αποστείρωση βούρτσας σκυλου


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
παιδια μου
πώς καθαριζετε τις βουρτες και τις χτενες και όλα τα λοιπά μαραφετια που χρησιμοποιείτε πανω στο σκυλο σας; θελω απολύμανση σε βαθος. γενικά τις απόψεις σας σε αυτό. φλόγα; οξυζενε; αρκουν;

και ειδικότερα : θελω να παω να βουρτισω μερικά αδεσποτα , τα οποια ειναι μες την βρωμα και πιθανόν κουβαλάνε και μερικά παράσιτα...τους εχω παρει μια βουρτσα της κακιας ωρας την οποια θα την χρησιμοποιώ μονο για τη χαρη τους , αλλα από τον ενα σκυλο στον αλλο θα μεταφερω του κοσμου τα ακαρεα και τα αυγα...
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Όταν λες φλόγα; o_O Σιγά μην τα ρίξεις και στην υψικάμινο! :D

Αν σε ανησυχούν τα παράσιτα, μπορείς να τα βουτήξεις σε ένα αραιό διάλυμα Sebacil. Για την κοινή βρώμα, κοινό σαπούνι, ή κανένα Betadine νομίζω αρκούν.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ευχαριστώ για την απάντηση.
δε θελω να εχω τυψεις οτι μετεφερα προβληματα από ενα σκυλο στον αλλο :unsure:
οι γκρουμμερ πώς καθαρίζουν τα εργαλεία τους; τα βαζουν σε κλιβανο;
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Γειά σου @Xotikouli μας!!! Σ' έχω χάσει!:)

...Αν σε ανησυχούν τα παράσιτα, μπορείς να τα βουτήξεις σε ένα αραιό διάλυμα Sebacil. Για την κοινή βρώμα, κοινό σαπούνι, ή κανένα Betadine νομίζω αρκούν.
Και... ΚΥΡΙΩΣ (!!!): Διαφορετική βούρτσα για τα σκυλιά μας... και διαφορετική για τα υπόλοιπα...:cool:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Και... ΚΥΡΙΩΣ (!!!): Διαφορετική βούρτσα για τα σκυλιά μας... και διαφορετική για τα υπόλοιπα...:cool:
δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιήσω διαφορετική βουρτσα για καθε αδεσποτο... να το διαγραψω εντελώς από το μυαλό μου τον καλωπισμό αδεσποτου;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and johnk


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
τι εννοείς καλλωπισμό? Να πιασεις ενα furminator και να αφαιρεις τρίχες κλπ? Προσωπικά το θεωρώ δώρον άδωρον. Άλλο να μιλάμε για ενα αδεσποτο μακρύτριχο φουλ στις τζίβες και τα αγκαθια....
Συν ότι δεν ξερεις την ανεκτικότητα κάθε σκύλου σε τέτοιες "κινήσεις καλλωπισμου" και μπορεί ανα πάσα στιγμή καποιο να τσινίσει και να γυρίσει να δαγκώσει...
 
  • Like
Reactions: johnk and l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Συν ότι δεν ξερεις την ανεκτικότητα κάθε σκύλου σε τέτοιες "κινήσεις καλλωπισμου" και μπορεί ανα πάσα στιγμή καποιο να τσινίσει και να γυρίσει να δαγκώσει...
Αυτό ειδικά έιναι πολύ πιθανό.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
αυτο θα το κρινω εγω και αν ειναι να υποστω συνεπειες θα τις υποστω επίσης εγω. δεν χρειαζεται να ανησυχειτε λοιπόν.
τις βουρτσες σας πώς τις καθαριζετε;
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εσύ κρίνε ό,τι θες... εδώ δεν είναι τσατ να το βλέπουν ορισμένα άτομα μόνο. Οπότε είναι απαραίτητο να γράφουμε καποια πράγματα που ενδεχομένως τα θεωρείς περιττα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight