αποστολη κουταβιου στην αμερικη


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Η φάση με το Υπουργείο Γεωργίας είναι όντως έτσι όπως την περιέγραψα. Τα πιστοποιητικά που ζητάνε μπορείτε να τα βρείτε στη σελίδα των αμερικανικών προξενείων. Επίσης λόγω των γεγονότων έχουν γίνει παρανοϊκοί στο θέμα της μεταφοράς ο,τιδήποτε από άσχετους. Επειδή όμως οι Αμερικάνοι έχουν το καλό να είναι τρομερά εξυπηρετικοί και να βοηθάνε αν μπορούνε, συμβουλεύω να έρθετε σε επαφή με το αρμόδιο υπουργείο με email. Θα απαντήσουν οπωσδήποτε. Εδώ εμένα μου απάντησαν όταν ήμουν Ελλάδα το καλοκαίρι και σκεφτόμουν να φέρω κουτάβι 8 βδομάδων. Μου είπανε τι να κάνω και το μόνο πρόβλημα που δεν είχα ήταν οι αρχές. Αν είναι να συνοδέψει το κουτάβι κάποιος άλλος θα πρέπει να τους ρωτήσετε πρώτα και να τους τα πείτε ίσια. Αν εγκρίνουν το άτομο και όλα τα χαρτιά είναι εντάξει. Αν προσπαθήσετε να τους γελάσετε θα σας πιάσουν 99,9% και μετά τη βάψατε.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αν θέλεις Μaltezzzz πες μου σε ποια πολιτεία είναι ο αδερφός σου και επικοινωνώ εγώ με το Υπουργείο και σας λέω τι θα μου πούνε για το σκύλο. Δεν είναι καθόλου πρόβλημα.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όντως, αλλά το θέμα είναι αν θα αφήσουν οι Αμερικάνοι το κουτάβι να πετάξει ασυνόδευτο ή αν το συνοδέψει κάποιος άσχετος αν συμφωνούν.:)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Λεωνιδα οταν λες πουθενα?

γιατι στην Ευρωπη μεταφερονται ενηλικα σκυλια με τις αεροπορικες.

@Sara,γιατι δεν επιτρεπουν να "πεταξουν" φυλες τυπου Μαστιφ στην Αμερικη?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Τεο και τα Φιλα δεν επιτρεπεται να πεταξουν στην Ευρωπη,πεταμε σαν Βισλα(τα κουταβια) η Μπλουντχαουντ,η Ημιαιμα.:D
Για τα Μπουλ δεν γνωριζω.
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Αν θέλεις Μaltezzzz πες μου σε ποια πολιτεία είναι ο αδερφός σου και επικοινωνώ εγώ με το Υπουργείο και σας λέω τι θα μου πούνε για το σκύλο. Δεν είναι καθόλου πρόβλημα.
με εχεις καταυποχρεωσει!!αλλα ειναι πολυ δυσκολο να στειλω το σκυλι..πρεπει να κανει εμβολια και μεχρι ναα τα τελειωσει αναγκαστικα θα πρεπει να το εχω εγω το σκυλι το οποιο ειναι αδυνατο!!
ευχαριστω παντως για τη βοηθεια..ο αδερφος μου παντως ειναι στο Μiami αν θελεις να ρωτησεις τι ισχυει εκει για δικη σου πληροφορηση καλως...αλλα μην μπαινεις στον κοπο για μενα...
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
τα Bullmastiff πετουν κανονικα!

στην Γερμανια δεν ξερω βεβαια τι γινεται...ειναι λιγο καπως εκει οι "τυποι"...

αν και σε αρθρο της Κυνολογιας ειχα διαβασει τις απαγορευμενες φυλες τις Γερμανιας...το Μπουλμαστιφ δεν ηταν μεσα...

επεισης δεν ηταν μεσα το Ροτβαιλερ και ο Γ.Ποιμενικος...ολος τυχαιως...:D

οπου Γερμανικος Ποιμενικος η φυλη με τις περισσοτερες επιθεσεις σε ανθρωπο...(δε εχω κατι με την φυλη,απλα εγινε ερευνα και βγηκε το αποτελεσμα αυτο.)
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Έχει να κάνει, λέει, με το μουσούδι τους και το αν μπορούν να αναπνεύσουν. "Short-nosed" dogs δηλαδή.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
μόλις μίλησα με την aegian η olympic ούτε να απαντήσει στο τηλ.... λοιπόν ακούστε απάντηση δεν μεταφερουμε rott pit bull και Αγιου Βερναρδου γιατί είναι αγρια.....:eek:
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
μόλις μίλησα με την aegian η olympic ούτε να απαντήσει στο τηλ.... λοιπόν ακούστε απάντηση δεν μεταφερουμε rott pit bull και Αγιου Βερναρδου γιατί είναι αγρια.....:eek:
...ωρε τι φωτιες μου αναψες...

τωρα θα παρω και εγω τηλ. να μου τα πουν εμενα...και μετα θα σας γραψω τον διαλογο...:mad::maria::paja1:
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
λοιπον μιλησα με την Aegean...

μια κοπελιτσα στο τηλ...στα χαμενα απαντησεις και ανα 1 λεπτο μου ελεγε ..."δωστε μου 1 λεπτο παρακαλω"...

αφου τις εδωσα τα λεπτα που ηθελε...καταληξαμε

...οτι τα Ντομπερμαν,τα Πιτ Μπουλ και τα Ροτβαιλερ ειναι σκυλια δολοφονοι!...αφου προσπαθησα να τις εξηγησω οτι ΔΕΝ υπαρχουν σκυλια δολοφονοι και τα κλασσικα...και αφου εμαθα οτι ειναι (μαλλον) κανονισμος της εταιριας...ακουσα και το κορυφαιο!

"εσεις το λετε αυτο" (μου απαντησε,οταν της ειπα οτι ΔΕΝ υπαρχουν σκυλια δολοφονοι),"οι κτηνιατροι μας ειπαν για τα σκυλια αυτα και ετσι βγηκε η αποφαση αυτη..."

αληθεια ποιοι ειναι αυτοι οι "κτηνιατροι" που οριζουν τις φυλες ως δολοφονους και μη?

χμ...Δευτερα κιολας,τηλ. τον κτηνιατρικο συλλογο αθηνων...:rolleyes::mad:

p.s ολες οι αλλες φυλες...πετατε-ταξιδευετε ελευθερα με τις ευλογιες της Aegean...:paja1::maria:
 






Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
και τι θα κάνεις μωρέ teo? οι άνθρωποι έτσι τους έμαθαν έτσι λένε.... εγώ είπα πως θέλω να ταξιδέψω Γερμανία γιατί η aegian δεν κάνει USA ακόμα και εγώ θα πάρω olympic την Δευτέρα να δω τι θα ακούσω... άλλο δεν το επιτρέπει η χώρα άλλο είναι killer σκυλιά....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Παίδες, εγώ μίλησα προ μηνών με την Ολυμπιακή από Αμερική και μάλιστα με τα γραφεία τους στη Νέα Υόρκη και οι άνθρωποι ήταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι, προφανώς διότι φοβούνται τους Αμερικάνους που βάζουν κανόνες. Μου είπαν δε αυτά που σας είπα και ότι μάλιστα η πτήση από Νέα Υόρκη για Αθήνα έχει και θερμαινόμενο ειδικό μέρος για τους σκύλους.

Σκέφτομαι πάντως να εκπαιδεύσω το Μουφ στα σοβαρά και μάλιστα για service dog. Μπορεί να χάσει μεν τον αυθορμητισμό του, αλλά θα είναι κύριος και θα μπορεί να έρθει μέσα στην πτήση. Οι Αμερικάνοι δεν ενδιαφέρονται αν εγώ έχω προβλήματα υγείας (που δεν έχω) και θέλω τέτοιο σκύλο και μπορώ πάντσ να τους πω ότι ο μπαμπάς μου είναι τυφλός που όντως έτσι είναι. Το θέμα είναι τι θα πουν οι Έλληνες, αλλά και πάλι άμα πετάω με αμερικάνικη εταιρεία και τα έχω κανονίσει από πριν και οι Αμερικάνοι δεν κάνουν τρίτσα-κάτσα, ποσώς με ενδιαφέρει τι πιστεύουν οι Έλληνες.

Πάντως καλά κάνω και δεν ταξιδεύω με Aegean! Άκου σκυλιά-δολοφόνοι!!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
δεν έχει υπερατλαντικό η aegean ακόμα.... Ολυμπιάκη έψαχνα και εγώ αλλά δεν απάντησαν....
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ο γαιδαρος πεταει σου λεει μετα η διαφημηση:p:p:p.
Σας ειπα πρεπει να λεμε ψεμματα,δηλωνεις οτι θελεις ουτε που τα κοιτανε.
Καποτε ειχα παρει και απο αυτους τους τρελλους φιλοζωους στην Χαλκιδικη 1 σκυλο(αδεσποτακι) για Γερμανια,τα εμβολια εγιναν 8 το πρωι,αυτοι εφτασαν στο αεροδρομια στο παρα πεντε,και δωσαμε τα χαρτια και τελος,ουτε κοιταξε καποιος τι ειναι μεσα.
Η πλακα ηταν στην Γερμανια(αλλα θα με βαλει ο Τεο χερι):D:D:D
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μωρέ καλά τα λες απλά επειδή το διδάσκω το μάθημα μου φάνηκε αδιανόητο... χωρις πλάκα θα μιλήσω με international αερομεταφορείς ναδω τι θα μου πουν....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95