεριάζει με το φαγητό της.
το εχω κανει και δεν τα τρωει..θελει να τρωει αυτα που τρωμε εμεις..
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Νηστική είπαμε! Μέχρι να φάει...
Οχι μόνο όσο νομιζεις εσυ ότι υπέφερε, υποφέροντας κι εσύ μαζί της...
 
  • Like
Reactions: senorita zizel


senorita zizel

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
45
47
Αχουυυυυυ η μικρίτσα δεν θέλει να φάει!

Έτσι να σας περιπαίζουν τα σκυλιά σας!
Αν δεν θέλεις να την αφήσεις νυστική τότε θα συνεχίζεις να χτυπάς το κεφάλι σου!

Να της ανοίξεις το στόμα και να την μπουκώσεις δεν παίζει, άρα θα την "χτυπήσεις" στο ένστικτο της επιβίωσης!

Το μότο μου σε τέτοια σκυλιά είναι "Αν δεν θέλεις να φας, μη σώσεις και φας"!



Αυτό είναι ανοχή, βάζοντας μία οσμή/γεύση μέσα στην ήδη υπάρχουσα τροφή!Και όταν τελειώσει?Ξανα μανά τα ίδια?
αυτο μου λενε ..την λυπαμαι !!!!!!
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Την ώρα του φαγητού σας να τη βάζεις στο crate (αν έχετε) ή σε άλλο δωμάτιο αν δε μπορείτε να μην υποκύψετε στα παρακάλια. Μην της δίνετε τίποτα δικό σας, τίποτα. Ας τη να πεινάσει, να καταλάβει ότι λιχουδίτσες δεν παίζουν και τότε να δεις πως θα φάει την ξηρά της
 
  • Like
Reactions: senorita zizel


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εσυ θα επιβαλλεις στο σκυλι τι θα φαει, οχι αυτο σε εσας. Προφανως και θα προτιμησει αυτο που τρωτε εσεις, θα ηταν μαλλον παραξενο το αντιθετο. Αλλα για να τρωει το σκυλι το δικο του φαγητο θα πρεπει οι λιχουδιες απο το τραπεζι να γινουν παρελθον.
 




Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Πριν κάποια χρόνια μετακόμισα από Αυστραλία σε Αγγλία. Ο 12 μηνών αγαπημένος μου Mishka (Samoyed) ταξίδεψε μαζί μου. Για διαδικαστικούς λόγους τον άφησα λίγες εβδομάδες στην Ελλάδα έως ότου να ήμουν έτοιμος να τον πάρω. Κάποια στιγμή λοιπόν η Ελληνίδα μαμά (η μητέρα μου φυσικά), που είχε αναλάβει να τον κρατήσει αυτό το διάστημα μου τηλεφώνησε μέσα στην αγωνία και την απόγνωση: ο Mishka δεν έτρωγε και ακόμη και την αγαπημένη πίτσα του την σνομπάριζε. Δεν συζητάμε βέβαια για κροκέτα, αυτή δεν υπήρχε καν. Όλα αυτά από ένα σκυλί που μέχρι τότε μεγάλωνε χαρούμενα καταβροχθίζοντας την κροκέτα σκέτη...
Δεν χρειάζεται βέβαια να αναλύσω το τι είχε συμβεί. Στην πρώτη ένδειξη ανορεξίας του "μικρού" η "γιαγιά" έπαθε πλάκα και άρχισε τις λιχουδιές κοκ ο συνήθης φαύλος κύκλος.
Αριβάρισε λοιπόν ο Μισκούλης μου εις τας Αγγλίας και για καμιά εβδομάδα το έπαιξε βαρύ πεπόνι.
Εγώ απλά τη ρουτίνα μου. Το μπολ έβγαινε με την κροκέτα και μετά από λίγη ώρα αποσύροταν απείραχτο.
Σε λίγες ημέρες είχαμε ξαναβρεί το ρυθμό μας και όλα καλά!

Όπως είπαν οι προλαλήσαντες " κανείς δεν πεθαίνει από ασιτία δίπλα σε γεμάτο πιάτο"!

Άλλο το αγαπάω και άλλο το λαλάω!
 








senorita zizel

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
45
47
Άφησέ την νηστική όσο χρειαστεί!
Κανείς δεν πέθανε απο πείνα, ενώ είχε φαϊ δίπλα του...
σωσταααααα
Πολύ απλό είναι. Βάζεις κάτω το μπωλ και σε 15-20 λεπτά αν δε φαει το μαζευεις
δεν πρεπει να εχει παντα φαγητο?
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
το εχω κανει και δεν τα τρωει..θελει να τρωει αυτα που τρωμε εμεις..
Νηστική τότε. Εκτός και αν σε ψήνει να αρχίσεις μαγειρευτό αποκλειστικά για το σκυλί σου.
Εγώ δε τη λυπάμαι καθόλου και θα την άφηνα νηστική όσο πείσμα και αν είχε. Θα τελείωνε κάποια στιγμή.
Προτιμώ να της βάζω έξτρα για να ελέγχω πότε τρώει και κυρίως πόσο.
 
  • Like
Reactions: senorita zizel


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki